شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,782 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. محمد رضا

  آها باشه خیلی ممنون.
  فقط یچیز دیگه
  ظاهرا پس ماده متورم شده…
  نمیدونم شایدم پرای اون قسمت ریخته اونجوری دیده میشه…
  اگه متورم باشه ممکنه نشونه ی وجود تخم باشه؟؟
  و اینکه از تو لونه صدای جیک جیک میاد ولی آخه جوجه ای نیست فقط ۴تا تخم هست :|
  خودشون جیک جیک میکنن؟
  جیک جیک میگما نه جیر جیر مرغ عشق بالغ:/

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فعلا اصلا دست کاریشون نکنید و حتی دست هم به لونه نزنید و داخل لونه رو نگاه هم نکنید بذارید پرنده ها آرامش داشته باشن و استرس نگیرن.
   ممکنه صدای خود ماده باشه در مورد ماده هم فعلا نمیشه نظر درستی داد چون نمیدونیم چه زمانی اولین تخم رو گذاشته و آیا هنوز تخم داره یا خیر.
   به نظر بنده هیچ کاری نکنید و فقط آب و دانه بهشون بدین و صبر کنید ببنید چی پیش میاد البته نظافت قفس رو هم رعایت کنید.

   پاسخ
   1. محمد رضا

    بااابااا جوجه بودههه از تو تخم جیک جیک میکرده
    بدنیا اومدددد کچل کوچولوووو😍😍😍😍
    فقط خیلی وقته مرغ عشق نداشتم
    تغذیه دوران جوجه کشی چیه؟
    همون مثل فنچو قناری تخم مرغ فلان؟؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     همون دانه های مخلط و میوه و سبزی که همیشه به والدین میدین بعلاوه تخم مرغ آب پز.

     پاسخ
     1. محمد رضا

      ممنون بابت راهنماییتون.
      یه سوال دیگه هم داشتم که کلا مربطو میشه به طوطی سانان.
      دیدین وقتی طوطی یا مرغ عشق فلان همینجوری که نرمال نشستن اگار یچیزی میجوعن(میجوند😅)؟
      اون چیه؟
      خیلی دقت کردم ولی انگار زبونشونو میجوند…

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       این مورد طبیعیه و دو قسمت بالایی و پایینی منقارشون رو به هم میکشن البته بهتره پرنده رو سرگرم کنید تا این حرکت رو انجام نده و بی حوصله نباشه.

       پاسخ
 2. حسین

  سلام، وقت بخیر
  عذر میخوام کف لونه مرغ عشق پنبه دونه باشه بهتره یا خالی باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کف لونه مرغ عشق باید خالی باشه و از هیچ چیزی نباید استفاده کنید.

   پاسخ
 3. امیر

  سلام
  من کلی تو اینترنت گشتم نتونستم جواب سوالو پیدا کنم.
  سرلاک Blueسرلاک خوبیه؟
  آخه من یه بار سرلاک ایرانی خریدم توش بجز آرد نخود چی چیز دیگه ای نداشت. واسه همین پرسیدم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر لاکتوز و شیر نداشته باشه سرلاک خوبی برای پرنده میتونه باشه.

   پاسخ
 4. امیر

  سلام
  برای جوجه سرنگ کرمک دار خوبه یا بدون کرمک؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به نوع تغذیه و سایز جوجه داره.

