شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

856 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. Zahra

  سلام من میخوام کوتوله بخرم نمیتونم یکی بخرم حتما باید جفت باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره جفت باشه چون پرنده اجتماعی هست.

   پاسخ
 2. sahell

  سلام. اگه منظورت برزیلیه که نه مجبور نیستی جفت بخری فقط اگه یدونه بخری نگهداریش سخت تر میشه. اینها پرنده های عاشق پیشه ای هستند و بدون محبت و توجه خود کشی می کنن. باید باهاش وقت بگذرونی نوازشش کنی و… اما اگه جفت باشه کمتر به محبت صاحبش نیاز داره

  پاسخ
 3. sahell

  سلام. ببخشید طوطی برزیلی ای که غذاشو بالا میاره دوباره می خوره چه علتی داره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به احتمال زیاد بالغ شده و روی دست شما این کار رو میکنه و یا حتی اگر یه گوشه به تنهایی این کار رو میکنه نشان از بالغ شدن و نیاز پرنده به جفت هست. فقط دو تا پرنده غریبه رو یک مرتبه نباید با هم جفت بدین و اول باید یکی دو هفته با هم آشنا بشن.

   پاسخ
 4. h

  سلام من دو عدد طوطی کوتوله دارم یک هفته خریدم و وقتی به قفسشان نزدیک میشوم فرار میکنند و الان یاد گرفتند داخل قفسشان میروند و پوشال ها را بیرون میریزند ایا می خواهند تخم بگذارند و در زمان تخم گذاری ایا زرده تخم مرغ خوب است لطفا پاسخ دهید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب طبیعی هست بترسن و هنوز به محیط و شما عادت نکردن و اگه خیلی وحشی باشن باز طبیعی که با نزدیک شدن به قفس فرار کنن. با گذر زمان این مورد حل میشه و جای نگرانی نیست.
   برای اماده سازی برای تکثیر بهتره از سفیده تخم مرغ به جای زرده استفاده کنید. از مولتی ویتامین هم استفاده کنید.

   پاسخ
 5. مهدی اسدی

  سلام خسته نباشید میشه طوطی کوتوله رو به تنهایی نگه داشت و اگر همیشه باهاش وقت بگذرونم بازم باعث مشکل میشه با تشکر

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   اگر تمام وقت پیشش باشید و تنهاش نزارید موردی نداره ولی به نظر من یه جفت واسش جور کنید

   پاسخ
  2. SVK

   حواستون باشه اگه مثلا یه روز تنها بمونه خونه رو می ذاره رو سرش و یه جیغ هایی میکشه وحشتناک!!
   اونم بخاطر اینکه بخش توجه بشه!!

   پاسخ
 6. مهدی اسدی

  سلام خسته نباشید من یک طوطی کوتوله دارم و برای غذا بهش ارزن تخمه افتابگردان و تخم کتان میدهم اما ارزن ها را از ظرف به بیرون می ریزد و ارزن ها رو نمیخوره چکار کنم با تشکر

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   اینا کلا غذای پایشون ارزن چطور نمیخوره!؟بیشتر اون تخمه ها و دونه هایی رو که دوست بده و کنارش به مقدار خیلی کم ارزن بریز به مرور هی مقدار رو بیشتر کن

   پاسخ
 7. مهدی اسدی

  سلام میخواد بخوره ولی پخش و پلا شون میکنه و پوستشون نمیکنه

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   نمیخواد بخوره وگرنه پوست کندن واس اینا کاری نداره…بعدشم به خاطر این پخش و پلاشون میکنه و میریزه کنار که بقیه چیزا رو بخوره

