کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

کوریدوراس ها از ماهیان صلح طلب و ارام اب شیرین میباشد که بسیار دوست داشتنی هستند و به خاطر مزایای ویژه ای که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تا کنون چندین و چند گونه از انها معرفی شده و در کشور ایران هم به این ماهی توجه شده و به صورت رایج موجود است. کوریدوراس ها جزو گربه ماهیان بوده و میتوان از انها انتظار تمیز سازی کف را داشت “البته نه به عنوان بک لجن خوار” انواع انها بسیار ارام و صلح طلب میباشند و با اکثر ماهیان گیاه خوار میتوان نگهداری شوند انها زندگی اجتمایی را ترجیع میدهند و در گروه لذت بیشتری میبرند

به ادامه متن توجه کنید

نامهای رایج : کوریدوراس ، کوری، کف خوار،گربه ماهی زره دار……..

نام علمی:Corydoras

خانواده:Callichthyidae و زیرخانواده: Corydoradinae

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ هاش: ۶ الی ۷.۵

حداکثر اندازه: ۵ الی ۶ سانتیمتر

طول عمر: حدودا ۳ الی ۴ سال

شناخت: کوریدوراس ها در خانواده گربه ماهیان جای میگیرند و در مناطق جنوبی امریکا و پاناما زیست میکنند. انها بسیار صلح جو و ارام میباشند و ازارشان به کسی نمیرسد. از لحاظ شکل ظاهری شما با یک ماهی کوچک چند سانتی روبرو هستید که با وجود اینکه تنوع رنگی زیادی ندارد ولی جذاب به نظر میرسد. بدن کوچک ماهی ، سیبیلک های روی چانه و صلح طلبی انها از جذابیت های ویژه این ماهی به شمار میروند و سازگاری انها با اکثر ماهیان صلح جو انها را به یک ماهی ایدال اکواریومی بدل کرده است. این تمامی ویژگی های کوریدوراس ها نیست و میتوان به موارد دیگری هم اشاره کرد. انها میتوانند ار سطح اب اکسیژن بگیرند و در اب های کم اکسیژن هم دوام بیاورند، به شرایط اب سختگیر نیستند و کاملا سازگارند،برای کنترل حلزون کاربردی هستند و ……..

نگهداری: نگهداری این ماهی در شرایط معمول هر اکواریومی بسیار اسان است. انها بسیار کم توقع هستند و همین که کمی به انها سرویس بدهید راضی خواهند بود. جثه کوچک انها نگرانی های شما را برای تهیه آکواریوم حجیم و سایر مسائل کم میکند. انها در اکواریوم های کوچک تا متوسط به خوبی رشد میکنند و خوشحالند. مانند اکثر گربه ماهیان بیشتر شب کارند و  کوریدها هم با وجو د اینکه روزها هم گه گاه شنا میکنند ولی در روز نیاز به مخفیگاه برای پنهان شدن دارند. اگر میخواهید اکواریوم خود را دکربندی کنید حتما از کوزه های سفالی و مخفیگاه های مناسب استفاده کنید. با وجود اینکه انها ماسه کف را بیشتر از شن های درشت و سنگ ریزه میپسندند ولی با این حال مانعی برای انها وجود ندارد با این وجود اگر از ماسه های ریز کف استفاده کنید لذت بیشتری را از جولان ماسه ها خواهند برد. کوریدوراس ها سازگاری فوق العاده ای با اکثر ماهیان گیاه خوار و صلح جو دارند و میتوانید به راحتی با ماهیان گیاه خوار نگهداریشان کنید ولی توصیه میشود هیچ گاه با ماهیان گوشتخوار و بزرگ جثه نگهداری نشوند چون قاعدتا یا طئمه میشوند یا اسیب میبینند. فکر کنم نکته خاص دیگری باقی نمانده باشد مگر اینکه شما از درپوش اکواریوم استفاده نکنید که ان را هم کوشزد میکنم که حتما از درپوش استفاده کنید چون انها گه گدار به سطح اب امده و حتی از هوای خارج اکسیژن میگیرند و ممکن است به هر دلیلی مانند فشار فیلتر و …… به بیرون پرتاب شوند.