   پاسخ
 5. محمد رضا

  سلام به همه.
  من الان رفتم دیدم جوجه مرغ عشقم که ۱۶ روزش بود مرده…
  کسی نظری داره که چرا؟؟
  اصلا وابدا از لحاظ فیزیکی و ظاهرش مشکلی نداشت.
  کاملا نرمال غذاشو میخورد و هضم میکرد
  حتی الان که چک کردم چینه دونش نیمه پر بود…
  (چقد حس بدیه اینهمه زحمتو ذوقو شوق یه شبه به باد رفت -_-)
  خلاصه میگم از لحاظ فیزیکی مشکلی نداشت
  حتی زخمی هم رو بدنش نیست.
  جاشونم کاملا گرمو امنه هیچگونه استرس فلانم ندارن…
  ( ننه باباشم انقد ریلکس بودن انگار نه انگار. داشتن همو میخواروندن بی احساسا :/ )
  بنظرتون چه عاملی ممکنه کشته باشدش؟
  من احتمال میدم بخاطر مست بودن نره یه اتفاقی افتاده ولی آخه اگه نره کشته بود حد اقل یه خراش روش میوفتاد…
  شایدم خفه شده…
  نمیدونم واقعامغزم کار نمیکنه…هم ناراحتم هم عصبانی
  کسی نظری داره لطفا؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   موجود زنده هست و تلفات دادن طبیعیه مخصوصا برای جوجه ها و قرار نیست همه تخم ها جوجه بشه و همه جوجه ها بزرگ بشن.
   این موارد زیاد پیش میاد نگران نباشید انشاالله جوجه های سری بعدی براتون بمونن و بزرگ بشن.

   پاسخ
 6. محمد رضا

  درسته. ممنون♡♡♡
  فقط حالا چیکار کنم که دوباره ترغیب بشن به تخمگذاری؟؟
  نره خیلی مسته یک ضرب میخونه… رقص گردن انجام میده مردمکش هی تنگو گشاد میشه ولی ماده هه خیلی عذر میخوام مثل شتر فقط نگا میکنه خودشو میخارونه :| کاری از دستم برمیاد که سرعت تکثیرشون بالا بره؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهترین کار اینه که دست کاری و جابجا نشن و فقط غذای متنوع و مقوی بهشون بدین همین.

   پاسخ
 7. شیوا

  با سلام و تشکر فراوان از سایت خوب شما.مرغ عشق من روی تخم خوابیده.وقتی جوجه ها به دنیا بیایند برای غذای کمکی چه چیزی پیشنهاد میکنید برایش بگذارم؟ سپاس. سری اول تخم گذاری شه.هم تر و هم ماده بسیار جوان هستند.احتمال داره جوجه نشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوستمون پاسخ دادند اما برنج به پرنده ندین چون یبوست میاره.
   میوه سبزی تخم مرغ آب پز و جوانه تازه گندم و حی ذرت تازه و یا کنسرو ذرت آبکش شده و بدن نمک بهشون بدین .
   بله این احتمال همیشه هست که تخم ها جوجه نشه و یا جوجه ها تلف بشن پس جای نگرانی نیست و نباید خودتون رو ناراحت کنید فقط مولد ها رو دست کرای و جابجا نکنید.

   پاسخ
 8. محمد رضا

  سلام.
  با اجازه ی اساتید من نظر شخصیمو میگم.
  غذا که همون دونه هایی که والدین مصرف میکنن باید باشه… ارزن به مقدار فراوان وکمی تخم کتان. همچنین تخم مرغ آب پز خیلی خوبه هم برای خود والدین هم جوجه ها ولی خیلی نباید زیاده روی کنین تو مصرفش… میوه و سبزی هم که عالیه و سرشار از ویتامین هستن… سیب، هویج، کاهو، پوست هندونه و خلاصه هرچی که خودتون میخورین به اوناهم بدین. برنجم خیلی دوس دارن(البته بدون نمک و روغن)
  و اینکه اگه اولین بارشون هست که تولید مثل میکنن کارتون یکم سخت میشه… ممکنه تخم ها نطفه نداشته باشن، ممکنه نطفه بگیرن ولی جوجه نشن، ممکنه جوجه بشن ولی داخل تخم بمیرن، ممکنه بدنیا بیان ولی بمیرن، ممکنه پدر مادر چون تجربه ندارن نتونن خوب بهشون برسن و بمیرن و ممکنم هست که کاملا سالم باشن و بزرگ هم بشن… ولی خیلی رو این یکی دو سری اول حساب نکنین
  موفق باشید:)

