شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,190 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. محمد رضا

  سلام دوستان.
  یه سوال درمورد ریختن کرک و پوست عروس…
  چیکار میشه کرد که این اتفاق کم بشه یا اصلا رخ نده؟؟
  روغن زیتونی، روغن نارگیلی چیزی نمیشه استفاده کرد؟
  یبار خودشو میتکونه کلی کرکو پوست پخش میشه تو هوا تا یک ساعت عطسه میکنم-_-
  علاقه ای هم به حموم کردن نداره… خودش نمیره تو ظرف آب یه ذره هم که آب اسپری میکنم روش نیم ساعت کز میکنه.

  پاسخ
  1. کمال

   سلام ریختن کرک وپر با تعویض فصل طبیعیه ولی اگر شادابی پرها از بین بره میتونه مریضی یا حساسیت باشه
   نه کاریش نمیشه کرد از این روغن ها اصلا استفاده نکنید که حیوان اذیت میشه یا روی پرهاشو نوک میزنه و میخوره با خوردنش مشکلات زیادی برای حیوان پیش میاد فقط سعی کنید اب تمیز همیشه در اختیار حیوان بزارید و غذای مناسب بدید اگر کاری رو دوست نداره زورش نکنید
   منتظر نظر بقیه دوستان باشید…..

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   این کرک و پر طوطی ها طبیعیه مخصوصا اگر داخل قفس باشند و زمانیکه از قفس بیرون میان و بال میزنن زیاد کرک و پر دارن .
   هرگز پرهای طوطی رو چرب نکنید و ضمنا زورکی هم اون رو حمام ندین چون این کرک و پرها با حمام هم از بین نمیره و طبیعیه و با حمام کردن فقط تا چند ساعت بعد از حمام از این کرک و پرها خبری نیست و بعد مجددا شروع میشه.
   اینها معمولا یا کرک هایی هست که به دلیل تغییر فصل و تغییر دما داره میریزه و یا جوانه پرهای جوان و تازه در اومده هست و کاریش هم نمیشه کرد و باید بهش عادت کنید.

   پاسخ
 2. بهار

  سلام خسته نباشید
  عروس هلندی من نر هست دو رفتار عجیب انجام میده یکی اینکه بالهایش رو مثل بادبزن باز میکنه تو عکس فرستادم: https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/155965051941021.jpg
  دوم هم اینکه یکی از پاهایش رو روی کف دریا و پای دیگه شو رو چوبش میزاره یا چوب میگیره و دُمش رو چپ و راست تکون میده! خود ارضایی هست؟؟ اگه آره ، چجوری درمانش کنم؟ اینم عکسش: https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/155965086178681.jpg

  پاسخ
  1. سمانه

   مورد اول که فکر نمی کنم ایرادی داشته باشه داره بازی می کنه ولی مورد دوم حتما واسش جفت بخرید تا دپرس نشده و این کار خیلی واسش ضرر داره پس هرچه سریعتر واسش “” جقت “”” تهیه کنید باز هم ببینید دو استاد گرامی چی میگن

   پاسخ
  2. کمال

   سلام مشکلی نیست بهتره فضای بازتری رو در اختیار حیوان قرار بدید و اب تمیز در اختیار حیوان قرار دهید ……
   درمورد اون اعمال هم عمل رایجی هستش که پس از بلوغ شکل میگیره بر خلاف نظر سمانه خانم اینکار مشکلی نداره و کاملا طبیعی هستش فقط از نظر عاطفی بهتره برای عروس هلندی خودتون جفت تهیه کنید خیلی هم کسل بنظر میاد بهتره مراتب پرواز ازاد حیوان رو بیشتر و غذای تازه و میوه هایی که دوست داره بهش بدید

   پاسخ
   1. بهار

    سلام ممنون از پاسخ شما
    ولی اینکه فرموندید کسل نیست من یک روز درمیون آزاد میزارمش خیلی هم شیطونه و برنامه غذایی کاملی داره. اگه من براش وقت کافی بزارم میتونم دیگه براش جفت نگیرم؟ چون خرید جفت دردسر داره و من نمی‌تونم.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     با احترام به نظر دوستان عزیز بنده با نظر سمانه خانم موافقم و حرکت دوم خود ارضایی هست و براش خیلی ضرر داره و باید حتما جفت براش تهیه کنید تا از این کارش دست برداره در غیر اینصورت افسرده میشه.
     ضمنا اون حرکت اول و باز کردن بالها هم میتونهاز بازی باشه و هم اینکه میخواد حمام کنه بهتره در این حالت با آب پاش و از فاصله یکی دو متری کمی آب به پرهای پرنده بپاشید و ببینید چه عکس العملی نشون میده.

     پاسخ
     1. بهار

      سلام
      مرسی از جوابتون
      من نمی‌تونم براش جفت تهیه کنم . یعنی شرایط شو ندارم. راحل دیگه ای نیست؟ من همیشه باهاش بازی میکنم و نمی‌زارم افسرده بشه

      پاسخ
 3. Taha

  سلام من قراره چند روز اینده یه جفت خاکستری بگیرم و اونا مال یه سالنه پرورشه که قبلا هم میشناختمشون و حالا به دلایلی دارن جفت هاشون رو میفروشن و خلاصه سرتون رو درنیارم منظورم اینه که مولد بودنشون حتمیه،ولی گفتن این جفت سه تا تخم داره و سوال من اینه که اگه من تا زمانی که اینو خریدم تخما جوجه نشدن ممکنه بخاطر تغییر جا تخم هاشو بخوره یا روشون نشینه؟اگه جوجه شدن قضیه چی میشه؟

  پاسخ
  1. کمال

   سلام
   تقریبا میشه گفت درصد بسیار بالایی از عروس ها با جابه جایی دیگه رو تخمشون نمیشینن چه روز اول تخم گذاری چه روز اخر چه مولد و باتجربه چه جوان و بی تجربه……….
   من خودم به سالنهای پرورشی اعتماد ندارم اگر جوجه بگیرید ازشون خوبه اما جفت که بخرید معلوم نیست چقدر از حیوون کار کشیدن و چقد ضعیفشون کردند
   اما اگه جفتی خریدید که تخم داشتن اگر روش ننشستن باز مطمعن باشید که دوباره تخم خواهند گذاشت …..

