شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

3,065 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. الهه

  سلام و عرض ادب و تبریک سال نو خدمت شما دوستان و آقا شهریار که همش مزاحمتون میشم انشالله سالی سرشار موفقیت شادکامی سلامتی داشته باشید
  چندتا نکته هست که خواستم باهاتون در میان بزارم و راهنمای بگیرم،من چند ماه قبل یه قفس شیک از چوب طبیعی روس واسه این جفت مرغ عشقهام خریدم که گرون هم بود حدود ۵ تومن با وسایل جانبی واسم دراومد،حالا مشکل که پیش اومده همش رو جوریدن و از بین بردن تو این چهار ماه،الانم داغون هست ظاهرش،سوالی که دارم الان گذاشتم داخل قفس فلزی بزرگ خریدم ایراد نداره؟
  سوال دوم اینه که مرغ عشق ماده ام جثه اش کوچولوه و همش دمش میلرزه نسبت به نرم آیا مریضه؟یکبار هم دیدم هر دوتا پرهاشون رو پوش دادن و پف دادن این یعنی چی؟تحرک نرم بیشتر از ماده هست،بعد وقتی تو این قفس گذاشتم وقتی میترسه موقع غذا گذاشتن واسش یه دفعه تالاپ میوفته کف قفس،دو سه بار شده چکار کنم فقط ماده اینطوره
  عذرخواهی میکنم عرایضم طولانی شد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. ایرادی نداره و در قفس فلزی هم خوشحال خواهند بود. چوب طبیعی هم واسه جویدن بذارید. مثلا میله های نشیمن حتما چوبی باشه و حتی شاخ و ریشه داشته باشه که بجون.
   چطور میلرزه؟ اگه هنگام فضله گذاری هست بله احتمال بیماری، اسهال، یبوست یا هر چیزی وجود داره.

   پاسخ
   1. الهه

    ممنونم از پاسخ دادنتون جناب شهریار،همینطور که رو چوب نشیمن نشسته دمش حالت لرزش داره اما فضله راحت انجام میده،غذاش هم خوب میخوره،البته نمیتونم بگیرمش و کامل چک کنم هم میترسه خیلی هم گاز میگیره که پوست انگشتام تاول میزنه،ولی نر آرومه گاز نمیگیره،یه چیز دیگه هم هست نسبت به نرم نمیتونه داخل قفس از این چپ به اون چوب بپره بیشتر از میله قفس کمک میگیره گاهی هم که میترسه تعادل از دست میده میوفته کف قفس از ارتفاع حدود یک متر چون همش رو چوب بالا وامیسته،قفسم ارتفاعش یک متر و بیست، عرض و طول ۶۰ سانت هست جدیده که خریدم
    یه سوال دیگه اگه بهشون تتراسکلین همینطور بدم ماهی یکبار طبق دستورالعمل آقا مجتبی که تو پرسش و پاسخها گفتن آیا ضرر داره؟
    نظرتون راجب اون سوالم راجب ویتامینها که خریدم و توصیه کرده بود دکترش میشه بگید؟
    بعد چکار کنم ترسشون از من بعد این پنج ماه بریزه البته ماده بیشتر میترسه نرم کمتر
    اونیکی مرغ عشق نر من که سخنگو هست هم خیلی میخواد بره پیش اینا همش رو قفس ایناست و باهاش حرف میزنه چکارش کنم
    روز خوش ایام به کام دلتون شاد تنتون سلامت

