شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

4,085 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. hana

  سلام خواستم بگم عروس هلندی رو از چند ماهگی خریداری کنیم خوبه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اول سلامت پرنده مهمه و اینکه شما وقت رسیدگی به اون رو داشته باشید. اما اگر تجربه دارید مهم نیست سن پرنده چقدر باشه ولی اگر مرتبه اولتون هست به این مورد توجه کنید که پرنده وحشی نباشه و زیاد از آدم ها نترسه. اگر جوان و زیر یک سال و یا یک ساله باشه خیلی خوبه اگر هم جوجه ای باشه که تازه دانه خور شده مشکلی نداره ولی در تشخیص جنسیتش ممکنه اشتباه کنید اگر هم جفت میخواهید نگهداری کنید سعی کنید خواهر و برادر نباشند تا بتونید جوجه بگیرید ازشون مثلا نر رو از یک مغازه بخرید و ماده رو از مغازه دیگه و هر دو جوان و یک ساله باشند.

   پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   قبلا به سوال شما در صفحه قبل پاسخ دادم مطالعه کنید اگر هم سوال دیگه ای هست که ندیم و بدون جواب مونده مجددا سوال بپرسید در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
 2. mahdi

  سلام اقا مجتبی.راستش مانمی خوایم که الان جفتشون بدیم (اخه هم نمی دونم عروس تازه نره یاماده هم عروس جدید۵ماهست واین یک هاهم یک سال ونیم!فکرنکنم بشه الان جفت زد!!؟؟ماالان ایناروانداختیم همشون بدون درگیری باهم توی درختی که درون قفس گذاشتیم میشینن حتی ازیک ظرف هم غذامیخورن!!ومامیخایم بزاریم بمونن وهرکی باهرکسی که راحت بود(وقتی بزرگ شد)جفط بخوره!!اخه مشکل اینکه نمی دونم پرنده جدیدنره یاماده؟وحالاحال اون پرنده نرکمی بهترشده چون میاین وکنارهم میشینن(هرسه تا).
  سایزقفس۱۱۵ارتفاع ۹۶طول و۶۴عرض(سانتی متر)ونفهمیدم ماالان سه تاعروس داریم ولونه نمی زاریم چون اون یکی هنوزبچست واگه یک جفت مرغ عشق بخریم ازهمون اول یه لونه مخصوص میزاریم درسته؟ونفهمیدم چراگفتیددوتالونه؟؟وبله ظرف غذاویک مخزن اب اضافه داریم باید بزاریم؟وایا میشه ازغذایی که به عروس میدیم به مرغ عشق هم بدیم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مرغ عشق و عروس هلندی رو بهتره باهم و کنار هم نگهداری نکنید و در دو قفس مجزا باشن. مگر اینکه در پاسیو و مکان بزرگ بتونید کنار هم نگهداریشون کنید.
   لونه هم باید به تعداد کافی بزارید. عروس هلندی ها جفت هم که نباشن علاقه به مکان تاریک و مخفی شدن در حفره یا لونه دارن و برای همین لونه به تعداد کافی نباشه بینشون درگیری به وجود میاد. دیگه اگه مرغ عشق هم اضافه کنید خدا میدونه چی میشه تو این محیط کوچیک.
   بنابراین بهتره مرغ عشق و عروس جدا از هم باشن. برای تغذیه هم بله مرغ عشق هم دونه هایی مثل کتان و ارزن و شاهدونه و …. رو میخوره و رژیم غذایی یکسانی دارن. البته برخی دانه های بزرگتر رو عروس میتونه بخوره ولی مرغ عشق خیر. در کل موردی نداره و میتونید از همون غذا استفاده کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. mahdi