   پاسخ
   1. Taha

    به نظرتون خریدمشون تخما رو بردارم با دستگاه جوجه کنم یا بیشتر اونارو میترسونه؟ الان به نظرتون چیکار کنم از خیر سه تا تخم بگذرم یا یجوری جوجشون کنم؟چون اولین باره جفت میخرم میترسم نتونم ازشون جوجه یگیرم همین سه تا تخم اولین و اخرین تخمایی باشه که میتونم ازشون بگیرم

    پاسخ
    1. کمال

     سلام بله قبلش تخم هارو کندلینگ کنید بعد داخل دستگاه جوجه کشی بزارید ولی باید جدا نگهشون دارید و دستی تغذیشون کنید اگر میخواید اینکارو کنید توی جایی تاریک تخم هارو بردارید تا استرس بهشون وارد نشه
     هرطور مایلید ولی اگه جفتی خریدید که تخم داشتن و روش نشسته بودن ینی اینکه دوباره تخم خواهند گذاشت

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     نظر بنده این هست اصلا دست به تخم ها و لونه نزنید. نهایتا این سه تا تخم خراب میشه ولی حسنش این هست که مولد ها رو دست کاری نکردین.
     ضمنا تخم ها هم در دستگاه جوجه کشی جوجه بشن چون تجربه ندارید خودتون جوجه های چند روزه رو میکشید چون سخته به جوجه های زیر یک هفته با دست غذا بدین حالا طوطی بزرگتری بودن مثلا ملنگو و یا شاه طوطی بود بهتر بود عروس هلندی جوجه هاش ریز هستند.

     پاسخ
     1. Taha

      درسته اگه بخوام تخمارو بردارم دستکاری میشن جفتا، ولی زمانی که جوجه ۱۰ روزه رو ازش میگیرن که بازم دستکاری میشن مگه این و اون فرق دارن؟ و این که اگه از زمانی که از سالن اونارو خریدم پارچه بندازم روشون و تازمانی که مطمعن شم جوجه ها به دنیا اومدن. و یه هفته گذشته پارچه رو برندارم بازم رو تخم نمیشینن؟ یعنی یه کاری کنم که تغییر محیط رو عینا نبینن

      پاسخ
      1. کمال

       سلام لطفا جوجه ده روزه رو با جوجه یک روزه مقایسه نکنید معمولا وقتی جوجه ها طبیعی به دنیا میان اگر یک هفته بمونن میتونیم بگیم از سیر تلفات گذشتن اما جوجه های زیر یک هفته بسیار اسیب پذیر و ضعیف هستند بعد شما چون بدنیا نیومدن اینطور حرف میزنید وقتی با سه تا تیکه گوشت که نه میبینن نه صدایی دارند نه عکس العملی دارن روبرو بشید نظرتون عوض میشه درضمن اگر با پارچه جابه جا بشن بازهم جابه جایی رو میفهمن و نمیدونم چیجوری کامل روشون پارچه میکشید اب و غذا چجوری بهشون میدید همچنین تقسیم وظایف روی تخم نشستن طبق روز و شب و شما با پارچه کشیدن توی روی تخم نشستنشون اختلال ایجاد میکنید اگر هم همه ی اینهارو درنظر نگیریم و فرض کنیم که جوجه ها از تخم بیان بیرون و شما پارچرو بردارید فک کردید با این استرس دیگ بهشون غذا میدن؟

       پاسخ
       1. Taha

        سلام نه منظور من مقاوت جوجه یک روزه و ۱۰ روزه نبود، اقا مجتبی گفتن که جفتا نباید دستکاری بشن، ولی زمانی که دیگه جوجه ۱۰ روزه میشه تا اونجایی که میدونم جوجه رو برمیدارن تا خودشون بزرگش کنن، ولی خوب جوجه رو هم از لونه میکشن بیرون، و اخر سر جفتا دستکاری میشن پس حالا چه فرقی با برداشتن تخم داشت؟ اخر سر که دسته میره تو لونه! و این که الان داره جفت رو با تخماش میده فقط به این خاطره که ثابت کنه جفت مولدن؟یعنی دادن این سه تا تخم هیچ فرقی نمیکنه؟ حالا من قراره هفته بعد شنبه بگیرم اگه یهو یه جفت پیدا شد که تا اونموقع جوجه هاش به دنیا اومده بودن تغییر مکان باعث میشه به جوجه غذا ندن؟ یعنی جوجه خودشو میکشه😓

        پاسخ
        1. کمال

         سلام باز هم متفاوته چون جوجه بعد از یک مدت توسط حیوان نر از لونه طرد میشه علتشم اینه که نر میخواد دوباره میخاد جفت گیری کنه اما وجود جوجه این امکان رو بهش نمیده حتی در طبیعت هم جوجه ها بعد از یک مدتی از لونه بیرون انداخته میشن ولی یادت باشه بعد از یه مدتی نه وقتی تازه به دنیا اومدن بعد هم برداشتن تخم باعث میشه جفت ها کم کم از صرافت تخم گذاشتن میوفتن

         بعله جفت رو با تخم میدن که شما بگی که این صددرصد مولده و بعضی از فروشنده ها انقدر زرنگن که بهت جفتی با تخم هرز میدن و بعدش شما نمیتونی چیزی بگی که چرا تخما در نمیاد