    پاسخ
 2. الهه

  آخ ببخشید اینو یادم رفت بگم امروز واسشون ویتامین ad3e BREEDERS BLEND خریدم که البته خیلی هم گرون بود با توجه به حجمش من ۸۵۰ هزارتومن خریدم دکترش که ویزیت میکنه مرغ عشقهام رو گفت این بهترین مولتی ویتامین تو دنیا هست و هفته ای یکبار بهشون بدم تقویت بشن
  حالا یه مشاوره میخوام بنظرتون واقعا خوب هست یا نه؟
  بعد یه پروبیوتیک بهم پیشنهاد داد بخرم به اسم مورنینگ برد گفت آمریکایی و عالی هست و واسه سلامتی مرغ عشق هام ضروری هست اما نخریدم نه بخاطر ۷۶۰هزار تومن پولش گفتم بیام اینجا یه مشاوره بگیرم بعد اگه اوکی دادید بگم واسم بفرسته
  بیشترین مشکل من با جثه ضعیف و کوچیک مرغ عشق ماده ام هست و اینکه دمش بیشتر از نر میلرزه،البته تغذیه اشون خیلی خوب میرسم و خوب هم میخورن غذا اما نر بزرگتر شده نسبت به ۴ ماه قبل که خریدم اما ماده همینطور کوچولو مونده،مرغ عشقهای دیگران رو میبینم گنده هستن اما اینا کوچولو هستن با اینکه حدود ۷ ماهه هستن ناراحت میشم

  پاسخ
  1. Parrot

   سلام دوست عزیز بنده طبق تجربه خودم فکر میکنم شما دارو ad3e رو گرون خریدید من این دارو رو فیکش و قلابی ایش پیش پرنده فروشا ۲۰ ، ۲۵ تومن دیدم اما خودم دقیقا چند وقت پیش یکیش خریدم ۶۰ هزار تومن که اصلی بوده اما مارک زوریخ و واقعا جواب هم داد و خیلی پرنده ام مست و قوی کرد و به نظر بنده نیازی به مارک های به قول شما امریکایی و گرون قیمت نیست یه مارک معمولی و اصلی خیلی خوب میتونه جواب بده اما باید حواستون باشه قلابی نخرید که پرنده نابود میکنه در مورد ویتامین هم حتمی تهیه کنید از هرچیزی واجب تره برای پرنده ها و طوطی ها حتمی باید از ویتامین استفاده کرد که بدنشون خیلی نیاز داره بازم میگم این به انتخواب خودتونه اما من باشم دارو ۸۰۰ هزار تومنی نمیخرم و دارو ۲۰ تومنی هم نمیخرم حدود ۱۰۰ تومن خرج میکنم دارو با کیفیت میخرم و جوابم میده این نظر من بود فقط نظر شخصیم حالا بقیه اش میل خودتون🌹

   پاسخ
 3. AmirAbbas86

  دوستان سلام من یک سوال داشتم من وقتی مرغ عشق هام رو خریدم سری پیش ۵ تا تخم کرده بودن و من جوجه هاشون رو تقریبا بلافاصله بعد از اینکه همشون دونخور شدن فروختم و بلافاصله یک روز بعد از اینکه مرغ عشق هام رو فروختم مرغ عشق مادم تخم گزاشت الان تقریبا ۱۸ روز گذشته الی مرغ عشقم ۴ تا تخم کرده علت کاهش تعداد تخم ها چی بوده و راه افزایش تعداد تخم چیست
  برای مرغ عشق هام کف دریا گزاشتم بهشون پوست تخم مرغ برای تامین کلسیم و خود تخم مرغ رو هم میدم
  بهشون کتان هم میدم علاوه بر ارزن تو ابشون گاهی مولتی ویتامین میریزم
  و تو ابشون عصاره اکالیپتوس هم میریزم که خواص خیلی زیاد و مفیدی داره
  لطفا اساتید ماهر در تکثیر مرغ عشق جواب بدن با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب پرنده ضعیف تر شده و امادگی قبلی رو نداشته و طبیعیه یه دونه کمتر گذاشته. حتی ممکنه اینسری تخم ها به جوجه هم تبدیل نشن اگه نطفه نر هم ضعیف باشه. اگرچه با این نوع تغذیه ای که داشتید همه چی اوکی هست و حالا اینکه یه دونه کمتر گذاشته اصلا مهم نیست و قرار نیست پرنده ها هر دفعه به تعداد یکسان تخم گذاری کنن.

