شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,207 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. Mohammadreza

  سلام به همه.
  عروسای من هیچگونه علاقه ای به آب و حموم کردن ندارن. چه با آب پاش آب بپاشم چه کاسه ی آب بزارم جیغ میزنن و فرار میکنن.
  اما کافیه یک لحظه پنکه روشن بشه
  میشینن جلوش نیم ساعت پرو بالشون رو باز میکنن خمو راست میشن عشق میکنن برا خودشون.
  دلیل این کارشون چیه که انقد از حموم باد خوششون میاد؟
  برای علاقه مند شدن به آب چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اصلا هم حمام نکنند موردی نداره اما هرگز نباید جلوی باد کولر و پنکه قرار بگیرند.

   پاسخ
 2. مانیا

  با سلام :’)خسته نباشید! یه عروس هلندی دارم ۳ سالشه و از بچه گی با ما زندگی میکنه و کلا بچه ی نسبتا ترسویی هستش! حالا میخوام یه گربه بگیرم از نژاد مو کوتاه بریتانیـایی اونم کوچیکه ۸ ماهشه! خواستم بدونم عروسم سکته میکنه؟! یعنی راهی نیستش یا ممکنه خورده بشه! اگ میشه بهم توضیح بدید شرایط نگه داری گربه و عروس رو کنارهم ممنون🌹

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عروس سکته نمیکنه و ممکنه باهم کنار بیان ولی به طور کلی عاقبت نگهداری گربه با پرنده های کوچیک نامشخصه. ممکنه خودتون نباشید و یک روز بیاین ببینید فقط پرهای عروستون مونده!

   پاسخ
   1. مانیا

    خیلی ممنون از پاسخگویی خوبتون🌸الان روش نگه داری چجوریه؟! باید چیکار کنم در مورد جای عروس و.. هرچی که باعث میشه این خطر کمتر شه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     قفس عروس باید در ارتفاع قرار بگیره. به نحوی که شما که جلو قفس ایستادید کف یا درب قفس باید روبروی صورت شما قرار داشته باشه. در اینصورت عروس ها احساس امنیت دارن. اطراف قفس هم چیزی نباشه که با بالارفتن گربه از اونها بتونه بپره روی قفس عروس.
     کلا پرنده ها هر چقدر در ارتفاع قرار بگیرن احساس ارامش و امنیت بیشتری دارن.
     اگه هم عروس دستی هست فقط زمانی که خودتون هستید و مراقبید میتونید گربه و عروس رو باهم ازاد داشته باشید ولی زمانی که منزل نیستید عروس داخل قفس باشه، چون ممکنه یا عروس به گربه اسیب بزنه یا گربه به عروس.

     پاسخ
 3. ناشناس

  سلام روز بخیر
  جدیدا متوجه شدم که بعضی از پر های بال عروس هلندیم تهش ریش ریش شده! البته فقط قسمتی از بالش اینجوری شده
  حالش هم خوبه تغذیه ی سالمی هم داره فقط نمیدونم چرا اینجوری شده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به قفس و جایی گرفته و فرم پرها خراب شده.

   پاسخ
 4. امیر

  سلام
  آیا میتونم بهشون برنج بدم؟‌

  پاسخ
 5. سهیل

  سلام یه سوال داشتم
  آیا عروس هلندی تو هر سنی میتونه دستی بشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله فقط به رفتار پرنده و روش اموزش شما و برخورد شما با پرنده بستگی داره البته خاطره پرنده از انسانها نیز مهمه و همه این موارد روی زمان دستی و اهلی شدن اون تاثیر میگذاره.

