شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

3,042 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. lord fish

  و اگه میشه بگید که دمای مناسب مرغ عشق چند درجه است

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   از ۲۰ درجه سردتر نشه اوکیه. از ۲۷ درجه هم بالاتر نیاد
   عموما ۲۲ الی ۲۶ درجه دمای مناسبی برای نگهداری مرغ عشق و اکثر طوطی سانان هست.

   پاسخ
 2. lord fish

  و اگه میشه بگید با ابعاد جدید چند تا مرغ عشق جا میشه
  طول:۱۳۰س
  عرض:۷۰س
  ارتفاع:۱۰۰س
  اگه میشه جواب سوال های قبلی من هم بر اثاث این ابعاد جدید بدید

  پاسخ
 3. lord fish

  ممنون .
  میگم تو این ابعاد کوتوله برزیلی چند تا میشه؟ عروس تو این ابعاد چند تا میشه؟
  درمورد دماشم با ترموستات و المنت تنظیم میکنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام دوست خوبم.
   عرض کردم خدمتتون دو جفت. شما بالاتر سوالتون رو بخونید نوشتید با ابعاد جدید چند جفت مرغ عشق جا میشه. بنده هم پاسخ دادم دو جفت.
   قاعدتا ما سوالات قبلی شما رو ممکنه به خاطر نداشته باشیم و نسبت به سوالی که کردید پاسخ میدیم.
   کوتوله هم خواسته باشید فرقی نداره و دو جفت
   عروس هم همینطور.
   همه رو هم باهم نمیتونید نگهداری کنید و فقط یک نوع پرنده و نهایتا از اون پرنده دو جفت یا به عبارتی دیگر چهار عدد پرنده یکسان شامل دو نر و دو ماده.

   پاسخ
 4. امیر

  سلام
  من یک جفت مرغ عشق خریدم و بعد از اوردن به خونه هردو مردن از یکی پرسیدم گفت علت استرس است به نضر شما علت چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   استرس عادی نبوده. مگر واقعا اتفاق عجیب و غریبی افتاده باشه و سکته کرده باشن. مثلا گربه پریده باشه روی قفس یا ضربه شدیدی به قفس زدید یا … در غیر اینصورت استرس عادی از جابجایی و …. هیچ پرنده خانگی رو نمیکشه.
   علت مرگ چیز دیگه ای بغیر از استرس بوده.

   پاسخ
   1. امیر

    فکر کنم صروصدا باشه چون یک هفته بود که مهمون داشتیم خونمون خیلی صرو صدا بود به نزرتون میشه علتش باشه؟ اصلا به قفس دست نزدیم فقت کنار قفس صدا بود
    واینکه میخام یکی دیگه بخرم که مولد باشه از کجا تشخیص بدم که مولد هستن و تخم میزارن؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     قبلا هم گفتم علتش اینجور چیزا نیست.
     مرغ عشق های بالغ رو از روی رنگ دماغشون میتونید تشخیص بدید. اما اینکه مولد هستن و تخم و جوجه میکنن رو نمیشه با نگاه کردن تشخیص داد و باید به فروشنده اعتماد کنید

     پاسخ
 5. شیوا

  سلام. روز خوش.مرغ عشق های من به شدت پر ریزی دارند.ایا فصل پرریزی است؟یا به خاطر اسپری ضد کک و کنه است؟سپاس از شما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر. الان فصل پریزی نیست یا هوا خیلی گرمه یا تغذیشون طبع گرمی داره یا مشکل دیگه ای وجود داره. اسپری ضدکک و کنه و اینجور چیزا رو برای چی استفاده کردید؟ پرنده ها مشکلی داشتن؟

   پاسخ
   1. شیوا

    سلام.مرسی از پاسخ.خودشان را می خاراندند.کاهو و سبزیجات و میوه ها را همیشه بهشان میدهم و خوب میخورند.اشتهای خوبی دارند.دانه هم ارزن و کمی تخم کتان و مقدار کم سیاه دانه و تخم جارو میدهم.هفته ای یک بار مولتی ویتامین و کلسیم می دهم.یک بار هم ویتامین adce

    پاسخ
   2. شیوا

    سلام.روز خوش.دیشب در یک سایت خواندم که داروز ضد انگل به مرغ عشق نباید زد.تو ماه گذشته ۳ بار بهشان دارو زدم و خانه شان که چوبی است را هم سه بار کامل دارو پاشیدم.دو بار هم منزل را سمپاشی کردم.بخاطر بوی انها اذیت شدند.امروز لانه شان را کامل شستم.خودشان ذا هم شستم.منزل را هم دارم تمیز می کنم که هیچ بوی سمی نماند.برای خودشان میفرمایید چه کنم؟

