شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

800 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. احمد

  سلام. میشه لطفا بگید فصل پرریزی شون کی هست؟ نان هم خیلی دوست داره مشکلی نیست بدم بهش؟راستی گاهی هردوشون به فضله ی خشک شدشون نوک میزنن شایدم میخورن این طبیعیه؟ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میگذارید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   – فصل خاصی نداره و در قفس ممکنه هر زمانی پر ریزی داشته باشن اما در طبیعت چرا وضع فرق میکنه و اوایل پاییز و اوایل تابستان پرریزی دارن.
   – اگر کم مصرف کنید موردی نداره اما بیش از اندازه نه خوب نیست مخصوصا اگر جوش شیرین داشته باشه اصلا مناسب نیست.
   – نه طبیعی نیست و نباید فضله خودشون رو بخورن.
   احتمالا املاح بدنشون کم شده بهتره از کف دریا و غذای متنوع استفاده کنید.
   ذرت تازه – جوانه گندم تازه و سبزی و میوه و … براشون خیلی مفیده.

   پاسخ
 2. ناشناس

  آیا رنگ های متفاوت در طوطی برزیلی مثلا
  نر سبز وماده زرد باشد در بر جوجه موثر است و برای جوجه ها و قدرت بدنی آنها تاثیر دارد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در مقاومت جوجه هیچ فرقی نمیکنه فقط در رنگ آمیزی اون تاثیر داره و بس.

   پاسخ
 3. ناشناس

  آیا مشکلی دارد که یک جفت طوطی برزیلی از یک نژاد نباشند مثلا ماده صورت هلویی باشد و نر از نژاد فیشر

  پاسخ
 4. ناشناس

  آیا مشکلی ندارد که یک جفت طوطی برزیلی از نژاد های مختلف باشند مثلا نر فیشر و ماده نقاب دار باشد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه چه اشکالی داره فقط در رنگ بندی جوجه ها ممکنه تاثیر داشته باشه تازه ممکنه جوجه های خوشگل و جالبی هم به وجود بیاد.

   پاسخ
 5. ناشناس

  خیلی ممنونم از جواب هایتان و وقتی که برای ما میگذارید سه سوال دیگر هم داشتم ۱آیا میشود به طوطی برزیلی تخمه ی آفتاب گردان داد؟ خام یا تفت داده؟ ۲آیا میشود ذرت هم داد؟ پخته یا خام؟ ۳آیا میشود درخانه ی طوطی از پنبه دانه استفاده کرد؟ و باز هم ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله و اصلا تخمه رو بذارین تو رژیم غذاییش.
   صد البته خام و تخمه تفت داده شده و نمک دار و …. به طوطی ندین.
   ذرت هم بله میتونید بدین
   طوطی ها نیازی به پنبه دانه و …. ندارن و اگه بذارین تو لونشون میریزن بیرون
   موفق باشید

   پاسخ
 6. ناشناس

  آیا میشود برای طوطی برزیلی کف دریا گذاشت؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره دوست من. کف دریا یا سپیا عالیه و واسشون بذارین. ضمنا مطالب تغذیه طوطی رو مطالعه کنید به سوالاتتون در مورد تغذیه میرسین و همونجا اگه سوالی بود باز بپرسین

   پاسخ
 7. احمد

  سلام بهتون گفته بودم که طوطیم پرریزی داره بردمش دکتر وگفت تولک رفته میخوام بدونم این دوران علایمش چیه؟ دیگه پرنده ام آواز نمیخونه همش میخوابه فقط میاد دونه میخوره خیلی خیلی آب میخوره سرشو میبره تو پرهاش ودیگه جیغم نمیزنه.اینا طبیعیه ؟دکتر گفت سه ماه حداکثر طول میکشه اینطوره؟هرسال اینطور دو سه ماه طول میشه واقعا؟این ظاهرا اولین پرریزیشه یکسالش شده تازه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اون دکتر هم معلوم میشه مثل من دانشمندی بوده برای خودش ؟؟؟!!!
   مثلا اگر قرار باشه طوطی سالی دو مرتبه و هر مرتبه هم سه ماه اینطوری بی حال و کسل بشه پس کی زندگی میکنه پس این همش داره یا پر میریزه و یا در میاره ؟؟؟!!!
   واقعا همینطوره و پرنده همش در حال پر ریختن و پر در آوردن هست ولی نباید بی حال و کسل بشه و ضمنا نباید هنگام تو لک رفتن لخت بشه پر ریزی یه امر کاملا طبیعی هست و جای نگرانی نداره و اصلا نشانه سلامت پرنده هست اما پرنده شما بیماره و باید درمانش کنید.
   ببین نوع فضلش چطوریه و طبیعیه یا نه و موردی خاصی اگر داره بگید.
   ضمنا شاید محلش خیلی گرمه و گرما زده شده چون آب زیاد میخوره به این مورد رسیدگی کنید و یا دانه گرمی خیلی خورده.
   اینکه پف میکنه ممکنه در معرض وزش باد هست و یا جلوی کولر هست.
   اگر سینش خس خس میکنه و تند تند نفس میکشه و چشمش چرک کرده عفونت دستگاه تنفسی داره و باید از یک کپسول تتراسیکلین رو داخل یک لیتر آب حل کنید و ظرف آبخوریش رو با این آب پر کنید و ۲۴ ساعت جلوی پرنده بذارید.
   اگر این مواردی بود که بنده گفتم دیگه با اون دامپزشک هم مشورت نکنید البته اگر پرنده رو دیده و همچین نظری داده ولی اگر ندید نظر داده مقصر نیست.

