شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

مرغ عشق یکی دیگر از اعضای خانواده طوطی ها میباشند که طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. نگهداری اسان این پرنده به صورت جفت و قیمت مناسب ان در کشور عزیزمان انها را به یک پرنده ایدال یا حیوان خانگی مناسب بدل کرده است. نگهداری غیر اصولی انها مشکلات خاص خود را ایجاد کرده و نگهداری لذت بخش انها به یک تجربه تلخ بدل خواهد شد. در این قسمت مقاله ای جهت اصول صحیح نگهداری و پرورش این پرندگان زیبا قرار داده شده که در ادامه متن میتوانید مشاهده کنید

به ادامه متن توجه کنید

مطالب ارائه شده در ادامه متن حاصل تلاش اقای سعید رنگین کمان میباشد که برای ان بسیار زحمت کشیده اند و از همینجا از ایشان تشکر میکنم. مطالب بسیار کامل و اصولی توضیح داده شده در هر صورت برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ ایشان هم مراجعه فرمایید

تاریخچه: مرغ‌ عشق‌ (Budgerigar) یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود

بلوغ وتشخیص جنسیت: مرغ‌ عشقها‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند

خریداری: باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد

نکته: مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.

نگهداری

قفس:

ابعاد: اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌مرغ‌ عشق‌ ۷۵‚۶۰‚۱۰۰سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌: قفس‌ را باید در اتاقی‌ روشن ‌، با هوای‌ مناسب‌ و درجریان‌ (با دمای‌ ۱- ۲۶ سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌) ، بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند . پرنده‌ نباید در معرض‌تابش‌ مستقیم‌ آفتاب باشد . ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل آن‌ ساده ‌تر شود . با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ چراغها روشن‌ است‌ بهتراست‌ روی‌ قفس‌ با پارچه ‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل ‌قفس‌: وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و کف‌ دریا می‌باشد. اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌است ‌. کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی مثل کاغذهای خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند فرش کنید . آبخوری‌ لوله‌ای‌ ، برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است ‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز باید در اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ ۳ – ۴ روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل ‌قفس‌: میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتراست‌ قطر میله ‌ها متفاوت‌ باشد. به‌ طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله ‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته ‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود.

اسباب‌ بازی‌: مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک ‌آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل ‌نردبان ‌، تاب ‌، توپ‌ پینگ ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ ‌می‌باشند.

نگهداری در پاسیو: محیط پاسیو اگر هوای تازه و با تهویه مناسب داشته باشد محل بسیار خوبی است به شرط آن که:

_در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد.

_گیاهان داخل آن سمی نباشند (می توانید از گیاهان و درختچه های مصنوعی استفاده کنید).

_تهویه مناسب برای هوا داشته و زیاد مرطوب ، گرم و سرد نباشد.

چند نکته مهم

برای داشتن مرغ عشق های سالم رعایت بعضی از نکات الزامیست که در ذیل مختصرا ذکر میگردد :

۱- مرغ عشق هایی که تازه خریداری شده اند را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری کنید.

۲- به محض مشاهده علائم بیماری در هر کدام از مرغ عشق ها ، آن را از بقیه جدا کنید و سپس به مداوایش بپردازید.

۳- سعی کنید از میله ها و ظروف غذاخوری پلاستیکی و بدون درز و شکاف و شکستگی استفاده کنید.

۴- از قفس مناسب جهت نگهداری مرغ عشق (۷۵ ‚ ۶۰ ‚ ۱۰۰ سانتیمتر) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی و در نتیجه چاقی مرغ عشق و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها می شود.

۵- میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشه و امکان تحرک پرنده زیادتر گردد.

۶- میله ها را در جای خود کاملاً محکم کنید و حداقل دو هفته یکبار میله ها و ظروف غذاخوری را از قفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۷- حداقل روزی یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید.

۸- روزانه یکبار دانخوری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه کنید تا مرغ عشقها گرسنه نمانند.

۹- هر ماه یکبار مرغ عشقها را (البته در صورتی که جوجه و یا تخم نداشته باشند) در یک قفس دیگر گذاشته و قفس را ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید و پس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آنها را بشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شوند.

۱۰- هفته ای دو بار ظرف حمام برای مرغ عشقهای خود بگذارید(البته در جای گرم و غیر از زمان جفتگیری).