         پرنده ها زیاد وابستگی ندارند و اون احساسی که ما به بچه ها داریم رو ندارند البته یه حس ضعیفی دارند اما اونطور نیست که اگه بهشون استرس وارد شد باز هم دوباره این حس رو داشته باشن و نمیفهمن که اگه به جوجه غذا نرسه میمیرن و تمام این تغذیه دادنشون غریزیه و وقتی جوجه تلف میشه تا چن روز معمولا تو لک هستند

 4. Taha

  سلام ولی خودتونم بالاتر گفتین اگه تو محیط تاریک باشه میشه تخم هارو دراورد ٬ حالا با خودشونم حرف میزنم ببینم چی میگن٬ پس الان اگه نتونم از اون تخما جوجه در بیارم جفتی بخرم که جوجه بزرگتر از ۱۰ روزه داشته باشه؟

  پاسخ
  1. کمال

   سلام بله معمولا از همون فردی که در سالن پرورش کار میکنه بپرسید بهتون میگه جداسازی تخم ها در تاریکی انجام میگیره منظور اقا مجتبی اینه که بزارید خودشون طبیعت خودشون رو پیش ببرن و کمترین دخالت و استرس رو داشته باشید ولی معمولا چون بی تجربه اید نمیتونید از جوجشون نگهداری کنید مخصوصا جوجه دستگاهی که خیلی ضعیفتره معمولا یه جفت با جوجه بهتون نمیدن و جوجه هارو جدا میکنن بنظرم یه جفت جوان پیدا بکنید که درگیری نداشته باشن کافیه

   پاسخ
   1. Taha

    حالا جدا از جفتا من یه سوال راحب غذا دادن به جوجه ها بپرسم، من یه چند تا فیلم نگاه کردم که به جوجه بدون کرمک دوچرخه غذا میداد ولی تو سایتا نوشته با کرمک ، الان اگه بخوام به جوجه غذا بدم با کرمک بدم یا بدون اون؟ اگه سرلاک تو دهنش ریخته شه یک روزه میتونه اونو قورت بده؟ چون غذا دادن مستقیم به چینه دان با کرمکو میترسم لوله بره تو مجاری تنفسیش، بنظرتون یه چند بار ببینم میتونم یاد بگیرم؟ بالاخره اون سه تاتخم از دست میره ولی با غذا دادن به جوجه اکه هم بمیره عوضش یکم تجربه کسب میکنم

    پاسخ
    1. کمال

     سلام برای جوجه هایی با سن بالا و درشت مثل ملنگو کاسکو و شاه طوطی اشکالی نداره حتی با یه قاشق سوپ خوری تغذیه بشن ولی برای عروس حتما باید کرمک باشه و دهن حیوان انقدری بزرگ نیست که حجم زیادی سرلاک توش جا بگیر لذا باید مستقیم به چینه دانش تزریق بشه
     در ضمن شما به اناتومی بدن حیوان اشنا نیستید ما در قسمت گردن دو لوله یکی مری و یک نای داریم مری برای بلع غذاست و به دهان متصله و نای به بینی حیوان و برای عمل تنفسه
     با دیدن هیچی درست نمیشه باید تجربش کنید
     خب خیلی خوب از مردن سه تا حیوون حرف میزنید کاش من هم دل شمارو داشتم ولی یادتون باشه ما حیوان رو میخریم که کمکش کنیم نه آزارش بدیم و بکشیمش……..

     پاسخ
     1. Taha

      اناتومی بدنو کامل خودم میدونم چه پرنده و چه انسانو ،فقط برای پیدا کردنش یکم میترسم و این که من به قصد کشت مطمعنا نمیخرم منم تمام تلاشمو میکنم که بتونم بزرگ کنم و دلیل خریدنشونم همین علاقمه ولی خوب باید از یه جایی شروع کنم تجربشو و ممکنه یه جایی هم به دردم بخوره و خوب اندازه و هیکلشم که دیدم و درسته خیلی کوچیکه ولی امیدوارم بتونم بزرگش کنم و اینم بگم قرار نیست ۳ تا رو هم بزرگ کنم فقط یکیش اون یکی تخم ها یا جوجه هارو یجوری یا میفروشم یا اگه بشه اصلا نمیخر اون دوتا تخم رو، حتی اگه بشه هیچکدوم رو ، فقط یه سوال دارم،خوب مری الان پشته نایه، چطوری میشه مطعن شد کرمک وارد مری و از اونجا وارد چینه دان شد؟و ایا میشه سرلاکو کم کم به دهنش ریخت تا بتونه اونو قورت بده؟ الان از دیوار یه اگهی دیگه پیدا کردم که جفت خاکستری و مینیاتوری با جوجه های ۲۵ روزه میده یه ملیون و ۶۰۰ هزار، بنظرتون قیمتش چطوره؟ اون یکی وه از سالن میخواستم بگیرم هردو خاکستری بودن قیمتشونم ۹۰۰ هزار تومن

      پاسخ
 5. Taha

  خیلی خیلی عذر میخوام که حرفمو تو یه پست نزدم فقط میگه اینا سنشون نزدیک دو ساله، البته اگه درست گفته باشه، با دوتا جوجه ۲۵ روزه ۱ و ۶۰۰ ارزش داره؟ تا چند سالگی میتونه تخم بزاره؟واقعا عذر میخوام دو روزه خیلی سوال میپرسم

