شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


3,936 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. Reza

  با سلام خدمت اساتید محترم
  ببخشین من یه جوجه عروس دارم ۴-۵ ماهه هست این از بچگی ضعیفه عکسشو گذاشتم لطفا راهنماییم کنین اگه مریضه دوا درمون کنم چن وقت پیش موضوع رو مطرح کردم البته دقت کردم رنگ فضلش نرمال نیس انگار مریضی داره عکسشو اپلود کردم و اینکه هرازگاهی میلرزه انگار سردشه (با اینکه هوای خونه خوبه ها گرمه)پاهاش سرد میشه البته هرازگاهی و چرتش زیاده و زیاد فلضله میکنه تعداد دفعات منظورمه البته اینم بگم مریض احوال نیستا شیطونی میکنه بازی میکنه میخونه اینام هستن مریضی تابلو نداره منظور با تشکر از اساتید کمک کنین اگه مریضه درمانش کنیم گنا داره

  http://uupload.ir/files/b17r_img_20190210_180611.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تصویر فضله ها دقیق مشخص نبود اما اونهایی که مشخص بود طبیعیه و موردی نداره فقط پرنده شما خیلی ضعیفه و و حتی میتونم بگم دونه سوز شده یعنی از جوجگی غذای خوب نخورده.
   بهتره از ویتامین مخصوص پرندگان و غذای متنوع بهش بدین. تعداد دفعات زیاد فضله گذاری طبیعیه – ام اسرد شدن پا و لرزش میتونه از ضعف و افت فشار خون و یا سردی هوا و یا حتی سرماخوردگی باشه.

   پاسخ
   1. Reza

    اقا مجتبی رنگ فضلش طبیعی نیستا بنظرم دقت کنین رنگش کرمی مایل به زرد هس مال اونیکی عروس ها لجنی مانند هس یا سبز تقریبا اما مال این خیلی روشن هس
    لرزیدنشم هم بقول شما از ضعفش هس بله ما اشتباه کردیم بچگیش سرلاک ندادیم فقط از والدینیش تغذیه کرد اینجور ضعیف شده مولتی ویتامینم اثر نمکنه متاسفانه😐
    عکس فضله هاشو جدا اپلود کردم
    http://uupload.ir/files/acgm_img20190210180402.jpg

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     این فضله طبیعیه و رنگ فضله بستگی به نوع تغذیه هم داره.
     اتفاقا غذایی که والدین بهش میدن بهتر از سرلاک و تغذیه دستی هست اما به شرط اینکه غذای خوب و متنوع جلوی والدین بذارید.
     الان هم غذای متنوع و مقوی و هفته ای یک روز ویتامین بهش بدین البت هقرار نیست یک مرتبه معجزه بشه بلکهباید دو سه ماه صبر کنید تا جون بگیره وبهتر بشه. ذرت تازه – جوانه گندم تازه – تخم مرغ آب پز دانه های مخلوط و میوه و سبزی بهش بدین.

     پاسخ
     1. Reza

      اقا مجتبی میبخشی
      میگم انگل نداشته باشه یه موقع؟؟؟؟ ؟؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       چی بگم بنده از روی این عکس گفتم کاملا طبیعیه. ؟؟!!!

       پاسخ
 2. مانیا

  با سـلام خـدمت شما
  میخواستم بدونم برای عروس هلندی هم واکسن نیاز هستش؟؟؟؟
  با تشـــــــڪـــــر😊

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر بهداشت محل نگهداری رو رعایت کنید و در تعداد زیاد نگهداری نمیشن خیر نیازی به واکسن نیست.

   پاسخ
 3. Mania

  باسلام عروس هلندی من یک سالشه و دو روز است که ارزن نمیخوره و کم مدفوع میکنه
  دلیلش چیه
  لطفا پاسخ دهـــــید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب غذاهای دیگه رو هم تست کنید تخمه افتاب گردان – ذرت تازه – سبزی میوه بهشبدین اگر سایر غذاها ور میخوره مشکل از ارزن ها هست و بهتره ظرف دانه خوری و حتی ارزن ها رو بشورید و بعد از اینکه خشک شدن استفاده کنید.