   پاسخ
   1. احمد

    سلام ممنون از توضیحاتتون طوطی ما ارزن ریز تخم کتان وتخمه میخوره البته توانایی پوست کندن تخمه رو نداره(براش دون میکنیم) فضلش از گذشته شلتر شده.تنها موردی که نگفتم اینه که اطراف نوکش(دهانش)سیاه شده و خیلی کم لای نوک هاش بازه.اینا نشونه چی میتونه باشه من ساکن تهران هستم امکانش هست دامپزشک خوب معرفی کنین بهم؟ مرسی

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب فعلا پوست کردن تخمه براش زوده.
     اینکه اطراف نوکش سیاه شده باید ببینی اگر داخل دهانش هم سیاه شده و یا چرک کرده و سینش هم خس خس میکنه عفونت دستگاه گوارش داره و باید یک کپسول تتراسیکلین رو داخل یک لیتر آب حل کنید و ظرف آبخوریش رو با این آب پر کنید و به مدت ۲۴ ساعت جلوش بذارید.
     البته باز بودن دهانش هم به همین دلیله.

     پاسخ
 8. احمد

  سلام ما قطره ی تتراسایکلین رو طبق فرمولی گفته بودید به طوطیمون دادیم. کمی سرو حال تر شده ولی همچنان فضله اش خیل ابکیه و اطراف نوکش سیاهه .به نظر شما اقدام بعدیمون چی باید باشه ممنون.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب خدا رو شکر .
   راستش بنده اصلا متوجه منظور شما از سیاه شدن لبه منقار پرنده نمیشم شاید اصلا طبیعیه و … ببین اون علائمی رو که در جواب قبلی گفتم خدمتتون نداره و یا بیشتر توضیح بدین تا بهتر در خدمتتون باشم آیا اون سیاهی ها کنده میشن ؟؟!!!
   اما آبکی شدن فضلش باید درمانش همین بوده که انجام دادین و اگر صبر کنید باید خوب بشه و حتی ممکنه از نوع تغذیه هم باشه. پس این مورد رو هم بیشتر توضیح بدین در خدمتتون هستم.

   پاسخ
 9. احمد

  با سلام و تشکر من سعی میکنم همه چیز راو دقیق خدمتتون توضیح بدم و امیدوارم درست باشه :۱.وقتی نفس میکشه یه صدایی ازش میاد مثل دست کشیدن روی بادکنک. ۲.قلبش که میزنه دمش به شدت تکون میخوره (همزمان صدای بادکنک ازش ماد) ۳.نکش همش نیمه بازه ۴.یه مقداری سیاهیه نوک .زبونشو رو هم دیدم .یه مقداری سر زبونش سیاه مثلا اندازهی یک سومه عدس اما نه کل زبونش.

  پاسخ
 10. احمد

  سلام آقا مجتبی هرچی منتظر اظهار نظرتون شدم خبری نشد تو این مدت طوطیم کمی میخونه و جنب وجوشش بیشتر شده ولی بدنش همچنان داره از پر خالی میشه فقط مسئله نگران
  کننده اینه که هنوز فضلش شل وآبکیه میخوام بدونم دوز تازه ای از تتراسایکلین بهش بدیم؟ و اینکه چقدر طول میکشه پرهاش در بیاد ؟ ضمناًآمروز که آزادش کردم بعد از یه مدتی افتاد زمین .متشکرم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببخشید نمیدونم چرا اون سوال قبلی شما رو ندیدم
   خب فعلا که پرنده ضعیف شده و طبیعیه نتونه پرواز کنه و زمین بخوره مخصوصا اینکه از تراکم پرهاش هم کم شده.
   خب چه مدت بهش تتراسیکلین دادین نکنه هنوز دارید تتراسیکلین مصرف میکنید ؟؟!! نباید بیشتر از سه روز از این دارو مصرف میکردین فکر کنم گفته باشم خدمتتون فقط ۲۴ ساعت مصرف کنید اگر بیشتر آنتی بیوتیک مصرف کرده باشید شل بودنش فضلش به دلیل مصرف آنتی بیوتیک هست و همچنین پر ریزی او نپس دارو رو قطع کنید و حتما از میزان مصرف دارو خبر بدین سعی میکنم اینبار زودر جواب بدم خدمتتون.