  سلام اقا مجتبی یه سوال دیگه:
  همون طورکه دربالا گفتم من قراره کنارعروس هام یک جفت مرغ عشق بندازم.
  حالا من به عروس هام این دواهارومیدم(ازدامپزشک گرفتم) یکیش پودرهronydratanویکی قطره ایelectraminویکی هم توی ظرفه باسرنگ بهشون میدمliverandkidneycleanerlipolizer(این اخریه اسمشونفهمیدم)ویه قطره دیگه هست که اینوازمغازه پرنده فروشی گرفتمzurichاماچون دامپزشکی گفته اون سه تای اولی روهرروزبده من دیگه این اخریه رونمی دم ایا میتونم این روهم قاطی بااونا بدم؟!؟وایا این ویتامین هاخوبه (منظورم کافیه.معتبره؟؟)ومن به خاطرهمون غذیه ی جوجه نشدن تخم ها(البته قبل ازاینکه اینجاپیام بدم)یه قطره گرفتم من به فروشنده تعریف کردم اونم گفت این قطره برای نطفه دارشدن خوبه منم گرفتم راست میگه(ایاداروی این چنینی وجودداره؟)خوب من چون حالا حالا هانمی خام جفتشون بدم میتونم این قطره روهم بااون قطره های بالایی یه توی ابشون بریزم یانه؟وحالاسوال اصلی چون من میخام بااینا مرغ عشق هم بگیرم ایا اینا میتونن توی ظرف ابی که برای عروس هااست اب بخورن؟(منظورم اینکه ماظرف اضافه داریم ولی میگم میشه این قطره هایی که بالا گفتم روبه مرغ عشق هاهم بدم؟؟یابراشون مناسب نیست؟بایدویتامین های مخصوص مرغ عشق بخرم یاباهمیناسالم میمونن؟
  ممنون ازپاسخ ووقتی که میزارید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در بالا پاسخ کامل دادم و اینجا هم کوتاه عرض میکنم که در قفس و با سایزی که فرمودید امکان نگهداری عروس کنار مرغ عشق فراهم نیست.
   در مورد داروها و مکمل های تغذیه ای هم نمیدونم برای چی به پرنده میدید و پرنده ها مشکلی دارن یا خیر. اگه بیماری یا مشکلی دارن باید طبق دستور دامپزشک مصرف کنید. در غیر اینصورت دلیلی نداره دارو یا حتی مولتی ویتامین و …. رو به پرنده سالم بدید. ویتامین ها و مواد معدنی و …. رو میتونید با تغذیه مناسب تامین کنید. با این حال اگه برای تکثیر یا مورد خاصی قراره مکملی استفاده کنید فقط یک نوع از مکمل با کاربرد مورد نظر رو باید استفاده کنید و همه رو نباید باهم و قاطی به پرنده بدید.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   آقا شهریار کامل پاسخ دادن خدمتتون. ویتامین رو میشه هفته ای و یا ماهیانه یک روز استفاده کرد ولی انتی بیوتیک هیچ لزومی نداره الکی مصرف کنید.
   میتونید ویتامین رو هم به عروس هلندی و هم به مرغ عشق بدین اما نظر بنده هم اینه که در این قفس مرغ عشق و عروس رو با هم نگهداری نکنید مگر اینکه قفس بزرگتری و تقریبا دو برابر این تهیه کنید.
   لونه هم باید به تعداد و حتی بیشتر از تعداد جفت ها بذارید تا درگیری پیش نیاد.

   پاسخ
 4. محمد

  سلام
  من ی عروس ماده داشتم ک دستیه و ب شدت مست بود و چندین بار از رو مستی تخم گذاشت، بعد ی نر اماده ی مست واسش گرفتم الان ۶،۷ماه میشع ک گرفتم و هنوز جفت نخوردن و باهم دعوا دارن و طی این مدت بازم ماده از رو مستی تخم گذاشته بنظرتون باید جفتشو عوض کنم؟
  و اینم بگم تموم مواردی ک برای جفت زدن باید رعایت کردو ب خوبی انجام دادم
  و اینکه ماده دستیه و خیلی ب من وابستس و نر تقریبا وحشیه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا هم رو نپسندیدن که خب احتمالش کمه و کمتر اینجور موارد پیش میاد ولی خب احتمالش هست و همدیگه رو نپسندیدن و باهم جفت نمیشن و تغیر نر هم ممکنه کمک کنه و ممکنم هست هیچ کمکی نکنه. چون این احتمال هم هست که ماده به قدری به شما وابسته شده که جفت دیگه ای رو قبول نمیکنه

   پاسخ
 5. نگار

  سلام.ببخشید من دوروزه که دیدم عروسم وقتی دفع انجام میده چهارپنج تا دونه حباب ریزهم توی مدفوعش هست.البته توی دوباراز دفع هاش حباب بود.میشه بفرمایید مشکل از کجاس؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نفخ کرده و مشکل حادی نیست میوه و سبزی بهش بدین خوب میشه مخصوصا اگر اسفناج و یا برگ کاهو بخوره خیلی خوبه.

