شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

جدایی ناپذیر ها یا طوطی کوتوله که در ایران نوع فیشر از محبوبیت خاصی برخوردار است.جزو طوطیانی به حساب می ایند که نگهداری انها به صورت جفت توصیه میشود و نگهداری به صورت انفرادی باعث افسردگی یا مرگ جدایی ناپذیرها خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به نگهداری طوطی ان هم به صورت جفت این طوطی انتخاب مناسبی است.

به ادامه متن توجه کنید

اصول اولیه نگهداری طوطی کوتوله: برای شروع باید با اصول اولیه نگهداری از این پرنده آشنا شوید. برای دوستانی که برای اولین بار میخواهند لذت نگهداری از این پرنده را تجربه کنند گونه صورت هلویی را پیشنهاد میکنم زیرا طبیعت ملایم تری نسب به گونه فیشر دارند.صورت هلویی پرنده ای کوچک از خانواده طوطی هستند که زادگاه آن غرب آفریقا میباشد. این موجودات بعنوان پرندگان خانگی بسیار محبوب و تکثیر آنها نیز بسادگی امکانپذیر است.

انتخاب طوطی کوتوله مناسب :هنگامی که این نوع طوطی کوچک معرفی شد بسیاری از مشتاقان پرندگان خواستار این پرنده برای کلکسیونهای خود شدند و بهترین و ساده ترین گونه را یک صورت هلویی جوان میدانستند زیرا نگهداری از آن آسان بوده و رفتار این پرنده نیز جذاب و دوست داشتنی است. رنگ های بسیار متنوع و متفاوتی از این پرنده موجود است و هر چه پرنده جوانتر باشد راحت تر به محیط جدید عادت میکند و رام میشود. در حال حاضر نیز توصیه میشود برای شروع و شناخت این پرنده حتما با یک جفت صورت هلویی که رفتار ملایم تر و ارام تری دارند شروع کنید. این گونه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.

اطمینان از سلامت طوطی کوتوله: برای اطمینان از سلامت پرنده ابتدا باید از یک فروشنده معتبر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید به دقت پرنده را بررسی کنید. یک پرنده سالم باید هوشیار باشد و در برابر محرک ها عکس العمل نشان دهد سرحال بوده و پرها درخشان و تمیز و پر باشند و استخوان سینه بیرون نزده باشد. چشم ها باید براق و شفاف باشد و هیچ گونه ترشحی نداشته باشد. پوست بینی صاف و ترشح نداشته باشد و پرهای اطراف مخرج پرنده حتما باید تمیز باشد. از خریدن پرنده ای با پرهای پف کرده و یا چشم های بسته یا نیمه باز خودداری کنید. همچنین پرنده ای که سر را نمیتواند ثابت نگهدارد یا سر را زیر بال قرار میبرد خوب نیست.

پرندگان استاد مخفی کردن علائم بیماری هستند زیرا در طبیعت پرنده بیمار از طرف همنوعان طرد میشود ، پس اگر پرنده علائمی را نشان دهد بسیار بیمار است. بعد از این که پرنده را انتخاب کردید آن را مستقیما در ارتباط با دیگر پرندگانتان قرار ندهیدو حداقل به مدت یک ماه در قفس جدا از او نگهداری کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.اگر نشانه های بیماری در پرنده مشاهده کردید آن را در محل گرم و ساکتی قرار دهید و با غذاهای مورد علاقه اش تغذیه شود. فرنی گرم میتواند مفید باشد و قبل از حاد شدن بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

تعیین جنسیت طوطی کوتوله : هنگامی که پرنده ای را خریداری میکنید دوست دارید جنسیت آن را تعیین کنید و همانطوری که گفته شد بیشتر گونه ها مونومورفیک ( شباهت نر و ماده ) هستند ولی با این وجود برخی نشانه ها میتواند تا حدودی شما را به جنسیت پرنده آگاه کند عموما پرنده ماده سر بزرگ و پهن تری دارد و استخوان لگن در ماده بزرگ و پهن است.