   پاسخ
 11. احمد

  سلام

  ممنونم از اینکه پیگیری میفرمایید.
  ما همون یک۲۴ ساعت که گفتید بهش تتراسایکلین دادیم و تا امروز بهش تتراسایکلین ندادیم وضعیت الانش : فضله ش شله – پرهاش کم شده اما پرهایی که داره درمیاد از زیر قابل رویته –
  نسبتا حرکاتش طبیعیه- از دیشب تا الان هر چند دقیقه یک بار عملی انجام میده بین سکسکه و عطسه که نمیدونم اسمشو چی بزارم – از دیشب که این صداها ازش درمیاد کمی بیحال تر شده- پف میکنه -میخوابه -اما نه مثل گذشته که دایما سرش توی پرهاش باشه – بعضی وقتها هم بازی میکنه و زود خسته میشه –
  غذاهایی که بهش میدیم : ارزن درشت ، تخم کتون ، تخمه افتاب گردان
  پرنده های من هیچ میوه ای نمیخورن
  پیش از اینکه با شما صحبت کنم پیش دکتر رفته بودم مقداری مواد پروتیینی داد که با ابش مخلوط کنم الان هم این کار و انجام بدم؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مواد پروتوئینی رو با آب مخلوط کنید یا ویتامین داد با آب مخلوط کنید.
   معمولا پروتوئین خوراکی هست و داخل آب حل نمیشه.
   نمیدونم شاید یه مدل جدید باشه به هر حال شما یه کاری کنید در فضای بدون سر و صدا به صدای تنفس پرنده گوش کنید ببینید خس خس میکنه یا نه بعد پرنده رو با دست بگیر و سرش رو بیار کنار گوشت قشنگ گوش کن ببین چطوری نفس میکشه ببین خس خس میکنه و شاید هم حق حق مثل اینکه آب تو گلوش باشه در هر دو حالت یک دارو داره و اون هم تتراسیکلین هست و طبق روش قبل باید مصرف کنید و یک داروی تخصصی تر به نام اکسی تتراسیکلین ( اکسی وت ) حتما ۲۴ ساعت از این دارو و یا تتراسیکلین استفاده کنید. بعدا روز بعد اون دارویی رو که دامپزشک داده مصرف کنید ضمنا داخل دهانش رو نگتاه کنید شاید پری چیزی رفته توی حلقش و گیر کرده باشه.

   پاسخ
 12. بابک

  سلام خواستم بدونم نوع های برزیلیها برای جفت زدن و جوجه کشی باید مثله هم باشد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه هر رنگی که دلتون خواست با هم جفت بدین فقط مهم اینه که جفت ها هم رو انتخاب کنن بهتر اینه که نر و ماده چند روزی توی دو تا قفس جدا از هم ولی جلوی دید هم باشن تا بعد از آشنا شدن و مست شدن هر دو نر و ماده ، اونها رو جفت بدین.

   پاسخ
 13. امیر

  سلام
  من یه عدد برزیلی خریدم صورتش سفیده روش ابی نفتی زیرشکمش ابی اسمانی هست
  نمیدونم نژادش چی میشه؟
  با رنگهای دیگه میشه جفت بندازم یا باید رنگ خودش باشه رنگ خودشم هیجا گیر نمیارم؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله با هر رنگی که دوست دارید جفت میخوره فقط قبلش نر و ماده رو توی دو تا قفس جدا از هم قرار بدین تا با هم آشنا بشن و هر دو آماده باشن و بعد از حداقل یک هفته جفتشون بدین نه اینکه همون روز اول داخل یک قفس باشن ؟؟!!