  پاسخ
  1. کمال

   سلام عزیز
   خیلی سوال میپرسیا …………. :-) (شوخی کردم)امیدوارم بتونی بهترین رو انتخاب کنی اول باید بگم که دیوار قیمت استانداردی نداره و خودم هیچگاه خرید از این اپلیکیشن رو توصیه نمیکنم نای به بینی حیوان متصله و هیچ ربطی به تغذیه سرلاکی نداره فقط در صورتی که غذاتون خیلی خشک باشه توی مری جمع میشه و چون چسبیده به نای منبسط میشه و راه نای بسته میشه و حیوان تلف میشه
   یدفعه بهتون گفتم نه حیوان دهن جاداری داره که سرلاک تو دهن بریزید نه حتی قدرت بلعیدن داره
   من فکر شما رو میتونم بخونم شما میخواید جفت رو بگیرید با جوجه رو خودتون جدا کنید بزرگ کنید و در این صورت بجای دوتا عروس چهار تا عروس خریدید بنظرم این فکر شمارو اون بنده خدایی که میفروشه هم داشته و اگه میخواست خودش جدا میکرد تخم گذاشتن حیوان به خیلی عوامل بستگی داره شاید اصا محیط جدیدرو دوست نداشتن دیگه تخم نذاشتن یا رژیم غذایی ضعیف گذاشتید دیگ تخمشون جوجه نشد در کل نمیشه همینجوری گفت که شما بشینید برای عروس های ایندتون برنامه ریزی کنید یا بگید یک جفت خرید یک و شیصد پنج تا جفت ازشون جوجه میگیرم هفت میلیون گیرم میاد ………. :-)

   پاسخ
   1. Taha

    سلام اقا کمال، نه بابا واقعا سوال زیاد میپرسم سرتونو دراوردم، پرنده چون حلق نداره راه نای و مری فرق نداره؟ اونی هم که تو دیوار بود رو ول کردم خودشم زیاد پیگیر نبود،راه های زیادی هم داشت واسه کلاه گذاشتن، زنگ زدم به سالنه و پرسیدم جفتی داره که جوجه بزرگتر از ۱۰ روزه داشته باشه و گفت داره و..
    این که میخوام با جوجه بگیرم همین اولش به فکر سود نیستم، البته ضرر هم نمیخوام بکنم، ولی چون اولین جفتمه و تا حالا جوجه ندیدم و من نمیدونم جفتا کی قراره دوباره تخم بزارن یکم عجله دارم برای دیدن جوجه،یعنی دفعه اولشو امتحانی انجام میدم که هم یاد بگیرم و هم حسرت و اشتیاق بزرگ کردنه یه جوجه توسط خودمو رفع کنم، حالا اقا کمال بنظرتون اینو بگیرم؟دیگه ضعیف یک روزه هم نیست، خودشم دیگه باید بزرگتر از ۱۰ روزه رو یاد بگیرم، بالاخره قراره از اونا هم جوجه بگیرم
    سالنیه هم جلو چشمم این کارو میکنه اشکالاتم هم برطرف میشه

    پاسخ
    1. کمال

     سلام بپرسید لاقل مسبب نجات زندگی پرنده ها میشیم …..
     چرا حلق داره مگه حیوونی هست حلق نداشته باشه اگر خیلی مصر هستید من خودم پیشنهاد میکنم سه چهارتا جوجه دونخور عروس بگیرید خیلی بهتره تموم مراحل رشد رو میبینید نظر من مهم نیست نظر شما مهمه به سلیقه شما بستگی داره اما بدونید احتمال بزرگ کردن جوجه عروس خیلی پایینه و اگه بهتون اموزش بدن باز هم ممکن نیست یاد بگیرید اگر یه جفت بانشاط بدون درگیری دیدید خیلی بهتره تا جفتی که قراره جوجه هاشو بکشید…… در ضمن مطمعن نیستید که سالن پرورش اون جوجرو از دستگاه دراورده یا طبیعی و اگه دستگاهی باشه خب مثل جوجه یک روزه ضعیفه

     پاسخ
     1. Taha

      سلام،مطمعنین پرنده حلق داره ؟من خوندم پرنده حلق و راست روده نداره، یعنی ببینین حلق یه جایی هست که مجاری تنفسی و لوله گوارش رو جدا میکنه، اصلا حلق برای ارتباط ابن دو هست، ذرات گردو غبار و الودگی ها تو مخاط مژک دار مجاری تنفسی و موکوز بخش هادی گیر میوفته و با حرکت این مژک ها اینارو میارن حلق که از اون جا بلعیده شه و یا به شکل خلط از بدن خارج بشه، حالا که لوله گوارش و مجاری تنفسی بهم ربطی ندارن دیگه حلقی لازم نیست!
      این سالن رو دوساله میشناسم دوبارم ازشون خرید کردم و خوب ادم کلاهبرداری نیستن یعنی از این بابت دارم جفتارو از اونا میخرم، و این که این سالن قرار نیست دیگه جفت بفروشه،اگه جفت نخرم دیگه نمیدونم دوباره میتونم جفت خوب از جای مطمعن پیدا کنم و این جوجه هارو هم خودم تو خونه بزرگ میکنم جفتارو هم میزارم تو یه خونه دیگه
      و اینم بگم قرار نیست من به ۳ ۴ تا جوجه برسم،همین یدونه هم سخته:-) حالا واقعا نمیدونم چقدر این کار سخته، باید از نزدیک ببینم بدونم سختیش کجاست، یعنی همینجوری فکر میکنم هیچ چیز سختی توش نمی بینم و از اون جایی که قبلا جوجه دونخور خریدم(همون دوباری که از سالنه گفتم) و تا ۱ سالگشیونم بزرگ کردم یجور کار تکراری ای هستش، من به این خاطر میخوام سرلاکی بگیرم که از کوچیکی توسط خودم بزرگ شده باشه و اگه بتونه بزرگ شه …

      پاسخ
      1. کمال

       سلام بله که حلق دارن ولی این حلق کوتاهه
       حلق راه اتصاله دهان و مری هستش همین
       هر جور که میدونید صلاحه خریداری کنید اما سعی کنید تلفات ندید یا جفت پیری که برای اخرین بار تو عمرشون جوجه دار شدن رو نگیرید