الف) تست لگن برای تشخیص جنسیت: پرنده را به پشت روی کف دست بخوابانید و با انگشت شست و انگشت کوچکبالهای پرنده را باز کنید و سر پرنده را بین انگشت دوم و سوم خود نگه دارید.حال با دست دیگر میتوانید استخوان لگن را پیدا کنید درست بالای دم دو استخوان بیرون زده اگر فاصله این استخوانها کم باشو انگشت بین آن نرود احتمالا پرنده نر است و اگر فاصله آنها زیاد باشد پرنده ماده است .این تست میتوان با دقت حدود ۵۰ درصد مفید باشد.

توجه کنید که اگر پرنده به دست شما عادت ندارد این تست باعث استرس پرنده میشود.

ب) رفتار و تشخیص جنسیت : از نوع رفتارهای پرندگان نیزمیتوان جنسیت را حدس زد به عنوان مثال پرنده ماده هنگامی که روی چوب مینشیند پاها را بازتر میگذارد و در درگیریهای که پیش میاید معمولا جنس نر است که عقب نشینی میکند . جنس ماده معمولا به لانه وابسته تر است و برای حفظ آن می جنگد و در زمان جفتگیری معمولا مواد مخصوص لانه سازی را زیر پرهای خود جمع میکند.اگر برای خرید به مغازه رفتید معمولا مغازه دارها با اطمینان جنسیت آنها را اظهار میکنند

ج) رنگ پرها و تشخیص جنسیت: معمولا بر اساس رنگهای پرها جنسیت را مشخص میکنند (معمولا رنگ پرهای جنس نر پر رنگ تر است ولی راه دقیق برای قضاوت نیست) تنها راه دقیق برای تعیین جنسیت این نوع طوطی ها آزمایش دی ان ای است. که در حال حاضر امکان آن بسیار در ایران محدود است

د) روش ابن سینا در تشخیص جنسیت : یه سوزن ته گرد بردارین و سر اون رو با یه نخ گره بزنید.پرنده را برعکس به روی کف دست خود بخوابانید و نخ را طوری بگیرید که ته سوزن تقریباً نزدیک مقعد طوطی کوتوله قرار بگیرد، مانند پاندول ساعت .نخ باید کاملاً ثابت بوده و شما چند ثانیه باید صبر کنید.اگر نخ بصورت دایره ای شروع به حرکت کرد طوطی کوتوله شما ماده است. اگر نخ بصورت چپ به راست و یا راست به چپ حرکت کرد طوطی شما نر است !

قفس مناسب برای طوطی کوتوله :قفس ها در ابعاد بسیار متفاوتی موجود است .هدف شما از نگهداری پرنده مشخص میکند که از چه قفسی باید استفاده کرد. ولی به طور کلی میتوان گفت هرچه قفس بزرگتری بتوانید تهیه کنید.حداقل ابعاد قفس ۹۰ سانتیمتر طول و عرض ۴۰ و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است. بهتر است از دو ظرف غذا و دو ظرف آب استفاده شود و روزانه تعویض و شسته شود .ظروفی که برای میوه و سبزیجات استفاده میشود بهتر است روزانه شسته شود . گاهی اوقات ظرف دانه ها بنظر پر می رسد ولی بیشتر ان را پوست اشغال کرده است.باید در نظر داشت که پرنده علاقه زیاد به جویدن دارد و میتواند قسمتهای چوبی را بجود. از ظرف آب تیوپی استفاده کنید زیرا بسته است و آلودگی کمتر روی آن تاثیر دارد .اگر پرنده به ظرف تیوپی عادت ندارد در ابتدا از ظرف عادی ابخوری استفاده نمائیدو سعی کنید کم کم پرنده را به ظرف های تیوپی عادت دهید. همیشه زبانه ظرف را چک کنید که آب در آن باشد گاهی اوقات آب در دهانه ان گیر میکند.