   پاسخ
 4. الهه

  سلام،توروخدا ببخشید که همش مزاحم میشم و کامنت میزارم بخاطر حساسیتم نسبت به پرنده هام هست،الان یه چیزی دیدم خواستم ازتون سوال کنم،مرغ عشق نر من که نوکش بنفش پررنگ شده داشت نوکش رو روی چوب میکشید و دمش هم بالا داده بود یه دفعه مرغ عشق ماده ام که نوکش سفید با رگه آبی کم رنگ هست از پشت این بیچاره رو نوک زد و نرم در رفت
  خواستم دلیل اینکار رو بدونم و جدیدا هم نرم خیلی آواز میخونه اما ماده ام کمتر جوابش رو میده

  پاسخ
  1. AmirAbbas86

   پرنده هست دیگه اینک که نگرانی نداره رفتار خواستی انجام نداده

   پاسخ
 5. elahe75

  سلام عصر بخیر،یک سوالی داشتم چند وقتی هست حدودا یکماه دیگه مرغ عشقهام با نوک هم بازی نمیکنن و با هم کاری ندارن ولی کار هم رو تقلید میکنن مثلا اون پاش رو میکشه اینم تکرار میکنه،چکار کنم بازم مثل قبل عاشق همدیگه بشن،البته دعوا نمیکنن ولی سردن تو رابطه زن و شوهری ،نر خیلی آواز میخونه اما ماده کم
  جدیدا بالای نوک مرغ عشق نرم آبی پر رنگ شده ولی مرغ عشق دیگه ام سفید با رگه های آبی کمرنگ هست چکار کنم که زودتر رنگش سفید بشه و بالغ بشه؟
  یک سوال دیگه سفیده تخم مرغ سیب هویج جعفری اسفناج کاهو جوانه گندم اناناس تازه و طبیعی بهشون در هفته چندبار بدم که اور دوز نکنن و مریض بشن
  غذای همیشگی اشون پلت هست که ارزن هم داخلش داره خوبه یا یه ظرف ارزن مجزا هم واسشون بزارم؟چیز دیگه هم نیاز هست بدم بگید ممنون میشم
  اکالیپتوس هم بخور میدم تو اتاقم،و هم چوب نشیمن طبیعی اکالیپتوس هم امروز خریدم داخل قفس گذاشتم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این موارد طبیعیه دوست من. فصل تولید مثلشون که باشه اینکاراشون زیادتره. الان کمتره و مشکلی نیست اصلا….
   جوانه دانه ها و میوه جات فراموش نشه در تغیذشون.

   پاسخ
 6. elahe75

  سلام روز بخیر ،یک سوال دارم تو بررسی که توی خواص دانه ها و تخم های سبزیجات که کردم برای تقویت مرغ عشق و تا هنگام جفت گیری بسیار مفید هست به این ترکیب رسیدم حالا خواستم ازتون سوال کنم نظر شما چیه جناب شهریار
  ارزن ۲۵۰ گرم
  گشنیز ۱۰۰ گرم
  کافیشه ۵۰ گرم
  کاسنی ۱۵۰ گرم
  یونجه ۴۰ گرم
  منداب ۵۰ گرم
  شلغم ۱۰۰ گرم
  خرفه ۱۰۰ گرم
  کاهو ۱۰۰ گرم
  تربچه ۷۵ گرم
  کتان ۷۵گرم
  کنجد با پوست قهوه ای ۱۰۰ گرم
  اسفرزه ۵۰ گرم
  خاکشیر ۵۰ گرم
  تخمه آفتابگردان ریز خام ۳۰ گرم
  برگه هلو زردآلو آناناس خشک و آسیاب شده و انجیر خشک و پسته خام آسیاب شده در حد معقول ۳۰ گرم
  بنظرتون مخلوط خوبی هست و بالانس هست یا کلا توصیه نمیکنید،سعی کردم طبع سرد و گرم بالانس بشه و معتدل کنم
  بازم نیاز به تجربه شما استاد دارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   به عنوان یه دان تقویتی که فقط یه قاشق جایخوری در اختیار مرغ عشقا قرار بگیره خوبه. دانه هایی وجود داره که چربی و گرمی زیادی دارن و درسته که با ترکیب با دانه هایی با طبع سرد بالانس کردید ولی مرغ عشق هاتون دونه ها رو توچین میکنن و به همین تناسبی که ترکیب کردید نمیخورن. من نظرم اینه که ارزن و کتان رو به عنوان دان ثابت به پرنده ها بدید و این رو هم به عنوان غذایی که با حجم مناسب بهشون میدید نه به عنوان بیس اصلی غذایی که همیشه پیششون باشه. این نظر بنده هست. باز میتونید منتظر نظر دیگر دوستان هم باشید. از میوه جات و جوانه دانه ها هم غافل نشید.