   پاسخ
 14. احمد

  سلام
  از روزی که شما برای ما پیام دادید تا امروز ۳ روز دوره تتراسایکلین برای پرنده گذاشتیم چون حالش چندان تعریفی نیست .
  در ضمن نوکش رو باز کردم چیزی توی حلقش نبود.
  صدای فس فس از داخل بینیش میاد و عطسه هم زیاد میکنه .
  راستی اقا مجتبی پرریزیش خیلی وسیعه: قسمت سر و گوش و از زیر چینه دان وسعت گرفته
  سوالم اینکه هر بار موقع پر ریزی باید این مقدار پر بریزه ؟
  تا امروز حدودا ۲ ماهه که مرحله پر ریزیش طول کشیده و پر های دراومده تقریبا حالت کرک داره.تو چه مرحله ای از رشد پر قرار داره و چه قدر طول میکشه پرها دربیاد؟
  و این صدای فس فس و عطسه مربوط به پر ریزی میشه؟ یا پرنده ی ما هم زمان مریضه و پریزی هم میکنه؟
  ایا پرنده هم در محیطی که کولر روشنه سردش میشه؟ ما قفسشون رو طوری قرارا دادیم که در معرض باد قرار نگیره.ایا ممکنه سردش باشه؟
  و اگر سردشه چرا اینقدر اب میخوره؟
  ببخشید این همه پرسیدم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آخ کی بنده گفتم به پرنده بی زبون سه روز پشت سر هم تتراسیکلین بدین ؟؟!!
   ولی خب در موارد خاص تا یک هفته هم انجام میدن که فرمولی داره و همینطوری نمیشه آنتی بیوتیک به پرنده بدین جالب که درمان هم نشده ؟؟!!
   خب شما اگر بخواهید زیاد تتراسیکلین مصرف کنید راهش اینه الان که سه روز مصرف کردین یک ۲۴ ساع تبدون دار وباشه بعد ۲۴ ساعت از مولتی ویتامین در ظرف آبخوریش استفاده کنید و باز ۲۴ ساع تبدون دار وو مجددا ۲۴ ساعت تتراسیکلین این روش صحیحش هست نه پشت سر هم.
   این علائم اصلا نشانه پر ریزی نیست و توی لک یا همو نپرریزی پرنده هیچ علائمی جز ریزش پر نباید داشته باشه.
   آب و دانه که پرنده باید همش بخوره چون دفعیات هم زیاد داره و تازه مصرف آنتی بیوتیک آب بدن رو میگیره و اگر دقت کرده باشید الان اسهال هم باید باشه.
   بله طوطی سردش میشه و بهتره محلش رو گرمتر کنید البته اگر در معرض وزش باد کولر بود الان دیگه پرنده ای نبود که دربارش صحبت کنیم.
   زمان پر ریزیش هم اینطوری نیست که بگیم طی تموم میشه و چقدر زمان میبره چون بستگی به عوامل مختلفی داره.
   یه چیزی آقا شما بیا بینی پرنده رو معاینه کن ببین شاید اصلا یک خرده دانه و یا ارزنی رفته باشه توی بینیش و این اصلا عفونت نداره چون اصلا فرض کنیم عفونت داشته با سه روز مصرف تتراسیکلین باید یا خوب میشد یا در اثر عفونت تلف میشد شما حتما حتما یک ۲۴ ساعت پرند هرو بدون دارو نگهدار بعدا حلق و بینی پرنده رو معاینه کن ببین اصلا چرکی میبینی و با همین الان داخل دهانش رو بو کنید ببین بوی عفونت میده مخصوصا که تتراسیکلین مصرف کرده باید الان بوی عفونت بده پس شد ۱ – بو کردن دهان پرنده ۲ – معاینه بینی پرنده حالا چطوری ؟؟ با دست روی منقار و بینی و سر پرنده بکشید و ببین زیر بینیش به چیز سفتی زیر پوستش برخورد میکنید یا نه مثلا دانه ارزن یا هر چیزی و یا با دست کشیدن از سر به روی بینی ببین چرک میاد بیرون یا نه ؟؟
   باز در خدمتتون هستیم. خدا کنه بشه کمکش کنیم.

   پاسخ
 15. احمد

  سلام
  خدا خیرتون بده نمیدونم این کوچولو چشه همه اون کارا که گفته بودید کردم
  من چیزی متوجه نشدم عجیبه با چیزایی که گفتید و چیزایی که من دیدم نباید چیزیش باشه بخدا نمیدونم دوماهه که وضعیت اینجوریه همش سرش تو پرشه آواز نمیخونه فضلشم شله و صداهایی از گلوش میاد حالا هر معاینه ای لازم باشه بفرمایید انجام بدم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   راستش رو بگم بنده دیگه عقلم به جایی نمیرسه خیلی سعی کردم کمکتون کنم باز هم به روی چشم اگر به ذهنم چیزی رسید و یا شما نشانه خاصی پیدا کردین و گفتین در خدمتتون هستم. بنظرم اینطوری اگر چیزی نگم بهتر باشه تا راهنمایی غلط بکنم. یه سر پیش دامپزشک ببرش و این داروهایی هم که تابحال مصرف کردین بگید شاید بتونه کمک خوبی انجام بده.