انها استاد فرار از قفس هستند و براحتی هر روزنه ای را پیدا کرده و فرار میکنند. انها نباید با پرندگان دیگر در یک قفس نگهداری شوند زیرا به پرندگان کوچک آسیب میزنند. هیچ وقت آنها را با پرندگانی از قبیل قناری ، فنچ ، باجی و حتی عروس هلندی تنها نگذارید.علاوه بر قفس باید فکر ظرف غذا و آب و پرچ (چوبی که روی آن بنشیند) را بکنید.  از پرچ هایی (چوبی یا پلاستیکی) با قطر متفاوت استفاده کنید تا پای پرنده خسته نشود.

پرنده شما برای حفظ سلامتی خود احتیاج به فعالیت دارد. زیرا طوطی های کوتوله برزیلی پرندگانی بسیار پر جنب جوش هستند و احتیاج به قفس بزرگ و اسباب بازیهای زیاد و متنوع ای برای سرگرمی دارند. برای اینکه پرنده را تشویق به فعالیت کنید باید اسباب بازی مناسب داخل قفس قرار دهید.تاب ، نردبان ، نی های بامبو ، پوست میوه نارگیل میتواند انتخابهای خوبی باشند.البته این اسباب بازیها بعد از مدتی برای پرنده تکراری می شوند و باید آنها را تعویض کنید .معمولا این اسباب بازیها توسط پرنده فروشیها عرضه میشود .

رژیم غذایی طوطی کوتوله: بعد از اینکه پرنده به خانه جدید عادت کرد رژیم غذایی او باید شامل مخلوط دانه ها مانند : شامل ارزن درشت ،تخمه کتان ، تخم گشنیز ، چهار تخم ، شاه دانه و ارزان دو برابر کل بقیه دانه ها باشد.میوه و سبزیجات تازه حتما” برای سلامت پرندگان شما لازم است و دقت نمائید که حشره کش های روی میوه و سبزیجات میتواند برای پرندگان شما خطرناک باشند.هویج رنده شده و دانه ذرت معمولا مناسب است و اگر سبزیجات و میوه به طور مداوم در رژیم غذایی موجود باشد احتیاج به ویتامین بصورت جداگانه نیست. البته ویتامین جداگانه صدمه ای به پرنده نمیزند.غذاهای خشک کودکان با پروئین مانند برشتوک و سرلاک میتواند منبع خوب پروتئین باشد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تامین مواد معدنی میشود.خوشه ارزن میتواند به عنوان غذای تشویقی استفاده شود. توجه کنید که رژیم تمام دانه باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ میشود. این پرنده باید رژیم متنوعی داشته باشد و تعداد محدودی از سبزی و میوه مناسب نیست .

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید: اگر پرنده را تازه خریداری کردیدابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده میکرده استفاده کنید و تا هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا تغییر رژیم عذایی باعث وارد شدن استرس بیشتر به پرنده میشود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دهید و پرنده را تحت فشار نگذارید . این پرنده ها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند.تغییر رژیم تمام دانه به مخلوط دانه و میوه و سبزیجات میتواند بسیار مفید باشد .موادی مانند چربی ، شکر و نمک برای پرنده ها بسیار مضر است.تخم مرغ رو بشورید و آب پز کنید بعد پوست ان را کنده و بگذارید پوست کاملا”خشک شود.بعد تخم مرغ را همراه مقدار خیلی کمی از زرده رنده کرده و پوست تخم مرغ را با مخلوط کن آسیاب کرده و هر بار که تخم مرغ یا هویج رنده شده و … به او میدهید مقداری از ان را هم روی غذایش بپاشید

تکثیر و تولید مثل طوطی کوتوله: شرایطی که شما فراهم میکنید و طبیعت تعیین میکند که جفتگیری انجام شود.اگر امکانش را دارید یک گروه طوطی را برای انتخاب جفت کنار هم قرار دهید الزاما یک نر و ماده تشکیل جفت را نمیدهند و ممکن است هیچ گاه جفتگیری انجام نشود.