چگونه می توان مرغ عشقها را اهلی (دستی) نمود ؟ برای این کار دو روش وجود دارد و بسته به فرد بکار گیرنده و میزان زمانی که می خواهد برای این کار اختصاص دهد متفاوت می باشد (البته اصول ایجاد رفتار در هر دو مورد یکسان است و تفاوت آنها در مرحله ابتدای آنها می باشد) ؛ من در ذیل هر دو روش را همراه اصول حاکم بر آن توضیح میدهم :

روش اول : این روش دیر بازده بوده و نیاز به صبر و حوصله فراوانی دارد اما کاملا بر قوانین اخلاقی منطبق است ، این روش در ابتدا به ساکن بر پایه عادی شدن و حذف محرک بی اثر استوار است و پس از آن بسته به راهکاری که شما پیش می گیرید میتواند بر طبق اصول یادگیری شرطی شدن کلاسیک و یا فعال ادامه یابد ؛ حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : در این متد ، شما هر روز مدتی را صرف غذا دادن به حیوان نموده و با ملایمت با او صحبت می کنید (در این هنگام هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چراکه حیوان ، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس العمل دفاعی که همان فرار و یا ستیز است را از خود بروز خواهد داد) پس از مدتی درخواهید یافت که پرنده با شما اجین شده و حتی اگر دست خود را درون قفس ببرید عکس العمل شدیدی از خود نشان نداده و به کار خود مشغول است (حیوان ، در این دوره ای که هر روز با او صحبت می کرده اید و به او غذا داده اید به طور ذاتی دریافته که شما برای او خطری ندارید و اصطلاحا به یک محرک بی اثر تبدیل شده اید) خوب ، هم اینک نوبت مرحله دوم کار است ، این مرحله و روشی که پیش می گیرید (علاوه بر نوع گونه حیوانی که در حال تعلیم دادن به آن هستید) بسته به فعلی است که می خواهید حیوان از خود بروز دهد متفاوت است مثلا اگر می خواهید با ایجاد صدای خاصی پرنده به سمت شما بیاید باید در هنگام غذا دادن به پرنده یک صدای خاص از خود ساطع کنید (مثلا با یک ریتم خاص سوت بزنید یا یک صدای ممتد ایجاد کنید و امثالهم ؛ البته نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است یکسان بودن نوع صدای تولید شده در تمام مدت آموزش می باشد) پس از مدتی حیوان نسبت به آن صدا شرطی شده و در صورت شندینش به گمان این که غذا به همراه دارید عکس العمل نشان داده و به سمت شما جذب میشود و یا مثلا فقط با دست به او میوه و یا سبزی مورد علاقه اش را بدهید در این صورت او نسبت به دست شما شرطی شده و با دیدن دستتان به سمت آن جذب می شود (به این  الگوی یادگیری در اصطلاح شرطی شدن کلاسیک می گویند). اما برای ایجاد رفتار پیچیده تر این  الگوی رفتاری ناکارآمد بوده و نیاز به الگوی دیگری به نام شرطی شدن فعال دارید که این نوع از یادگیری بر پایه پاداش و تنبیه استوار است . در این مورد ، بروز یک رفتار منجر به پاداش و یا تنبیه می گردد . حال اگر عمل و رفتار به پاداش منتهی شود قطعا احتمال بروز مجدد آن رفتار افزایش یافته و بلعکس اگر منتهی به تنبیه شود احتمال تکرار کاهش خواهد یافت لازم به ذکر است که این الگوی یادگیری بیشتر در مورد حیوانات بزرگ و باهوش (از جمله اسب ، سگ و … ) بسان آنهایی که در سیرک هستند متداول است و در مورد مرغ عشق کارایی چندانی ندارد ؛ به دلیل اینکه این نوشته مستقیما در مورد مرغ عشق می باشد از توضیح وبسط این الگوی یادگیری خودداری می کنم.

حال به روش  دوم می پردازیم : قبل از توضیح در مورد این روش باید متذکر شوم تمام اصول بنیادی این متد مثل روش قبل است و تنها تفاوت آنها این است که در روش اول باید مدتی را صرف غذا دادن و صحبت کردن با حیوان می کردید تا به شما عادت کند (شناسایی به عنوان یک محرک بی اثر) که در این راهکار نیازی به آن نیست ، در این روش شما باید بالهای مرغ عشق را کوتاه کرده و از اصل گرسنگی برای جذب حیوان استفاده کنید فی الواقع چیدن بالها منجر به عدم توانایی گریز پرنده می شود و گرسنگی دادن ، حیوان را مجبور به اعتماد میکند که مجموعا علاوه بر کاهش چشمگیر مدت زمان عادی شدن همراه با شرطی شدن کلاسیک می باشد. حال به شرح جزئیات کار می پردازیم : ابتدا شاه پرهای مرغ عشق خود را کوتاه کنید (اگر آنها را بکشید بعد از ۶ هفته رشد کامل کرده و پرنده شما مجددا قادر به پرواز خواهد بود ولی اگر آنها را کوتاه کنید تا اولین پرریزی عملا صاحب شاه پر نخواهند شد و توانایی پرواز را بدست نخواهند آورد . اصولا چیدن پر نسبت به کشیدن آن دارای دو مزیت است : اول اینکه به پرنده خود آزار نرسانیده اید و دوم اینکه مدت زمان بیشتری برای آموزش و جلوگیری از گریز در اختیار دارید پس قطعا چیدن پر بر کشیدن آن ارجح است) سپس ظرف غذا و همه مواد خوراکی را از قفس بیرون بیاورید (ظرف آب را هرگز برندارید چرا که ممکن است آب دادن به پرنده را فراموش کنید و منجر به تلف شدن آن شوید) و حدودا نیمی از روز تا یک روز پرنده را به حال خود رها کنید پس از آنکه متوجه شدید حیوان شما به شدت گرسنه شده در کف درست خود ارزن ریخته (البته اگر از قبل با علایق حیوان خود آشنا باشید می توانید غذای مورد علاقه اش را در دستتان ریخته و به او بدهید که مطمئنا این کار به جذب پرنده بسمت غذا تاثیری بسزا خواهد داشت) و درون قفس ببرید تا به سمت آن جذب شود سپس این کار را برای مدتی ادامه بدهید تا پرنده به شما عادت کند (می توانید از همان ابتدا هنگام غذا دادن یک صدای خاص را برای پرنده ایجاد کنید تا به آن صدا شرطی شود).