   پاسخ
   1. elahe75

    سلام ممنونم ازتون که وقت میزارید و جواب بنده حقیر رو میدید و کمکم میکنید
    یه سوال دیگه داشتم آیا بنظرتون شن و صدف که تو پت شاپها میفروشن میگن واسه مرغ عشق ضروری هست آیا درسته؟نیاز هست تهیه کنم واسه مرغ عشقهام؟میگن واسه شکستن ارزن داخل سنگدان ضروری هست آخه مرغ عشق که ارزن رو پوست میکنه میخوره
    یه سوال دیگه هم دارم مرغ عشقهام سبزی میزارم همون اول نمیخورن میزارن یه کم پلاسیده داره میشه داخل قفس شروع میکنن به خوردن چه جعفری چه گشنیز چه تره یا اسفناج،آیا ضرر نداره اینطور خوردنشون؟قبلا هم هویج و سیب رو خیلی خوب میخوردن اما جدیدا دیگه نمیخورن یا تنها یکی دوتا نوک میزنن چکار کنم؟سفیده تخم مرغ هر چند روز بهشون بدم؟
    ببخشید که سوالهام زیاد شد چون تنها جایی هستید که منو خوب راهنمایی میکنید و با مهربونی جواب میدید
    شب خوبی داشته باشید

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     بله ماسه برای هضم غذا و دستگاه گوارش پرنده مفیده. ربطی به شکستن ارزن نداره البته.
     بهتره بجای سبزیجات که میتونه پرنده رو دچار اسهال هم کنه از جوانه دانه ها استفاده کنید. سبزیجات هم نه قرار نیست با کمی پلاسیده شدن برای پرنده ها ضرر داشته باشه ولی خب اگه میبینید کاملا پوسیدن و بو گرفتن دیگه نباید بزارید کنارشون بمونن.
     تخم مرغ هم در هفته دو بار بهشون بدید. برای زمان تولید مثل هم روزانه میتونید استفاده کنید.
     موفق و پایدار باشید

     پاسخ
 7. elahe75

  سلام و روز بخیر،الان پت شاپ اطراف خونه امون بودم واسه خرید ماسه برای مرغ عشقهام،اما بهم پودر صدف داد گفت این بهتره حالا منم خریدم اما دو دل هستم که ضرری واسه مرغ عشقهام نداشته باشه،گلوشون جر نخوره یا هر چی
  گفتم ازتون سوال کنم بنظرتون بهشون بدم یا نه؟مارکش هم sandy روش نوشته،گفت تو یه ظرف جدا بریزم خودشون میخورن
  یه قطره هم بهم داد ad3e گفت هفته ای سه بار ۴ قطره تو ظرف آبخوریشون بریزم مارکش هم apexisol هست
  اگه بزرگواری کنید راهنمایی کنید که آیا خوب هستن و چطور بهشون بدم
  فقط به شما اعتماد دارم