تغذیه: شاید تصور کنید که انها مانند گربه ماهیان لجن خوار از لجن و جلبک های چسبیده به شیشه و ته مانده غذای سایرین تغذیه میکنند و دیگر احتیاج به غذای دیگری ندارد، اگر بر این باور هستید سخت در اشتباهید زیرا با وجود اینکه انها از ته مانده غذای سایر ماهیان استفاده میکنند ولی احتیاج به غذای مکمل دارند تا بتواند به زندگی خود ادامه دهند. انها را میتوانید با کرم خونی،کرم توبیفکس و غذاهایی که ته نشین میشوند تغذیه کنید. هیچگاه از انها انتظار کارایی یک لجن خوار را نداشته باشید گرچه لجن خوارها هم نیاز به غذای اضافی دارند. اگر میخواهید انها را تکثیر کنید غذای زنده برای اماده سازی انها توصیه میشود “میگوی ارتمیا یکی از این غذاهای مقوی است”

تکثیر: تکثیر انها امکان پذیر است و با وجود اینکه خیلی ها فکر میکنند اسان است بنده به این راحتی صحبت نمیکنم و به جای کلمه اسان است از کلمه کمی سخت است استفاده میکنم به هر حال شما برای تکثیر ابتدا باید انها را از نظر جنسیت از هم تشخیص دهید

تشخیص جنسیت: ماهی ماده بزرگتر و تپل تر از ماهی نر است و همچنین باله های شکمی گرد و پهن تری نسبت به نرها دارد.

برگردیم به امر تکثیر ، شما ابتدا نیاز به کوریدوراس های بالغ دارید تا بتوانید تکثیر موفق داشته باشید سن بلوغ انها از یک تا دو سال متغیر است و بسته به تغذیه و شرایط نگهداری دارد. شما همچنین نیاز به یک اکواریوم متوسط تا بزرگ دارید که کف ان از ماسه نرم پوشیده شده باشد و با گیاهان طبیعی دکربندی شده باشد. در زمان تکثیر شما باید تغذیه را به نحو احسند انجام دهید و از غذاهای گوشتی و زنده در رژیم انها استفاده کنید. از دیگر احتیاجات ابی برای تکثیر کوریدوراس ها دما و پ-هاش اب میباشد که دما را بهتر است تا ۲۲ درجه و حتی کمتر کاهش دهید و پ-هاش را هم تا ۶ الی ۶.۵ پایین بیاورید. کم و زیاد کردن دو درجه ای دما بین رنج  ۲۰ الی ۲۲ درجه تا حد زیادی انها را به تکثیر ترغیب میکند. به هر حال بعد از مدتی که ممکن است این مدت بسیار به طول بینجامد ماهی نر و ماده شنای بیشتری میکنند و ماهی نر دنبال ماهی ماده میکند و حتی به هم میچسبند و بعد از ان ماده در مکانی مناسب مانند برگ گیاه یا لبه فیلتر یا کوزه و یا هر جای مناسبی که صلاح بداند تخم ریزی میکند که تخم ها هم کم کم گذارده میشود و در هر بار فقط چند تخم گذارده میشود. تعداد تخم ها به سن و دفعات تکثیر ماهی بستگی دارد و شاید تعداد انها به عدد ۱۰۰ برسد. در این زمان یعنی بعد از تخم ریزی بهتر است کوریدهای مولد را از اکواریوم خارج کنید و قسمتی از اب انها را تعویض کنید و داروی متیلن بلو به اب بیفزایید تا از قارچ زدگی تخم ها جلوگیری شود. بعد از چند روز (تقریبا ۳ الی ۴ روز) تخم ها باز شده و نوزادن را مشاهده میکنید. در این زمان بهتر است قسمتی از اب را تعویض کنید و سعی کنید اب را برای انها کریستاله کنید. چند روز اول نوزادان احتیاج به غذا ندارند و در کف اکواریوم پنهان میشوند ولی بعد از ان نوزادان شروع به شنای ازاد میکنند و باید انها را با غذاهایی مانند میگوی ارتمیا تغذیه کرد