   پاسخ
 4. هاشم

  سلام من دو روز عروس گرفتم فروشنده گفت ۷۰ روزشه دستمو میارم جلوش میاد رو دستم ولی از دستم غذا نمخوره … یکی از چشماش خیلی میبنده …بعضی وقتا میرم پیش قفسش کتاشو باز میکونه یا بالشو کش میده این کاروواسه چی انجام میده طبیعی این کارش

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب نباید ه مبخوره چون هنوز به شما عادت نکرده یکی دو هفته زمان لازمه تا به شما عادت کنه و ترسش از شما بریزه همینکه میاد روی دستتون خیلی خوبه و پرنده اهلی هست.
   بله طبیعیه.

   پاسخ
 5. zahra

  سلام من یه جوجه عروس دو ماهه دارم که به تازگی سعی کردم دونخورش کنم و فقط در حد گندم و تخم مرغ و نخود له شده پیش رفتم که یه مدت میخورد برای دو روز سرلاکشو قطع کردم که روز سوم حالش بد شد و نوکش قفل کرد بردیمش دکتر وتالین تجویز کرد با یه قطره بینی الان دو سه روزه دارم بهش میدم ولی بهتر که نشده هیچ چشماش از بس تنگ شده دیگه به زور بازه میشه لطفا منو راهنمایی کنید که چکارش کنم؟ جوجم سر پاست و قشنگ حرکت میکنه و پر میزنه ولی نمیتونه غذا بخوره و چشماش تقریبا بستست فعلا دارم با سرلاک تغزیش میکنم به هر دامپزشکی زنگ زدم به خاطر سرلاکی بودنش قبولش نمیکنن واقعا موندم چکار کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر خودش نمیتونه نوکش رو باز و بسته کنه احتمالا یا سکته زده و یا فلج شده و درمانی متاسفانه نداره مگر اینکه با دست غذا بدین و صبر کنید تا شاید خوب بشه. نهایتا راهی نبود تتراسیکلین هم بهش بدین.
   یا یک کپسول تتراسیکلین رو در یک لیتر آب حل کنید و با این آب غذای سرلاکی درست کنید و بهش بدین و یا نصف قرص اکسی وت ( اکسی تتراسیکلین ) رو روزانه تا سه روز بهش بدین.

   پاسخ
 6. مانیا

  سلام عروس من یک سالشه خواستم بدونم زرده ی تخم مرغ ابپز براش خوبه یا سفیده؟؟

  پاسخ
  1. my_ac

   هم زرده و هم سفیده رو میتونی بدی ولی به نظرم سفیده بیشتر بدید و مقدار کمی زرده رو استفاده کنید. میتونید رنده کنید و بزارید جلوش

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   هر دو رو باید استفاده کنید تخم مرغ رو آب پز کنید و همینطوری با پوست از وسط نصف کنید و جلوش بذارید ضمنا بیشتر از هفته ای یک وعده تخم مرغ رو بهش ندین.

   پاسخ
 7. ناشناس

  باسلام
  امروز عروس من داخل ظرف غذاش رفت و نشست بعد پرهای بال و دمش رو مثل بادبزن باز کرد!! سرش هم زیر بالاش برد. !!!! لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 8. Reza

  سلام ب اقا شهریار و اقا مجتبی گل….میدونم خیلی سرتون شلوغه ولی سوال دارم با اجازتون….من میخوام یه عروس لوتینو تک نگهداری کنم(فقط تک و جفت هیچوقت براش نمیگیرم)و البته سرلاکی….اول از همه اینکه من همیشه در خدمتش هستم به جز صبح ها ک دبیرستانم….دپرس نمیشه روزی ۶ساعت واسش وقت بزارم و جفت نگیرم؟مرغ عشق سرلاکی بزرگ کردم و سرلاک دادن بلدم سرلاک دادن ب عروس و بقیه پرنده ها فرقی داره؟؟؟به فکر سخنگو کردن نیستم اما اگرم شد که چ بهتر….عروس قفس ۵۰سانت واسش مناسبه؟؟؟؟؟مرسی از شما…..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببینید هیچ زمان همیشه نداریم ؟؟؟!!! وقعا قرار نیست شرایط شما همیشه یکجور بمونه امکان نداره. یک روز امتحان دارید یک روز اصلا مسافرت هستید و …. مثلا قراره چند سال شما دبیرستان تشریف ببرید به هر حال شرایط تغییر کنه پرنده اذیت میشه.
   اگر مرغ عشق سرلاکی بزرگ کردین اتفاقا سخت ترین جوجه ها همون مرغ عشق و البته کبوتر هست تا بتونید دستی بزرگشون کنید دیگه عروس هلندی خیلی راحت تر از مرغ عشق هست چون جوجه های بزرگتری داره البته بهتره جوجه بیشتر از دو هفته سن داشته باشه .
   قفسی هم که فرمودین برای عروس هلندی خوبه .
   شما میتونید جوجه تهیه کنید و بزرگش کنید و هر زمان شرایط تغییر کرد حالا یا ردش کنید بره و یا جفتش بدین اما بنده نگهداری عروس هلندی و کوتوله رو به صورت تکی اصلا توصیه نمیکنم دیگه تصمیم با خودتون.