   پاسخ
 16. احمد

  سلام
  امروز صبح متوجه شدم که پرنده مشکل نفس کشیدن داره فکر کنم حدس شما درست باشه اما من دیروز متوجه چیزی که توی بینیش باشه نشدم. اما امروزدیدم خودشو به میله های قفس آویزون کرده بود و نوکش رو آویزون میله افقی کرده بود تا نوکش باز بمونه (به نظرم به این خاطر که بتونه راحت تر نفس بکشه) حالا شاید من اشتباه بینیشو معاینه کرده باشم ( البته به علت پر ریزی سوراخ بینی پرنده مشخصه ) ولی از روی منقار به سمت سرش دست کشیدم. نمیدونم درسته یا نه اگر اشتباه بود بفرمایید مجددا درست این کار رو انجام بدم .
  – مشکلی هم که هست همین دام پزشکه واقعا نمیدونم کدوم دام پزشک خوبه، این دامپزشک قبلی هم به گفته شما و نظر خودم چیزی نمیدونه وگرنه نمیگفت دوره تو لک رفتن پرندست.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نه اینطوری آویزون شدن موردی نداره و طبیعیه.
   اگر عفونت دستگاه تنفس داشته باشه باید سینش خس خس کنه و با دهان باز تنفس کنه.
   حالا شاید بنده چپکی گفتم خدمتتون باید دستتون رو از روی سر پرنده بکشید به سمت بینیش تا اگر چرکی چیزی داخل بینیش هست از سوراخ بینیش خارج بشه اگر اشتباه گفتم حتما بفرمایید تا اصلاحش کنم.
   و اگر داخل بینیش پر بود باید با خلال دندادن به آرومی و با احتیاط آشغالها رو خارج کنید دقت کنید بینیش رو خون نکنید و یا پاره نشه.
   حالا درست اون قبلی اشتباه گفته بود اما این بندگان خدا هم زیاد مقصر نیستن چون حیوون زبون نداره بگه من چم هست و توی دامپزشکی هم باید طبق گفته نظر صاحبش و اون حالت همون لحظه حیوون بتونن تشخیص بدن که خب درصد اشتباه رو بالا میبره اما این چیزها بیشتر تجربی هست ببر پیش یه دکتری که تجربش بیشتره حالا یا خودش جک و جونور زیاد داشته و یا از نظر سنی تجربه داشته باشه چون اگر یکی فقط از توی کتاب خونده باشه بدرد مفت هم نمیخوره.

   پاسخ
   1. احمد

    سلام
    متشکرم
    نه شما درست گفتی
    میرم تست میکنم خداکنه چیزی نباشه

    پاسخ
 17. م

  می خوام طوطی کوتوله بخرم میشه یکی بخرم باید حتما یک جفت باشن؟؟یا یکی مشکلی نداره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدن که بله میشه بخرید.
   اما بعدا دپرس میشه و بهتر اینه که جفت خریداری کنید.

   پاسخ
 18. احمد

  سلام
  دیشب بینیشو تست کردم ببینم چیزی هست یا نه.از خلال دندون استفاده کردم چیزی بینیشو مسدود نکرده بود.
  اگر بخوام حالت نفس کشیدنشو توی ادام مثال بزنم مثل ادم سرما خورده که بینیش کیپ میشه نفس میکشه. از اینکه بینیش کیپه مطمینم. ترشح به هیچ عنوان نیست.
  (به نظر میاد سرما خورده این نظر منه) ایا باید همون تتراسایکلین رو به همون ترتیبی که شما گفتین بهش بدیم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله داروش همون تتراسیکلین هست یک کپسول در یک لیتر آب و استفاده از این محلول در ظرف آبخوری به مدت ۲۴ ساعت.
   خب اگر سرما خورده باشه حمام آفتاب ملایم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه هم میتونه خیلی کمک کنه فقط آفتاب ملایم باشه و یک فضای سایه آفتاب در اختیارش قرار بدین و مراقب باشید گرما زده نشه و حتما آفتاب ملایم باشه نه آفتاب شدید اگر روزی ۲۰ دقیقه حمام آفتاب بگیره سالم میشه.
   ضمنا به دارو آفتاب نخوره چون تتراسیکلین در آفتاب قرمز میشه البته فقط تغییر رنگ میده و مشکل دیگه ای نداره.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code