    پاسخ
   3. شهریار (onlypet.ir)

    خب دلیل خارش میتونه موارد دیگه هم باشه. به هر حال کافیه ابتدا قفس و وسایل و مخصوصا میله های نشیمن رو شستشو و ضدعفونی کنید. همین. نیازی به سمپاشی نیست. اگه مشکل برطرف نشد از اسپری های مخصوص استفاده کنید. سمپاشی و اینجور چیزا اصلا تو محیط پرنده ها درست نیست و میتونه پرنده رو به کشتن بده.

    پاسخ
 6. مجتبی مقدسی

  سلام.
  من یه جفت مرغ عشق بالغ خریدم که خیلی با هم خوبن.خیلی مست نیستن ولی بهم وابسته هستن. هر دو شون نیمه رام هستن و وقتی دست میبری تو قفس اگه مجبور بشن رو دست میان وگرنه سعی میکنن پیش هم بمونن. اگه یکیشونو بیارم بیرون ، به هوای اون یکی از قفس دور نمیشه و رو دست میاد که ببرمش تو قفس. (هر دو رو همزمان تا بحال نیاوردم بیرون)
  من به قصد جوجه گرفتن اینا رو خریدم ولی الان دوست دارم یه مدتی تو خونه آزادشون کنم که اول دستی بشن و از محیط خونه و اعضای خانواده نترسن ، فک میکنم اگه به محیط آشنا بشن راحتتر تخم گذاری کنن و نیازی نباشه محیط خیلی ساکت و بی رفت و آمدی مهیا کنم.
  نظر شما چیه؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   با شرایطی که فرمودید موردی نیست. سعی کنید قفس رو یه مدت یک جای ثابت بزارید تا پرنده ها به محیط اطراف اونجا عادت کنن. بعدم درب قفس رو که باز میکنید بزارید خودشون بیان بیرون. از طرفی خطرات احتمالی بیرونی مثل برخورد با شیشه، افتادن داخل سطح اب، سوختن و … در اطراف قفس و پرنده وجود نداشته باشه. اینم در نظر بگیرید اینا بیان بیرون و به محیط بیرون عادت کنن دیگه تو قفس رفتنشون دردسره و تمایلی ندارن تو قفس بمونن دیگه….

   پاسخ
 7. الهه

  سلام شب بخیر دوستان خوبم،ببخشید دوباره باز مزاحم شدم
  الان یه چیزی دیدم خیلی ترسیدم اونم اینه که روی پارچه که شبها روی مرغ عشقهام میکشم یه جانوری مثل عنکبوت ولی خیلی ریز قد نصف مورچه دیدم اما رنگش گمونم خاکستری رنگ بود و گویا شاخک داشت،این چیه؟احتمال داره بدن مرغ عشقهام رو نیش بزنه یا آسیب بزنه بهشون؟چون چند روزه که مرغ عشقم که آبی رنگه و گویا ماده هست خیلی پرهاش میریزد هم کوچیک که مثل کرک هست و هم معمولی خیلی هم خودشون رو میخارونن پرهاشون رو
  چندبار هم شده حدود ساعت ۴ صبح این یا اون مرغ عشق سفیده یه دفعه جیغ میزنن و تو قفس پر پر میکنن
  من قفس رو ماهی یکبار و سینی زیرش رو هر روز تمیز میکنم،البته لانه چوبی اتاق خوابشون رو نمیشورم میترسم خراب بشه
  خواهش میکنم راهنمایی کنید نکنه جونور گرفتن و مریض بشن اگه اینطوره ببرمشون دکتر یا دکتر بیاد ویزیت کنه؟یا دارو بخرم اگه هست چیزی بگید،سلامتی اینا واسم خیلی مهمه،راجب جرب خیلی مطلب الان تو اینترنت خوندم اما فقط گیج شدم
  از طرفی هم خودم میترسم که یه وقت منو نیش نزنه چون قفسشون کنار تخت منه دقیقا کنار بالش منه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتره قفس، مخصوصا میله های نشیمن و قوطی چوبی رو کامل تمیز کنید و حتی ضدعفونی کنید یا بزارید یک مدت روی حرارت یا در نور خورشید و بعد مجددا استفاده کنید.
   پرنده ها هم بین پرهاشون بررسی بشه که پارازیت خارجی وجود نداشته باشه. در صورت وجود استفاده از قطره یا اسپری های مخصوص برای مبارزه با پارازیت ها مورد نیاز هست.