   پاسخ
 6. محمد مهدی منور

  سلام من عروس هلندی صدفی یا اهویی دارم من می خوام سر عروس هلندیمو ماساژ بدم اما نمیزاره باید چه کار کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب زوری نیست باید شما طبق نظر اون رفتار کنید و نه برعکس .
   البته اگر مدت زیادی ازش نگهداری کنید و به شما عادت کنه اون زمان اجازه میده اما الان بهتره به کاری مجبورش نکنید و کاری رو که دوست نداره انجام ندین.

   پاسخ
 7. hana

  سلام خواستم بگم که قفس عروس هلندی چقدر باید بزرگ باشه

  پاسخ
  1. ایلیا

   طول ۴۰ در عرض ۳۵ در ارتفاع ۵۰ برایه یک عروس هلندی مناسبه که در طول روز بیرون هم بیاریدش وگرنه بزرگتر بگیرید اگه کم میارید بیرون

   پاسخ
 8. hana

  سلام ببخشید اگه کسی تو خونه بیمار بود چیکار کنیم
  برای بیمار بد نیست که پرنده تو خونس میتونیم پرنده رو بیرون بیاریم

  پاسخ
  1. mahdi500

   ما قبلا پرنده و گیاه داشتیم و باعث حساسیت شد و دکتر گفت ک باید جمعشون کنیم.البته بسته ب نوع بیماریه ولی پرنده برای بیماری های تنفسی صد در صد زیان اور هست.
   ی نکته کلی اینکه هر موجودی مو بو و تمام اجزای بدنش برای سایر حیوانات دیگه مضره.مثلا تو ی مستند نشون میداد سوسک ها(ب نسبت بین خودشون از لحاظ باکتری ها)از انسانها تمیزترند

   پاسخ
    1. mahdi500

     میگم در کل هر موجود زنده ای بالاخره باکتری هاش برای بقیه موجودات مضره.
     ولی باید درصد رو حساب کرد.اگه مثلا عمل شتستوشوی ریه داشته ک بله کامل باید حیوان رو خارج کنین و اگه عمل اپاندیس داشت ک زیاد مهم نیس.
     امیدوارم حال مریضتون هم خوب بشه

     پاسخ
 9. علیرضا

  سلام من میخواستم یه عروس هلندی ۱ ساله بخرم هروز می تونم بین یک ساعت تا دو ساعت وقت بزارم براش ایا این زمان کافیه براش و یه سوال دیگه که دارم اینکه چند ساعت در روز باید بیرون قفس باشهالته اینم بگم که قادر به نگهداری فقط از یک پرنده هستم ؟
  ممنون

  پاسخ
 10. mahdi

  سلام
  خوب شمایابایدزمان رسیدگی یاهمان بازی کردن بااون روافزایش بدیدویایک جفت براش تهیه کنیدکه درنبودشماخودشو بااون سرگرم کنه.پس بهترش اینکه یکی ازدوحالت روانتخواب کنید!
  وبیرون ماندن عروس به خودتون مربوطه شمامیتونیدهمان ۲ساعت روبهش اجازه بدیدبیادبیرون ویاازصبح تاشب بیرون باشه!این بستگی به شماوعادت عروستون داره.
  موفق باشید.

  پاسخ
 11. hana

  سلام راسته که میگن اینه برای عروس هلندی بده

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نظرات در این خصوص متفاوت هست و رفتار عروس ها و کلا طوطی ها هم نسبت به آینه متفاوت هست. نظر شخصی خودم اینه که استفاده نکنید. با این حال نمیشه گفت بده یا خوبه و بستگی به واکنش خود پرنده هم داره.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code