   پاسخ
 8. مهدی اسدی

  میشه بخاطر این باشه که تازه ۲ روزه اوردمش خونه در ضمن بقیه دونه ها مثل تخم کتان و تخمه افتابگردان رو هم می ریزه بیرون میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   شما باید از کسی که این پرنده رو خریدید سوال کنید که بهش چی میداده شما هم همونو براش تهیه کنید کنارشم اینا رو بریزید و یواش یواش رژیم مدنظرتون رو جایگزین کنید…چون تازه وارد هم هست استرس داره یکی از دلایلش هم همینه تا یکی دو روز دیگه احتمالا درست بشه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خب اول دانه هایی رو که بیشتر دوست داره میخوره و این طبیعیه اما دلیل ریخته شدن غذا به بیرون ظرف یکی اینه که ظرف رو خیلی پر از دانه میکنید مقداری باید سر ظرف خالی باشه و هر روز دانه ها رو تمیز کنید و پوسته ها رو بردارید و دانه جدید جایگزین کنید ضمنا تخمه آفتاب گردان رو مخلوط با ارزن و تخم کتان نباید در یک ظرف استفاده کنید چون پوسته تخمه آفتاب گردان روی بقیه غذا ها رو میگیره و برای کنار زدن پوسته ها مجبوره همه دانه ها رو زیر و رو کنه و مقداری زیادی رو بریزه بیرون شاید یکی از دلایل اصلی همین مورد باشه.

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام ببخشید نمی دونم جای این سوال اینجاست یا نه من یه کوتوله ماده دارم حدود یک هفته که می بینم تو مدفوعش حباب هست تو نت هر چی سرچ کردم اطلاع دقیقی بهم نداد می شه راهنمایی کنید .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مورد خیلی حادی نیست فقط کمی نفخ کرده.
   میوه و سبزی بهش بدین و دانه ها رو نگاه کنید تا الودگی نداشته باشه و حشره نزده باشه و اگر دیدین دانه ها زیاد کثیفه اونها رو بشورید و خشک کنید و سپس استفاده کنید.
   کاهو و اسفناج براش مفیده.

   پاسخ
   1. ساحل

    بدبختی اینکه میوه و سبزیجات نمی خوره نیم وجبی سر سفره شاید یه نوکی به سبزی هایی که براش می یارم بزنه . بعضی وقت ها میوه رو می مالم به نوکش که مزه کنه نوکش رو غسل می ده تا تمیز بشه تازه گیا تخم مرغ می خوره اونم اگه من بخورم ولی سیب دوست داره . راهی هست که میوه خورش کنم ؟؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     هیچ مشکلی نداره و کاملا طبیعیه چون تا به حال از این غذاها و میوه ها نخورده به مرور زمان خوب میشه و همه چی میخوره فقط غذای متنوع جلوش بذارید همینکه گاهی اوقات نوک بزنه خوبه کم کم میخوره و عادت میکنه.
     دقت کنید هیچ زمان به طوطی گرسنگی ندین و به کاری مجبورش نکنید همینکه زورکی میوه رو به نوکش میمالید باعث میشه از اون میوه بترسه و سمتش نره.

     پاسخ
     1. ناشناس

      نه زورکی نمی مالم . عادت داره نوکش رو ناز کنم منم سوء استفاده می کنم 😂😂😂 . ممنون از اینکه وقت گذاشتین

      پاسخ
 10. مهدی اسدی

  سلام خسته نباشید طوطی من فقط دانه میخوره و به مقدار کمی هویج و تخم مرغ چکار کنم که میوه و سبزیجات رو بخوره با تشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ مشکلی نداره به مرور زمان بهتر میشه جواب سوال قبلی رو که به دوستمون دادم شما نیز مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
  2. ساحل

   درست می گن ، الان گندم من دیگه داره میوه و سبزی می خوری ، من از آبش شروع کردم وقتی با دستم بازی می کرد به آب میوه می مالیدم بعد که دید خوشمزه ی خود اون میوه رو هم خورد ، باحال بود ، الان دیگه میوه دستمون می بینه خودش می یاد و می خواد . من جلوش می خوردم هی لبخند می زدم تا کنجکاو بشه این چیه که من می خورم و هی می خندم

   پاسخ
 11. بدون نام

  سلام
  مطالب بسیار مورد استفاده قرار گرفت و بسیار زیبا بود
  یک سوال : طول عمر کوتوله برزیلی چقدر است

  پاسخ
 12. 🌿

  ،سلام
  کوتوله برزیلی ها معمولا چه موسیقی ای را دوست دارند ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به موسیقی نیاز ندارن. مخصوصا اینکه به صورت جفت نگهداری بشن. با اینحال اگه تنهایی نگهداری میکنید باید وقت کافی واسه پرنده بذارید و حالا موسیقی هم هر چه سلیقه خودتون باشه و پرنده هم استقبال کنه میتونید واسشون پخش کنید.