این مطلب در onlypet.ir ارائه شده و کپی برداری از ان با ذکر نام و دادن لینک به منبع مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

393 دیدگاه در “کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

 1. بهنام

  با سلام
  من واقعاً خسته شدم از بس از این ماهی خریدم اما نمیدونم چرا یک هفته بیشتر دوام نمیارن و به فاصله خیلی کمی از هم میمرین با اینکه چند روز پیش دو تاش تا چند ساعت قبلش که نگاهشون می کردم خیلی عالی شنا می کردن و غذا می خوردن بعده چنده ساعت یکیش مرد و فرداشم یکی دیگه! بعد رفتم دو تا دیگه خردیم و همین جریان دوباره تکرار شده!!!!!!!

  پاسخ
  1. hamed aqua

   شما شرایط تانک رو بگید.شاید به ماهی شوک وارد میشه .
   با چه ماهی هایی نگه میدارید؟تغذیشون چیه؟
   شاید ماهی ها از اول مریض هستند

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   احتمالا نمک داخل آب زدین که به این سرعت کوریدوراس ها تلف میشن چون این ماهی نسبت به نمک حساسه.
   ضمنا اگر غذای مونده هم بخوره زود تلف میشه.

   پاسخ
 2. بهنام

  من زیاد ماهیای خاصی ندارم بیشتر رو گیاه تمرکز کردم فعلا… و الان نئون دارم با جلبک خوار سیامی و کت برنزه.
  نه نمک هم نزدم به آب البته نظر دوستمون آقا حامد عزیز یک کم به فکرم انداخت که فرمودن شاید از اول مریض بودن چون هر بار که میمردن از یک جا می خریدم فروشنده هم نظرش این بود چون تانک تازه راه اندازی شده چیزی واسه خوردن نیست و آخرش گفت نخر برار یه کم تانکت جا بیوفته بعد….

  پاسخ
 3. رسول

  با سلام.
  بنده به تعدادی ماهی نظافتچی برای نگهداری در کنار گلدفیش نیاز دارم که با دمای پایین هم مشکلی نداشته باشه. آیا کوریدوراس گزینه مناسبی هست؟؟؟

  پاسخ
  1. یاشار

   درود
   دوست خوبم این ماهی برای نظافت کف و لابه لای سنگ ها مناسبه اما دمای پایین رو نمیتونه تحمل کنه و ایک ( سفیدک) میزنه . کت فیش ها به دمای آب زیاد حساس نیستند و شیشه ها رو هم به خوبی تمیز میکنن اما خب نگهداریشون کنار گلدفیش بعضا” مشکلاتی رو هم ایجاد میکنه
   شما از کت در سایز خیلی کوچیک استفاده کنید شاید مشکلاتش کمتر باشه
   موفق باشید

