شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

924 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. پانیذا

  خب دوباره سلام 😂ببخشید من امروز در قفس طوطیمو باز گذاشتم و دونشو گذاشتم یکم جلو تر از قفس که به هوای دونه بیاد بیرون اولش میترسیدم ولی بعد ۱۰ دقیقه اومد بیرون یکم دونه خورد و سریع پرواز کرد…دیشب بردمش و بال هاشو کوتاه کردم ولی امروز که پرواز کرد خیلی بالا رفت ولی بعدش که اومد پایین دیگه کم اوج میگرفت به سختی گرفتمش و گذاشتمش داخل قفس واقعا سخت بود حالا باید چیکار کنم😭

  پاسخ
  1. Parrot

   اولا گفتم بزارید جا بیوفته نه انقد زود دوما بال هاش اگه خوب کوتاه بشه نباید بیشتر از نیم متر تا فوقش یک متر بپره و اینکه وقتی بال هاش کوتاه شد باید بزارید بگرده توی خونه نه اینکه بگیریدش هی بزارید تاب بخوره و براش پایه بخرید تا بشینه روش قرار نیست تا بالش کوتاه شد بشینه رو شون شما😂😂

   پاسخ
   1. پانیذا

    خب پس فکر کنم خیلی خوب کوتاه نکرده بالشو چون تا سقف رفت :/
    بعد اینکه خب اخه اگه بزارم واسه خودش بگرده که دیگه دلش نمیخواد برگرده تو قفس بعد چکار کنم..خب میترسم بزرگ شه دیگه نشه دستیش کرد اخه یکم روی سرش داره هلویی میشه امروزم تقریبا نیم ساعت دستم تو قفسش بود که از تو دستم دونه بخوره ولی اصلا واسش مهم نبود..من هنوزم نمیدونم چجوری بفهمم عادت کرده و جا افتاده یا نه :)

    پاسخ
    1. Parrot

     عزیز تا اونجا که من میدونم وقتی طوطی های دستی میشن اکثرا. دیگه تو قفس نمیرن چون دستی شدن!!!!! وقتی شما میخوای تو قفس باشه دستیش کنی چرا؟؟؟ و شما توی همین سایت مطلب دستی کردن طوطی رو بخونید مفصل توضیح داده . و من مثل همیشه تاکید میکنم برای دستی کردن جوجه سرلاکی بخرید!!!

     پاسخ
     1. پانیذا

      من نمیخوام همش توی قفس باشه اتفاقا میخوام همش بیرون باشه و باهاش بازی کنم چون وقتم خیلی زیاده و میتونم کل روز پیشش باشم و سعی کردم امروز با دست بهش غذا بدم ولی اصلا نمیگیره گاز هم نمیگیره فقط سمت دستم نمیاد
      لینک دستی کردن این هست؟
      https://www.onlypet.ir/post-854/دستی-کردن-طوطی/

      پاسخ
      1. ali.mns

       دوست عزیز اگع اشتباه نکنم شما حدود ۲-۳ هفته هست که این پرنده رو خریدید و واقا طبیعی هست که به همین زودی به شما خو نگیره.
       ببینید به نظر من اولین اصل تو دستی کردن پرنده داشتن صبر و حوصله و عجله نکردن هست.چه بسا عجله کنید و دستتون رو ببرید تو قفسش و به جای اینکه مثلا ترسش بریزه بیشتر بترسه از دست شما و دیرتر دستی بشه.
       مقاله اقا شهریار در مورد دستی کردن کاملا اصولی و مرحله به مرحله هست اون رو به ترتیب انجام بدید و عجله نکنید میتونید پرندتون رو دستی کنید 😊

       در اخر باز هم میگم صبر صبر صبر.
       موفق باشید✌

       پاسخ
       1. پانیذا

        بله چشم مرسی ولی هنوز یک هفته هم نشده که خریدمش من خیلی عجولم بازم ممنون از راهنماییتون و کمکتون

        پاسخ
 2. پانیذا

  سلام ببخشید من دوباره اومدم😂یه عکس اپلود کردم لطفا اگه میشه ببینینش نمیدونم چرا پرهای پشت طوطیم یکم حالت بهم ریختگی پیدا کرده و انگار یکمم خاکستری شده..پریروز که بردمش بال هاشو کوتاه کنم فروشنده گفت یکم پراش مرتب نیست که تا یک ماه دیگه درست میشه و مشکلی نیست ولی من خیلی نگرانشم

  پاسخ
 3. ساحل

  سلام یه سوال چرا برزیلی من مورچه می خوره ، من بهش مرغ هم دم کم با عدس و هویج می پزم آب رو می ریزم می خوره ولی تازه دیدم مورچه می خوره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب طوطی ها حشرات، موریانه و … رو هم میخورن و به نحوی پروتئین مورد نیازشون رو از این طریق تامین میکنن. نمیدونم چرا مرغ و عدس و اینچزا رو میپزید و به پرنده میدید؟!!
   دان مخلوط برای پرنده بزارید. میوه ای مثل سیب بزارید. هویج رو خام به پرنده بدید، ذرت تازه واسش بزارید، سپیا(کف دریا) تهیه کنید و واسش بزارید. این همه غذای مناسب و مخصوص طوطی وجود داره چرا عدس و هویج و مرغ؟!؟؟!