   پاسخ
 13. Mahdi

  سلام ی سوال دارم یکی از طوطی ها انگار مقعد خودشو به لبه غذا خوریش میماله و امروز براشون ی کاغذ گذاشتم انگار دارن میخورنشون ایا امکان داره تخم داشته باشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   حتما تغذیه پرنده خوب نیست و راحت مدفوع نمیزاره یا حتی ممکنه پرهای کوچیک اطراف مقعد واسه فضله گذاری مزاحمت ایجاد کنه. پرهای کوچیک اطراف مقعد رو اگه میبینید کثیفه کوتاه کنید. همچنین در مورد رژیم غذایی پرنده هم دقت داشته باشید و از میوه جات و جوانه دانه ها استفاده کنید(به حدی نباشه که پرنده اسهال بشه) همچنین پرنده احتمالا دچار کمبود کلسیوم و املاح هست و حتما واسش سپیا(کف دریا) بزارید تا بخوره.

   پاسخ
 14. پانیذا

  سلام ممنون از اطلاعاتتون..ببخشید من تاحالا طوطی نخریدم ولی جدیدا خیلی به طوطی علاقه مند شدم و راجبشون تحقیق کردم مرغ عشق داشتم یه مدت ولی الان بین خرید عروس هلندی و طوطی کوتوله موندم…دوست دارم سروصداش خیلی زیاد نباشه و جفت هم نخواد بهتره چون خودم همش پیششم و اینکه خیلی بازیگوش و شیطون باشه و کثیف کاری و پرریزیش کم باشه..میشه راهنماییم کنید که عروس هلندی بگیرم یا کوتوله؟

  پاسخ
  1. Parrot

   سلام ، از لحاظ سر صدا که کوتوله خیلی صدا داره اما خیلی بازیگوش و بامزه و شیرین هستش و خود بنده بین عروس و کوتوله ، کوتوله رو انتخواب میکنم البته من سر صدا برام مهم نیست اما اگه براتون سر صدا مهمه کوتوله رو خط بزنید و عروس هلندی خیلی کم سر صدا تره و جفت هم من هم کوتوله بدون جفت دارم هم عروس هلندی بدون جفت داشتم و مشکلی نبود ( البته براشون وقت میزارم ) و اینکه عروس هلندی هم شیطون و بامزه هستش اما اگه حرف زدن ( کوتوله ها حرف نمی زنن ) و سر صدا مهمه کوتوله نخرید و عروس بخرید و برای اینکه میخوای تکی نگه داری پیشنهاد میدم جوجه بخر. کثیف کاری هم که دیگه همه دارن و پر ریزی هم همینطور

   پاسخ
   1. پانیذا

    ممنونم از پاسخگوییتون…خودمم کوتوله رو خیلی بیشتر دوست دارم و به نظرم بیشتر شبیه طوطی هستش…ولی یه جایی خوندم که اگر خیلی سروصدا کرد یه پارچه بندازم روی قفسشون ساکت میشن..برای خودم اهمیتی نداره صداش میخوام یه وقت خدایی نکرده موجب اذیت همسایه ها نشم و اینکه شب موقع خواب اذیت نکنه به نظر شما اگه مثلا کوتوله ۳ ماهه(که دونخور باشه) بخرم و بزرگش کنم امکان داره که نیاز به جفت نداشته باشه؟..اخه من میخوام با خودم باشه همش چون میگن اگه براشون جفت بگیری بیشتر توجهشون به جفتشونه..ولی درکل پرنده ای میخوام که خیلی باخودم صمیمی باشه و خیلی شیطون باشه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     مشخصا زمانی که محیط تاریک بشه پرنده هم ساکت میشه ولی خب کار درستی نیست که هر وقت صدا بدن اینکارو بکنید.
     در شب هم هیچ صدایی نمیدن و خوشبختانه اونها هم مثل ما در شب استراحت میکنن و میخوابن.
     برای نگهداری انفرادی هم کوتوله گزینه مناسبی نیست.