   پاسخ
 4. علیرضا

  با سلام خدمت دوستان و تشکر بابت سایت فوق العاده شما.
  من یه آکواریوم ۵۴ لیتری دارم. ماهیامم ۳ تا تترا جواهر ۳ تا تایگر بارب و یه جفت گوپی و یه لجن خوار.
  متاسفانه به دلیل مشغله زیاد نمیتونم مرتب و منظم سیفون آکواریوم رو انجام بدم.ولی فیلتر زیر شنی دارم و در چند روز آینده قصد دارم یه تصویه اینترنال بگیرم و ماهیامو اضافه کنم.
  به نظرتون با وجود اینکه لجن خوار دارم کوریدوراس برای آکواریومم نیاز میشه؟میتونه به تمیزی کف آکواریومم کمک کنه؟اصلا با این ترکیب ماهیایی که دارم سازگاره؟و اگه همه جوابها مثبته چنتا بگیرم که سر حال تر باشن؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطف شما.
   بله کوریدوراس با ماهی های شما سازگاره و تمیز کاری هم میکنه اما هیچ چیزی جای سیفون کاری رو نمیگیره و حتما حتما باید سیفون مرتب داشته باشید.
   قربان ۵۰ – ۶۰ لیتر آب رو سیفون کردن وقتی نمیگیره ضمنا قرار نیست که کل آکواریوم رو بشورید تنها یک سوم از آب رو سیفون میکنید و آب تازه بدون کولر اضافه میکنید تایم بگیرید برای آکواریوم شما بیشتر از ۲۰ دقیقه نمیشه اون هم هفته ای ده روزی یک مرتبه ۲۰ دقیقه وقت نداری دمت گرم حسابی سرت شلوغه .
   خب کوریدوراس فرمودین اول بدونید این ماهی به نمک حساسه پس نمک داخل آب نریزید.
   بعد اینکه این ماهی بهتره گروهی نگهداری بشه چون خیلی اجتماعی هست و حداقل ۴ تا بخرید و کمتر از این نباشه.

   پاسخ
 5. 12mohsen

  این ماهی ها بچه های کوپی رو هم می خورن آخه بچه کوپی های من همش پایین هستن لابه لای سنگ ها………….؟

  پاسخ
  1. hamed aqua

   ممکنه بخوره.
   چون کرم منجمد که من میریزم رو هوا میزنه ولی بچه ماهی رو نمیدونم.
   چون هر چی باشه اون بچه ماهی هم میتونه شنا و از خودش مراقبت کنه.

   در کل بهتره اگه توی آکواریوم بچه سایز دهن کوریدوراس دارید از کوریدوراس نگهداری نکنید

   پاسخ
 6. شایان

  سلام
  کوریدوراسه سفید دارم, الا دیدم که باله پشتشو زدن و دمبش قرمز رنگ شده(خون), لجن خوار هم زده به احتمال ۹۰ درصد چون همه ماهیام گیاخوارو کوچیکن, کاری میشه کرد, اومده رو اب داره نفس های اخرو میزنه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در این حالت هیچ کاری نمیشه براش کرد شاید تا بنده جواب بدم تلف شده باشه.
   اگر باز هم کوریدوراس دارید تا اونها کتک نخوردن یه فکری به حالشون بکنید.

   پاسخ
   1. شایان13

    سلام اقا مجتبی
    هنو زندست, دیدم رفت بین گیاه مصنوعیه, دمبش خونی زنگ شده و تکون نمیخورد, براینکه بیشتر کتک نخوره در اوردمش گذاشتمش تو شیشه سس تا حداقل خودش بمیره کسی نزنش, یه حموم نمک هم دادم (۵ دیقه) تو شیشه سس هم اکسیژن رسانی میشه, فعلا که ابشش هاش تکون میخوره و زندست, هنو هم کاری نمیشه کرد؟؟ // دوتا دارم, خودتون هم گفتید مراقبشون باش, یکیش که داره میمیره:((( به نظرتون کاره کت فیشه دیگه؟؟ ردش کنم مشکلی پیش نمیاد؟؟ خیلی رو اعصابمه دیگه, هی دنباله ماهیا میکرد, گیاه طبیعی میخریدم میخورد, ردش کنم برا اک مشکلی پیش نمیاد؟؟ اخه بعضیا میگن حتما باید باشهو اینا

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     آخ یادم اومد کدوم ماهی بود حیفش ؟؟؟!!!
     نه واقعا نمیشه براش کاری کرد و تلف میشه.
     اون کت فیش هم اگر خیلی اذیت میکنه ردش کن بره.