  پاسخ
 9. شیوا

  با سلام و تشکر فراوان از سایت خوب شما. آقا شهریار تخم های مرغ عشق من باز نشد.دوباره داره تخم میگذاره.البته پوسته های تخمش نازکه و خودش بیرون ار لانه می ندازه. چکار کنم پوسته تخم هایش قوی بشه؟ تخم مرغ آب پز بهش میدم.سپاس

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   علاوه بر اینکه هفته ای یکی دو وعده تخم مرغ آب پز بهش میدین باید از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان و الکترولیت هم استفاده کنید تا پوسته تخم ها سفت بشه ضمنا اگر همه تخم ها خراب شد باید تخم پلاستیکی زیر پاش بذارید و یا اگر از تخم های قبلی خودش دارید زیر پاش بذارید تا یک دوره کامل روی تخم ها بخوابه و تقویت بشه و الکی تند تند تخم گذاری نکنه چون اگر تخم های خراب رو زودتر بردارید پرنده خیلی زودتر تخم جدید میذاره و اینطوری بدنش ضعیف تر میشه و پوسته تخم ها شل میشه و شاید دیگه نتونه تخم سالم بذاره.
   ضمنا سعی کنید غذای متنوع بهشون بدین دانه های مخلوط – میوه – سبزی – ذرت تازه و یا کنسرو ذرت آبکش شده و بدن نمک – کف دریا هم جلوشون بذارید.

   پاسخ
   1. ناشناس

    سپاس از پاسخ شما.الکترولیت چی هست؟ و دانه مخلوط چیه؟ من فقط ارزن و تخم کتان به نسبت ارزن ۴ برابر کتان بهشون میدم.و مولتی ویتامین

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     الکترولیت غذایی یعنی املاح و مواد معدنی مورد نیاز بدن تقریبا همون مولتی ویتامین + مینرال انسانی هست.
     دانه مخلوط دیگه از اسمش مشخصه مخلوطی از دانه های مختلف هست و معمولا ۶ – ۷ نوع دانه مختلف رو با هم قاطی میکنند.

     پاسخ
 10. حسین

  سلام وقت بخیر.
  یک ماه پیش دو تا مرغ عشق رو از دو تا مغازه خریدم و انداختمشون داخل یه قفس. پرنده ماده از چند روز بعد رفت داخل لونه اما پرنده نر به هیچ وجه وارد لونه نمیشه. دیروز کلافه شدم با دست گرفتمش و فرستادمش تو لونه اما ماده هه از را رسید و به قصد کشت کتکش زد!!!
  یعنی جفت نشدن؟!
  باید نرو عوض کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرا پرنده رو دست کاری کردین و به زور اون رو داخل لونه بردین.
   اولا در جفت دادن دو تا پرنده غریبه عجله کردین و نبای دیک مرتبه در یک قفس قرار می گرفتند و باید یکی دو هفته در دو قفس جداگانه اما جلوی دید و نزدیک به هم قرار میدادین و زمانیکه به همدیگه و شرایط جدید عادت کردند جفتشون میدادین.
   دوما قرار نبوده دو تا نر و ماده غریبه و تازه وارد طی فقط یک ماه به شرایط جدید نگداری و همدیگه عادت کنن و تازه جفت هم بخورند.
   پس باید بیشتر صبر کنید تا پرنده ها به محیط جدید عادت کنند و بعدا به فکر جفت خوردن و تولید مثل بیوفتن ضمنا دست کاری و جابجاشون هم نباید بکنید.
   این احتمال هم وجود داره که ماده از قبل اماده تخم گذاری بوده و تخم بذاره شاید برای همی ننر رو به داخل لونه راه نمیده چون جفت خودش نیست اما حتی اگر تخم هم گذاشت شما اصلا دست کاریشون نکنید و صب کنید یک دوره کامل روی تخم ها بخوابه و بعدا تخم های خراب رو بردارید و صبر کنید تا نر و ماده با هم جف بخورند و تولید مثل کنند خلاصه یک ماه هیچی نبوده و باید برای تولید مثل مرغ عشق هاتون دو سه ماه دیگه هم صبر کنید چون هم جفت نبودن و هم جابجا شدند و تازه وارد هستند.