     پاسخ
     1. پانیذا

      ممنون ببخشید من همش سوال میپرسم بخاطر بی تجربه بودنم ولی خب فعلا یه کوتوله خریدم رام نیست الان یک ساعته اوردمش خونه..اولش تلاش میکرد از قفس بیاد بیرون ولی الان یه جا نشسته تند تند نفس میکشه و انگار خوابش میاد..به خاطر ورود به محیط جدیده؟
      منم نشستم کنار همش حرف میزنم بهتره دور باشم ازش؟
      برق اتاق رو خاموش کنم تا بخوابه؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       مشکلی نیست. به هر حال اینجا برای همین سوال و جواب هاست و بپرسید.
       اگه دستی نیست ابتدا بهتره قفسش رو در ارتفاع قرار بدید. و زیاد نزدیک قفس نشید تا نترسه و احساس امنیت کنه تا کم کم به محیط جدید طی روزهای اینده هم عادت کنه. ضمنا به نظرم کار درستی نکردید کوتوله وحشی و به صورت انفرادی تهیه کردید. به هر حال این پرنده نیاز به جفت داره و دپرس میشه تنهایی. با این حال فعلا قفسش رو در ارتفاع قرار بدید و دیگه این موقع شب هم چراغ ها رو خاموش کنید تا بخوابه. انشاالله از فردا صبح ببینید وضعیت به چه صورته.

       پاسخ
 15. پانیذا

  واقعا ممنون بایت اینکه اطلاعاتتون رو بدون هیچ چشم داشتی به بقیه هم منتقل میکنید و بهشون کمک میکنید تا بهترین رفتارو با طوطی هاشون داشته باشن..امروز صبح بیدار شد یکم اینور اونور کرد ولی اصلا صدا نمیده فقط چند بار یه صدایی مثل جیغ از خودش دراورد و اینکه همش خودشو میخارونه دوبارم پرهای روی سینشو کند به نظرتون مشکلی داره؟
  و اینکه چون تازه ۱روزه خریدمش به نظرتون اشتباهه اگه دستمو ببرم توی قفسش و بخوام نازش کنم؟ چون هنوز یکم ازم میترسه

  پاسخ
  1. Parrot

   خب این رفتار ها عادیه اکثرا طوطی ها وقتی وارد مکان تازه ای میشن میترسن و استرس میگیرن و بیشترشون شروع به کندن پر ها میکنن ( البته نباید به طور دائم پر هارو بکنن ) و تا به محیط عادت نکنن صدا هم نمی کنن ، و به هیچ عنوان دست نزدیک قفسشم نبرید چه برسه به اینکه نازش کنید و دستتون ببرید توی قفس و خارش هم که عادیه و پرنده باید خودش رو بخارونه البته اگه فقط یک ناحیه رو خیلی میخارونه و همون ناحیه پرهاش رو میکنه احتمالا شپش زده باشه .

   پاسخ
   1. پانیذا

    وای اگه شپش زده باشه چکارر کنمم..اگه فقط بخارونه و نکنه یا برعکس امکان داره شپش نداشته باشه؟

    پاسخ
    1. Parrot

     دوست عزیز با مشخصاتی که شما دادید پرنده شما مشکلی نداره و فقط استرس داره بنده فقط عرض کردم اگر خارش شدید و پر کندن بسیار زیاد در یک منطقه از بدن پرنده دیده شد بعدش احتمالا شپش زده و این یک نکته تکمیلی برای مطلب بود وگرنه پرنده شما فقط استرس داره که به مرور خوب میشه