برای مهیا کردن شرایط جفتگیری :

۱)در فصل پائیز یک جعبه به ابعاد ۱۵×۱۵ و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر بعنوان لانه تهیه کنید.

۲) در تهیه مواد لانه سازی شامل : برگ نخل ، روزنامه ،علف و کاه خشک دقت کنیددر این مواد از حشره کشهای مضر استفاده نشده باشد.

۳) فراهم آوردن محیط آرام و خلوت برای تولید مثل طوطیهای کوتوله بسیار اهمیت دارد .معمولا پرنده با استفاده از مواد لانه سازی لانه را پر میکند و یک حفره تونل در آن ایجاد میکند.

پرنده ماده معولا بین ۴ الی ۶ تخم میگذارد و به مدت ۲۱ تا ۲۴ روز روی تخمها میخوابدتا تخم شکسته شود و جوجه ها بیرون بیاید.اگر ماده بیش از ۸ تخم گذاشت و بیش از ۲۴ روز روی تخم خوابید باید بشما تبریک گفتچون دو پرنده ماده را با هم جفت کرده اید و تخم ها بدون نطفه هستند! در جفتهای واقعی جنس نر نیز در خوابیدن روی تخم کمک میکند و از لانه مراقبت میکندو در اغلب اوقات در ورودی لانه نگهبانی میدهید.

گیر کردن تخم : در صورتی که احساس کردید پرنده تان بیقرار است و تخم گیر کرده میتوانید مقعدش را چرب کرده و با بخار ملایم محل را گرم کنید و سپس با دست و بسیار ملایم از بالا بسمت پایین فشار دهید .مراقب باشید فشار به حدی نباشد که تخم بشکند زیرا بسیار خطرناک و کشنده است .در صورتی که مقعد بهمراه تخم بیرون امد نگران نباشید خودش به حالت اول باز میگردد .

وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدند پدر و مادر با هم شروع به غذا دادن به انها میکنند. در این زمان فراهم کردن غذاهای پر پروتئین که قابل هضم باشند به والدین کمک میکندو سرلاک کودک ، سوپ ، شوربا ، جو و غذاهای آماده میتوانند انتخاب خوبی باشند. جوجه ها پس ۵ الی ۶ هفته پر اورده و تا ۲ هفته بعد نیز توسط والدین مراقبت میشوند.اگر والدین روی تخمها نمیخوابند یا به جوجه ها غذا نمیدهند علت آن استکه این جفت برای اولین بارشان بوده هنوز توانایی نگهداری از تخم ها و جوجه هارا نداشته باشند و ممکن است در دفعات بعدی موفق به انجام این کار شوند.

نکات مهم بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله: این پرنده نسبت به شرایط جوی خیلی حساس نیستو کافی است در مرض سرما و گرمای زیاد و جریان هوا ( باد ) نباشند.حمام کردن باعث میشود پرها در شرایط بهتری باشند.ظرف حمام برای شستشوی پرنده لازم است و پرنده از حمام گرفتن خوشش میاید.در غیر این صورت میتوانید از اسپری آب استفاده کنید . بهترین ساعت برای اینکار میان روز است و پرنده میتواند در آفتاب خود را خشک کند.اگر پرنده در مدت چند دقیقه کمی خشک نشد از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید .اگر پرنده در کنار آشپزخانه نگهداری میشود باید توجه داشته باشیدکه بخار ( با قرار دادن ظروف روی اجاق گاز تولید میشود) بسیار خطرناک و کشنده است.اگر تغییری در سلامت پرنده مشاهده کردید یا احساس کردید پرنده بیمار استحتما به سرعت به دامپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.اگر میتوانید پرنده را از دیگر پرنده ها جدا کنید تا احتمال انتقال بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است قبل از بروز چنین مشکلی یک دامپزشک متخصص را در نظر گرفته باشید.