       پاسخ
       1. Taha

        سلام بله حتما همین کارو میکنم، فقط چه سنی باشه خوبه؟ از کجا تشخیص بدم سنش زیاد نیست؟ راستش من فقط میتونم جوجه رو از بالغ اونم کم و زیاد تشخیص بدم، مثلا یه جفت جوان از لحاظ ظاهری چه ویژگی هایی داره که بتونم تشخیص بدم؟

        پاسخ
        1. کمال

         سلام ۱_۲ سال خوبه تاپیک شناخت عروس هلندی رو مطالعه بفرمایید

 6. Taha

  منظورتون این تاپیکه؟ چیزی که ننوشته؟ کدوم تاپبک

  پاسخ
  1. کمال

   سلام بله دوستان چیزی نگفتن باید یه تاپیک زده بشه
   شما به بینی و ناخن های حیوان توجه کنید جوجه ها کاملا سفید و شاداب جوانها خاکستری و مسن ها کاملا تیره رنگ است

   پاسخ
   1. Taha

    سلام اقا کمال خریدم ولی با دو تا تخم(جوجه ندارن گرون میداد) و تخمارو هم نشون داد نطفه داره، اونجا هم مرتب رو تخما مینشستن، حالا اوردم خونه(جای ساکت و بدون رفت و امد) و رفتم یه چند تا براشون وسایل بخرم، وقتی اومدم دیدم رفتن تو لونه، حالا با احتیاط روی لونه رو کمی کنار زدم ولی دیدم رو تخما ننشستن، بنظرتون امیدی هست بشینن رو تخما؟( یکی خاکستری و یکی لوتینو خریدم)

    پاسخ
    1. کمال

     سلام مبارکتون باشه
     رفت و امد رو کمتر کنید و زیاد به قفس سرک نکشید فقط در صورت نیاز اب و غذا حیوان رو عوض کنید احتمالش شاید باشه شما فقط نکات ذکر شده را رعایت کنید و قفس حیوان رو در بالا ترین حد ممکن قرار دهید اگرهم نشد مطمعنین جفتتون مولده….

     پاسخ
     1. Taha

      سلام ممنون، اونجا فقط روزی یک بار میرم و بقیه مدتم هیچکس نیست , فقط من چون عجله داشتم چون یه مدت تخما بیرون مونده بود( حدود نیم یا یک ساعت) و جفتا هم تو لونه مونده بودن( یعنی جفتارو از قفس بیرون اورده بود و انداخته بود تو لونه و روش چسب زده بود و اونجوری اورده بودم) دیگه یکم زمان برد قفسو با سرکه ضد عفونی کنم، قفسو گذاشتم درست کف اتاق، امروز رفتم اونجا جاشو عوض کنم؟ یا چون رفت و امد خیلی کمه ارزش دوباره جابجایی رو نداره؟

      پاسخ
      1. کمال

       سلام بله کف زمین که باشند استرس زیادی بهشون وارد میشه هر وقت تخم هارو انداختن ینی که قهر کردند و حواستون به این موضوع باشه

       پاسخ
 7. Taha

  فقط اقا کمال یادم رفت این رو بگم، دیروز روی لونه رو باز می کردم نره حالت تهاجمی پیدا میکرد، این بخاطر ورود به حریم شخصیشه یا بخاطر تخما؟

  پاسخ
   1. Taha

    سلام البته اقا کمال فقط تو لونه اینجوریه،_ یعنی خارج لونه حتی نره اجازه میده بیرون از قفس بهش دست بزنم( نه دست گرفتنها در حد لمس تاجش یا سینش)

    پاسخ
    1. کمال

     سلام شایدم بخاطر حساسیت به تخمها باشه کلا زیاد سرک کشی نکنید تا این حساسیت به خشم تبدیل بشه

     پاسخ
 8. Taha

  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/02/156042861363941.jpg سلام اینا هستن، بنظرتون چند سالشونه؟
  امروز وقتی اومدم تو لونه بودن، از سوراخ لونه نگاه کردم، لوتینو نشسته بود سمت راست، یکم گذشت اومدن بیرون دوباره نگاه کردم فهمیم جای تخما رو عوض کردن از چپ اوردن راست و همون جایی که لوتینو نشسته بود، و لیتونو نشسته بود یعنی رو پاهاش واینستاده بود، فکر کنم رو تخما میشینن

  پاسخ
 9. Taha

  اقا کمال اینارو گذاشتم روی میز و خیلی استرس کشیدن، الان دیگه چند ساعته اصلا تو لونه نمیرن، روشونو پوشوندم که به تخما‌ دست بزنم، عین یخ بودن یعنی از دست رفتن جوجه ها؟

  پاسخ
  1. کمال

   سلام جوونن مخصوصا مادهه
   یه کاسه اب جوری که نترسن بزارید تو قفس بیست و چهار ساعت نباید بخوابن که خیلی گرم بشه میان بیرون تخمو اگه میچرخونن ینی سالمه به تخما دست نزنید این همه تاکید کردم یا جوجه میشه یا نمیشه شما کاری بهشون نداشته باشید اونا توی این زمینه عقلشون بیشتراز شماست

   پاسخ
   1. Taha

    سلام من کی مطمعن شم رو تخما نمیشینن؟؟ بالاخره نشینن فاسد میشه

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ببخشید چند روزی نبودم و دیر جواب میدم.
     دست کاری کردن پرنده در زمانیکه تخم داره با زمانیکه جوجه داره متفاوته .
     وقتی تخم دارن اگر جابجا بشن و یا درب لونه رو باز کنید و …. ممکنه پرنده استرس بگیره و دیگه روی تخم ها نخوابه ولی وقتیکه جوجه ها بالای یک هفته سن داشته باشند راحت میتونید یکی از اونها رو جدا کنید و دستی تغذیه کنید و حتی ت ازمانیکه جوجه ها بیشتر از یک هفته سن ندارن بهتره به لونه دست نزنید.
     بنده فکر میکنم با این جابجایی و کارهایی که انجام شده این جفت دیگه روی تخم ها نخواهند خوابید ویا یک روز کامل از روی تخم ها بلند میشن و تخم ها خراب خواهند شد.
     برای همین هست که میگیم جفت رو با تخم نخرید چون هم پول برای تخم ها دادین و هم تخم ها نود درصد خراب میشن.