   پاسخ
 8. الهه

  الان یه مطلبی پیدا کردم که گویا جرب کیسه هوایی هست چون علایم اونو دارن مثل ریزش پر عطسه
  تورو خدا اساتید کمکم کنید چکار کنم؟آخه این از کجا اومده غذاشون که هر سه ساعت از صبح تا شب مدام عوض میکنم یا خدمتکار خونه عوض میکنه ظرف غذاشون و آب همینطور،بهداشت قفس که همینطور اصلا سینی زیرش کثیف نمیمونه و قفس هم چون بزرگه و سخته شستن و جابجایی پرنده ها ماهی یکبار با مایع ظرفشویی کاملا شسته میشه
  دارو یا چیزی داره بخرم یا راهکاری داره واسه از بین بردنشون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   با توجه به توضیحات قبلی که دادید بعید میدونم و اصلا مشکلی نیست. با این حال میتونید به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
   1. الهه

    سلام خیلی خیلی ممنونم خیالم راحت شد،تو دستم هم گرفتمشون دو سه بار گاز گرفت منو اما چیزی ندیدم تو بالهاشون باشه،

    پاسخ
 9. مجتبی مقدسی

  سلام. من یه ماهه که یه جفت مرغ عشق بالغ خریدم.
  جفت هستن. ماده هنوز خیلی تو لونه نمیره ولی نر مست شده. بعضی وقتا با نوک به ماده غذا میده.(خیلی کم البته)
  مشکلم اینه که ماده از روز اول کم غذا بود الانم همونطوره. یه طوریه که نره حدودا چار پنج برابر ماده غذا می خوره. آبم همینطور. تخم مرغ ، هویج ، کاهو و هرچی نر میخوره اونم میخوره ولی خیلی کمتر . بصورت دوره ای مولتی ویتامین و AD3E هم بهشون میدم.
  البته ماده اصلا نشانه مریضی نداره و کاملا سرحاله و جست و خیز داره ولی کم غذاست.
  میخواستم ببینم این مشکل تغذیه ماده تو دوران تخم گذاریش مشکلی واسش بوجود نمیاره؟
  چیکار کنم اشتهاش بیشتر بشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب موردی نداره. اگه پرنده لاغر به نظر نمیرسه(جناق سینش نزده بیرون) و فضله طبیعی داره جای نگرانی نیست.
   شما کار خاصی نمیتونید انجام بدید. گاها اگه بیماری های انگلی وجود داشته باشه پرنده به درستی تغذیه نمیکنه و لاغر میشه و وزنشو به شدت از دست میده. برای همین گفتم وضعیت لاغیری پرنده طبیعی هست موردی نیست.

   پاسخ
   1. مجتبی مقدسی

    نه سینه کاردی نیست.
    عرض کردم که یک ماهه که من خریدمشون ،ماده همینطور تغذیه میکنه. ولی نشانه هیچ بیماریی نداره.
    البته من شروع کردم بعضی روزها داخل آبخوری چند قطره عرق یونجه میریزم که احتمال میدم به اشتهاش کمک کنه.
    ممنون که پاسخ دادید.

    پاسخ
 10. lord fish

  خسته نباشید، میگم مرف عشق هم هنر باز کردن در بدون قفل رو داره؟

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام صددرصد. نگاه به قیافه مظلوم و ساده‌ش نکنید 😂😂 اگه یکبار انجام بده و یاد بگیره دیگه نمیشه بدون قفل نگهش داشت.من خودم روی ۳-۴ تا مرغ عشق تجربه کردم

   پاسخ
 11. .

  سلام ممنون از سایت خوبتون.
  میگم ی سوال مرغ عشق هم از نردبان بالا میره و بازی میکنه؟
  روی تاب چی میشینه؟

  پاسخ
  1. pooria_429

   بله حتما بازی میکنه ، اتفاقا خیلی هم دیدنیه بازی کردنش. فقط اگر قراره برای پرنده تون تهیه کنید اولا چیزی تهیه کنید که براش ضرری نداشته باشه ثانیا انتظار نداشته باشید به سرعت مشغول بازی بشه ، حتی ممکنه یکی دو هفته از وسیله جدید بترسه . پس اگر براش وسیله ای خریدین صبر کنید تا بهش عادت کنه و کم کم ازش استفاده کنه. موفق باشید

   پاسخ
 12. .