نکته : حال که به تفصیل دو روش را توضیح دادم لازم میدانم این نکته را هم ذکر کنم که من بشخصه راهکار اول را ترجیح میدهم چرا که علاوه بر عدم آزار رساندن به حیوان برای خود شخص هم لذتبخش است.

آب تنی: آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پرریزی بسیار ضروریست. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می شود. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ها ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نداشته باشند. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خودش را لرزانده و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک نوکش ، مواد چربی ترشح شده از غده ای که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد را روی کلیه پرهای خود می مالد. این روغن باعث براقی پرها شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. برای آب تنی ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند به راحتی داخل آن آب تنی کند را کف قفس قرار بدهید تا پرنده درون آن استحمام کند. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروریست.

پرواز ازاد : مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود

صحبت کردن: مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد.ولی نمیتوان مطمئن بود که حتما یاد میگیرد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود ۵-۶ هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه ‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.

تغذیه‌: غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه ‌است‌. دانه‌ها شامل‌ ۲ گروه‌ مهم‌ هستند :

۱– دانه‌ غلات ‌: کربوهیدرات‌ زیاد وچربی‌ کم‌ دارند ، مانند ارزن‌ (طبیعتش سرد و خشک می باشد و دانه ایی قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است) و ذرت‌.

۲- دانه‌های‌ روغنی‌ : چربی‌ زیاد وکربوهیدرات‌ کم‌ دارند ، مانند تخم‌ کتان (طبیعتش گرم بوده و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی میباشد) یا تخم‌ آفتابگردان‌.‌

غذای‌ مناسب ‌مرغ‌ عشق‌ ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل ‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است ‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج ‌، کلم‌) ، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج ‌انجام‌ شود.

نکته : حتما به ازای هر یک کیلو ارزن ۲۰۰ گرم تخم کتان با آن مخلوط کنید نه بیشتر و نه کمتر چون تخم کتان یه دانه روغنیست و برای تامین بسیاری از مواد بدن آنها ، مخصوصا برای گرفتن نطفه موثر میباشد.

شما می توانید هفته ای ۲_۳ بار به اندازه یک قاشق غذاخوری برنج ( به صورت کته ) به مرغ عشق بدهید.

نان: نان سبوس دار و کم نمک را با آب گرم خیس کنید تا نرم شود و بعد در قفس بگذارید.

سبزیجات و میوه: سبزیجاتی مثل شوید ، جعفری ، کاهو (برگ کاهو طبیعتی سرد دارد و تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست میباشد) ، هویج (طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنیست) و میوه هایی چون سیب (طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامینهای گوناگون است) را همواره در برنامه غذای آنها بگنجانید.

تخم مرغ: تخم مرغ را به صورت آبپز شده در اختیار آنها بگذارید(هفته ای ۱ یا ۲ مرتبه).

جوانه ها : کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق است (که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار میگیرد). دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی میشوند و برای مصرف مرغ عشقها بخصوص جوجه ها بسیار مفید است ، حداقل هفته ای یک بار به آنها جوانه گندم بدهید.

مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند.

پرندگان‌ دانه ‌خوار از جمله ‌مرغ‌ عشق‌ اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه ‌در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد.سنگریزه را هم میتوان با ارزن مخلوط کرد(البته با نسبت خیلی اندک) و هم میتوان جداگانه در یک ظرف دهان گشاد ریخته و در کف قفس گذاشت.

کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریاییست که حاوی کلسیم بوده و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می شود . ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به آن می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ واستحمام) : آب‌ تازه و‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد . بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود . پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد.