  پاسخ
 8. elahe75

  سلام عصر بخیر یک سوالی داشتم در ادامه سوالات قبلی خودم،مدتی هست مرغ عشقهام دیگه تخم مرغ نمیخورن هم نصف میکنم با پوست میزارم هم رنده میکنم باز نمیخورن در صورتی که قبلا خوب میخوردن،با جوانه گندم هم قاطی میکنمش باز سوا میکنن و نمیخورن تخم مرغ رو،احتمال داره بخاطر پلت هست که دارن میخورن؟چون قاطیش تخم کتان و ارزن و میوه و سبزی خشک شده و از این چیزا داره سیرشون میکنه که نمیخورن تخم مرغ رو؟ولی سبزی جعفری گشنیز اسفناج وقتی یه مقدار پلاسیده میشه میخورن یا هویج رو،سیب هم کم میخورن،کاهو و جوانه گندم رو خیلی دوست دارن
  واسشون بلوک معدنی گذاشتم که استفاده میکنن ولی از کف دریا که گذاشتم تو این چند ماه اصلا استفاده نمیکنن،هفته ای یکبار مولتی ویتامین دارم میدم و اگر اون قطره ad3e هم تایید کنید بهشون میدم
  مرغ عشق نرم کاملا آماده شده چون رنگ دماغش بنفش سیر شده و دور چشمش هم حلقه سفید داره ولی ماده ام هنوز دماغش سفید آبی کمرنگ هست و حلقه سفید دور چشمش هم نصفه هست و طبق مطالب سایت شما که خوندم هنوز آماده نیست،چندبار هم دعوا کوچولو کردن،گاهی ماده نوکش میزنه گاهی هم برعکس میشه
  اون مرغ عشق سخنگو منم خیلی دوست داره بره تو قفس اینا چون میره رو قفسشون و باهاشون حرف میزنه،اما نمیزارم و میگیرمش میارم اینور
  اینو چکار کنم بنظرتون واسش یه ماده بگیرم تنها نمونه
  ممنونم ازتون شاد و سلامت باشید

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام میتونید مقداری تخم خرفه بپاشید روی تخم مرغ شاید ترغیب بشن به خوردن
   درمورد اون قطره ad3e هم قطره تقویت نطفه هست ولی درمورد مارکش اطلاعی ندارم .
   برای مرغ عشق سخنگو هم اگر وقت آزاد زیاد دارید بنظرم بزارید دور از بقیه و پیش خودتون باشه و در روز وقت بگذرونید باهاش ولی اگر تایم خالی ندارید براش جفت بگیرید در هر صورت باید یک همدم داشته باشه حالا چه خودتون چه یه پرنده دیگه که اولویت با خودتون هست. موفق باشید

   پاسخ
 9. lord pet

  سلام به نظرم چون پروتلت یکم شبیه مرغ عشق اینجا پیام گذاشتم.
  می خواستم بگم اگه میشه یکم درمورد طوطی پروتلت بدهید