   پاسخ
   1. Reza

    بله درست میگید خودمم فکرامو کردم…پرنده بالغ شد و اگ اذت شد حتما واسش جفت تهیه میکنم…حالا یکی رو خریداری کردم فردا از همدان برام ارسال میکنند(کرمانشاه هستم)۳۳روزشه دقیقا و سرلاکی هست سرلاکشم خریداری کردم لوتینو چشم شرابی هست….داداش این کاملا دستی و بازگوش میشه دیگه درسته؟؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بستگی به شرایط نگهداری و آموزش و وقتی که شما براش میذارید داره اما انشاالله دست آموز میشه.

     پاسخ
 9. Reza

  سلام داداش….خوبی چخبرا؟دادا عروسم اومد…..سرلاکشم ب هر زوری بود دادم ….. ولی من فقط یه چیز اعصابمو خورد کرده بنظرم این عروس ۳۴روزه یکم درشته!از لحاظ جثه منظورمه…..عروس کاملا سالم و به روی دستمم میاد ولی حدود یک وجب و ۵ سانته(با دم)طبیعیه؟بزرگ نیست؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بزرگ بودن و جون دار بودنش که اتفاقا خیلی هم خوبه.

   پاسخ
 10. reza

  سلام خسته نباشید.عروس هلندی من هر پر جدیدی که درمیاره تو بخش بال و دمش وقتی بلند میشه ته پر سیاه میشه و اذیتش میکنه و سعی میکنه درش بیاره وقتی هم درمیاد معمولا ی مقدار خونریزی میکنه خواهشا اگه میتونید راهنمایی کنید که مشکل چیه.ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   انتهای پرهیا جدید تیره و خونی هست و این طبیعیه اما اینکه پر ها رو میکنه طبیعی نیست و نشون میده پرنده شما یا گرمیش کرده و یا افسرده شده و از چیری عصبی هست و آرامش نداره.
   ضمنا مگر پرنده رو جدید نخریدین و فکر کنم تازه یکی دو روز باشه به دست شما رسیده پس در این مدت چطوری پر جدید در آورده ؟؟!!

   پاسخ
 11. Reza

  اقا تورو خدا به دادم برسید….مدفوع پرندم دراز و خشک بود صبح کندمش و سرلاک دادم…اومدم پس دوباره اونجوری مدفوع کرد اما نه خشک…..سرلاک دادم مدفوعش طبیعی شد….ولی مدفوع به پسش چسبیده….منو ببینه چشماشو میبنده…‌جیغش یکم ضعیف شده..‌برم کنارش میلرزه ولی اینور بیام خوب میشه….میگند ک از استرسه سریا بریز تو سرلاکش و واسه اطمینان دامپزشک ببر….داداش تورو خدا بگو چیکار کنم همه ی دار و ندارم رو دادم ب این جوجه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده مشکلی نداره و از استرس هست باز جهت اطمینان دامپزشک از نزدیک ببینه بهتره.

   پاسخ
   1. Reza

    فدای اون نظرت بشم داداش….اره از استرس بود…..کاملا سالمه ….داداش فقط یه سوال دیگه….این الان ۳۵ روزشه و پرهاش پف داره میگن چونکه جوجس‌….این پف پرهای این بچه تا کی میخوابه؟؟؟؟من این پرهاش پف داشت فک میکردم جثه اش بزرگه😅با اینکه دوروزه پیش هم هستیم ولی خیلی بهش وابسته شدم….اونم ازم ترس زیادی نداره….