   پاسخ
  2. سبزینه

   سلام من یک طوطی کوتوله دارم فکر کنم پاش شکسته اما مطمئن نیستم بردمش دامپزشکی بهش آتل بست گفت بلد ۴روز بیارینش ما هم بردیمش و آتل رو باز کرد الان بعضی وقت ها یکم رو پاش وای نبسته از دیوار قفس بالا و پایین می ره غذا آب هم زیاد میخوره حاش خوبه الان من نمیدونم چیکارش کنم دوباره ببرمش دامپزشوی الانمن چیکارش کنم

   پاسخ
 4. Amir

  سلام و تشکر از سایت عالی اونلی پت
  اساتید عزیز لطف کنید بنده رو راهنمایی کنید
  تقریبا ۲ ماه هستش که طوطی برزیلی خریدم و اول ماده تک بود براش یک نر اوردم و با هک جفت شدن و حالا اینکه نر کنار نوک ماده رو کند به کنار و الان ازش ۱ ماه میگذره تقریبا پرهاش درومده خوب شده و پر های جفتشون رو دامپزشک چیده اما نر پروازش تو خونه اوکیه خیلی بالا نمیره حد استاندارده اما ماده اصلا نمیتونه پرواز کنه یعنی از روی زمین نمیتونه بره روی میز وسط خونه پرهاش رو خیلی کوتاه کرده چه مدت طول میکشه پرهاش دوباره در بیاد؟؟
  و بک سوال دیگه از وقتی ک با هم جفت شدن تا الان جمعا ۴ بار بطور صحیح جفتگیری نکردن نمیدونم چرا حتی اون ۴ بار هم ناقص و بک جورایی الکی بود چون ماده پرهاش رو برای نر باز نمیکنه اما نر اماده جفتگیری میشه
  و اینکه ماده با نر خیلی بد رفتاری میکنه مثلا با عم دارن اب تنی میکنن یک دفعه پاشو نوک میزنه نر صداش میره اسمون
  ترو خدا راهنمایی کامل کنید
  با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه پرها چیده شده باید صبر کنید تا پریزی کنه و زمان مشخصی هم نداره چون اگه پرها جوان بوده و چیده شده شاید یک سال و بیشتر برای جدا شدنشون به صورت طبیعی زمان ببره. اما خب اگه پرها به اصطلاح مرده باشه ممکنه در فصل بهار پرنده پرهاشو عوض کنه.
   یک روش برای اینکه پرنده زودتر پرشو عوض کنه هم اینه که ریشه پر رو بررسی کنید و اگه پر جوانی نیست و داخل ریشه پر خون نیست اون رو بکشید که خب پرنده اصلا از اینکار خوشش نمیاد و شدیدا عصبانی میشه و کمی دردشم میگیره.
   در مورد بخش اخر سوالتون هم ممکنه سن کمی داشته باشن و اصلا بالغ نباشن یا اینکه اصلا باهم جفت نشدن و فقط درگیری جزئی دارن.

   پاسخ
 5. علی

  سلام وقتتون بخیر
  اقایون طوطی بنده نر بود و بالغ رفتم واس یک ماده بالغ و اروم گرفتم الان تقریبا ۱۲ ساعت از کنار هم بودنشون میگذره عمل جفت گیری انجام ندادن و فقط نر ماده رو دنبال میکنه و براش حالت دفاعی گرفته اما ماده اصلا اهل درگیری و جنگ نیست و فقط از دستش فرار میکنه
  چی کار کنم از دست این نر عوضی 😂

  پاسخ
 6. محمد حسن

  سلام ترو خدا کمک کنید طوطی کوتوله ماده ام امروز صبح چشمش بسته شده انگار ضربه خورده😭 کمک کنید آیا خوب میشه؟ خواهشا سریع جواب بدید

  پاسخ
 7. Mohammad

  سلام من میخوام یک کوتوله سفید ماده بخرم بعد فروشنده میگه این آلبینو یک دست نیست و یک لکه خیلی خیلی کوچیک ابی داره و میگه فیشر حساب میشه و قیمتش میگه ۴۵۰ هزار تومن و میخواستم بدونم آیا قیمت مناسبی میگه؟ منظورش از اینکه فیشر هستش و آلبینو خالص نیست یعنی چی؟ یعنی ارزش نداره؟ خواهشا زود جواب بدید که دچار یک خرید بد نشم و بدونم با چی سرکار دارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چطور با یک لکه فیشر حساب میشه! بدون لکه مثلا البینو. در مورد نژادهای مختلف طوطی کوتوله مطلب هست و جستجو و مطالعه کنید.
   در مورد قیمت هم باید از فروشنده ها سوال کنید و ما قیمت نداریم و بستگی داره طوطی که میخواد به شما بده چه سنی داره؟ دستی هست یا نیست؟ نژاد خالصه یا خیر و ….