  ممنون. ی سوال دیگه هم دارم این که
  من ی جفت مرع عشق و ی دونه کوتوله دستی دارم حالا چند تا سوال دارم:۱-ایا از غذای مرع عشق ها اگه به کوتوله بدم مشکلی براش پیش نمیاد؟
  ۲-برعکس چطور یعنی از غذای کوتوله به مرغ عشق ها بدم مشکلی پیش نمیاد؟
  ۳-میتونم به هردوشون از غذای پلت طوطی های بزرگ بدم؟

  پاسخ
  1. pooria_429

   من برای مرغ عشق از ترکیب ارزن و مقدار کمی تخم کتان استفاده میکنم و هفت تخم و جوانه گندم و میوه و سبزیجات و تخم مرغ آب پز یک یا دوبار در هفته . برای کوتوله هم دقیقا برنامه غذایی همینه فقط تخمه آفتاب گردان بهش اضافه میشه و ارزن و کتان رو به نسبت ۳ به ۱مخلوط می کنم .
   مورد ۳ هم که پرسیدین استفاده نکردم نمیدونم . موفق باشید

   پاسخ
 13. مجتبی مقدسی

  سلام.
  برای مرغ عشقام لونه ای که گذاشتم ، علاوه بر ورودی لانه پلاستیکی ، قسمت بالای سر چاله رو هم سوراخ ایجاد کردم که بتونه بعد از تخم گذاری خودش و جوجه ها از اونجا تغدیه بشه و نیاز نباشه بیاد بیرون تخما سرد بشه.
  کار درستی کردم؟؟
  الان دو هفته ست که لونه دارن، جفت گیری نکردن و ماده به ندرت داخل لونه میره و بیشتر جلوش وامیسته و داخلشو نگاه میکنه.

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام تا جایی که من میدونم نباید این کار رو میکردید اون ها خودشون حواسشون به تخم ها هست و با این کار شما اتفاقا هم هوای گرم داخل لونه سریع خارج میشه هم نور و روشنایی داخل لونه ممکنه اذیت کننده باشه .
   برای جفت گیری هم اولا باید مطمئن بشید نر و ماده هستن ( مثلا دوتا نر یا دوتا ماده نباشن) بعد هم به بلوغ رسیده باشن و قفسشون جای مناسبی باشه هم از نظر دمایی هم از نظر استرس که مضطرب نشن . بعد هم باید رژیم غذایی مناسب برای جفت گیری رو براشون فراهم کنید . با رعایت تمام این موارد احتمال جفت گیری بیشتر میشه . موفق باشید

   پاسخ
 14. lord fish

  سلام دوستان.
  من سوال های یوسر”.”رو و جواب اقا پوریا رو که دیدم برام ی سوال پیش اومد این که برای عروس هم میشه از ترکیب کوتوله استفاده کرد؟
  و سوال بعدی اینکه برای عروس از پلت میشه استفاده کرد؟

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام. اگر نظر من رو بخوای که چند ساله دارم از ترکیب تقریبا یکسان استفاده میکنم و به هیچ مشکلی برنخوردم شاید از نظر دوستان ایراد داشته باشه ولی من تو تجربه مشکل خاصی ندیدم . درمورد پلت هم هیچوقت استفاده نکردم نمیدونم.بازم ببین نظر دوستان چیه.موفق باشی