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     باید از رفتارش دقیق توضیح بدین همه اینها میتونه از استرس باشه البته پف کردن پر چیز جالبی نیست و میتونه از بیماری و یا از سرما نیز باشه ولی خب با این اطلاعات کم نمیشه جواب درستی داد یکی دو روز دیگه صبر کنید و رفتار و تغذیه و فضله او نرو زیر نظر داشت هباشید باز موردی داشت دقیق توضیح بدین در خدمتیم.

     پاسخ
     1. Reza

      سلام….نه مریض و اینا نیست ….از چن نفر پرسیدم گفتن این واسه سن کمشه و درست میشه…میگفتن تا یه ماه دیگه….نظرتون چیه؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       سلام
       اگه پرنده تغذیه میکنه و غذا هم هضم میشه و چینه دانش خالی میشه و مدفوع طبیعی داره پرنده سالمه و جای نگرانی نداره با این حال قرار نیست جوجه هم دائم پف کنه و تحرکی نداشته باشه. حداقل برای غذاگرفتن باید تقلا کنه.

       پاسخ
       1. Reza

        سلام داداش اتفاقا پر تحرک هستش و کلی با هم بازی میکنیم….خیلی هم ناز تشریف داره….غذاشو میخوره…مدفوع هم طبیعی…

        پاسخ
 12. بهار

  سلام من یه عروس هلندی مرواریدی نر دستی دارم که یکساله هست. دوستم هم یه عروس لوتینو چشم شرابی ماده داره که پنج ماهه هست. میخواستم بپرسم اگه اونا خارج از قفس همدیگه رو ملاقات کنن مشکلی پیش میاد؟ نمیخوام جفت بشنا!! فقط یه چند ساعت هر دو بیرون باشن. ممکنه عروسم به لوتینو حمله کنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   طی یکی دو ساعت ملاقات که جفت نمیشن البته احتمال درگیر شدن دو تا طوطی غریبه هم همیشه هست.

   پاسخ
 13. بهار

  با سلام من تو یه سایت خوندم که راجب به عروس های قاچاق پاکستانی نوشته و نود درصد عروس های ایران قاچاق پاکستانی هستن! نمیدونم صحت دارد یانه؟ نوشته بود کلی معایب بعد مثل مریضی پرخاشگری و… دارن و قیافه شونم فرق میکنه میشه بگین عروس هلندی من داخلی هست یا وارداتی؟
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/1554829579351.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   توی نت از این چرندیات ها خیلی زیاده شما توجه ای نکنید.
   شاید بیشتر از نیمی از عروس هلندی ها تکثیر داخل باشن ولیکن اصل اونها از همون پاکستان وارد شده و اصلا قیافه ایرانی و پاکستانی ندارن و هیچ تفاوتی با همدیگه ندارن.

   پاسخ
 14. Reza

  سلام!خسته نباشید ببخشید عروسم الان ۳۸روزشه و یکی از سوراخ های بینی اش کپ شده…و بعضی وقتا یه پیس پیس میکنه ک فک کنم عطسه هست….از دیروز دونخور شده اب هم میخوره….اشتها داره کاملا….سریا خریدم قاطی سرلاک کردم بهش دادم…دما یکم پایین بود بالا بردم….دیشب هم دیر خوابید و امروز وقت گیرش بیاد میخوابه واس خودش…نمیدونم ب اونکه دیشب دیر خوابید مربوطه یا نه….مریضه؟؟؟اگه اره راه درمانش رو لطفا بگید…مچکرم از شما…