   پاسخ
   1. حسین

    واقعا ممنونم برای حوصله و جواب مفصلتون
    همون مشکل من این بود که نمی‌دونستم برای جفت شدن دو تا مرغ عشق غریبه چقدر زمان لازمه. فکر می کردم یه ماه زمان زیادیه

    پاسخ
 11. محمد رضا

  سلام به همه خسته نباشید.
  آقا این مرغ عشقام منو عاجز کردن. الان یک ماه از مرگ جوجشون و سری قبلی تخم گذاریشون میگذره ولی هنوز تخم نذاشتن. اینهمه هم میوه و سبزیو دون های مختلفو در اختیارشون میذارم ولی اصلا انگارنه انگار… فقط نره خیلی مسته… نیم ساعت میچسبه به میله های قفس یک بند میخونه گردنشو بالاپایین میکنه ولی جفتش هیچی -_-.
  حالا من دوتا سوال دارم با اجازه:
  ۱: وقتی نزدیک قفس میشم ماده با سرعت میدوئه میره داخل لونه ولی تخمی نداره فعلا. دلیلش چی میتونه باشه؟قبلا اینطوری نبود.
  ۲: نرو ماده خییییلی شبیه همن از لحاظ رنگو طرح. هردوشون ابلغ سفید آبی هستن با صورت لیمویی، فقط راه راهای گورخری پشت نر کاملا سیاهه ولی مال ماده خیلی روشنه؛ ازچند نفر پرسیدم گفتن “احتمالا” خواهربرادر باشن و باید یکیشون رو عوض کنم. البته میخوام یه سری هم ازشون جوجه بگیرم ببینم میمیرن یانه…ولی اگه عوض کنم، با پرنده ی جدید جفت میخوره اون یکی؟؟
  مچکرم♡

  پاسخ
  1. کمال

   سلام
   تخم گذاشتن مرغ عشق ها هیچگاه کاملا مشخص نیست و شاید ترس ماده بخاطر اینه که تخم ها دارن تشکیل میشن و بهتره از جوانه گندم هم در جیره غذایی استفاده کنید شبیه بودن پرندگان دلیلی قطعی برای هم خون بودن پرندگان نیست و اگر مشکلی بود تخمشون هرز بود و اصلا جوجه ای در کار نبود….. سعی کنید زیاد مزاحمشون نشید و اگر میبینید ماده میترسه شاید بهتره که استرس بهش وارد نکنید
   منتظر نظر بقیه دوستان باشید……

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خب برای تولید مثل باید صبور باشید و خیلی چیزهاش دست شما نیست فقط شرایط نگهداری خوب باشه و زیاد جابجا نشن و دست کاریشون نکنید و غذای متنوع و مقوی بهشون بدین ضمنا نباید دائم داخل لونه نگاه کنید.
   ۱ – به احتمال زیاد خیلی داخل لونه ناه میکنید و پرنده ها رو دست کاری کردین و باعث استرس و ترس ماده شدین نباید دست کاریشون کنید و حتی سعی کنید قفس رو هم جابجا نکنید.
   ۲ – اینطوری نمیشه گفت هم خون هستند یا خیر اما نباید جفت مرغ عشق رو از هم جدا کنید بهتره هر دو رو با یک جفت خوب تعویض کنید.

   پاسخ
 12. شیوا

  با سلام و تشکر فراوان از سایت خوب شما. میخواهم برای مرغ عشق هایم جوانه تو گلدان بگذارم که هر وقت در آمد تازه تازه بخورند.هم بازی کنند و هم بخورند.در چه خاکی بکارم که برایشان ضرری نداشته باشه اگه خاک را هم بخورن؟ و چه بذرهایی بکارم که جوانه اش را دوست داشته باشند و برایشان لازم و مفید باشه؟ در گداشتن گلدان مشکلی ندارم.چون روزها آزادتر و شب برمی گردند به لانه هایشان.و یک پرسش دیگه: یک جوجه برزیلی یک ماهه دارم که مادرش متاسفانه بیمار شد و فوت کرد و پدرش را به باغ پرندگان اهدا کردم.الان تنها است.چکار کنم که با همین مرغ عشق ها دوست بشه و جفت لازم نداشته باشه؟ چون باغ پرندگان بچه را به دلیل دستی بودن نمیپذیره ناچار نگهش دارم.سپاس از شما