   پاسخ
 15. الهه

  سلام دوستان خوبم روز جمعه اتون بخیر و شادی
  الان که اومدم سینی پایین قفس مرغ عشقها رو تمیز کنم متوجه شدم گویا اسهال گرفته یکیشون احتمالا هم مرغ عشق ماده ام باید باشه چون دمش میلرزه نسبت به نرم و نر هم نسبتا بهش فعال تر و آواز خون تر هست،اشتهاشون تا جای که دیدم هر دو خوبه،این هفته بهشون دو وعده گندم خیس خورده نرم شده هم دادم امروز هم بعد ده روز تخم مرغ آب پز دادم نصفش با پوست خوردن
  ولی پف و خواب آلود نیس،بهشون هر روز هویج رنده شده و سیب میدم با پلت مخصوص باجیگار،که توش همه چیز هست غیر تخم کتان،مثل شاهدونه تخم کاهو ارزن تخم گشنیز و این چیزا
  آبشون هم فقط آب معدنی میدم هر روز عوض میکنم
  هفته قبل بهشون دو وعده ساقه کرفس دادم
  الانم یه پرتقال نصف کردم پوست گرفتم گذاشتم دو تا نوک زدن خوردن انداختن پایین نصف دیگه هم آب گرفتم ریختم تو ظرف آبشون
  باید الان چکار کنم بچه ام خوب بشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب با این همه میوه و سبزی و اب میوه و … که به پرنده ها دادید طبیعیه اسهال بشن. یکی دو روز میوه یا سبزیجات رو قطع کنید و پرنده ها فقط دان معمول رو دریافت کنن. احتمالا اسهال برطرف میشه. حتی میتونید یک وعده بهشون برنج کته بدون ادویه و روغن بدید که برای اسهال خوبه. دقت داشته باشید اب کنار پرنده ها باشه ولی میوه جات و سبزیجات که مصرف بیش از اندازش باعث اسهال میشه رو فقط حذف کنید و اون هم برای دو روز. پس از رفع مشکل هم مجددا بهشون میوه بدید ولی نه یک خروار یا نه در روز هم میوه بدید و هم سبزی و هم …. روزی فقط یک نوع میوه یا سبزی و در یک وعده به پرنده ها بدید. همین.

   پاسخ
   1. elahe75

    خیلی ممنونم ازتون،آخه گفتم قوی بشن مریض نشن یه وقت،ولی چشم دیگه فعلا بهشون نمیدم تا دو روز بعد مثل حرف شما کم میدم بهشون
    فقط یه سوال دیگه اوایل مرغ عشق نر سفید بود همش پرهای کرکی میریخت که خیلی بهتر و کم شده ولی مرغ عشق ماده ام آبیه الان چند روزه که خیلی پرهای کرکی هاش میریزه و کف قفس پر شده که شمارش کردم ۱۰۶ تا دونه هست ،بنظرتون طبیعی هست بالای دماغش هم سفید با هاله آبی کم رنگ هست،یه نکته هم عرض کنم که علت اینکه اینا تخم کتان نمیخورن چی هست پوست میکنن اما مغز قهوه ای داخلش رو نمیخورن؟بعد نمیخورن ضعیف نمیشن؟
    همیشه شاد سلامت و موفق باشید و جیبهاتون پر پول

    پاسخ
 16. elahe75

  سلام روز آدینه اتون بخیر باشه،جواب سوال قبلی که بهم ندادید
  اگه امکان دارید این سوالم رو جواب بدید،چند روزه مرغ عشق نر من بداخلاق شده تا ماده میاد کنارش با نوک میزنه این اتفاق اکثر اوقات می افته،سر غذا هم خودش وقتی میخوره ماده بیاد بخوره باز نوک میزنه،چکارش کنم؟ربطی به ریزش پرهای مرغ عشق ماده ام داره؟دیگه بهشون یک هفته است سبزی میوه هویج ندادم فقط دو وعده گندم دو روز خیس خورده و دو وعده هم برنج آب پز دادم طبق توصیه شما آقا شهریار،اوضاع دستشوییش خیلی بهتر شده ماده ام
  سوال دیگه ام اینه جوانه ماش سبز بهشون میتونم بدم یا خطرناکه؟
  در ضمن وقتی قطره مولتی ویتامین پرنده رو تو آبشون میریزم تا میخواد بخوره انگار چندشش میشه روزش نوشته ۵ الا ۶ قطره تو ظرف استوانه ای آب بریزم اما من ۴ قطره میریزم کمتر باشه باز نمیخورن چکار کنم
  دارم دیونه و روانی میشم از ناز کردنشون تو هرچی
  آمپول چیزی نیست بهشون بشه زد واسه تقویت کردنشون.الان دماغ مرغ عشق نر کاملا بنفش هست و ماده ام بیشتر سفید با هاله آبی،ماده ام هم جثه اش کوچیکتره میخوام خوب چاق بشن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مطمئن هستید نر و ماده هستن و جفت. سنشون چقدره؟ پرنده های جوان ممکنه باهم درگیری های جزئی داشته باشن که طبیعیه. حتی بین جفت هم گاها ممکنه درگیری پیش بیاد که طبیعیه و جای نگرانی نیست. گندم رو نیازی نیست بهشون بدید. فقط تخم کتان، ارزن درشت و بذرهای مجاز طوطی سانان. گندم رو هم فقط جوانش به نظرم اوکی هست و جو و گندم خیس خورده و اینجور چیزا رو ندید.
   جوانه ماش مشکلی نداره. ببینید من نظر شخصی خودم رو میگم. وقتی از چیزی مطمئن نیستید به پرنده ندید. حتی شک کردید یه چیزی خوبه یا بده ترجیح اینه که شما بد رو در نظر بگیرید و استفاده نکنید. پرندتون جوانه ماش نخوره قرار نیست بمیره ولی اگه بخوره و واسش مضر باشه اون موقع وقت گرفتاریه.
   مولتی ویتامین هم برای پرنده هایی که میوه جات و جوانه دانه ها رو دریافت میکنن و خوب میخورن اصلا نیازی نیست.