     پاسخ
     1. شایان

      سلام
      اره یکیشون تلف شد// نمیدونم یه دفعه چش شد, کت فیشه دنبالشون میکرد فرار میکردن یه دفعه دیدم اینجوری شده// فامیلامون بهم گفتن شاید گیاه مصنوعیه اینجوریش کرده یعنی رفته لای گیاه مصنوعیه گیر کرده بدنشو اینجوری کرده, ولی اخه بالهاش هم زده بودن// باشه کتفیشو رد میکنم// ممنون// فعلا

      پاسخ
 7. Qwe

  یکی تز کوریدوراس ها گم شد معلوم نبست کجتست چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. moein poti

   شاید رفته زیر شن شایدم مرده بقیه دلی از غذا در آوردن.

   پاسخ
 8. Qwe

  آیا می تونم لارو های فایتر رو با اینا نگه دارم سه تا از شون دارم و اینکه دم شمشیری بچش می خوره اگه تو زایشگاه توری با هم باشن ببخشید سوال بی مورد پرسیدم؟ و همینطور گورامی هم می تونم با لارو فایتر نگه داره؟

  پاسخ
  1. یاشار

   درود
   خیر دوست خوبم . لارو هر ماهی رو باید به صورت تکی در آک نگهداری کنید چون ماهی های بزرگتر از هر نوعی که باشن لاروها رو میخورن !!! بله دم شمشیری هم بچه هاشو میخوره سعی کنید تانک کوچکی فراهم کنید و بچه ها رو داخل اون نگهداری کنید . خیر گورامی هم نمیتونید کنار لاروها نگهداری کنید !!!
   موفق باشید

   پاسخ
 9. IRAN is victory

  حداقل تانک برای نگهداری لارو چند لیتره لارو فایتر در حدود ۲۰۰

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   همه رو که با هم نمیتونید نگهداری کنید باید مدام دسته بندی بشن. تا کوچیکن میتونید تو یه تانکر بیست لیتری نگهداریشون کنی. هم کنترلشون ساده میشه و هم تغذیه کردنشون.

   پاسخ
   1. qwe

    اگه ۸۴ لیتر باشه چی? و دقیقا سایز کردن یعنی چی منظورم دقیق چون جدا کردن دیگه منظور چیه مگه همه بارو ها باهم به دنیا نمیان

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     همه با هم به دنیا میان ولی با هم رشد نمیکنن و برخی بزرگتر میشن و برخی کوچکتر برای همین گفته میشه سایز بندی و یا سورت بندی کنید یعنی باید هر دو هفته بزرگتر ها رو از کوچکترها جدا کنید تا کوچکترها خورده و یا کشته نشن.
     حجم آب هم هرچی بیشتر باشه و تراکم ماهی کمتر سرعت رشد بچه ماهی ها بیشتر میشه.

     پاسخ
 10. hamidrezabml

  سلام من ۱ کوریدوراس و ۴ مولی دارم و فیلترم هم سوخته میخواستم میشه مثلا تا یک هفته بدون فیلتر بمونن و بیشتر سیفون کنم؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدن که میشه فقط میزان اکسیژن رسانی رو افزایش بدین .
   نیازی نیست بیشتر سیفون کنید ؟؟؟!!! تنها هفته ای یک سوم سیفون کنید کافیه و بنظر نمیاد به سیفون بیشتر نیازی داشته باشید چون ماهی هایی نیستن که کیفیت آب رو زود خراب کنن و کثیف کاری خیلی ندارن.

   پاسخ
 11. آرش

  کوریدوراس تو تمیز کاری میتونه مث جلبک خوار چینی کار کنه؟؟

  پاسخ
 12. brink

  سلام
  من چهار تا کریدوراس فلفلی گرفتم گذاشتم تو اک (خوب و درست اب به اب کردم ) بعد یه روز یکیشون رنگش سفید شده و کف اکواریوم هست و تکون نمیخوره اما او سه تای دیگه سرحال سرحال هستن اکواریوم تقریبا ۲۷۰ لیتری هست و ماهیام چندتا گوپی و چندتا زبرا یه دونه لجن خوار کوچیک اکواریوم نمک نداره تمیزه دماشم ۲۶ ثابت هست اکسیژن رسانیم خوبه
  لطفا بگید چیکارش کنم هنوز نمرده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا ماهی بیمار خریدین و از قبل مریض بوده.