نکات جالب و پیشنهادی در مورد طوطی کوتوله

جفتگیری : مثل سایر پرندگان نر بر پشت ماده سوار شده و جفتگیری را انجام میدهد. بهتر است برای داشتن جوجه های سالم و قوی از یک جفت همنوع استفاده کنید .

اشیانه : لانه های موجود در بازار برای این نوع طوطیها کوچک بوده و بهتر است خود شما اقدام به ساخت لانه کنید و حتما چاله ای برای تخم داخل ان ایجاد کنید. سعی کنید تمام لوازم درون قفس از چوب باشد تا انها احساس بهتری داشته باشند .

نوک گرفتن : نوک گرفتن نشان جفت شدن نیست و در همنوعان هم دیده میشود

موسیقی : علاقه بسیار زیادی به انواع سبک موسیقی دارندو میتوانید با گذاشتن روزانه ۱-۲ ساعت موسیقی رابطه خوبی با انها برقرار کنید

سر و صدا : گاهی اوقات این پرندگان بیش از حد اواز میخوانند و جیغ میکشند.در کل سر و صدای انها از مرغ عشق ها بیشتر است .زمانی که این صداها به اوج رسید و طاقت ندارید میتوانید برای مدتی روی قفس را با پارچه ای بپوشانید تا تاریکی انها را وادار به سکوت نماید

افسردگی : در صورتیکه یکی از جفت ها تلف شود حتما جفت جدیدی تهیه کنیدتا پرنده تان دچار افسردگی نشده و پرهایش را نکند و مهمتر اینکه او هم تلف نشود

نقش رنگها : این نوع طوطی عاشق رنگ قرمز است و شما میتوانید در رنگ امیزی وسایل بازی و زندگی این طوطی و حتی پوشالها از قرمز استفاده کنید .

مطالب فوق از سایت my-animals.blogfa.com نقل شده است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

800 دیدگاه در “شناخت و نگهداری طوطی کوتوله (جدایی ناپذیر)

 1. شیوا

  با سلام و تشکر از شما .طوطی برزیلی نر من از دیروز بی حاله و چرت میزنه.اما عطسه نمیکنه.قرص اریترومایسین هم تو آبش ریخته ام.چه بیماری دیگه ای میتونه باشه؟ سپاس

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره از تتراسیکلین استفاده کنید. بخش سرماخوردگی طوطی ر ومطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 2. پریسا

  کوتوله برزیلی رو تا زمانی که بالغ نشده میشه تک نگه داشت؟ برای غذای جوجه از پلت هم میشه استفاده کرد؟؟؟

  پاسخ
 3. شیوا

  با سلام و تشکر فراوان از سایت خوب شما. یک ماه پیش طوطی برزیلی های زیبای من بیمار شدند.دکتر هم چند بار بردم.اما ماده چون بچه کوچک داشت و بدنش ضعیف شده بود دوام نیاورد و فوت کرد.دکتر گفت آنفولانزا دارند.از اون موقع بچه شوند با سرلاک دارم بزرگ میکنم.الان یک ماهه شده.خیلی بازیگوش و از زیر سرلاک خوردن فرار میکنه.مرتب میخواهد فرار کند.چند روز دیگه طول می کشه به دانه خوردن بیفته؟ اولش فقط ارزن بهش بدهم؟ چه زمانی باید میله برایش بگذارم که رویش با ایسته؟ الان تو جعبه مقواییه. زیرش هم پوشال نجاریه. پدر و مادرش در یک کلبه بزرگ بودند که خودمان از نئوپان درست کرده بودیم.ایا نباید دیگه از آن لانه استفاده کنم؟ ویروس درونشه؟ یا میشه به طریقی مطمئن ضد عفونی کنم؟ سپاس از توجه شما