   پاسخ
 17. elahe75

  سلام مجدد ،یه سوال دارم الان نمیتونم پلت ویتاکرافت پیدا کنم کل تهران رو زیر رو کردم،فقط برند kiki پیدا کردم که اسپانیایی هست و فقط بسته یک کیلویی دارن میدن ۱۰۹ هزار تومن،سوالی که دارم اینه آیا این برند کیفیت ویتاکرافت رو داره آخه اون آلمانی بود
  الانم یه مقدار مونده از غذاشون خواهش میکنم راهنمایی کنید منو تا تموم نشده،همش رو میخورن غیر کتان داخلش رو با یه سری دونه سیاه ریز که نمیدونم چیه داخل پلت رو
  چون بنظرم پلت غذای کامل هست بهشون میدم
  بازم نیاز به راهنمایی شما اساتید این حرفه رو دارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   روی چه برندی هم دست گذاشتید!!. خب مشخصا نیست و اگه باشه هم یا تقلبیه یا قیمت سرسام اوری داره. ویتاکرافت یک برند شناخته شده و معتبر و باکیفیتی هست که یه زمان خیلی راحت تو بازار گیر میومد. البته در کنار نمونه های تقلبیش. ولی برخی برندهای دیگه هم هستن که قاعدتا از نظر نام و نشان و حتی کیفیت از برند نام برده میتونن ضعیف تر باشن ولی بد و اشغال هم نیستن و میتونید استفاده کنید و به هر حال چاره ای نیست. کیکی که نام بردید هم خوبه

   پاسخ
 18. elahe75

  خیلی ممنونم از اینکه جوابم رو دادید و راهنماییم کردید
  دو تا سوال دیگه دارم توروخدا ببخشیدا همش مزاحم میشم
  اول اینکه خودتون چه ترکیب غذایی به مرغ عشقتون میدید،میشه یه برنامه غذایی بهم بدید واسشون
  دوم اینکه واسه درست کردن یه پلت در یک کیلو چه میزان از چه دانه ای باید وجود داشته باشه؟چون پدرم در اومد تا تهیه کردم پلت,اینم تنها دو بسته یک کیلویی پلت kiki داشت که خریدم دیگه پیدا نمیشه
  یا اگه ایرانی برند خوب میشناسید بهم معرفی کنید
  دوم اینکه از این مرغ عشقها کدوم نر و کدوم ماده هستن و حدودا چند ماهه هستن
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/08/161574029330762.jpg

  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/08/161574029308051.jpg

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بنده در حال حاضر مرغ عشق ندارم. زمانی هم که داشتم کم از غذاهای تجاری استفاده میکردم و ارزن و کتان رو جدا میخریدم و خودم ترکیب میکردم و بهشون در کنار جوانه دانه ها، میوه جات، ذرت تازه، حتی نان تست سبوس دار، تخم مرغ، سپیا، غذای نرم ابتکاری و … با توجه به شرایط پرنده میدادم حالا به درست یا غلط. البته اینکار واقعا میتونه غلط باشه و مشخصا پلت های اماده بسیار دقیق تر و حرفه ای تر بالانس شدن و نیازهای روزانه پرنده رو تامین میکنن(در کنار استفاده از میوه جات و جوانه ها). به هر حال برند خاص یا محصولی رو نمیتونم معرفی کنم. در فروشگاه های اینترنتی دنبالش بگردید پیدا میشه. اگه قرصت بشه یه مطلب در مورد اماده سازی غذای مرغ عشق که اصولی و صحیح باشه میزارم رو سایت.
   ابی به نظرم ماده است.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code