   پاسخ
 8. امیر

  سلام وقت بخیر من تا حالا طوطی برزیلی نداشتم الان میخوام اقدام به خرید کنم.جوجه بگیرم بهتره ؟ یا یه جفت ؟ یا دون خور تکی ؟ موقع خرید به چه نکته ایی باید توجه کنم ؟؟ در ضمن تجربه کار با سرنگ سرلاک داشتم تلفات دادم تصمیم به غذا دادن با قاشق دارم ایا برای هر جوجه امکانش هست ؟؟موردی پیش نیاد. با تشکر

  پاسخ
  1. ایلیا

   سلام به نظرم تازه دونخور شده بگیرید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اگه قراره به صورت انفرادی نگهداری بشه و وقت کافی دارید و پرنده دستی میخواید داشته باشید باید کوچیک و دون خور شده یا نزدیک دون خور باشه پرنده رو تهیه کنید. شاید طوطی برزیلی هم گزینه مناسب و ایده الی برای دستی کردن نباشن و این پرنده ها رو بهتره به صورت جفت نگهداری کنید.
   اگه هم تمایل دارید جفت نگهداری کنید بهتره یک حفت جوان و بالغ تهیه کنید.

   پاسخ
 9. یاسین

  سلام خسته نباشید من یه کوتوله دارم تقریبا ۸ ماهشه از از نوع avorio cobalto هستش.
  کاملا سالم هستش و بازیگوش و دستی.مشکلی که داره اینکه اصلا میوه و سبزیجات نمیخوره تنها چیزی که میخوره ارزن . تخمه . تخم کتان و نون هستش بجز اینها چیز دیگه ای نمیخوره. میشه بگین که من باید چیکار کنم میوه و سبزیجات بخوره.

  پاسخ
  1. ایلیا

   بعضیاشون بد غذان
   یکی از عروسای من الان ۸ ساله میوه نخورده فقط پوستشون رو گاز گازی میکنه یا فقط یه وقتایی نوک به سیب میزنه
   ذائقه هر پرنده فرق میکنه در اختیارش بزارید شاید خورد

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   میوه جات رو به روش های مختلف در اختیارش بزارید. رنده کنید، با غذایی که دوست داره ترکیب کنید. گاها مقدار کمی اب میوه میتونید در اختیارش بزارید و …. نهایتا اگه به هیچ روشی نخورد کاری نمیشه کرد. میتونید از مولتی ویتامین مخصوص طیور استفاده کنید. اونم نه به شکل دائمی و در دوره های چند ماهه.
   موفق باشید

   پاسخ
 10. پرنده

  از بین طوطی ها کدومش راحت تر هست برای نگهداری

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   همه طوطی ها نگهداری مشابه ای دارن. با این حال اگه قصد نگهداری به صورت انفرادی دارید، کاسکو، ملنگو، شاه طوطی و …. و به صورت جفت خواسته باشید هم برزیلی، عروس هلندی، مرغ عشق و ….

   پاسخ
 11. امیر

  سلام وقت بخیر من دیروز یه طوطی برزیلی زرد صورت هلویی تازه دون خور گرفتم امروزه که بهش سر زدم خودشو تکون تکون میداد بعد یه چیزی مثل فضله پرت میشد اطراف قفس علت چی می‌تونه باشه.؟؟؟

  پاسخ
   1. امیر

    متوجه نشدم از کجا فقط صبح این کارو انجام داد بال هاشو میداد بالا بعد ترشح پرت میکرد بعد موقع خواب سرشو بر می‌گردونه پف می‌کنه یه هلویی سبز دارم اون دیرتر می‌خوابه موقع خوابم پف نمیکنه جفتشونو تازه گرفتم تازه دون خور.ارزن درشت هوا گرم نگه داشتم

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     ممکنه از منقارش خارج شده یا مدفوعی چیزی به مقعدش چسبیده بوده و پرت شده.
     موقع خواب عیبی نداره سرش رو برگردونه و بین پرهاش بزاره و طبیعی هست. سایر موارد رو بررسی کنید. اینکه درست و حسابی تغذیه میکنه، مدفوع طبیعی داره، تحرک کافی داره، روی میله نشیمن به صورت استوار قرار میگیره، تنفسش طبیعیه و صدای خس خس نداره و ….. اگه این موارد اوکی بود جای نگرانی نیست.