ویتامین: بدن تمام موجودات زنده برای انجام اعمال حیاتی نیازمند پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ها ، موادمعدنی و ویتامین هاست و این نیازها با مصرف مواد غذایی مختلف و متنوع تامین می شود . ویتامین ها دسته ای از مواد مغذی هستند که دارای معدودی از خصوصیات شیمیایی می باشند . این مواد ترکیبات آلی هستند که بوسیله نسوج بدن سنتز نمی شوند و بمقدار خیلی کم وجود آنها در جیره های غذایی لازم است . ترکیبات مذکور اجزا ساختمانی بزرگی از بدن را تشکیل نمی دهند و بیشتر بعنوان تنظیم کننده متابولیسم عمل می کنند . ویتامین ها بصورت محلول در چربی و آب وجود دارند . با توجه به مراتب فوق و از آنجا که مرغ عشقها و سایر پرندگان محصور در قفس ، در طبیعت نیازهای خود را بامصرف دانه های کال و رسیده ، علوفه سبز و بسیاری مواد غذایی دیگر تامین می کنند به نظر می رسد استفاده از ویتامین ها برای آنها در زمان زندگی در اسارت ضرورت دارد و ضمنا ارزش غذایی دانه ها بمرور زمان و بر اثر ماندن و انبار شدن کاهش پیدا میکند و باعث کاهش میزان ویتامینها موجود در آنها می شود لذا استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند این کاهش را جبران نماید . وقتی پرنده شما سالم و سرحال هم می باشد باید علاوه بر میوه و سبزیجات ، هفته ای دو بار در ظرف آب آنها ، نصف قرص جوشان مولتی ویتامین (یا ۱۲ قطره) و یک چهارم قرص جوشان کلسیم بریزید (یا ۱۰ قطره). اکیدا توصیه می شود بعد از ۲۴ ساعت ظرف آب را بشویید (به دلیل رشد سریع پارازیتها در این محیط غنی شده هرگز نگذارید ظرف آب حاوی مولتی ویتامین بیش از ۲۴ ساعت بماند بلکه آن را به دقت بشویید).

نکته : موقع شستن ظرف آب ، بهتر می باشد از آب داغ و مقدار بسیار کم مایع ظرفشویی استفاده نموده ، ظرف را با شیشه شور یا با یک مسواک کهنه بشویید.

انواع ویتامین ها و خواص آنها

ویتامین B برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و ساز بدن ضروریست.

آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود .

منابع ویتامین : زرده تخم مرغ .

ویتامین B1 در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده – گرفتگی عضلات – بی اشتهائی می شود .

منابع ویتامین : تخم مرغ.

ویتامین B2 مهمترین عامل در رشد بدن می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری – توقف رشد -اختلالات تنفسی – بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی می شود .

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج – شیر – سفیده تخم مرغ.

ویتامین B6 در سوخت و ساز مواد گلواسیدی و غذا موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث کاهش شدید وزن و اختلالات حرکتی می شود .

منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم – ذرت – سبزی ها – برنج – زرده تخم مرغ.

ویتامین B12 در رفع عوارض عصبی موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث رشد نامناسب و ایجاد پرهای ناقص می شود.

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ.

ویتامین C در تنظیم عمل بافتها و ایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی – ضعف شدید می شود.

منابع این ویتامین : جعفری – کاهو.

ویتامین D در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخوانها می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – زرده تخم مرغ – و نور آفتاب.

ویتامین E این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی می شود .

آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده می شود .

منابع این ویتامین : زرده تخم مرغ – جوانه گندم – کاهو – کلم.

ویتامین F در رویش پرها و لطافت آنها موثر است .

آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا می شود .

منابع این ویتامین : روغن ماهی – جوانه گندم.

ویتامین K مهمترین ویتامین برای انعقاد خون می باشد .

آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی – ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون می شود .

منابع این ویتامین: گوجه فرنگی،اسفناج،زرده تخم مرغ،کلم گل

مطالب ارائه شده حاصل زحمات اقای سعید رنگین کمان میباشد

وبلاگ اقای رنگین کمان:http://budgerigars.mihanblog.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,716 دیدگاه در “شناخت ، نگهداری ، تغذیه و تربیت مرغ عشق

 1. aliarn

  یه سوال این که میگن یک مرغ عشق مثلا هفت تخمه حرف درستیه یا فقط یه تبلیغه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   میتونه تبلیغات باشه هرچند مرغ عشق هفت تخم هم واقعا داریم ولی خیلی کم و نادر.

   پاسخ
 2. aliarn

  سلام امروز مرغ عشق خریدم اونجا که بودیم خوب سروصدا میکردن ولی الان که آوردم خونه اصلاً نمیخونن یه صدای دانلودی مرغ عشق گزاشتم ولی فقت نره خوند و ماده صداش در نیومد واین که ماده هی دهنشو باز و بسته میکنه ولی صدایی نداره و این که الان بعد از چهار پنج ساعت دون نمیخورن و فقط نره فضله های خودشو میخوره و ماده از وقتی آوردم انگار بیحاله لطفا راهنمایی کنید
  الان ماده یکی از پاهاشو گرفته بالا مشکلی داره به نظر شما؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خسته نباشید قرار هم نبوده همین امروز براتون بخونه و …. حتما پرنده تازه وارد حداقل یکی دو هفته زمان لازم داره تا به محیط جدید و شما عادت کنه اونجا در کنار کلی پرنده راحت بوده اما الان جابجا شده و داخل ماشین و … ترسیده و بهتره اصلا دست کاریش نکنید و چند هفته فقط آب و دونه بهشو نبدین و اصلا دست کاری نشن.
   روی یک پا ایستادن هم میتونه طبیعی باشه خواهشا بذارید یک جای آروم و کم رفت و آمد باشن و اصلا طرفشون نرید تا ترسشون بریزه هرچی بیشتر طرف اونها باشید بیشتر استرس میگیرن.