  پاسخ
  1. Reza

   بازم سلام😅هیچکس جوابمو نداد(منظورم فقط شما نیستید و میدونم سرتون خیلی شلوغه)از کلی ادم های مختلف پرسیدم یکیشون مث ادم جواب نداد…منم گفتم یا شانس یا اقبال هرکاری ک فک میکنی درسته انجام بده…سریا ک خریده بودم رو دوباره با سرلاک قاطی کردم ولی یخورده بشتر…دوما رو تا تونستم بالا بردم حدود ۳۰….الان دیگ عطسه نمیکنه…تتفسش صدا نداره و ب راحتی تنفس میکنه….تحرکش بیشتر شده…مدفوع ک طبیعی….اشتها داره هنوزم…..ولی بنظرم صداش یکم ضعیفه ک فک کنم سرما خوردگی درحال شکست هستش تقریبا شده همون عروس جیگره خودم….سریا هم ایرانی فقط بود….فقط یه سوال….پای جوجم پوست پوست شده(یه پا)پوست میندازه؟طبیعیه؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    به صورت کلی جوجه با بزرگتر شدن از مقدار غذاش کم میشه چون به صورت طبیعی باید سبک باشه تا بتونه پرواز کنه پس مثل زمان جوگی پر خوری نمیکنه.
    اما برای گرفتگی بینی هم با یک دستمال کاغذی مرطوب و یا پنبه مرطول بینیش رو تمیز کنید و اگر باز شد که هیچ و اگر نشد با خلال دندان به ارومی آشغالهای داخل بینیش رو خالی کنید فقط مراقب باشید زخمش نکنید البته از قطره استریل بینی نیز میتونید استفاده کنید فقط داخل چشم پرنده نریزید.
    برای خواب هم ممکنه یک شب درست نخوابیده باشه و روز بعد چرت بزنه.
    در مورد سرلاک هم دقت کنید حتما بدون شیر و بدون لاکتوز باشه. چون لاکتوز رو نمیتونن هضم کنن.
    اما درباره پا اگر زیر پای پرنده خیس هست باید زود به زود زیرش رو تمیز کنید تا رطوبت نداشته باشه تا زمانیکه جوجه و جوان هست نباید پوست پاش پوسته پوسته بشه ولی با بزرگتر شدن وبالا رفتن سن این مورد طبیعیه اما الان اگر زیا دگوست پوست شده و زیر پاش هم مرطوب نیست اصلا طبیعی نیست و میتونید با پماد ویتامین آ د به مقدار خیلی کمی اون رو چرب کنید و اگر دیدین پاش زخم شده از پماد چشمی تتراسیکلین استفاده کنید.

    پاسخ
    1. Reza

     سلام داداش….داداش من همین الان چیزایی ک نوشتی رو خوندم😅عروسم حالش خیلی بهتر شده امروز ک همش با حرکاتش میگف منو بیار بیرون(ازوقتی مریض بود همش تو قفس بود جوجم….)والا هیچکدوم از کارهایی ک شما گفتید رو نکردم به جز اینکه با پماد آ د چربش کردم و ۹۹درصدش خوب شده یکم دیگه بزنم حله….درمورد سرلاک هم سرلاک خارجی طوطی ورسه لاگا استفاده میکنم….جنب جوشش خیلی بیشتر شده خیلی کمتر عطسه میزنه و راه تنفسش هم خیلی خوب تر شده…تو این مدت هم جوشونده بابونه و مقدار خیلی خیلی خیلی خیلی کم عسل تو بابونه حل میکردم و به جای اب میدادم….و سرلاک رو کردم یک وعده ک اونم فک کنم باید حذف کنم چون صب تا شب در حال دون و اب خوردنه….راستی این چرا همش درحال دون خوردنه?واس اینه ک تازه مزش رفته زیر زبونش?راستی امروز ۴۲ روزه شد عشقه من…..کسالت نداره و پف هم نداره فقط شبا میخوابه….

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      اگه خودش دون و اب میخوره یا اینکه میتونید دستی بهش دون یا تخم مرغ اب پز بدید دیگه نیازی به سرلاک نداره. عروس ۴۰ روزه هم واقعا دیگه نیازی به سرلاک نداره و خودش دون میخوره.

      پاسخ
      1. Reza

       سلام…خسته نباشید…بله درسته امروز ک کلا ازاد بود….در قفس رو هم باز گذاشتم هروقت میخواد میره دون میخوره….فقط این جوجم پرواز میکنه …میخوام ببرم دامپزشک ناخن و پرهاشو قیچی کنه…مشکلی نیست؟؟؟؟درضمن جوجم ۴۳ روزشه😡😡😡😡واس همین ۳ روز کلی حرص و جوش خوردم😅🤣