  پاسخ
  1. کمال

   سلام لازم نیست
   مغازه ها معمولا جوانه گندم اماده دارند بخرید یا گندم بخرید لای دستما ل خیس بزارید دو سه روز بعد جوانه میزنه استفاده کنید البته هر هفته درست کنید چون زود خراب میشن زیاد سخت نگیرید……
   نه طوطی فیشر با مرغ عشق قابل نگه داری نیست براش جفت تهیه کنید یا بدید بره البت تعجب میکنم باغ پرندگان قبول نکرده چون معمولا هر حیوونی رو یک ماه قرنطینه میکنن و همه اخلاقیات پرنده رو ترک میدن عجیبه

   پاسخ
 13. شیوا

  سپاس از پاسخ شما.مرغ عشق های من جوانه آماده را نخوردند
  گفتم شاید اگه تو گلدان باشه برایشان جالب و سرگرم کننده باشه و بخورند.طوطی کوچولوی من الان سرلاکیه و تو جعبه است.از ۷ روزگیش که پدر و مادرش بیمار شدند و بهش غذا ندادند دارم با سرلاک تغذیه میکنم.تو جعبه است و زیرش پوشال.به محض خروج از جعبه میخواهد برگرده تو جعبه.سردشه. اگر خودم به محض دانخور شدن از قفس خارجش نکنم حالت دستی بودنش از بین میره که ببرم باغ پرندگان اهدا کنم؟ چون باغ چند روز بیشتر قرنطینه نکرد.نژاد طوطی صورت هلوییه

  پاسخ
  1. کمال

   سلام خدمتتون عجیبه نخوردند حتما باب میلشون نیست…… خیر گلدان براشون جذابیتی نداره……اما در مورد طوطیتون باید عرض کنم اول از همه چیز اگر براتون مقدوره از پنبه به جای پوشال استفاده کنید و اینکه سردش نیست بلکه به جعبه عادت داره و بیرون براش استرس زاست به خاطر تغذیه سرلاکی چه به چشم یک بیگانه چه یک دوست خوب چه به عنوان پدر مادر به شما وابستگی داره و اگر از خودتون جداش کنید تلف میشه و به این راحتیا نمیتونه بین بقیه پرندگان زندگی کنه البته که معمولا بابت جوجه طوطی بهتون پول خوب میدن و میتونید سریع تر از اهدا کردن به باغ پرندگان ردش کنید بره

   پاسخ
   1. شیوا

    سپاس از پاسخ شما.پدر و مادرش را خیلی دوست داشتم.دوستان خوب من و همدمم بودند.توی خانه ازاد بودند و رابطه عاطفی عمیقی داشتیم.بخاطر همین پدرش که زنده موند را اهدا کردم که خوشبخت بشه.باغ بزرگ و پر درختیه. قصد فروش بچه شون را هم ندارم.مثل نوه ما هست.به مادر مهربانش خوشبختی بچه شو مدیونم.اگر قراره تو خانه باشه خانه ما بهتره چون رسیدگی و آزادی دارند..چکار کنم که بتونه باغ پرندگان دوام بیاره و دستی نمونه؟

    پاسخ
    1. کمال

     سلام خیلی احساسی با حیوانات رفتار نکنید در ضمن برای ترک دستی شدن بهتره وقتی دونخور شد کمتر سمتش برید و از رفت و امد دورش کنید اصلا با دست بهش غذا ندید البته بازهم ترک کامل وابستگی حیوان سخته

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     همینکه خودش یک هفته به تنهایی بتونه غذا بخوره و دستی تغذیه نشه میتونید با خیال راحت اون رو به باغ پرندگان اهدا کنید.