   پاسخ
 3. aliarn

  سلام خسته نباشید ممنون از همه راهنمایی هاتون یک سوال داشتم اینکه مرغ عشق از رنگ هایی میترسه راسته؟ و چه رنگ های است؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کلا خیلی از حیوانات و پرنده ها از برخی چیزها میترسن. حتی ماهی ها. برخی رنگ ها ممکنه برای برخی عادی باشه و برخی هم ازشون بترسن. مرغ عشق هم مستثنی نیست.

   پاسخ
 4. aliarn

  سلام ممنون میشم همراه با سوال قبلی این سوال هم جواب بدین چه غذایی باعث تحریک مرغ میشود که جفت گیری کند و یا عمله دیگه ای که باعث تحریک مرغ عشق شود

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مولتی ویتامین های تجاری مخصوص طیور، غذاهای نرم حیوانی مثل تخم مرغ اب پز. میل ورم و کلا در دسترس بودن غذاهای پروتئینی برای پرنده. یه محیط اروم با لونه تکثیر و جفت مناسب و …. هم که دیگه خودتون باید در نظر داشته باشید

   پاسخ
 5. رضا

  سلام خسته نباشین من یه جفت مرغ عشق دارم که الان یه جوجشون پر دراورده از لونه اومده بیرون ،دیروز دیدم که مرغ عشق ماده میخواد ب جوجه غذا بده ولی نر نمیزاره تو نت گشتم و این دوتا رو ازهم جدا کردم امروز گذاشتم کنار هم شروع کردن جفت گیری،حالا موندم با جوجه چیکار کنم جداش کنم یا بزارم همون جور بمونه تو قفسشون؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   طبیعیه و نباید جفت مرغ عشق رو از هم جدا کنید.
   زمانیکه جوجه از لونه بیاد بیرون ماده آماده تخم گذاری مجدد میشه و حتی ممکنه جوجه رو بزنن اگر جوجه بتونه خودش تغذیه کنه باید جداش کنید و داخل قفسی جداگانه نگهداری بشه تا والدین مجددا تولید مثل کنن.

   پاسخ
 6. aliarn

  سلام الان یک ماهی هست مرغ عشق خریدم جاشون یه مدت تو راه رو بود بعد گزاشتم تو حیاط غذا هم بهشون ارزن و تخم مرغ و پوست تخم مرغ میدم.
  نک به نک میشن و غذا هم دهن هم میزارن ولی جفت گیری نمی کنن پیشنهادی دارین براش
  رفت تخم کتان بگیرم که شاید مست شن اما فروشنده گفت تخم کتان گرمه و تو این گرما ازیتشون میکنه
  یه سوال دیگه هم داشتم نوک مرغ عشق مادم یه حالت ترک ترک یا پوسته شده اشکالش از کجاست
  ببخشید اینقدر سوال کردم ممنون از راهنمایی هاتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تخم کتان ر وبا ارزن مخلوط کنید و بهشون بدین فقط درصد ارزن بیشتر باشه مثلا هرچی ارزن بود نصفش رو تخم کتان بریزید مشکلی پیش نمیاد و حتی از دانه های مخلوط مرغ عشقی هم استفاده کنید. کاهو – اسفناج و کلا سبزی و میوه هم بهشون بدین ضمنا جوانه تازه گندم و ذرت تازه نیز براشون خیلی مفیده تخم مرغ پخته رو هم زیاد مصرف نکنید مثلا حداکثر هفته ای یک وعده کافیه.

   پاسخ
 7. aliarn

  یه سوال مرغ عشقا شبا می‌چسباند به بدنه قفس مشکلی نداره؟ ممنون و مچکر از راهنمایی تون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکلی نداره فقط باید جایی باشن که از ساعت ۹ شب به بعد بتونن استراحت کنن و قرار نباشه تا نصف شب بیدار بمونن.

   پاسخ
 8. aliarn

  سلام جواب این سوال رو ندادین که چرا نوک پرنده حالت ترک ترک یا پوسته شده دارد وآیا طبیعی است و اشکال نداره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   میتونه به خاطر کمبود کلسیوم و ویتامین ها باشه. البته پوست انداختن نوک پرنده طبیعیه ولی نباید ترک ترک و شکستگی ایجاد بشه که در اینصورت بخاطر همون کمبودهایی هست که عرض کردم.