   پاسخ
   1. brink

    ممنون از شما اقا مجتبی نظر منم همینه که از اول مریض بوده .
    الان چه کاری میتونم براش انجام بدم ؟
    الان سه روزه اینجوریه ولی نمرده تحرکش بسیار کمه غذا هم نمیخوره فقط بسیار ناچیز اگه جلوی دهنش لایه شنها باشه رنگشم نسبت به اون سه تای دیگه سفید شده (کل بدنش انگار رنگ پریده شده )
    مغازه های اکواریومی مشهد ماهیهارو بسیار بد نگهداری میکنن و کلا فقط به فکر منفعت هستن حتی از ماهی هیچی نمیدونن این کریدوراسها رو هم به اسم فلفلی میفوشن توی سایتهای مختلف سر زدم فهمیدم فلفلی نیستن به احتمال زیاد کریدوراس برنزه هستن .

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     نمیدونم چه بیماری داره اما میشه از داروهای جنرال استفاده کنید از جمله سرا آمنیپور – تترا جنرال تونیک.

     پاسخ
 13. ناشناس

  سلام ببخشید میگن که کوریدوراس حتما باید تو دسته حداقل چهارتایی نگهداری بشه،این حرف درسته؟و اگه درسته اگر کمتر از چهارتا باشن مثلا یه جفت،چه مشکلی پیش میاد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله بهتره در دسته های پنج شش تایی نگهداری بشه. در گروه شادابترن و استرس کمتری دارن. همین. وگر نه یدونشم میشه نگه داشت.

   پاسخ
 14. پویا

  سلام
  به نظر شما در یک اکواریم ۴۰ لیتری چند جفت گوپی به همراه ۳ تا کوریدوراس پلنگی میشه نگه داشت
  ایا این نوع ماهی مانند لجن خوار(کت فیش) قدرت تمیز کردن اب رو دارند

  پاسخ
 15. پویا

  سلام دلیل اینکه میگن تعداد گوپی ماده از نر بیشتر باشه چیست

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   لطفا سوالات رو در بخش مرتبط بپرسید در خدمتیم. برای اینکه هر گوپی نر میتونه حداقل سه چهار ماده رو بارور کنه.

   پاسخ
 16. پویا

  ماهی کریدوراس نیاز به مثل لجن خوار هست که اصلا غذا نخوره با مثل ماهی های دیگه غذا ی خاصی داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   لجن خوار هم غذا میخوره و نیاز به غذا داره. لطفا مطلب لجن خوار رو مطالعه کنید و حتما تغذیش کنید وگر نه پس از یه مدت از گرسنگی میمیره.
   کوریدوراس هم حتما به غذا نیاز داره.

   پاسخ
 17. محمدهادي

  سلام
  تیره تر شدن رنگ کوریدوراس طبیعیه یا ناشی از بیماریه ؟
  کوریدوراس جدیدی که خریدم نسبت به کوریدوراس های قبلی رنگش خیلی روشن تر به نظر میرسه . ولی از نظر حرکت و تغذیه و غیره مثل همدیگه ان

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میتونه طبیعی باشه و نسبت به شرایط نگهداری، نزدیک شدن به تولید مثل، جفت گیری یا … باشه. میتونه از بیماری یا کیفیت پایین اب هم باشه. بغیر از تیرگی علائم دیگه ای داره؟. تغذیه میکنه؟ اگه تغذیه میکنن و علائم دیگه ای رو مشاهده نمیکنید اصلا جای نگرانی نیست و طبیعیه.