  پاسخ
  1. کمال

   سلام خب خداروشکر بچه جان سالم به در برد بهتره بگم که سن مشخصی برای دونخور شدن طوطی نیست و به استعدادشون بستگی داره اما متوسط بین ۴_۶ هفته دیگه زمان لازمه اما شما از دو هفته دیگه دان در اختیار جوجه بزارید از زمانی که تونست مستقل بایسته براش میله بزارید پوشال بدردشون نمیخوره کمی بدن حیوان رو به خارش و الرژی میرسونه بهتره از پنبه های بی رنگ استفاده کنید بهتره از یک قفس سایز متوسط استفاده کنید و اگر فکر میکنید که افولانزا بوده خب قاعدتا کلبه ای از جنس نئوپان میتونه ریسک مریضی داشته باشه و این جنس رو نمیشه براحتی ضدعفونی کرد دانه ارزن مناسبه اما نه فقط ارزن بلکه انواع پلت تخم کتان و…. هم باید در اختیار حیوان قرار بگیره سعی کنید از ویتامین ها غافل نشید و با میوه ها ویتامین رسانی کنید در ضمن غذاهای شرکتی مخصوص جوجه های تازه از سرلاک گرفته شده هم وجود داره و میتونید استفاده کنید منتظر نظر بقیه دوستان باشید…..

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   از هیم نالان میتونید جوجه رو داخل قفس نگهداری کنید چون دخل کارتن مقوایی و پوشال زیاد جای مناسبی براش نیست ضمنا دانه های مختلف و آب دائم در دسترس اون بذارید از میوه و سبزیجات هم استفاده کنید کم کم به دونه خوردن میاد.

   پاسخ
 4. هیلدا

  سلام میشه برای طوطی برزیلیم به جای جفت یه عروس هلندی بخرم که تنها باشه البته خودمم خیلی بهش میرسم و تقریبا کل روز پیشش ام باهم دوست میشن؟ مشکلی چیزی؟یا فقط باید جفت باشه

  پاسخ
 5. کمال

  سلام خیر بهتره براش جفت تهیه کنید فیشرها با پرندگان دیگر در یک قفس نباید نگهداری شوند در ضمن شما اگر عروس هلندی بخرید باید به یکیشون بالاخره بیشتر توجه کنید به همین علت به یکی از انها احساس حسادت دست میده و سعی میکنه به دیگر پرنده اسیب بزنه

  پاسخ
 6. هیلدا

  نه اینکه تو یه قفس باشن تو دو قفس جدا ، نمیشه درشون بیارم باهم بازی کنن؟ اگه اینطوره مجبورم برزیلیمو بفروشم ؟😔😔😭😳

  پاسخ
  1. کمال

   خیر سازگار نیستن اگر به عروس هلندی مایلترید بهتره فیشر رو رد کنید بره

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خیر اولا طوطی ها به همدیگه حسادت میکنند دوما با هم سازگاری ندارند و هر دو تنها و بدون جفت میمونن چون هم عروس هلندی و هم کوتوله رو باید جفت بدین و هر دو احتماعی هستند.

   پاسخ
   1. هیلدا

    ممنون یعنی راهی به جز جفت نیست؟ خودم تمام مدت کنارشم امکان داره جفت نخواد؟ چون دوستم واسه طوطی برزیلیش که سرلاکی بزرگش کرده بود جفت گرفته ولی اصلا بهش توجه نمی کنه و چسبیده به صاحبش البته من اگه ببینم اذیت
    میشه یه دونه جفت واسش میگیرم 😊
    سپاس از اینکه آگاهی و اطلاعات به مردم میدین تا سهل انگاری در نگهداری طوطی صورت نگیره واقعا هیچ جوره نمیشه زحماتتون رو جبران کرد