     پاسخ
 10. محمد رضا

  سلام به همه.
  دوستان عروسه من یه چند روزیه پراش داره میریزه.
  معمولا کرک و پوست همیشه میریزه ولی این چندروز پرای پوششی از بدنش کنده میشه.
  خودشو که میخارونه پر میاد تو دهنش.
  چه دلیلی میتونه داشته باشه؟
  از آبتنی هم خوشش نمیاد.
  خودشم تازه داره چهارمین ماهش شروع میشه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   دلیل ساده است. فصل گرماست و اکثر پرنده ها در این فصل پریزی دارن. حتما به پرنده استحمام بدید. از مولتی ویتامین و جوانه دانه ها استفاده کنید. این دوره پریزی میگذره و جای نگرانی نیست.
   برای استحمام دادن به پرنده هم مطلب زیر رو بخونید. ممکنه از اسپری کردن اب روی بدنش خوشش بیاد. تست کنید.
   https://www.onlypet.ir/post-901/%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B7%D9%88%D8%B7%DB%8C/

   پاسخ
   1. محمد رضا

    خیلی ممنون. طبق اون نوشته ها انجام دادم استحمامشو. یبار ظرف آب گذاشتم جلوش یبارم بردم تو سینک ظرفشویی با یه جریان نازک آب ولرم.(دومی رو بیشتر دوست داره ولی از سینک میترسه و زود میپره بیرون!)

    پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   ممکنه از گرمای زیاد محیط باشه بهتره میوه و سبزی هم در جیره غذاییش داشته باشید.
   اگر فقط ۴ ماه سن داره دیگه پر ریزی طبیعی نیست.

   پاسخ
   1. محمد رضا

    حتما استفاده میکنم.
    پر ریزی تو این سن طبیعی نیست؟؟؟
    یعنی بیماری چیزی گرفته یا افسردس؟؟؟
    چطور بفهمم مشکلش چیه؟؟
    پرای منم ریخت الان -_-

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خیر طبیعی نیست و زیر شش ماه نباید پر ریزی داشته باشه ممکنه از گرمای هوا باشه و یا از غذای نا مناسب و ….
     باید تجربه داشته باشید و خودتون تشخیص بدین و یا رفتار پرنده و شرایط نگهداری رو دقیق توضیح بدین تا بشه نظر درستی داد.

     پاسخ
 11. پریسا

  قراره ۱۰ روزه دیگه یه عروس حدود ۳۵-۴۰ روزه گل باقالی واسم از اردبیل بیاد تهران سوالم اینه که چیکار باید قبل از اینکه بیاد واسش بکنم؟ تو جعبه نگه اش دارم ؟ بعد اینکه کی دونخور میشه ؟ به نظرتون من که تا حالا تجربشو نداشتم احتمال مرگ داره؟😰😰😟 😢😢😢😨

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره از همین الان براش قفس مناسب تهیه کنید و داخل قفس نگهداری بشه چون پرنده ۳۵ – ۴۰ روزه رو دیگه نباید داخل جعبه نگهداری کنید و از همین الان باید آب و دانه دائم جلوش باشه اما باید خودتون دستی هم روزی یک وعده تغذیش کنید تا کم کم دونه خور بشه.
   وضعیت غذاییش و اینکه چی میخوره و چطوری بهش غذا میدن رو از فروشنده حتما سوال کنید.
   موجود زنده همیشه احتمال تلفات داره و این موضوع طبیعیه و نمیشه که دائم زنده بمونه.

   پاسخ
 12. Sina

  من در کنار دو ظرف غذا و آب برای عروسم آب میوه طبیعی می گیرم میذارم کنارش میخوره مشکلی نداره؟! واسش خوبه ؟ جوجه هم که بود واسه سرلاکش به جای آب آبمیوه می ریختم 🍎

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیلی هم خوبه فقط آب میوه ها زیاد نمونه و خراب و فاسد نشه میتونید حتی ظرف آبخوری رو بردارید و آب میوه بذارید و بعد از اینکه کمی از آب میوه ها رو خورد ظرف آب میوه رو بردارید و ظرف آب رو قرار بدین.

   پاسخ
 13. مهدی

  سلام احساس میکنم طوطی عروسی که خریداری کردم یکمی ضعیف شده از بیشتر میوه ها هم‌ میترسه نمی دونم چجوری تقویتش کنم
  راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  1. کمال

   سلام اگه اب خوب میخوره توی ابش مولتی ویتامین بریزید یا بجای اب اب سیب یا انواع میوه ها رو قرار بدید
   میورو قطعه های ریز کنید تا حیوان نترسه اگر از میوه خاصی استقبال میکنه اول از اون میوه ها زیاد استفاده کنید و بعد با میوه های دیگه میکس کنید بدید بهش

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   از ذرت تازه و جوانه گندم تازه نیز استفاده کنید خوب تقویت میشه.
   دانه های مخلوط به پرنده بدین.