   پاسخ
 9. aliarn

  سلام ببخشید اینقدر سوال میکنم
  می خواستم بدونم لونه مرغ عشق رو بیرون قفس وصل کنم اشکال نداره برای راحتی سرکشی به لونه بعد از تخم گزاری و یه سوال دیگه این هست که میخوام یه لونه بزرگ تو حیاط برای مرغ عشقام درست کنم زمستون چیکارش کنم به نظرتون با چی میشه عایقش کرد یه جا خوندم با نایلون میشه قفس رو عایق کرد باز هم شما نظر بدین و سوال بعد این که اندازه لونه به تعداد تخم هم ربط داره مثلا اگه لونه کوچیک باشه تخم کم بزاره و سوال آخر این که یه نردبان براشون درست کردم اول یک ساعت گزاشتم کناره قفس دیدم نمیترسن بعد گزاشتم تو قفس که ترسیدن و کز کردن یه گوشه و تا نردبونو برداشتم درست شد باید چیکار کنم عادت کنن و نترسن
  بازم معضرت میخوام که اینقدر سوال میپرسم و ممنونم که وقته گران بها تون رو در اختیار من میزارین. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️👍🏻

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا برای دریافت پاسخ صبر کنید آن لاین که بشیم حتما پاسخ میدیم.
   خب اصلا هیچ نیازی به سر کشی و دست کاری کردن لونه نیست و نباید اینقدر به داخل لونه نگاه کنید پس همون بهتر که لونه داخل قفس باشه و از دسترس شما دور تر باشه.
   ضمنا لونه که بیرون باشه امکان باز شدن سر اون و فرار کردن پرنده ها هست.
   خیر اندازه لونه به تعداد تخم هیچ ربطی نداره تعداد تخم به سلامت و بنیه جسمی و ژنتیک و حتی سن ماده بستگی داره و نه این چیزها. لونه باید به اندازه ای باشه که نر و ماده با هم به راحتی داخل لونه جا بشن و ماده راحت بتونه روی تخم ها بخوابه.
   عایق کردن قفس هم بستگی به نوع قفس و محل زندگی شما داره مثلا در مناطق گرمسیر بله شاید بشه با نایلون قفس رو عایق بندی کرد البته باید فکری هم برای اکسیژن و هوای تازه داخل قفس هم بکنید ولی در مناطق سردسیر دیگه این نایلون ممکنه جواب نده و پرنده ها در زمستان یخ بزنن. شاید نیاز به استفاده از بخاری و برزنت و … باشه. باز اگر برزنت بزنید مشکل نور رسانی پیدا میکنه خلاصه باید خیلی موارد رو مورد توجه قرار بدین.

   پاسخ
 10. aliarn

  و یک سوال دیگه این هست که من لونم پلاستیکی هست میشه تهش پوشال چوب ریخت تا رطوبت رو جذب کنه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   داخل لونه مرغ عشق نباید از هیچ چیزی استفاده کنید.

   پاسخ
 11. nima

  سلام خسته نباشید من یه مرغ عشق ماده دارم چندروزیه متوجه شدم یکی از پاهاش تاول زده تاولی که دورش قرمز رنگه سرش سفیده مثله یه جوش چرکی نمیدونم چیکارش دارم تورو خدا کمکم کنید در حال حاضر دارم تو آبش تتراسیکلین میریزمو یکم میله هایی که روش می ایسته رو با پماد ویتامین آ-د چرب میکنم ولی نمیدونم دقیقا چه کاری باید بکنم براش
  لطفا راهنماییم کنین همش یه پاشو جمع میکنه بالا
  این عکسو ببینید البته این عکس مرغ عشق من نیست پای مرغ عشق من فقط یه پاش اینطوری شده و در حال حاضر سه تا تاول زده یکی پشت قوزک پاش دوتا هم بغلای ناخنه یکی از انگشتاش ولی شکل تاولاش همینجوریه
  http://uupload.ir/files/8u1i_480xucrpifo.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرا میله ها رو چرب میکنید.
   میله ها رو فقط هفته ای یک مرتبه بشورید و با پنبه الکلی یک مرتبه ضد عفونی کنید.
   تتراسیکلین خوراکی هم در این مورد زیاد موثر نیست بلکه باید پای پرنده رو با پنبه الکلی ضد عفونی کنید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد با پماد چشمی تتراسیکلین چرب کنید. روزی یک تا دو مرتبه و تا سه روز این کار رو انجام بدین.

   پاسخ
   1. nima

    ممنون از پاسخگوییتون
    یعنی این کار خوبش میکنه ؟ درمان میشه؟
    اگه اشتباه نکنم این تاولا میکروبای قارچیه ممکنه به جفتشم سرایت کنه؟
    و یه چیزه دیگه مرغ عشقم دستی نیست که بتونم به راحتی بگیرمشو پاهاشو الکل بزنم و چون شکمشم پره میترسم فشار بیاد بهش میشه از طریق همون میله های نشیمنگاه اینکارو انجام داد مثلا میله هارو با الکل ضد عفونی کنمو بعد با پماد تتراسیکلین چرب کنم که به پاهاش برسه

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     برای همین جواب دادیم که پرنده شما به امید خدا درمان بشه مگر اینکه خیلی از طول بیماری گذشته باشه و درمان نشه.
     خیر .
     میله نشیمنگاه رو میشه ضدعفونی کرد ولیکن میله رو نباید چرب کنید اگر پرنده تخم داره فعلا دست کاریش نکنید تا تخم گذاری کنه ولی خب اگر درمانش نکنید ممکنه اوضاع خراب تر بشه. دیگه با خودتون.

