کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

کوریدوراس ها از ماهیان صلح طلب و ارام اب شیرین میباشد که بسیار دوست داشتنی هستند و به خاطر مزایای ویژه ای که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تا کنون چندین و چند گونه از انها معرفی شده و در کشور ایران هم به این ماهی توجه شده و به صورت رایج موجود است. کوریدوراس ها جزو گربه ماهیان بوده و میتوان از انها انتظار تمیز سازی کف را داشت “البته نه به عنوان بک لجن خوار” انواع انها بسیار ارام و صلح طلب میباشند و با اکثر ماهیان گیاه خوار میتوان نگهداری شوند انها زندگی اجتمایی را ترجیع میدهند و در گروه لذت بیشتری میبرند

به ادامه متن توجه کنید

نامهای رایج : کوریدوراس ، کوری، کف خوار،گربه ماهی زره دار……..

نام علمی:Corydoras

خانواده:Callichthyidae و زیرخانواده: Corydoradinae

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ هاش: ۶ الی ۷.۵

حداکثر اندازه: ۵ الی ۶ سانتیمتر

طول عمر: حدودا ۳ الی ۴ سال

شناخت: کوریدوراس ها در خانواده گربه ماهیان جای میگیرند و در مناطق جنوبی امریکا و پاناما زیست میکنند. انها بسیار صلح جو و ارام میباشند و ازارشان به کسی نمیرسد. از لحاظ شکل ظاهری شما با یک ماهی کوچک چند سانتی روبرو هستید که با وجود اینکه تنوع رنگی زیادی ندارد ولی جذاب به نظر میرسد. بدن کوچک ماهی ، سیبیلک های روی چانه و صلح طلبی انها از جذابیت های ویژه این ماهی به شمار میروند و سازگاری انها با اکثر ماهیان صلح جو انها را به یک ماهی ایدال اکواریومی بدل کرده است. این تمامی ویژگی های کوریدوراس ها نیست و میتوان به موارد دیگری هم اشاره کرد. انها میتوانند ار سطح اب اکسیژن بگیرند و در اب های کم اکسیژن هم دوام بیاورند، به شرایط اب سختگیر نیستند و کاملا سازگارند،برای کنترل حلزون کاربردی هستند و ……..

نگهداری: نگهداری این ماهی در شرایط معمول هر اکواریومی بسیار اسان است. انها بسیار کم توقع هستند و همین که کمی به انها سرویس بدهید راضی خواهند بود. جثه کوچک انها نگرانی های شما را برای تهیه آکواریوم حجیم و سایر مسائل کم میکند. انها در اکواریوم های کوچک تا متوسط به خوبی رشد میکنند و خوشحالند. مانند اکثر گربه ماهیان بیشتر شب کارند و  کوریدها هم با وجو د اینکه روزها هم گه گاه شنا میکنند ولی در روز نیاز به مخفیگاه برای پنهان شدن دارند. اگر میخواهید اکواریوم خود را دکربندی کنید حتما از کوزه های سفالی و مخفیگاه های مناسب استفاده کنید. با وجود اینکه انها ماسه کف را بیشتر از شن های درشت و سنگ ریزه میپسندند ولی با این حال مانعی برای انها وجود ندارد با این وجود اگر از ماسه های ریز کف استفاده کنید لذت بیشتری را از جولان ماسه ها خواهند برد. کوریدوراس ها سازگاری فوق العاده ای با اکثر ماهیان گیاه خوار و صلح جو دارند و میتوانید به راحتی با ماهیان گیاه خوار نگهداریشان کنید ولی توصیه میشود هیچ گاه با ماهیان گوشتخوار و بزرگ جثه نگهداری نشوند چون قاعدتا یا طئمه میشوند یا اسیب میبینند. فکر کنم نکته خاص دیگری باقی نمانده باشد مگر اینکه شما از درپوش اکواریوم استفاده نکنید که ان را هم کوشزد میکنم که حتما از درپوش استفاده کنید چون انها گه گدار به سطح اب امده و حتی از هوای خارج اکسیژن میگیرند و ممکن است به هر دلیلی مانند فشار فیلتر و …… به بیرون پرتاب شوند.