     پاسخ
 12. نجمه

  با سلام، ما یک جفت طوطی فیشر داریم که هیچ اطلاعی از نر و ماده بودنشون نداشتیم، بالاخره یک روز شاهد جفت گیری آنها شدیم و چند روز بعد هم پروسه تخم گذاری شروع شد، تا الان سه تا تخم گذاشتن، امروز دیدیم که اون یکی که ما فکر می کردیم ماده است روی پرنده نر سوار شده و عملی شبیه به جفت گیری را انجام می دهند، آیا هر دوی اینها ماده هستند یا این جابجا شدن در جفت‌گیری عادی است؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این احتمال همیشه وجود داره که دو ماده هم دقیقا رفتار جفت رو بروز بدن و حتی هر دو تخم گذاری کنن با این حال زمان مشخص میکنه. به هر حال جواب سوالتون بله هست و احتمالش وجود داره ولی برای قطعی بودنش باید بررسی بیشتری انجام بدید یا صبر کنید تا مشخص بشه اوضاع از چه قراره. من خودم عروس هلندی ماده داشتم که دقیقا رفتار جفت رو داشتن. اخر سر هم دیدم هفت تا تخم تو لونه هست و هر دو تخم گذاری کردن ولی هیچ کدوم از تخم ها نطفه نداشت.

   پاسخ
   1. نجمه

    سپاسگزارم از راهنماییتون.
    یک سوال دیگه:
    در حالت عادی اگر اینها نر و ماده باشن، چند تخم می گذارند؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     چیزی تضمین شده نیست و بستگی به امادگی مولدها و اینکه دفعه چندمشون باشه و … داره. از یه دونه میتونن تخم بزارن تا پنج شش تا.
     با این حال عموما ۳ الی ۴ تا میزارن.
     لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید
     تکثیر طوطی کوتوله

     پاسخ
     1. نجمه

      خیلی خیلی از اینکه وقت گذاشتید ممنونم.

      پاسخ
 13. نجمه

  با سلام
  آیا امکان این وجود دارد که یک طوطی برزیلی ماده ی فیشر را یا یک طوطی برزیلی نر آبی کاربنی جفت کرد؟
  آیا جوجه ها دچار مشکل می شوند؟

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام بله امکان جفت شدن هست ولی احتمال اینکه جوجه ها دچار نقص ژنتیکی بشن بیشتره . معمولا پیشنهاد میشه از نژاد های همسان استفاده بشه. موفق باشید

   پاسخ
   1. نجمه

    اوهوم، خیلی ممنونم از راهنماییتون.

    پاسخ
 14. pam

  سلام پرنده هارو باید ببرم پیش دامپزشک یا نه مشکلی ندارن یه جفت مولد دارم و چندتا ۲ ماهه و چندتا هم ۴ ماهه

  پاسخ
  1. pooria_429

   سلام خب مشکلشون چیه؟؟ من متوجه نشدم

   پاسخ
 15. pam

  مشکلی ندارن مریض نیستن فقط تا حالا نرفتن پیش دامپزشک میخواستم بدونم ببرم یا نه

  پاسخ
  1. pooria_429

   من ضرورتی نمیبینم که ببرید پیش دامپزشک بازم اگر دوست دارید میتونید به عنوان چکاپ ببرید ولی در نظر داشته باشید که استرس میگیرند پرنده هاتون. بنظرم اگر علائمی از بیماری دیدید اون وقت اقدام کنید. موفق باشید

   پاسخ
 16. مجتبی مقدسی

  سلام. من به تازگی یه جفت کوتوله بالغ با سابقه جوجه دهی خریدم.
  الان اکثر اوقات ماده تو لونست و نر بهش غذا میده (البته من جفت گیری ندیدم)
  داخل لونه پوشال ریختم و چند برگ کاغذ هم کف قفس بوده که رشته رشته کرده و یه مقداریشو برده داخل لونه.
  سوالی که دارم اینه که کف لونه گودی نداره، مشکلی داره؟
  چون اگه لونه رو بردارم و لونه دیگه بخرم علاوه بر هزینه موجب استرس جفت میشه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتره کف لونه گودی یا حداقل شیب متمرکز داشته باشه تا تخم ها جمع بشه یکجا و پرنده به دردسر نیفته. با این حال اگه از الیاف دارن استفاده میکنن و لونه رو هم گذاشتید دیگه بیخال و ارامششون رو بهم نزنید و انشاالله مشکلی پیش نمیاد.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code