  پاسخ
 10. الهه

  سلام عصر بخیر،یک سوال و مشکلی که دارم اینه جدیدا دوباره مرغ عشق ماده من پرهای کرکیش خیلی میریزه و قاطیش هم چندتا دونه پر بزرگ و سفت نه کرکی هست،پر بالهاش نیست از اونا کوچیکتره اندازه ۶ الا ۷ سانتی هست،چکار کنم؟غذاشون هم سبزی جعفری گشنیز اسفناج پلت مخصوص مرغ عشق،هویج جوانه گندم هست هفته ای دوبار قطره ad3e میدم و هفته ای یکبار مولتی ویتامین مرغ عشق برند زوریخ
  آبشون هم آب معدنی هست هر روز عوض میکنم و سینی کف قفس هم هر روز مرتب با مایع ظرفشویی میشورم چوبهاشون هم هفته ای یکبار در میارم کامل با اسکاچ و مایع ظرفشویی میشورم بعد خشک شد الکل اتانول میزنم و یکساعت بعد میزارم داخل قفس،علت این همه پر که میریزه چی هست؟یه مدت پارسال بهمن ماه اینطور شد بعد کم شد باز شروع شده
  سوال دوم هم اینه که یه تاب جدید دیگه چوبی خریدم چون دیدم گاهگاهی سر تاب بازی دعوا میکردن اما از این تاب جدید بعد یک هفته هنوز استفاده نمیکنن از اون و رو همون قبلی میخوابن یا میشینن چکار کنم؟
  ممنون میشم منو راهنمایی و کمک کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هیچ کار. طبیعی هست و تو این فصل پریزی نداشته باشن پس کی داشته باشن؟ به هر حال طبیعیه با توجه به فصل گرما.
   استفاده از غذاهای با طبع گرم رو هم تو این فصل کمتر کنید. میتونه پریزی پرنده ها رو تشدید کنه.
   در مورد تاب هم کم کم بهش عادت میکنن و استفاده میکنن یا اگه استفاده نکردن هم کار خاصی نمیشه کرد. شاید از اون خوششون نیومده یا جای مناسبی نصب نکردید. به هر حال این مسائل مشکلی نیست و نمیشه دنبال دلیل خاصی واسش گشت!!

   پاسخ
 11. yasasheghi

  سلام من دوتا مرغ عشق نر و ماده دارم که الان دو سال هست که پیش هم هستن ولی جوجه دار نمیشن. می خواستم ببینم دلیلش چیه؟

  پاسخ
  1. lord pet

   به احتمال زیاد از هم خوششون نمیاد و جفت گیری نمیاز کنن
   شاید هم توان تولید مثل ندارند

   پاسخ
 12. elahe75

  استاد شهریار لطف میکنید منو کمک و راهنمایی کنید دوباره؟واقعا این ریزش زیاد پرهاش منو کلافه کرده نمیدونم چکار کنم خوب بشه،اصلا تحمل کوچکترین مشکل پرنده هام رو ندارم،من کل کارهای که انجام میدم رو تو سوال بالای خودم نوشتم که اگر مشکل از طرف منه برطرف کنم،از پرنده فروشی سوال میکنم میگه طبیعی هست آخه مگه میشه هر یکماه درمیان اینطور پرریزی داشته باشه این طفلکی،دفعه قبل کرکی بیشتر بود اما اینبار غیر کرکی ها پر سفت و اصلی هم داره
  دکترشون میگه بیا بهت یه نوع دیگه ویتامین کلسیم بدم با یه نوع پروتئین آمریکایی اما میترسم این همه ویتامین بدتر اینا رو چپ کنه،بخدا پولش مهم نیست از ترس عوارضش میترسم
  تخم مرغ اصلا دیگه نمیخورن هرکاری میکنم کف دریا هم همینطور نمیخورن فقط بلوک کلسیم استفاده کردن اونم چون جای آثار خراش روش هست میگم
  پلت kiki هم که دارم بهشون میدم نگاه میکنم توش بیشتر کتان داره با چیزای دیگه که نمیدونم چی هستن ولی ارزن کم داره ارزن نارنجی هم داره یه ذره
  میوه های خشک داخلش هم نمیخورن با مغز تخمه ها رو،اون دونه سیاه گرد ریز داخلش چیه اسمش؟اصلا اون رو نمیخورن
  نیاز هست ارزن بیشتر داخلش قاطی کنم؟
  دما اتاق ۲۶ درجه ثابت هست اگر سرد بشه یا گرم فن کویل اتاقم استارت میکنه،هفته ای دوبار بخور سرد اکالیپتوس تو اتاق روشن میکنم
  دیگه نمیدونم چکار کنم حالش خوب بشه مرغ عشق ماده ام
  راس ساعت نه شب برق خاموش و میرن میخوابن،اصلا سر و صدا و شلوغ هم نیست اطرافشون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اینجا پاسخ دادم خدمتتون. ببخشید اگه دیر شد.
   اصلا این همه ویتامین و کلسیوم و اینجور چیزا نیاز نیست. تو فصل گرما هستیم و پریزی پرنده طبیعی هست.