     پاسخ
 14. النا

  یه سوال داشتم مرغ عشق نر یه مدت نمیزاشت مرغ عشق ماده غذا بخوره حالا برعکس شده ماده نمیزاره نره بخوره دلیلشو کسی میدونه

  پاسخ
  1. کمال

   سلام مشکلی پیش نمیاد طبیعیه فقط اگه درگیری شد دوتا ظرف غذا تهیه کنید یا یکی از جفت ها رو عوض کنید

   پاسخ
 15. حسین

  سلام
  عاغا چرا مرغ عشقای من هی تخماشونو میشکنن؟!

  پاسخ
  1. کمال

   سلام یا بی تجربه هستند یا کمبود ویتامین دارن بهشون مولتی ویتامین بدید و سعی کنید هر هفته مقداری تخم مرغ(سفیده و زده و پوست) بهشون بدید تا کمبود ویتامین رفع بشه در اخر حیوان رو با انواع سبزیجات تغذیه کنید تا مشکل به طور کامل حل بشه

   پاسخ
   1. حسین

    سلام ممنون از پاسخ شما. تغذیه شون کامله، امروز متوجه شدم دیگه تخم ها رو نمیشکنن. اما ماده هه نمیدونم چطوری تخم ها رو می چسبونه به سینه ش!!! مگه داریم؟!

    پاسخ
    1. کمال

     سلام متوجه منظورتون نشدم ینی چی میچسبونه به سینش؟ اگر ازش جدانمیشه شاید تخم رو شکسته

     پاسخ
 16. امیر

  سلام چرا مرغ عشق هام حمام نمیکنند و یه سوال دیگه اینکه چرا مرغ عشق هام تحم مرغ
  آب پز نمی خورند؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   جواب هر دو سوال اینه که چون عادت ندارند.

   پاسخ
 17. امیر

  چیکار کنم عادت کنند؟
  میترسم اگه تخم مرغ آب پز نخوره مریض شن .
  آخه بجز آب وارزن چیزی نمیخورن.
  واینکه حمام نکنند شپش یا ککی چیزی بزنند.
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کم کم خودشون عادت میکنند و غذاهای مختلف رو میخورند فقط باید جلوشون بذارید تا یک روزی نوک بزنند و بخورند ضمنا برای اینکه یک نوع غذای خاص رو بخورند هرگز بهشو نگرسنگی ندین.
   برای چی مریض بشن مگر اینها در طبیعت تخم مرغ آب پز میخورند که در قفس نخورند مریض بشن ؟؟؟!!! حمام هم نکنند موردی نداره شما نظافت قفس رو رعایت کنید .
   مرغ عشق برای جا افتادن به زمان نیاز داره و زوری نمیشه کاری کرد.
   بخش استحمام طوطی رو مطالعه بفرمایید ولیکن باز هم میگم زورکی حمامشون نکنید اصلا هم حمام نکنند و تخم مرغ هم نخورند مشکلی ندارن.
   اگر روزنامه و کاغذ و گچ دیوار میخورند از کمبود املاح بدنشو نهست در ظرف آبخوری ماهی یک یا دو مرتب هاز مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید.
   سبزی و میوه به صورت تنوعی و گاهی اوقات مثلا هفته ای دو مرتبه جلوشو نبذارید کم کم نوک میزنند و میخورند .

   پاسخ
 18. امیر

  راستی!!!
  روزنامه های کف قفس رو میخورند.
  چیکارکنم؟؟

  پاسخ
  1. کمال

   سلام روزنامه هارو بردارید و کاغذ کاهی بزارید کی گفته اگه تخم مرغ نخورن مریض میشن؟!
   توی همون ارزنشون تخم کتان بریزید و توی ابشون یکم اب پرتغال یا سیب بسشونه
   حمام نکردن هیچ مشکلی نداره اما ماهی یکبار با ابپاش کمی بهشون اسپری کنید بگذارید جایی غیر از باد کولر تا تمیز بشن

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code