تغذیه: شاید تصور کنید که انها مانند گربه ماهیان لجن خوار از لجن و جلبک های چسبیده به شیشه و ته مانده غذای سایرین تغذیه میکنند و دیگر احتیاج به غذای دیگری ندارد، اگر بر این باور هستید سخت در اشتباهید زیرا با وجود اینکه انها از ته مانده غذای سایر ماهیان استفاده میکنند ولی احتیاج به غذای مکمل دارند تا بتواند به زندگی خود ادامه دهند. انها را میتوانید با کرم خونی،کرم توبیفکس و غذاهایی که ته نشین میشوند تغذیه کنید. هیچگاه از انها انتظار کارایی یک لجن خوار را نداشته باشید گرچه لجن خوارها هم نیاز به غذای اضافی دارند. اگر میخواهید انها را تکثیر کنید غذای زنده برای اماده سازی انها توصیه میشود “میگوی ارتمیا یکی از این غذاهای مقوی است”

تکثیر: تکثیر انها امکان پذیر است و با وجود اینکه خیلی ها فکر میکنند اسان است بنده به این راحتی صحبت نمیکنم و به جای کلمه اسان است از کلمه کمی سخت است استفاده میکنم به هر حال شما برای تکثیر ابتدا باید انها را از نظر جنسیت از هم تشخیص دهید

تشخیص جنسیت: ماهی ماده بزرگتر و تپل تر از ماهی نر است و همچنین باله های شکمی گرد و پهن تری نسبت به نرها دارد.

برگردیم به امر تکثیر ، شما ابتدا نیاز به کوریدوراس های بالغ دارید تا بتوانید تکثیر موفق داشته باشید سن بلوغ انها از یک تا دو سال متغیر است و بسته به تغذیه و شرایط نگهداری دارد. شما همچنین نیاز به یک اکواریوم متوسط تا بزرگ دارید که کف ان از ماسه نرم پوشیده شده باشد و با گیاهان طبیعی دکربندی شده باشد. در زمان تکثیر شما باید تغذیه را به نحو احسند انجام دهید و از غذاهای گوشتی و زنده در رژیم انها استفاده کنید. از دیگر احتیاجات ابی برای تکثیر کوریدوراس ها دما و پ-هاش اب میباشد که دما را بهتر است تا ۲۲ درجه و حتی کمتر کاهش دهید و پ-هاش را هم تا ۶ الی ۶.۵ پایین بیاورید. کم و زیاد کردن دو درجه ای دما بین رنج  ۲۰ الی ۲۲ درجه تا حد زیادی انها را به تکثیر ترغیب میکند. به هر حال بعد از مدتی که ممکن است این مدت بسیار به طول بینجامد ماهی نر و ماده شنای بیشتری میکنند و ماهی نر دنبال ماهی ماده میکند و حتی به هم میچسبند و بعد از ان ماده در مکانی مناسب مانند برگ گیاه یا لبه فیلتر یا کوزه و یا هر جای مناسبی که صلاح بداند تخم ریزی میکند که تخم ها هم کم کم گذارده میشود و در هر بار فقط چند تخم گذارده میشود. تعداد تخم ها به سن و دفعات تکثیر ماهی بستگی دارد و شاید تعداد انها به عدد ۱۰۰ برسد. در این زمان یعنی بعد از تخم ریزی بهتر است کوریدهای مولد را از اکواریوم خارج کنید و قسمتی از اب انها را تعویض کنید و داروی متیلن بلو به اب بیفزایید تا از قارچ زدگی تخم ها جلوگیری شود. بعد از چند روز (تقریبا ۳ الی ۴ روز) تخم ها باز شده و نوزادن را مشاهده میکنید. در این زمان بهتر است قسمتی از اب را تعویض کنید و سعی کنید اب را برای انها کریستاله کنید. چند روز اول نوزادان احتیاج به غذا ندارند و در کف اکواریوم پنهان میشوند ولی بعد از ان نوزادان شروع به شنای ازاد میکنند و باید انها را با غذاهایی مانند میگوی ارتمیا تغذیه کرد