   پاسخ
 13. yasasheghi

  سلام جوجه مرغ عشق من گوشه ی پلک بالایی چشمش کمی باد کرده و قرمز شده. دلیلش چی هست و برای درمانش باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   چشمش عفونت کرده که یا به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب رو تجویز کنه یا اینکه از پماد تتراسیکلین به صورت موضعی استفاده کنید عفونت رو درمان میکنه.

   پاسخ
 14. X

  سلام خسته نباشید من یک بار توی پیتر ست یک عکس مرغ عشق صورتی دیدم ازسر تا پاش کلا صورتی بود بغیر از چشماشو نوکش وپاهاش همه جاش صورتی بو آیا واقعاهمچین نژاد وجود داره یا فتوشاپ

  پاسخ
 15. جواد

  سلام خسته نباشید من یه جفت مرغ عشق دستی و آروم دارم میخواستم ببینم میشه پرنده ای دیگه رو کنارش نگه داشت مثلا فنچ

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شدنش در یک فضای بزرگ مثل پاسیو میشه ولی در قفس خیر. ضمنا بهتره اینکار صورت نگیره تا پرنده ها ارامش کافی رو داشته باشن.

   پاسخ
 16. ناشناس

  سلام . روزبخیر.
  دوستان بنده یک مرغ دارم که دماغش سفیده و نزدیک به هفت یا هشت ماه سن داره ولی حرکات جنس نر در زمان تولید مثل رو انجام و نشون میده به طوری که من واقعا شک کردم جنسیتش چیه . رفتم پرنده فروشی براش یک ماده خریدم که رنگش با خودش تفاوت داره و گذاشتمشون داخل یک قفس ؛ اوایل یکم ترسیدند و دوری می کردند از هم ولی بعد با هم یکم انس گرفتند و کارایی که مرغ عشق های دیگه انجام میدند رو انجام دادند مثلا سر یکدیگر رو خاروندند یا نوکاشون رو به ارومی به هم زدند.
  ولی بعد دو یا سه ساعت انجام این کارها ، دیگه کاری انجام ندادند و مرغ عشق جدیده رفته روی میله اکثر اوقات بی تحرکه ولی بیداره. مرغ عشق خودم هم کاری باهاش نداره و داره با خودش بازی میکنه.
  ۱-حالا سوال برام پیش اومده آیا اصلا نر و ماده هستند و احتمال جفت خوردنشون هست؟
  ۲-و اینکه از موقعی که مرغ عشق جدیده رو آوردم ۷۰% اوقات نفس نفس میزد و دهنش مقدار خیلی کمی باز بود ، هوای اتاق هم خنکه ؛ مقداری هم آب خورد و دیگه نفس نفس نزد ولی نیم ساعت بعد به ندرت این کار رو شروع به انجام دادن کرد و نفس نفس میزنه انگار. راه حلی داره یا ممکنه مریض باشه؟
  ۳-چیکار کنم هم تحرک مرغ عشق جدیده بیشتر بشه و هم باهم بازی کنند؟

  پاسخ
  1. Mohamad amin

   سلام ۲ سوال دارم ممنونم میشم جواب بدین
   مرغ عشق سبز آبی جفت می خوره
   بعد از تخم گذاری دوباره چند ماه دیگه میزاره

   پاسخ
   1. Mohamad amin

    وقتی بچه ها بالغ میشن باهم جفت می خورند خواهر برادر

    پاسخ
  2. ناشناس

   ممنکه آقا شهریار در مورد این سوال بنده رو راهنمایی بکنید

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    بله سبز و ابی هم جفت میخورن و از این بابت مشکلی نیست.
    در اسارت و در صورت امادگی بالای مولدها پس از تخم گذاری وقتی جوجه ها کمی بزرگ شدن و از لونه در و تو رفتن باز ممکنه تخم گذاری کنن. حتی دیده شده که ماده جوجه ها رو به زور کتک از لونه میندازه بیرون که باز تخم بزاره. کلا در اسارت خیلی قانون دقیقی وجود نداره و به شرایط مولدها و فضا و شرایط نگهداریشون بستگی داره.