   پاسخ
   1. محمدهادي

    کوریدوراس های قبلیم رو حدود دو هفته پیش خریدم ، احساس میکردم توی این مدت یه مقدار تیره تر شدن . امروزم که کوریدوراس جدید رو از همون فروشنده خریدم دیدم نسبت به دو تا کوریدوراس قبلیم رنگش روشن تره
    تغذیه شون مثل روز اوله .جنب و جوششون هم خوبه . البته جدیده یذره پرجنب و جوش تره .
    شن کف اکواریومم هم سیاهه ، امکان داره تغییر رنگ ماهیا بخاطر رنگ شن کف باشه ؟

    پاسخ
    1. محمد هادي

     فقط یه چیزی یادم رفت
     چن روز پیش بخاطر ابتلای دو تا گوپیم به بیماری دم خوره ، اون دو تا گوپی رو از بقیه جدا کردم
     بقیه ی ماهیام رو هم که شامل کوریدوراس هام هم میشد محض احتیاط توی یه ظرف جداگانه ای که توش تتراسایکلین ریخته بودم ١٠ دقیقه نگه داشتم تا یه پیشگیری ای شده باشه . حالا نمیدونم چقدر کارم درست بوده باشه و اینکه به تغییر رنگ شون ارتباطی داره یا نه
     تغذیه ی شون پولکیه ، ماهیامم گوپی و کوریدوراسه

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      اشتباه کردین ماهی رو الکی حمام دادین اون هم ۱۰ دقیقه با تتراسیکلین.
      برای درمان دم خوره تنها کافیه کیفیت آب رو بالا ببرید و ماهی غذای متنوع و مقوی بخوره.

      پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     بله میتونه از رنگ بستر باشه البته ماهی تازه وارد شاید ترسیده و کمی رنگش پریده.

     پاسخ
     1. محمد هادي

      ترس واسه چی ، مفت مفت صاحب خونه و جفت و غذا شده دیگه ?
      ممنون از راهنمایی تون
      فقط اگه تغییر رنگش بخاطر رنگ بستر باشه به مرور زمان حل میشه یا دائمیه ؟
      و اینکه غذای پولکی برای این ماهی مشکلی که نداره ؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       تغییر رنگ ماهی اگر در اثر رنگ بستر باشه تا زمانیکه از این بستر استفاده میکنید به همین رنگ باقی میمونه.
       ضمنا غذای پولکی برای کوریدوراس اصلا مناسب نیست چون برای تغذیه روی آب نمیاد و باید حتما با استفاده از غذای زیر آبی تغذیه بشن.

       پاسخ
 18. ناشناس

  سلام من یه جفت کوریدوراس دارم که یکیشون خیلی فعاله و مدام در حال گردش،ولی یکیشون اکثر اوقات روی شنا یه جا میمونه و تکون نمیخوره…به نظرتون مشکل خاصی داره؟اگه ممکنه راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب ممکنه دومی مریض باشه یا از اون یکی کتک بخوره. والا نمیشه گفت چه مشکلی داره. باید برسی بیشتری انجام بدید و توضیحات تکمیلی بیشتری در اختیارمون بذارید. تغذیه میکنه؟

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام مجدد،فک کنم که شکمش آب آورده چون بدجور باد کرده ولی طریقه درمانش و داروهاش رو درست نمیدونم این حمام نمک و اینا نمیدونم چطوریه اگه بشه راهنمایی کنید ممنون میشم…و اینکه این بیماری مسری نیست که بقیه بگیرن؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     لطفا لینک های زیر رو مشاهده کنید
     بیماری اب اوردگی شکم:
     https://www.onlypet.ir/forum/aquarium-forum-eight/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B3%D9%82%D8%A7%D8%A1-%D8%A2%D8%A8-%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D9%85-%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C/
     حمام ماهی با نمک یا دارو:
     https://www.onlypet.ir/forum/aquarium-forum-eight/%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D9%85%DA%A9-%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88/

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code