این مطلب در onlypet.ir ارائه شده و کپی برداری از ان با ذکر نام و دادن لینک به منبع مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

393 دیدگاه در “کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

 1. علی

  سلام کوریدوراس با ماهی های لوچ دلقک و تایگر بارب سازگاره؟

  پاسخ
 2. محمد جواد

  سلام وقت بخیر
  من سه تا از این ماهی خریداری کردم که ساعات اول خیی پر جنب و جوش بودن ولی بعد از ۴۸ ساعت دوتاای ان مردن دلیلش چی میتونه باشه
  ممنون اگه جواب بدید

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   خب هزار دایل ممکنه دخیل باشه
   شرایط آک رو بگید و ماهی های گنار کوریدوراس رو

   پاسخ
   1. alirezaj

    سلام به این سرعت تلف شدن به علت آب به آب نا مناسب و همچنین درست نبودن پارامترهای آب آکواریومه./

    پاسخ
    1. رضا

     سلام
     من یه کوریدوراس ماده دارم خودش تکه نر اصلا نداره امروز دیدم تخم گذاری کرده وتخم هارو به شیشه چسبونده آیا تخم ها امیدی هس که دربیان 😭؟
     شاید یک سال پیش با یه نر بود ولی الان یک ساله تک وتخم گذاشته

     پاسخ
 3. Abbas_m

  خیر تخم ها بدون اسپرم و گامت نر بارور نمیشن و تخم گذاری ماهی ماده شما هم به دلیل بلوغ و اماده بودنش برای جفت گیری هستش

  پاسخ
 4. ناشناس

  سلام، تانک من ۷۰ لیتریه توش یک جفت گوپی و دوتا تترا فانتوم و سه تا کوریدوراس آلبینو هست، من واسه گوپی هام از غذای دست ساز گیاهی استفاده میکردم، میخوام بدونم تترا و کوری هم از این غذا میخورن یا نه، کلا برای تغذیه شون چی پیشنهاد میکنین؟

  پاسخ
 5. رهام گلچای

  سلام
  تترا رو باید۵یا۶ تا داشته باشید
  بله از غذای شرکتی زیر آبی و کاهو، خیار و کدو سبز می توانید استفاده کنید 😉

  پاسخ
  1. bahrampour

   میدونم، تترا فانتوم ها رو کسی برام آورده، راهی هست ک بفهمم جنسیت اونا چیه؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    باله های نر از ماده بلندتره و باله های کوچیک شکمی ماده هم قرمز رنگه در صورتی که نر سیاهه یا بدون رنگ.

    پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مطمئن نیستم ولی اونکه باله تیز تر و بلندتری داره احتمالا نره.
   کوریدوراس ها رو هم نتونستم تشخیص بدم.

   پاسخ
 6. ناشناس

  سلام
  برای ۴ یا ۵ تا کوریدوراس ۱۵ لیتر کافیه؟؟
  آیا کوریدوراس با زنده زا ها و تترا ها سازگاری داره؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 7. مسی

  ۱۵ لیتر برا فایتر هم کمه داداش ولی میشه با این ماهی ها نگهداشت

  پاسخ
 8. سعید صیامی

  سلام من سه تا کوریدوراس آلبینو دارم دوتاشون شروع کردن به شناکردن در سمت چپ بیشتر وقت انجاهستن واندازشون ۳سانتی متر هستن وتازه واردن آکواریوم کردم آیا دارن جفت گیری میکنن؟

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   اگر خودشون رو کنار هم میلرزونن و بیشتر اوقات پیش هم هستن جفت شدن