     پاسخ
     1. nima

      سلام آقا مجتبی من میله هارو با الکل ضد عفونی کردم و پماد تتراسیکلین هم زدم بهش البته به سختی چون به قدری اذیت میکنه که حتی نمیزاره دستمو نزدیک پاش ببرم به زور تونستم چندبار تتراسیکلینو به پاش بزنم چون همونطور که گفتم میترسم با دستم بگیرمش بخاطر شکمش و یکی هم اینکه بی پدر گازایی میگیره که دمار آدم درمیاد ولی الان متوجه شدم انگار بازم داره همون پاش دوتا تاول دیگه هم میزنه با اینکه حدود سه روز تتراسیکلین تو آبش ریختمو خورد به پاشم زدم اما اونا که برطرف نشدن تازه دوتا دیگه هم داره درمیاره
      نمیدونم چیکار کنم داروی دیگه ای سراغ ندارید که قوی تر باشه؟ من یه جا به چشمم خورد که روغن درخت چای برای عفونتای قارچی خیلی تاثیر گذاره ولی نمیدونم واسه اینم خوبه یا نه
      و دیگه اینکه اگه درمان نشه نهایتش چه اتفاقی واسش میفته؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       باید عکس پاش رو به دامپزشک نشون بدین تا داروی بهتری بهتون بده. ولی به نظر میاد شما درست پای پرنده رو ضدعفونی نکردین باید اول با پنبه الکلی پاش رو ضد عفونی میکردین و بعد از چند دقیقه پماد تتراسیکلین میزدین راه درمانش اینه ولی خب تخم هم داشته باشه باید تخم گذاری کنه و همیشه که تخم داخل شکمش نمیمونه.
       ممکنه زخم ها زیاد بشه و پرنده از راه رفتن و نشستن روی میله بیوفته. هر زمان تخم هاش رو گذاشت درمانش کنید. تخم ها خراب بشه بهتر تا اینکه پرنده رو از دست بدین.

       پاسخ
       1. nima

        نمیدونم شاید حق با شماست باید بیشتر سعیمو کنم تا ببینم چی میشه
        ممکنه به مرور زمان خودش برطرف شه

        پاسخ
 12. علیhmn

  سلام خسته نباشید
  مرغ عشق من ۷تخم گزاشت بعد ۳ هفته در اومده یدونش ولی اونا بچه رو انداختن جلوی در خونشون و بهش رسیدگی نمیکنن چی کار کنم
  به نظرتون
  ۱ یه مرغ عشق ماده بخرم یعنی عوضش کنم
  ۲ویتامین شون کمه یا اب و هوای خونشون بده
  اگه نمیشه مامان بابا شون نگهداری کنم یه راه حل بدین که خودم به اون غذا و اب بدم راستی اون هنوز یک روزس شایدم بمیره😖به هر حال راه حلی برای بقیه تخم ها وجوجه ها پیشنهاد بدین
  خیلی متشکرم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – هرگز دست کاریشون نکنید چون ممکنه اون جوجه بیماری داشته و مشکلی داشته که انداختن بیرون.
   ضمنا بهتره جفت مرغ عشق رو از هم جدا نکنید و اگر موردی هست کلا جفت رو با یک جفت دیگه تغویض کنید.
   جوجه یک روزه مرغ عشق رو نمیتونید با دست تغذیه کنید.
   به نظر بنده مورد طبیعی پیش اومده و نباید دست کاریشون کنید شاید بقیه تخم ها جوجه بشن فقط یک مرتبه جوجه رو داخل لونه قرار بدین و اگر مجددا انداختن بیرون دیگه کاریش نمیشه کرد و دست کاریشون نکنید چون مرتبه اول ممکنه والدین ترسیده باشن و سریع از لونه اومدن بیرون و جوجه افتاده باشه بیرون ولی اگر باز هم اون رو بندازن بیرون مشخصه که جوجه مشکلی داره و والدین مخصوصا اون رو دور انداختن.
   ماده ای که ۷ تا تخم گذاشته اتفاقا ماده خیلی خوبه و الان که جوجه هم دادن یعنی اینکه هر دو نر و ماده خوب هستند و مشکلی ندارن پس دست کاریشون نکنید و صبر کنید شاید سری اولشون بوده و تجربه نداشتن اما قرار هم نیست همه تخم ها جوجه بشه و همه جوجه ها بزرگ بشن پس این چیزها در تکثیر و تولیدمثل طبیعیه و زیاد پیش میاد.