   پاسخ
 14. mahdi_baktash

  اول از تعداد بالای سوال عذر خواهی میکنم و اخریشه این😶
  ۱. امروز یه عروس هلندی گرفتم جوجه هست ولی چون از مادرش تغذیه می‌شده غذا نمیخوره این مشکلی ایجاد نمیکنه اگه یه روز غذا نخوره؟
  ۲.من میخوام تکثیر عروس هلندی راه بندازم ولی خوب الان چند جفت جوجه بگیرم بهتر هست یا بزارم چند تا جوجه رو جدا جدا دستی کنم بعد شیش ماه ک جنسیت مشخص شد جفت رو بخرم
  ۳. و اگه بخوام جدا جدا بزرگشون کنم باعث افسردگی پرندها نمیشه؟
  ممنون

  پاسخ
  1. mahdi_baktash

   و اینم اضافه کنم ک دسشویش حالت چسبندگی داره عادیه این؟؟ حدودا ۳۰ روز یا بیشتره پرواز هم میکنه غذا هم میخوره ولی دستشویش حالت چسبندگی داره تا حرکت نکنه جدا نمیشه ازش

   پاسخ
   1. کمال

    سلام رنگ مدفوع و نوع تغذیرو عرض نکردید
    اگه تغذیه نشه بزودی تلف میشه جوجه ها بسیار ضعیف هستند …….
    خب برای تکثیر عروس هلندی بطور حرفه ای اصلا نیازی به جوجه یا حتی والدین دستی نیست شما چندین عروس مولد تهیه کنید با یک دستگاه جوجه کشی پرندگان زینتی کار پرورش رو بصورت تخصصی ادامه دهید
    اگه جدا جدا بزرگ کنید احتمالا تکثیر موفقی نخواهید داشت و پرنده وابسته طول میکشه تا جفت بخوره…..

    پاسخ
    1. mahdi_baktash

     دیروز خریدم جوجه رو رنگ مدفوع هم سبز لجنی هست ولی تیره نیست اونقدر برای تغذیش هم از سرلاک طوطی استفاده میکنم
     دستگاه جوجه کشی رو از کجا تهیه کنم چون هر جا رفتم مال مرغ داشت
     و برای عادت کردن جوجه به محیط چقدر باید صبر داد؟

     پاسخ
      1. کمال

       سلام مدفوع طبیعیه تیرگیش بخاطر ویتامینه یکم از مخلوط زرده تخم مرغ با اب ولرم با غلظتی همانند غلظت سرلاک داده شده بدید و از اب سیب یا ذرت هم در سرلاک استفاده کنید اما خیلی غلیظ یا رقیق نباشه
       دستگاه جوجه کشی پرندگان زینتی سرچ کنید انواع سایت ها ی تخصصی اون رو دارند و میتونید سفارش دهید
       معمولا جوجه ها دو سه ماهگی عادت میکنند

       پاسخ
       1. mahdi_baktash

        لرزیدن و پفک کردن هم عادیه؟ چون میلرزه از طهر تا حالا و پر هاشو پف کرده

        معذرت تعداد سوالام رفت بالا

        پاسخ
        1. کمال

         سلام اگر علائم سرما خوردگی دیدید گزارش بدید همچنین مخرج حیوان رو هم نگاه کنید در صورت کثیفی گزارش دهید احتمالا محیط براش سرده و باید داخل جعبه ای پر از پنبه نگهداری بشه

        2. mahdi_baktash

         علائم سرما خوردگی ک نداره ولی عکس از زیرش گرفتم و یه تیکه فضله چسبیده و اون حالتلرزش و پف هم وقتی گذاستمش تو‌افتاب انگار جون گرفت و شروع کرد پر زدن و پریدن
         https://www.onlypet.ir/upload/user/box/02/156138027266091.jpg

     1. کمال

      سلام پرندتون مریضه حتی المقدور جای مدفوع در مخرج رو به ارامی پاکسازی کنید و پرندرو جای گرم بگذارید و از مولتی ویتامین در سرلاک استفاده کنید توی افتاب مستقیم حیوان تلف میشه اینکار رو نکنید این سرحالی به خاطر تامین ویتامین و ضدعفونی اما تبخیر بیش از حد اب بدن و هزار و یک مسئله دیگه باعث تلف شدن حیوان میشه

      پاسخ
      1. mahdi_baktash

       از مولتی ویتامین انسانی میشه استفاده کرد؟ و خوب میشه یا پیش دام پزشک باید ببرم
       ممنون

       پاسخ
       1. کمال

        سلام خیر مولتی ویتامین مخصوص پرندگان موجوده
        اگه میتونید حتما ببرید چون روند بهبودی افزایش پیدا میکنه و معمولا دامپزشکان داروهای تخصصی و بهتری تجویز میکنن

        پاسخ
        1. mahdi_baktash

         سلام ممنون از راهنماییهای دیروز
         من دیروز رفتم مولتی ویتامین بگیرم فقط ایرانیش بود تو بازار ک با اب فرقی نداره چون خودم قبلا مال ماهی رو درست میکردم و میفروختم میدونم چی توش میریزن ولی مولتی ویتامین کودکان گیرم اومد مشکلی نداره بدمش؟ و دیشب فقط زرده تخم مرغ دادمش امروز صبح شرچع کرد به پریدن و صدا دادن الانم خودشو داره تمیز میکنه ولی بازم فضلش چسبناکه ولی رنگشروشن شده به نظرتون ببرم دامپزشکی یا نیازی نیست چون واقعا ویزیتش گرونه اینجا

        2. کمال

         سلام مولتی ویتامین کودکان تاثیری نداره و پرنده با این ضعف جسمانیش باید زحمت هضمش رو بده بهتره اگر میتونید ببرید پیش دامپزشک معتبر زرده تخم مرغ ابپز رو هر هفته بدید بیشتر از این ندید موفق باشید