   پاسخ
 9. حسین

  سلام حلزون کیلر رو میخورن؟
  با کریبنسیس و رامزی ساز گاری داره؟

  پاسخ
 10. taha.mousavi

  سلام من یکی از دوستام کوریدوراس داره بعد اکواریومش تمام ماهی هاش سفیدک گرفتن مردن اما کوریدوراس ش زندس و میگه اونو مبخواد بده به من ایا اگه کوریدوراس رو ازش بگیرم اونم یعنی سفیدک گرفته و یا باید قرنطینش کنم چند وقت و اگه سفیدک گرفته طوری ۱ هفته توی طنگ قرنطینش کنم و باید چه دارویی بزنم

  پاسخ
  1. AMIR85

   اگه مدت زیادی از مردن ماهیهاش میگذره و کریدوراس چیزیش نیست میتونی بگیری مثلا ۲ هفته ولی اگه تازه ماهی ها مردن باید یه هفته قرنطینه بکنیش اونم نه توی تنگ هیچ ماهی رو توی تنگ نباید انداخت و بهتره که به دوستت بگی یکم ازش نگهداری کنه و به آبش ضد عفونی بزنه و بعدا بده به شما اگه هم خودت میتونی قرنطینه کنی که هیچ دارو هم لازم نیست.

   پاسخ
  2. Taha ghanbari

   سلام
   کوریدوراس ماهی مقاوم هستش و دربرابر تغییرات دمایی مقاومه
   میتونه گرفته باشه قرنطینه کنید تا ماهی به سلامتش اطمینان پیدا کنین.
   یا میتونید از دارو ضد ایک یا سفیدک استفاده کنین
   راستی اگه میخواین کنار اسکار نگهداری کنین اصلا سازگاری نداره و کشته یا خورده میشه کلی گفتم
   ⚘✅

   پاسخ
 11. وحید

  سلام دوستان،
  ۱- کوریدوراس رو میشه در کنار:
  بلک گوست ، لوچ دلقک ، بارب گرین، شارک رنگین کمان، نگه داشت؟ طولانی مدت میخام نگه دارم،

  ۲- چ تعداد تهیه کنم خوبه؟

  ۳- من برای تغذیه ماهیام اکثرا از میگو خوراک و دافنی فریز شده ، میگو گاماروس و یکی دوتا غذای خشک استفاده میکنم، کوریدوراس با این غذا ها مشکل نداره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کوریدوراس مظلوم تو این ماهیاست. یا حذفش کنید یا ترکیب رو به این شکل تغییر بدید بهتره. کوریدوراس، شارک فوکس، لوچ نواری، ردلاین و حذف بلک گوست.
   ۲- نسبت به حجم اکواریومتون.
   ۳- خیر. مشکلی نداره.

   پاسخ
   1. وحید

    ممنون، فقط برای نگهداری کوریدوراس باید شارک رنگین کمان و لوچ دلقک هم حذف کنم یا فقط بلک گوست رو رد کنم بره؟

    پاسخ
    1. alirezaj

     شارک رو بهتره بدید بره.با لوچ دلقک به شرط شلوغ بودن دکور و غذا دهی مناسب ماندگاره.بلک گوست که اصلا سازگار نیس.

     پاسخ
  2. poria.6745

   سلام
   ۱.خیر
   ۲. بهتره ۵ الی ۶ عدد
   ۳.مشکلی ندارن
   موفق باشید

   پاسخ
 12. Taha ghanbari

  سلام
  اول اینکه تکثیر کوریدوراس آن چنان سخت نیست و آسون هم نیست
  تا بحال دوبار تکثیر کردم برای قارچ نگرفتن تخم ها برگ کاتاپا عالیه خواص ضد قارچ داره البته خیلی خواص دارن و میتونید بچه های کوریدوراس رو سیست ارتمیا یا همون تخم ارتمیا هچ کنید بدید.
  بهترین بستر برای کوریدوراس از یکی از شرکت های بزرگ فکرکنم جی بی ال بوده که خیلی گرون هست البته فکر نکنم گیر بیاد و بعد اون شن عربی هستش
  و جایی خوندم فکرکنم همین سایت بود که جفت کوریدوراس بمیره خودکشی میکنه
  موفق باشید