     پاسخ
     1. پانیذا

      وای خداروشکر حالا اگه خدایی نکرده یه روزی شپش گرفت به انسان منتقل میشه؟
      خیلی بی قراری میکنه که بیاد بیرون همش داره از میله ها میکشه بالا و کلافست انگار اینا از علایم شپش نیست ک؟:| الانم داره جیغ میزنه همش
      به نظر شما ببرمش دکتر بخاطر خارش ؟ خیلیم زیاد نیست ولی بیشتر سرگرمه

      پاسخ
      1. Parrot

       😂 باور کنید شپش نگرفته و هیچ نیازی نداره هر پرنده ای باید خودش رو بخارونه و اگه یه زمانی دیدید پرنده خودش رو نخاروند اونقت ببریدش دکتر!!! این چیز عادیه پرنده باید خودش رو بخارونه و اینکه از قفس میره بالا هم عادیه و داره بازی میکنه واتفاقا شاده و داره کیف میکنه ،جیغ داد هم که کوتوله ها تا دلتون بخواد دارن و بازم میگم باور کنید پرنده شما هیچگونه شپشی نداره و تا اونجا که من میدونم شپش پرنده به انسان منتقل نمیشه

       پاسخ
       1. پانیذا

        عه خب خداروشکر داشتم سکته میکردم
        بازم خیلی ممنونن از سایتتون و خداقوت به شما

        پاسخ
 16. پانیذا

  وای من الان یکن دقت کردم یه چیز کوچیک سفید پشت گردنشه که هی میخارونش شپشه نه؟ یا علی

  پاسخ
  1. Parrot

   ببینید با یک علامت ساده که نمیشه گفت پرنده شپش داره اگه علائم زیر رو داشت احتمالا شپش داره
   ریختن ﭘﺮ ﻫﺎ و ﺧﺎﻟﯽ ﺑﻮدن ﭘﺮهای ﺑدن پرنده
   خاروندن مداوم و خشن و سریع بدن و پرها
   جیغ های کوتاه پرنده و بی قراری های غیر معمول
   کبودی ها ریز روی پوست پرنده
   خرد شدن پرها و نامرتب بودن پرها ، جاهای خالی توی پر ها و شکسته شدن شاهپرها
   و وجود شپش در بدن که راحت میشه پرنده گفت دست و پرهاش رو بگردید

   پاسخ
 17. پانیذا

  اهان ممنون ببخشید من بازم سوال دارم این الان داره راحت غذا و اب میخوره و بازی میکنه..میتونه دلیل این باشه که داره به محیط عادت میکنه و راحت تر میشه دستیش کرد؟

  پاسخ
  1. Parrot

   سلام همونطور که گفتم پرنده استرس داره و الان هی داره بهتر میشه یه چند روزی برید بنشینید کنار قفس و فقط تماشاش کنید و از دست بردن سمت قفس خودداری کنید چون واقعا از دست میترسن درضمن برای دستی شدن بهتره بال های پرنده رو کوتاه کرد ( میدونم این کار مخالفای خودش رو داره و شاید اساتید نظر بنده رو قبول نداشته باشن اما این کار نیازه چه پرنده کوچیک باشه چه بزرگ اگر واقعا قصد دستی کردن دارید باید بال هاش رو کوتاه کنید چون حتی اگع دستی باشه بال هاش کوتاه نباشن باعث میشه پرنده توی خونه پرواز کنه و به جاهای بدون دسترسی بره که براش خطرناکه پس حتمی به یک فرد با تجربه بسپارید که بال طوطی شمارو قیچی کنه ) و خواهشا اگه میشه یه عکس از طوطی اپلود کنید که ببینیم واقعا جوجه به شما دادن یا بالغ چون خیلی ها اینطور متاسفانه گول خوردن

   پاسخ
   1. پانیذا

    بله چشم فکر کنم اپلود شد…فروشنده گفت از رنگ نوکش که کمی سیاه داره میشه فهمید که جوجه تازه دونخور شده هست

    پاسخ
    1. Parrot

     بله از سیاهی نوک میشا فهمید و اگه نوکش لکه سیاه داره جوجه هستش

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code