   پاسخ
 6. سهیل

  یه سوال دیگه اگه جواب بدید ممنون میشم
  من وضعیتم یه جوریه که هروز باید پرنده رو از خونه خودمون به خونه مادر بزرگم ببرم و شب دوباره بیارمش خونه خودمون برا پرنده مشکلی که پیش نمیاد میتونه به دو تا خونه مختلف عادت کنه البته اینم بگم من وقتی پرنده رو تو خونه مادر بزرگم میزارم خودم پیشش هستم و اینکه من هنوز پرنده رو نخریدم و میخوام بدونم تو روز های اول هم مشکلی براش نداره؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نباید پرنده این همه جابجا بشه.

   پاسخ
 7. سهیل

  سلام من دو روز پیش یه عروس هلندی ماده گرفتم که تقریبا سه ماهشه رام و دستی هم هست فقط نمیدونم چرا تو قفس که میزارمش آب و غدا نمیخوره لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نمیشه کلا غذا نخوره و اگه غذا و اب کنارش باشه حتما میخوره. ممکنه زمانی که شما حواستون به قفس نیست تغذیه کنه یا اب بنوشه. جای نگرانی نیست، مخصوصا اینکه پرنده دستی هست و میتونید بیرون قفس هم تغذیش کنید. حتما وقت کافی برای پرنده بذارید تا افسرده نشه.

   پاسخ
 8. مرتضی

  سلام خدمت عزیزان یه سوالی پیش اومده که میخواستم از دوستانی که تجربشو دارن بپرسم
  اگه یه جفت عروس هلندی داشته باشی و اینا جفت گیری کرده باشن مثلا عروس ماده ۴ تا تخم بزاره ولی من خودم از بیرون تخم اضافه تر کنم مثلا رنگ طوسی باشن و من تخم نژاد عروس دیگه ای رو به لونه اضافه کنم ایا این تخم رو روش میشینن یا میشکننش حالا اگه به این فرض بزاریم که زمان دراومدن جوجه ها یکی دو روز فاصله داشته باشن
  ممنون میشم از راهنمایی های عزیزان

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   روش میشینن. البته تضمین شده نیست و برخی مواقع ممکنه حتی دست هم به تخم های خودشون بزنید اون تخم ها رو از لونه بندازن بیرون ولی در بیشتر موارد روشون میشینن و موردی نداره.
   نباید اختلاف زمانی زیادی ایجاد بشه. البته ماده میشینه تا تخم ها جوجه بشن ولی جوجه هایی که دیرتر متولد شدن شانس غذا گرفتن و زنده موندنشون شدیدا پایین میاد.

   پاسخ
   1. مرتضی

    سلام خدمت اقا مجتبی ممنونم از راهنمایی هاتون
    من امروز یدونه عروس ماده گرفتم تقریبا میشه گفت که بالغ ولی دقیق نمیدونم که کی میشه یه نر به قفس اضافه کرد و حالت مست شدنشو نمیدونم کی بروز میده تو یه قفسی گذاشتم که لونه هم داره بهترین زمان تو این حالت واسه جفت اندازی کی هستش ؟
    ممنون از راهنمایی عزیزان

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     همین الان هم میتونید واسش نر بگیرید ولی یکدفعه نباید کنار هم رهاشون کنید و باید بذارید در دو قفس مجزا به مدت یک هفته ده روز در دید هم باشن و بعد کنار هم قرارشون بدید.

     پاسخ
 9. شاهرخ

  سلام.من قصددارم یک جفت عروس هلندی بگیرم و تو پاسیو نگه داری کنم.سوال اولم اینه که از جوجگی بگیرم و بزرگشون کنم یا یک جفت بالغ بگیرم؟و سوال دوم این که من نمیخوام تخم بزارن باید چیکار کنم که تخم نزارن؟اگه تخم هاشونو هنوز موقعی که در مرحله نطفه هست خارج کنیم افسرده یا ناراحت نمیشن؟ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه قرار جفت نگهداری بشن بهتره بزرگ بگیرید و نیازی نیست از جوجگی نگهداریشون کنید. یک جفت بالغ میتونید تهیه کنید.
   نمیشه تخم نذارن و جفت باشن اینکارو انجام میدن. حتی ماده جفت هم نداشته باشه در طول زندگیش ممکنه تخم هرز بذاره.
   مطمئنا از نظر روحی بهم میریزن. نمیدونم چه کاریه که نخواسته باشید تولید مثل کنن. بذارید تولید مثل کنن و نهایتا جوجه ها که دون خور شدن نخواستید ردشون کنید.