   پاسخ
 13. مجید

  سلام وقتتون بخیر من این مرغ عشقو دیروز گرفتم ولی حالا که دقت میکنم انگار دمش مشکل داره اون پر اصلی دم که بلنده رو انگار نداره بقیه پر های دمشم همونطور که تو عکس مشخصه به هم ریختس ؛ من از رنگش خیلی خوشم اومده ولی دمش نگرانم کرده من میخوام یه مرغ عشق طبیعی و سالم داشته باشم بنظرتون این مرغ عشقو پس بدم یا دمش درست میشه در آینده؟
  https://www.tarafdari.com/sites/default/files/contents/user207839/content-image/img_20181014_153143.jpg

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   دمش کنده شده یا چیده شده و باید بررسی کنید. به هر حال دمش مجددا سبز میشه. البته اگه جاش کور نشده باشه. کلا باید پرنده رو بگیرید و دمش رو بررسی کنید یا اگه خودتون تجربه ندارید بدید به یه فرد باتجربه.
   ضمنا تنهاست یا جفتم داره؟ تو عکس به نظر میرسه سرحال هم نیست؟ دون و اب میخوره؟ مدفوع پرنده طبیعیه؟ بیشتر از دمش باید نگران وضعیت خود پرنده باشید که سالم باشه.

   پاسخ
   1. مجید

    اره پرنده سر حاله یه جفتم داره حتی با اینکه تازه گرفتمش نشست رو دستم و از رو دستم دون خورد کلا سرحال بنظر میاد فقط دمش این شکلیه که متوجه نشدم موقع خرید اینقدر از رنگش خوشم اومد دیگه به دمش دقت نکردم

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اخرش مشخص نکردید دمش کنده شده یا چیده شده؟ به هر حال دمش در میاد. دیر یا زود. دیر اگه چیده شده باشه و نیازه تا دمش بیفته و بعد باز سبز بشه و زود اگه دمش کنده شده که همین الان هم در حال رشد باید باشه.
     موفق باشید

     پاسخ
 14. Aliarn

  سلام مرغ عشق ای من پف کردن چشونه و راه درمانشون چیه یکیشونم سروش بزار دیدم کرده بد تو بالش ولی دیگه تکرار نکرد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   با این توضیحات کم نمیشه چیزی گفت. ممکنه سردشون باشه و پف کردن که تو سرما اینکار طبیعیه. هنگام خوابیدن هم سرشون رو بین بالشون قرار میدن و باز این هم طبیعیه. باید ببینید تغذیه میکنن؟ مدفوعشون طبیعیه؟ سروصدا دارن و …. بعد تصمیم بگیرید که این پف کردن طبیعیه یا مریض شدن.

   پاسخ
 15. عرفان

  سلام
  مرغ عشق ماده من یکی از چشمامو میبنده و اون یکی چشمش بازه چه دارویی بهش بدم؟؟؟؟؟
  😃😃😃😃

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ابتدا چشمش رو بررسی کنید ببینید دقیقا چه مشکلی داره. ممکنه عفونت کرده باشه. ببینید اشک الود هست. اطرافش چرک جمع شده یا دقیقا چه مشکلی داره؟
   برای درمان میشه از قطره های استریل چشمی تا پماد های انتی باکتریال موضعی یا انتی بیوتیک های خوراکی استفاده کرد. البته ابتدا باید دید دقیقا مشکل چشمش چیه و درمان موثر رو بکار گرفت.

   پاسخ
 16. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر من بیست و دوم مرداد ماه سال نودو هفت یه جفت مرغ عشق خریدم ، زمانی که این مرغ عشق هارو خریدم باهم جفت بودن یعنی به هم از طریق نوکشون غذا میدادن ، یه مدت که گذشت دیدم که نر همش پاش رو میذاره رو دم ماده تا اینجا اصلا تو خونشون نمی رفتن حدودا اواسط آبان ماه بود که مرغ عشق ماده وارد خونشون شد یه مدت دیگه میدیدم که مرغ عشق مراده هی خودش رو خم میکنه ولی نر هیچ توجهی نمیکنه حالاهم تازگیا نوک مرغ عشق ماده سفید شده ولی نوک مرغ عشق نر یه مقداری تازه شروع به آبی شدن کرده الانم همش خودشون رو باد میکنن اینا نشونه چیه؟

  پاسخ
 17. شیوا

  با سلام و تشکر.من دو تا مرغ عشق دارم.یکی چشم قرمز و یکی چشم مشکی.با هم فقط دوست هستند و جفت نشدند.بخاطر نژاد مختلفشونه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نژاد های مختلف مخصوصا از نظر رنگی برای جفت شدن مرغ عشق ها باهم تاثیر چندانی نداره/. ممکنه مرغ عشق های شما بالغ نباشن یا …..

   پاسخ
 18. محمد

  ,سلام من در یک قفس دوجفت مرغ عشق نگهداری می کنم ایا اشکالی ندارد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   فضای کافی برای دو جفت باشه و میله نشیمن به اندازه کافی باشه و دو تا قوطی تکثیر هم داشته باشید خیر مشکلی نداره.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code