 15. پریسا

  -سلام ممنون از راهنمایی های ارزنده تون که به بعضی پرنده فروش ها می ارزه!♧)
  -ممکنه جوجه عروس گلباقالی بعد از پر ریزی تغییر کنه و از گلباقالی بودن در بیاد و تغییر کنه ؟ مثلا بشه دارچینی ؟♢)
  -بعد میشه ارزن رو برای جوجه ۳۸-۴۰ روزه خیس کرد و بهش در کنار سرلاک گذاشت تا بخوره؟ بعد پوستشو باید بکنم بهش بدم ؟ *)

  پاسخ
  1. کمال

   سلام خیر ارزن غذای مناسبی نیست و فقط سرلاک مخصوص طوطی سانان بدید
   از اب سیب و ذرت به غلظت همان سرلاکی که میدید به صورت هفتگی میتونید بدید

   پاسخ
   1. پریسا

    برای دونخور کردن مگه نباید همیشه جلوش باشه تا یاد بگیره! بقیه سوالاتم در پستی قبلی هم اگه میتونین لطفا جواب بدین

    پاسخ
    1. کمال

     سلام بله ولی از دوماهگی باید اینکار انجام بشه و ارزن ریز بصورت کاملا خشک در اختیار حیوان قرار بگیره و در ضمن زور هم نشه بلکه در قفس حیوان فقط قرار داده بشه و سرلاک دهی قطع نشه

     پاسخ
  2. بهار

   سلام پریسا خانم
   بله برای من هم وقتی کوچیک بود مرواریدی بود به همین علت هم فروشنده به من گرون تر فروخت ولی بعد از پرریزی خاکستری شد! البته من هنوز هم دوسش دارم

   پاسخ
 16. پریسا

  منم منظورم با زور نبود اگه دقت کنید نوشتم کنار سرلاک گذاشت تا عادت کنه ، واسه دادن سرلاک از قاشق استفاده میکنم خوبه؟

  پاسخ
  1. کمال

   سلام خیر اینکارو نکنید
   اگر در بلع مشکلی نداره و راحت میخوره مشکلی نیست اما در غیر این صورت از سرنگ و کرمک استفاده کنید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اگر بزرگ شده وراحت بتونه از قاشق غذا بخوره موردی نداره اما اگر سخته غذارو بده پایین هنوز براش زوده از قاشق استفاده کنید.
   ضمنا ارزن رو هم میتونید هب صورت دائم جلوش بذارید تا کم کم نوک بزنه و بخوره.
   ارزن ریز بیشتر مخصوص قناری هست و برای طوطی باید از ارزن درشت که به کبوتر میدهند استفاده کنید نیازی نیست ارزن رو خیس کنید و یا پوست بگیرید خودش یاد میگیره اما یک مرتبه غذای سرلاکی رو نباید قطع کنید فط یک وعده رو کمتر کنید تا خود پرنده هم غذا بخوره ضمنا فقط ارزن هم جلوش نذارید از سبزی و میوه و تخم کتان و … هم استفاده کنید کم کم از ذرت تازه و جوانه گندم تازه هم میتونید استفاده کنید. تخم مرغ آب پز هم خوبه براش.

   پاسخ
 17. پریسا

  بله دیگه داره دونخور میشه میخواستم ببینم اگه خودم وقت کافی رو براش بزارم زمان بالغ شدن احتیاجی به جفت نیست؟ و میشه واسش به جای جنس مخالف یدونه مثل خودشو بگیرم؟ مثلا دوتا نر ؟

  پاسخ
  1. کمال

   سلام پرندگان پس از رسیدن به سن بلوغ نیاز به جفت دارند و این نیاز هیچگاه قابل جبران نیست شما تنها حکم صاحب حیوان رو دارا هستید
   دوتا نر در کنار هم درگیر میشن و نیازهای هردو ناقص میماند حیوان نر نیاز به جفت گیری کردن دارد

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام
    آیا عروس هلندی ماده بدون نر میتونه تخم کنه؟

    پاسخ
    1. کمال

     سلام تمامی پرندگان تخم میگذارند اما این تخم هرز و بی فایدست و در پرندگان کوچکتر تنها پوسته ای کوچک است همین تخم مرغ هایی که میخورید مرغ به تنهایی گذاشته

     پاسخ
 18. امیر مهدی

  سلام من می خوام عروس هلندی بخرم گیر کردم یه جا لوتینو داشت ۳۷۰ خاکستری ۲۵۰ و به جا سرلاکی گل باقالی و خاکستری ۲۰۰ به نظر شما کدوم بهتره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هر کدوم چشمتون رو گرفت بخرید به جیبتون هم نگاه کنید. ما ندید که نمیتونیم بگیم کدوم بهتره .

   پاسخ
   1. بهار

    سلام خسته نباشید
    من در قسمت بالا دو تا عکس از عروس هلندیم از دو حرکت عجیبش که بالهاش رو باز میکردو.. فرستاده بودم
    میخواستم بدونم عروسم سنش بیشتر از ۱ سال و نیم هست یا نه؟و آیا تو سن یکسال و نیم میتونه حرف بزنه؟ بعضی وقتا صدا های جالبی از خودش در میاره شاید بخواد حرف بزنه!؟ وقتی میخوام باهاش تمرین کنم گاهی اوقات کاکلش رو بالا میاره و گوش میده و گاهی اصن حواسش نیست که چی میگم!!! چرا فقط گوش میده و حرف نمیزنه؟ میشه من رو راهنمایی کنینن؟
    ببخشید که طولانی شد.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     به صورت کلی عروس هلندی سخنگوی خوبی نیست و برای حرف زدن باید زیر یک سال سن داشته باشه البته در سن های بیشتر هم ممکنه با تمرین زیاد چند کلمه ای حرف بزنه و نشدنی نیست.
     ضمنا سنش رو نمیشه حدس زد و دقیق گفت چقدر سن داره.

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code