سیچلاید الکتریک یلو (ماکرو)

در این قسمت یکی دیگر از اعضای خانواده بزرگ سیچلاید های افریقایی معرفی میشود که بومی دریاچه مالاوی است. این سیچلاید زیبا و خوش ترکیب که قرار است ان را معرفی کنیم “الکتریک یلو” نام دارد البته به این ماهی سیچلاید ماکرو، سیچلاید قناری و ….. هم لقب میدهند. به هر حال انچه بیشتر متداول است همان نام ماکرو میباشد و در کشور هم با همین نام به وفور یافت میشوند. گرچه در کشور عزیزمان به اکثر سیچلایدهای مالاوی که شکل و شمایلی مانند الکتریک یلو دارند ماکرو میگویند و تنها انها را از روی رنگ تمایز میدهند. مثلا ماکرو ابی، ماکرو زرد، ماکرو سفید و ….

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Labidochromis caeruleus

نام های رایج: ماکرو، سیچلاید قناری، سیچلاید الکتریکی زرد. الکتریک یلو.  این ماهی شامل رنگ های زرد، ابی و شیری رنگ یا سفید میباشد

خانواده: سیچلاید (سیکلیده)

زیستگاه: دریاچه مالاوی

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش: ۷.۵ الی ۸.۵

سایز ماهی: نرها بزرگتر از ماده ها هستند و نرها تا ۱۵ سانتیمتر و ماده ها تا ۹ سانتیمتر رشد میکنند

شناخت: همانطور که پیداست یکی دیگر از اعضای خانواده ی بزرگ سیچلاید ها معرفی شده که بومی افریقا و دریاچه مالاوی میباشد. ماکروها اجتماعی میباشند و تحرک زیادی دارند. نکته جالب توجه در انها این است که به صورت دهان پرور تکثیر میشوند یعنی بعد از تخم ریزی ماده و بارور ساختن تخم ها توسط نر ،ماده تخم ها را تا هچ شدنشان در دهان نگه میدارد ، همچنین نوزادان به مدت طولانی در دهان مادر پناه میگیرند. انواع انها در رنگ های سفید، زرد و ابی در بازار موجود است و مناسب تانک های اجتماعی سیچلاید ها ی افریقایی میباشد. متاسفانه در کشور ما گاهی اوقات این سیچلاید را به جای اوراتوس یا …. میفروشند و ان را اوراتوس زرد و …. مینامند که با وجود اینکه هم خانواده هستند و زیستگاه یکسانی دارند ولی دقیقا از لحاظ علمی دو گونه متفاوت هستند و دارای نام علمی و ریشه مجزا میباشند به هر حال خیلی از سیچلایدها به جای هم و به اسم هم به فروش میرسند مثل همین ماهی که معلوم نیست اسم ماکرو بر چه اساسی به ان نسبت داده شده است و متاسفانه به نظر من خریدارانند که مقصر اصلی هستند و قبل از خرید اطلاعات کسب نمیکنند تا به فروشنده ها تذکر دهند و انها را نیز راهنمایی کنند.

نگهداری:همانطور که در بالا هم کمی اشاره شد ماکرو ها را میتوان به صورت دسته جمعی با سایر سیکلیدهای افریقایی در یک مخزن متوسط تا بزرگ به نسبت سیچلایدها نگهداری کرد. دکر بندی اکواریوم به صورت سخره ای با مخفیگاه های متعدد میتواند یک مکان دوست داشتی برای این ماهیان زیبا و کلا سیچلاید ها به وجود اورد. انها مرتبا سنگ های کف را جابجا میکنند و لابلای انها تفریح میکنند بنابراین استفاده از شن سنگ ریزه ای با سایز کوچک در کف بسیار مناسب انها برای بازی و جولان بین انها میباشد. میتوانید از گیاهان طبیعی هم استفاده کنید ولی بهتر است از گیاهان طبیعی محکم و مقاوم مانند کریپتون استفاده کنید یا کلا از گیاهان پلاستیکی استفاده کنید چون تضمینی وجود ندارد که گیاهان شما سالم بمانند. از نظر دمایی انها با اکثر دماهای رایج مانند ۲۴ الی ۲۸ درجه و حتی بالاتر و کمی پایینتر هم مشکلی ندارند ولی بهترین دما برای انها همان دمای ۲۵ الی ۲۶ درجه میباشد و پ-هاش دوست داشتنی انها که به منطقه زیستیشان هم میخورد همان پ-هاش ۷.۵ الی ۸ میباشد البته پ-هاش خنثی را هم به راحتی تحمل میکنند و میتوان در انصورت هم انها را نگهداری کرد. کلا ماکرو ها ماهیان سازگار و دوست داشتنی هستند.