    پاسخ
 17. ناشناس

  ببخشید آقا شهریار یک سوال دیگر هم دارم.
  الان که مرغ عشق جدیده و مرغ عشق خودم کنار هم هستند ، مرغ عشق خودم پای مرغ عشق جدیده رو گاز میگیره به طوری که اون میخواد فرار بکنه ولی پاشو گرفته و نمیزاره . مقداری هم پاش درد گرفته برای همین جداشون کردم . حالا باید چیکار کنم که جفت بشن و دعوا نکنند؟
  نوک مرغ عشق خودم سفیده و نوک مرغ عشق جدیده آبیه. ممکنه همجنس باشند یا نر و ماده اند؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نر و ماده هستن؟ این مورد رو باید خودتون تشخیص بدید با مشخصاتی که با یه جستجوی ساده میتونید پیدا کنید. بهتره یه مدت در دو قفس مجزا و چسبیده به هم نگهداری بشن و بعد کنار هم قرارشون بدید. البته به شرط اینکه نر و ماده و بالغ باشن.

   پاسخ
   1. ناشناس

    نمیدونم نر و ماده هستند یا نه. مرغ عشق خودم نوکش سفیده و حرکات نر هارا از خودشون نشون میده ؛ رفتم پرنده فروشی و گفتم یک ماده بدید . مادهه نوکش آبیه ولی مثل جوجه ها رفتار میکنه و خجالتیه.
    کنار هم که هستند همش میرن داخل لونه و برای یک ربع یا بیشتر توی لونه می مونند ولی بعد که میان بیرون مرغ عشق خودم پای مرغ عشق جدیده رو گاز میگیره.
    سر یکدیگر هم ناز میکنند و نوکاشون رو به آرومی به هم می مالند ولی نمیدونم چرا مرغ عشق خودم پاشو میگیره.

    پاسخ
 18. Amir mahdi

  سلام ۴ روز پیش ۲ مرغ عشق گرفتم سبز ماده آبی نر
  یکیشون پایین پاهاش جایی که مدفوع می‌کنه پر هاش ریخته و مدفوع چسبیده چند بار هم دیدم موقع مدفوع کلا آب در روز ۳ مدفوع آبکی می‌کنه بقیه سالم خوشم خیلی سر حال دلیلش چیه ؟
  یکی دیگه شون نر ۵۰ درصد نوکش تیره است از ی نفر پرسیدم گفت جوجه ؟
  ۴ پیش که گرفتم نر هی اومد دهنش بزنه به دهن ماده ماده با نوک میزد تو سرش دیروز دیدم خیلی باهم مهربون شدن چند بار هم نر نوک زد انگار داشت غذا از می‌گرفت دیگه ماده هم نزد تو سرش ؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه تازه خریدید و نزدیک قفس میشین و مدفوع ابکی در همون لحظه میزاره طبیعیه و از استرسه.
   قسمت اول سوالتون که گفتید مدفوع چسبیده رو متوجه نشدم دقیقا کجاشو میگین! و ربط پایین پاش به جای مدفوع یا مقعد پرنده رو دقیق متوجه نشدم. به هر حال اگه پرهای اطراف مقعد هست و بلنده این پرها بهتره کوتاه بشه که فضله بهشون نچسبه. اگه هم مورد دیگه است و کاری به پرنده و فضله گذاری نداره کاری به کارش نداشته باشید و تو تمیز سازی خودشون تمیز میکنن و اون پرها رو میکنن و پر جدید سبز میشه و تمام.
   درگیری جزئی هم طبیعیه. مخصوصا اگه سنشون کم باشه.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code