    پاسخ
    1. کمال

     سلام فیشرها معمولا با جفت کمتر اذیت میشن چون همیشه کنار هم هستن اما شما بیست و چهار ساعته نمیتونید پیشش باشید درسته؟
     اون دوستی هم که عرض کردید بزودی به هم عادت میکنن و جفت میخورن ومعمولا شما تمام حرکات طوطی رو درنظر ندارید که ببینید ایا بهم توجه میکنن یا نه …….شاید موقعی که پیش شما هستند جفتی که گرفتید با محیط خو نگرفته باشه و از شما بترسه اما طوطی خودتون چون دستیه همش پیش شماست اما در خلوت صددرصد اینطور نیست
     پس از طوطی های پاکستانی فیشرها بیشترین نیاز رو به جفت در بین طوطی های دیگه دارند و قطعا شما هیچگاه جای یک جفت رو برای طوطی نمیگیرید و همه حیوانات به شما به چشم یک صاحب و تامین کننده آب و غذا نگاه میکنند بعضی اوقات با شما صمیمی تر و سپاس گذار و بعضی اوقات ناسپاس

     پاسخ
 7. شیوا

  با سلام و تشکر فراوان از سایت خوب شما. یک جوجه دو ماهه صورت هلویی دارم که متاسفانه پدر و مادرش بیمار شدند و مادرش را از دست داد و پدرش را باغ پرندگان اهدا کردم.تصمیم دارم جوجه را هم اهدا کنم.چون آنجا خوشبخت تر از خانه است.از یک هفتگی خودم سرلاک دادم و بزرگش کردم.بخاطر همین خیلی وابسته شده و به محض دیدن من می پره روی سر من.میخواهم این حالت از بین بره تا به هیچ انسانی اعتماد نکنه و کسی نتونه از باغ پرندگان بربایدش. چکار کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نیازی نیست کاری انجام بدین همینکه به باغ پرندگان منتقل بشه از سایر پرنده ها یاد میگیره چکار کنه.

   پاسخ
 8. شیوا

  با سلام و تشکر.جوجه طوطی برزیلی من حدودا ۲ ماه و ۱۰ روزشه. چه زمانی باید دامپزشک بهش واکسن بزنند؟ دستی هست و در منزل آزاده.وقتی ما چای و قهوه مینوشیم می آید از فنجان ما مینوشه. برایش ضرر نداره؟ خیلی دوست داره و حدود ۶ یا ۷ جرعه مینوشه.سپاس از شما

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا نیازی به واکسن نداره فقط بهداشت محل رو رعایت کنید و با پرنده مریض در تماس نباشه واکس خاصی لازم نداره.
   چای مشکلی نداره قهوه هم کم و تنوعی بخوره موردی نداره فقط زیاد داخل چای و قهوه شکر نریزید و زیاد شیرین نباشه. ضمنا سر ساعت خاصی بهش ندین که عادت کنه.

   پاسخ
 9. شیوا

  سلام و تشکر فراوان از سایت خوب شما. جوجه ۲ ماه و نیمه من وقتی می آید روی دستم صورتش را با انگشت من میخارونه. این کار طبیعیه؟ یا ممکنه انگل باشه؟ ۴ روزه از اسپری ضد انگل بهش اسپری کردم.ایا ضرری نداره؟ سپاس

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   طبیعیه و موردی نداره حتی شما میتونید به آرومی صورت اون رو نوازش کنید البته اگر اجازه بده.
   نمیدونم از چه نوع اسپری استفاده کردین ؟؟!!! هرگز الکی از دارویی استفاده نکنید الان نه شما میدونید اون اسپری چی هست و نه ما ؟؟!!

   پاسخ
 10. Hesam

  سلام یک جفت برزیلی مولد دارم که الان دیدم خیلی دارن سرو صدا میکنن بعد رفتم دیدم برزیلی نرم یکی از انگشت های پای برزیل کلا نود درجه برگشته یعنی کلا ناخونش با انگشتش کج شده بود.
  اگه میشه سریع کمکم کنید چون این نرو از ۶ روزگی دست خودم بوده خودم بزرگش کردم الانم ۴ ساله دارمش
  اگه میشه سریع تر کمک کنید ممنون.

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام ممکنه شکسته باشه یا در رفته باشه.در کل باید دیده بشه. بهتره فردا به دامپزشک یا کسی که وارد باشه نشونش بدید.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بهتره ناخنش رو با دست صاف کنید و اگر امکانش هست آتل بندیش کنید.