  پاسخ
 13. مجتبی

  سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
  خواستم بپرسم آیا نژاد های مختلف کوریدوراس میتونن با هم جفت بشن و تولیدمثل کنن ؟
  مثلآ کوریدوراس پاندا و کوریدوراس فلفلی

  پاسخ
 14. saleh483

  سلام میشه از این نوع ماهی برای کنترل جلبک توی اک گیاهی استفاده کرد ؟به گیاه آسیب نمیرسونن؟ کت برنز اینجا پیدا نمیشه شارک جلبک خوار قیمت خیلی بالایی داره اگه بخوام بخرم حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ خرج میتراشن لطفا سریع پاسخ بدید

  پاسخ
  1. poria.6745

   سلام
   برا کنترل جلبک خیر فقط برای تمیز کردن کف آکواریم و مصرف غذا های اضافه میتونید تهیه کنید بله میشه تو پلنت نگهداری کرد
   موفق باشید

   پاسخ
 15. pooria_429

  سلام من ۱۲-۱۳ تا کوریدوراس دارم ک دوتاشون از بقیه درشت تر هستند و اون هارو جدا خریده بودم و احتمال میدم که با هم جفت شده باشند چون باهم شنا میکنند و رفتاری مثل جفت گیری انجام دادند ولی چون تجربه‌شو ندارم مطمئن نیستم که جفت گیری کرده باشن. خلاصه یکی از این دوتا (که هیکل درشت تری داره) مدتیه شکمش باد کرده و کم کم به این شکل رسیده ( منظورم اینه که یهو و یک شبه این شکلی نشده و فکر میکنم دوهفته از زمانی که دیدیم خیلی کم باد داره شده تا الان که اینجوری شده میگذره) می خواستم ببینم داخل شکمش تخم داره یا مشکل گوارشی پیش اومده و چه کاری از دست من برمیاد .راستی حدود ۲ ماه هستش که با هم هستن https://www.onlypet.ir/upload/user/box/08/161346001517181.jpg
  پیشاپیش از همه‌ی دوستان که با حوصله اطلاعاتشون رو در اختیار میگذارند بسیار ممنونم

  پاسخ
  1. ناشناس

   فکر میکنم بیماری استسقاء داره و شکم تخم دار این شکلی نیست
   روش درمان بیماری اب اوردگی شکم یا استسقا در ماهیان رو بخونید

   پاسخ
  2. Mani mani mani

   به نظر من تخم داره کوری منم قبل از تخمریزی شکمش همین شکلی بود

   پاسخ
 16. pooria_429

  تاپیکی آقا مجتبی درمورد این بیماری نوشته بودند رو مطالعه کردم و از ۷ علائمی که ذکر شده بود فقط همون شکم باد کرده رو داره و نه کم اشتهاس نه رنگ پریده نه بی‌تحرک نه سست و بی‌تعادل و چشم هارو هم مقایسه کردم با بقیه‌شون ولی تفاوتی نداشت. بهرحال ممنون از اینکه نظرتون رو گفتید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   من دقیق نمیتونم بگم تخم داره یا مشکل دیگه ای هست با این حال اگه تخم داشته باشه غذا رو میخوره و نهایتا تخم ریزی میکنه و شکمش خالی میشه. اگه بیش از حد طول بکشه و شکمش مدام در حال بزرگتر شدن باشه ممکنه دچار انسداد روده شده و نمیتونه دفع کنه. ببخشید و گلاب به روتون تا حالا دیدید مدفوعی دفع کنه؟ شکمش برای تخم داشتن احساس میکنم زیادی متورمه. با این حال صبر کنید و ماهی زیر نظر باشه.

   پاسخ
  2. علی

   پس اگر خودتون برسی کردید و فقط یک علامت رو داره ( بادکردن شکم ) و اون علامت هم یا باید بیماری باشه یا نشانه تخم داشتن که درصد تخم داشتن بیشتره .
   خودتون هم میگید چندوقته باهم هستن و ظاهرا جفتن.
   باز هم منتظر بمانید تا آقا شهریار خودشون بیان و تخصصی تر جواب بدند.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code