تغذیه: انها رژیم غذایی متنوعی را دریافت میکنند و بهتر است در رژیم غذایی انها از رژیم گیاهی حتما استفاده شود. نخود فرنگی، ذرت تازه، برگ کاهو و غذاهای اماده در بازار و حتی رژیم غذایی زنده مانند نوزادان ماهیان و میگوی اب شور و ….. میتواند رژیم غذایی انها را تشکیل دهد. میتوان به طور کلی انها را همه چیز خوار نیز بنامیم چون حتی جلبک های روی سنگ ها و ته مانده غذایی بین شن ها را نیز میخورند و از نظر تغذیه ای غذاهای متنوعی را میپذیرند. در برخی منابع یاد شده که از دادن غذاهایی با پروتئین بالا به این ماهیان پرهیز کنیم که دچار نفخ شکمی میشوند ولی بنده شخصا عقیده ای به ان ندارم و علل نفخ میتواند رژیم یکنواخت و کیفیت بد اب باشد. در صورتی که تنوع غذایی را رعایت کنید و در رژیم غذایی انها از فیبر و غذاهای گیاهی نیز استفاده کنید با دادن غذاهای گوشتی و پروتئینی هم مشکلی نخواهید داشت و نه تنها شکم انها باد نمیکند و بیمار نمیشوند بلکه به سرعت رشد کرده و زیبا جلوه میکنند

تکثیر: این ماهیان دهان پرور هستند و تخم ها و بچه ها را در دهان خود پرورش میدهند. ابتدا نر و ماده مکانی را بین صخره ها و حفره های محل زندگی انتخاب کرده و در ان مکان تخمریزی میکنند و ماهی نر تخم ها را بارور کرده و از اینجا به بعد ماهی ماده تخم ها را در دهان خود حمل میکند تا بچه ها متولد شوند و بعد از ان هم مدتی از بچه ها در دهان خود خود نگهداری کرده و هنگام خطر انها را حمل میکند ولی بالاخره انها را در کوشه ای از سنگ ها یا مخفیگاهی رها میکند و کار تولید مثل خود را به اتمام میرساند

تشخیص جنسیت: نرها بزرگتر از ماده ها میباشند و لکه های قهوه ای تا مشکی روی بدن نرها تیره تر از ماده ها میباشد. همچنین دهان و چشم ماهی نر متمایل به قهوه ای میباشد

برای تولید مثل در اکواریوم میتوانید جفت را در تانک تکثیر که به صورت سخره ای دکر بندی شده و پ-هاش ان روی ۸ تنظیم شده است قرار دهید و انها را تغذیه کنید، میگوی اب شور و لارو پشه بهترین غذا در این زمان میباشد و حتی انها را به تکثیر ترغیب میکند. همچنین اگر چند ماده را کنار یک نر قرار دهید جفتگیری انها زودتر صورت میگیرد و به امر تکثیر ترغیب میشوند. توجه داشته باشید ماکروهای ۳ الی ۴ سانتیمتری به بالا بالغ هستند و میتوان انها را تکثیر نمود. به هر حال پس از جفتگیری و انتخاب محل برای تکثیر که اکثرا تخته سنگی میباشد ماده شروع به تخمریزی و سپس نر به بارور سازی تخم ها میپردازد و سپس ماده تخم ها را در دهان تا هچ شدن لاروها نگاه میدارد و به همین دلیل به انها دهان پرور میگویند. بعد از هچ شدن تخم ها نوزادان تا چند روز از کیسه زیر شکمشان و در دهان ماده تغذیه میکنند و سپس میتوان ماده را از تانک خارج نمود و نوزادان را از دهان ماده خارج کرد و سپس با میگوی ارتمیا یا همان میگوی اب شور تغذیه شوند

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,244 دیدگاه در “سیچلاید الکتریک یلو (ماکرو)