   پاسخ
 10. melika

  سلام خسته نباشید
  من تازه یه عروس هلندی وایت فیس خریدم میگن اگه نر باشه از ایینه خوشش میاد براش اینه گذاشتم ولی وقتی میرم نزدیکش از من فرار میکنه میترسه نمیزاره دست به کاکلش بزنم سرشو هی خم میکنه الان ۵ماهشه میخوام یکدونه نر بگیرم برای روحیاتش بد نیست که عوضش کنم اخه نر میخوام میترسم افسرده بشه که بردمش دوباره پرنده فروشی بعد یه سوال دیگه خیلی تو خودشه همش سرش تو بال هاشه اصلا بازی نمیکنی از اینکه تازه اوردمشه یا نه خیلی نگرانم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب گذاشتن اینه برای طوطی ها ربطی به رنگ و نژادشون و …. نداره و برخی از آیینه استقبال میکنن و برخی نه، برخی شدید به اینه وابسته میشن و بعد بردارید افسرده میشن و برخی نه. نمیشه گفت خوششون میاد و در این خصوص اختلاف نظر هست و رفتار پرنده ها هم متفاوته.
   اگه پرنده رو تازه خریدید طبیعی هست که کمی غریبی کنه و تو خودش باشه. مخصوصا اگه قبلا جفت بوده یا پیش همنوعانش نگهداری میشده. بهتره وقت کافی واسه پرنده بزارید و باهاش حرف بزنید و زیاد هم دستکاریش نکنید تا به محیط جدید و شما خو بگیره.

   پاسخ
 11. علیرضا

  سلام
  اول از همه بخش دستی کردن طوطی رو مطالعه کنیدفعلا تازه وارد هست ولی بعد یه مدت به شما عادت میکنه،یکم بیشتر براش وقت بزارید و سرگرمش کنید اگر وقت ندارید حتماً حتماً یه جفت واسش تهیه کنید و با دست بهش غذا بدید
  موفق باشید

  پاسخ
 12. سهیل

  با سلام من یه عروس هلندی ماده خاکستری رنگ دارم که حدودا سه چهار ماهشه
  روز های اول که خریده بودمش خیلی کم غذا میخورد من این مسئله رو به آقا شهریار گفتم ایشون گفت کم کم غذا میخوره و میتونید به صورت دستی تغذیشون کنید که خداروشکر جواب داد و عروسم دیگه به صورت طبیعی غدا میخوره ولی یه مشکل دیگه که هست عروسم فقط دونه میخوره چیز های دیگه ای مث سیب و ذرت که جلوش میذارم نمیخوره میشه راهنمایی کنید که چجوری به خوردن میوه و سبزی عادتش بدم ممنون
  شرمنده که طولانی شد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به مرور زمان و کم کم که غذاهای مختلف جلوش باشه و نوک بزنه میخوره فعلا چون تا الان نخورده سخت غذای جدید رو قبول میکنه و عادت میکنه و همه چی میخوره فقط باید زمان بهش بدین و ممکنه چندین ماه زمان ببره اما شما باید غذاهای مختلف رو جلوش بذارید.

   پاسخ
 13. ملوس

  سلام
  عروس های هلندی هر دفعه تقریبا چند تا تخم میذارن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بستگی داره. ممکنه سری های اول فقط یک یا دو تخم بذارن و سری های بعدی بیشتر. تا ۵ الی ۶ تخم که دوستمون علیرضا گفتن هم میزارن و بستگی داره و چیزی تضمین شده نیست.