   پاسخ
 11. علی

  سلام. با توجه به اینکه باید به صورت جفت نگهداری بشن باعث این نمیشه که ارتباطشون با صاحبشون کم بشه و در یادگیری ممانعت به خرج بدن؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تا منظور از یادگیری چی باشه و پرنده شما چقدر اهلی باشه. اگر حرف زدن هست که اصلا کوتوله سخن گوی خوبی نیست. اما اهلی شدن و دست اموز شدن موردی نداره. ولی خب پرنده تا پرنده فرق میکنه و اینکه چقدر اهلی و یا وحشی باشه و سن اون و رفتار شما با پرنده و …. مهمه.

   پاسخ
 12. سینا

  سلام من میخوام مرغ عشق بخرم به رنگ های سفید و زرد میخوام بدونم میشه اینارو جفت انداخت یا نه اصلا این رنگ مرغ عشق شبیه مرغ عشق های دیگه هستند یا نهمنظور رام میشن ۷ماهشونم هست ممنون.

  پاسخ
  1. هاوش

   سلام بله رنگ در جفت خوردن مهم نیس

   پاسخ
 13. ناشناس

  سلام خسته نباشید طوطی بریزیلی رو میشه بیرون از خونه مثلا تو بالکن نگهداربی کرد تا چه دمایی رو میتونه تحمل کنه اگه پلاستیک بکشم خوبه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   زمستان و یخبندان رو نمیتونه تحمل کنه و دما بهتره زیر ۵ – ۶ درجه نیاد.

   پاسخ
 14. علی

  سلام ما یه فیشر داریم ولی به شدت علاقه به جویدن داره معلومه از سر خشم اینکارو نمیکنه اما کل شونه و دستامو زخمی کرده چیکار کنم؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   این مورد در طوطی ها طبیعیه بهتره کف دریا ( سپنتا ) جلوش بذارید تا هم کمی بخوره و هم نوکش رو کوتاه کنه.

   پاسخ
 15. امیر

  سلام
  رطوبت بالا برای طوطی کوتوله ضرر داره؟رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درجه.چون گیاه نگه میدارم باید رطوبت بالا باشه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر ضرر نداره. طوطی ها در مناطق گرم و مرطوب زندگی میکنن ولی رطوبت خیلی شدید هم مناسب نیست و مضره و نباید از ۴۰ الی ۵۰ درصد رطوبت بالاتر بره.

   پاسخ
 16. مهدی

  سلام من می خواهم یه جوجه کوتوله برزیلی بخرم که دونخر هست. اگه بگیرم نمیره تنها

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینکه زنده بمونه یا نه دست ما نیست.
   اما تا زمانیکه بالغ بشه تقریبا تا یک سالگی میشه تکی ازش نگهداری کرد.

   پاسخ
 17. مسعود

  سلام
  ببخشید یه سوال
  کوتوله برزیلی و عروس هلندی رو میشه ماهی یک بار با خودم از عسلویه به همدان ببرم؟؟ براشون مسیر طولانی و هوای داخل ماشین خطرناک نیست؟؟
  چون خونه کسی نیست بهشون آب و دانه بده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر نباید پرنده رو اینقدر جابجا کنید.
   در جای دیگه هم پرسیده بودین و پاسخ دادم خدمتتون.

   پاسخ
 18. ناشناس

  طوطی نر من تلف شد و خیلی باهم خوب بودن الان یک روز گذشته . باید چیکار کنم برا ماده؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده بهتره ماده رو رد کنید بره چون اینطوری دق میکنه.
   ضمنا طوطی کوتوله ای که جفتش رو از دست داده باشه به راحتی نمیشه به جفت پرنده جدیدی داد و ممکنه افسرده بشه و جفت جدیدش رو بزنه.
   بهتره بره در پرنده فروشی و با کلی پرنده جدید آشنا بشه.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code