 1. احمد

  سلام. ابتدا میخواهم تشکر کنم از سایت بسیار خوب و منحصر به فردتون جناب آقای شهریار. من میخوام تو یک تانک ۱۰۰*۵۰*۵۰ انواع مختلف سیچلاید های مالاوی قرار بدم. میشه یک ترکیب از سیچلاید های زیبا و تعدادشون را برام بفرمایید؟
  البته یکی از دوستانم پیشنهاد داشتن ماهی هایی مثل اروانا و پنگوسی و نایف و … غیره را داده بود کدوم تانک برای یه پذیرایی جلوه زیباتری داره؟ و یا اصولا با توجه به سایز تانکم امکان داشتن این ماهی ها وجود داره؟منون میشم در این دو مورد راهنمایی بفرمایید.
  پیشاپیش از پاسخ دوستان تشکر میکنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای نگهداری از سیچلاید های افریقایی باید به تعداد ماهی هاتون و حتی بیشتر دکور و مخفیگاه داشته باشید و سایزبندی و سازگاری ماهی ها رو نیز رعایت کنید.
   اما ترکیب دوم که دوستتتون فرموده بودن به هیچ عنوان با هم سازگاری ندارن و اروانا رو نمیتونید در کنار پنگوسیو نایف نگهداری کنید و باید آروانا رو به صورت تکی نگهداری کنید.
   ضمنا برای طول یک متر بهتره بی خیال پنگوسی و اروانا بشید و همون ترکیب آفریقایی با دکور صخره ای بسیار دیدنی میشه. سازگاری ماهی ها رو از تالار گفتگو مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
   1. احمد

    سلام. ممنون مجتبی جان از پاسختون. میشه محبت کنی یک ترکیب از سیچلاید های آفریقایی و تعدادشون برای این حجم تانک بفرمایید. در مورد داشتن سیچلایدهای امریکایی هم با توجه به حجم این تانک اگر نظر بدین ممنون میشم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     تعداد رو که گفتم خدمتتون باید به تعداد ماهی ها دکور و مخفیگاه داشته باشدی یعنی هرچی دکور داشتین به همون اندازه سیچلاید بخرید. سازگاری ماهی ها رو از تالار گفتگو مطالعه کنید و در همون بخش سوال بپرسید در خدمتیم.
     سیچلاید آمریکایی هم با آفریقایی سازگاری ندارن.

     پاسخ
 2. sami.sh

  سلام دو تا سر دفینی دارم ۸ سانته اندارشون(البته خودم حدس میزنم التریک بلو باشه اخه خیلی شبیه عکسی که تو قسمت مربوطه گزاشتین هس ولی فروشنده میگف سر دلفینیه در ضمن هد نداره که بخام تشخیص بدمشون) میخام دو تا دیگه از این ماکرو زرد اضافه کنم با دو تا سورم ترکیب خوبی هس بنظرتون؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   عکسشو بذار که مطمین بشی اول از همه اسمش چیه بعد تشخیص جنسیت و ….

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اگر به تعداد همه اونها دکور و مخفیگاه داشته باشید و سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید بله سازگار هستند.

   پاسخ
 3. مهدی

  سلام من رفتم مغازه یه جفت ماکرو خریدم و اصلا تجربه این ماهیو نداشتم یکی ابی و یکی زرد تقریبا۵-۶ سانت هستن ولی با هم دعوا میکنن اکواریومم تقریبا ۲۰ لیتری هست و نمیدونم ک کدوم نره و کدوم ماده با اطلاعات اینترنت هم چک کردم ولی چیزی نفهمیدم واینکه هیچ کدومشون اون خط روی بالشونو ندارن چ کنم ؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب ببینید ۲۰ لیتر اکواریوم برای نگهداری ماکرو خیلی کوچیکه و این اکواریوم بهتره برای ماهیای صلح جو و کوچیک استفاده بشه. فعلا تنها کاری که میتونید انجام بدید جداسازی ماهیا در همون اکواریوم با یه شیشه جداکننده هست تا یکی رو رد کنید یا کلا هر دو رو رد کنید و ماهیای مناسب اکواریومتون رو تهیه کنید. ضمنا نر و ماده بودنشون هم زیاد تشخیصش سخت نیست. روی باله دمی ماهیا نگاه کنید اگه هر دو لکه های تخم مرغی شکل دارن به احتمال قوی هر دو نر هستن.
   https://www.onlypet.ir/upload/user/upfiles/1531572276441.jpg

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code