   پاسخ
 14. hana

  سلام من چند تا سوال دارم لطفا جدا جدا جواب بدید
  ۱.ایا واقعا تو دین توصیه شده پرنده داشته باشید؟
  ۲.میشه چند اسم پرنده بهم پیشنهاد کنید؟
  ۳.تو این کرونامیشه پرنده خرید؟
  ۴.بهتره خودمون پرنده رو دستی کنیم یا قبلا دستی شده باشه؟چه مدت طول میکشه خودم تربیتش کنم؟
  ۵.بهتره خودمون پرنده رو بهش حرف زدن یاد بدیم یا قبلا یاد گرفته باشه؟چه مدت طول میکشه خودم حرف زدن یادش بدم؟
  ۶.عروس هلندی تو چه سنی خوبه بگیریم؟
  ۷.چقد طول میکشه عروس هلندی همه ی همه ی اموزش هارو یاد بگیره؟
  ۸.چگونه به عروس هلندی تشخیص رنگ یاد بدیم و چه مدت طول میکشه تا یاد بگیره؟
  من کلی سوال ازتون دارم ولی دیگه نمیدونم چیکار کنم
  انقد سوال کردم فک کنم بقیشرو نتونم بگم

  پاسخ
  1. SVK

   سلام
   ۱. نمی دونم.
   ۲. مرغ عشق ، عروس ، برزیلی ، مینا ، قناری ، فنج ، سهره و…..
   ۳. بله البته با رعایت نکات بهداشتی مثل ماسک و دستکش.
   ۴. بهتره خودت دستی کنی تا به تو خو بگیره ، بستگی به نژاد پرنده و سنش داره.
   ۵. فرقی نمی کنه فقط اگه قبلا حرف زدن یادش داده باشن قیمتش میره بالا.
   ۶. بعد از جدا شدن از سرلاک و دان خور شدن.
   ۷. بستگی به نوع آموزش داره.
   ۸. نمی دونم.

   پاسخ
 15. hana

  و راستی تا کی باید به عروس هلندی سرلاک داد؟

  پاسخ
 16. alireza01

  سلام
  ۱_نه…فقط گفته شده که نگهداری از کبوتر ثواب داره
  ۲_اون دیگه سلیقه ای هست و دست خودتونه اسم پرندتون چی باشه
  ۳_پرنده ها هم مثل هر موجود دیگه به کرونا مبتلا میشن
  ۴_اگر دستی باشه بعد مدتی کوتاه به شما عادت میکنه هر جه سن طوطی کمتر باشه زود تر دستی میشه البته به خود پرنده هم بستگی داره یکی تو ۳ ماه دستی میشه یا حتی زود تر یکی تو ۶ ماه
  ۵_به استعداد خود پرنده بستگی داره مثلا یکی هست به زور یه کلمه یاد گرفته یکیش هم ۱۰ کلمه بلده
  ۶_سه چهار ماهی
  ۷_بازم میگم که به استعداد خود پرنده و وقتی که واسش میزارید داره
  ۸_این بحثش خیلی مفصله خودتون باید مطالعه کنید
  ۹_یه ماهگی دو ماهگیری دون خور میشن

  پاسخ
 17. نگار

  سلام وقت بخیر.دوست من ی عروس هلندی داره ک ۴ ماه هس.تمام پرهای دمش شکسته وریخته توی قفس.واز همه جای بدنش داره پرهاش میریزه.کف دریا توقفسش داره.چه مشکلی وجود داره؟باتوجه ب اینکه الان وقت پرریزی نیست

  پاسخ
  1. hana

   حتما چون دوست شما به پرندش نرسیده باهاش نبوده افسردی گرفته و مریضی پرریزی رو داره
   پیشنهاد میکنم پیش دامپزشک ببرش

   پاسخ
 18. نگار

  اتفاقا خیلی وقت میذاره و حتی طوطی سخنگو شده

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code