       پاسخ
       1. مجتبی

        سلام
        ناخنش رو نیازی نیست کوتاه کنید مخصوصا در این سن هنوز ناخنش زیا دبلند نشده فقط کمی تیزه که به مرور روی میله و چوب که بشینه اون تیزی ساییده میشه.
        اما پرهای اون رو میتونید کوتاه کنید ولیکن اگر خودتون اینکار رو انجام بدین خیلی بهتره و یک مرتبه پرها رو کوتاه نکنید اول از هر یال سه شاه پر ور بزنید و ببینید چقدر میپره بعد از هر بال یک شاه پر رو بزنید تا به حد مورد نظر خودتون برسه چون پرنده باید بتونه یکی دو متر کوتاه رو بپره و خودش رو جمع کنه و زمین نخوره ولی اگر ی کمرتبه وارد نباشید و زیاد کوتاه کنید میخوره زمین و اذیت میشه.
        ضمنا پرهای جوان و خونی رو هم فعلا نباید کوتاه کنید تا خون ریشه ها خشک بشه.
        معمولا جوجه ۴ ۰ – ۵۰ روزه خیلی از پرهاش تازه و خونی هست و هنوز زوده برای کوتاه کردن پرها یکی دو هفته دیگه صبر کنید و با احتیاط پرها رو کوتاه کنید بخش کوتاه کردن پر و ناخن طوطی رو مطالعه بفرمایید.
        در مورد غذاخوردن هم طبیعیه و باید دائم و ۲۴ ساعته آب و دانه جلوش باشه.

        پاسخ
        1. Reza

         سلام داداش….چسم اینکارارو انجام میدم….فقط داداش من دقیقا جمعه گدشته بود ک جوجم مریض شد و شروع کردم ب درمانش….الان خیلی عالی تر شده و اگه اون موقع در روز ۱۰ تا میزد الان ۲ تا میزنه….شایدم یکی…..اما من فقط یه مشکلش ک بنظرم‌میرسه گرفتگی بینیش هست….عطسه و ابریزش و لرز و …نداره فقط بینیش گرفته…..ببرم دامپزشک؟

 15. محمد رضا

  سلام خسته نباشید.
  من امروز یدونه جوجه عروس هلندی خریدم دوماهشه نژادشم وایت فیسه.
  تا حدودی دست آموزه بوس میده میشینه رو شونه و سرم😊
  ولی میخوام یاد بگیره حرف بزنه چند کلمه.
  چجوری یاد بدم بهش
  میشه صدامو موقع گفتن یه کلمه مثل سلام ضبط کنم و پخش کنم براش؟؟
  چقد باید اینکارا رو انجام بدم؟
  و اینکه شبا تا ساعت ۱۱ ۱۲ چراغا روشنه. لازمه رو قفس چیزی بندازم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همی نبخش و بخش سخنگویی کاسکو و سوال و جواب های اون بخش رو مطالعه بفرمایید.
   بله میتونید نوار ضبط کنید و روزی یکی دو ساعت براش پخش کنید و روزی یک ساعت هم خودتون باهاش تمرین کنید.
   اما ساعت خواب به صورت طبیعی باید طبق روال طبیعت و با غروب افتاب به خواب بره حالا نهایتا حداکثر ساعت ۹ شب باید بخوابه نه اینکه تا ۱۲ بیدار باشه پس حتما روی قفس ر وبپوشید تا استراحت کنه و در طول روز بی حال و کسل نباشه.

   پاسخ
 16. محمد رضا

  خیلی ممنون همه رو مطالعه کردم.
  ولی فک میکنم عروس نمیتونه مثل کاسکو تن صداشو تغییر بده درسته؟
  یا اونم میشه؟
  و اینکه قیمتش ۶۰۰ بود… همشون همین قیمتن؟
  البته مدلای لپ نارجی فلان داشت ۲۸۰ و ۳۵۰ ولی این ۶۰۰ بود

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله درسته عروس هلندی اصلا سخنگوی خوبی نیست.
   قیمت ها متفاوته.

   پاسخ
 17. امیر

  سلام
  محل عروس هلندی تقریبا ۳ متر با پنجره فاصله داره و پشت پنجره کمپرسور کولر گازی هست اگه کمپرسور نصف شب روشن شه احتمال داره عروس تو خواب بترسه و یا نتونه بخوابه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به شدت صدا و خود پرنده داره اما اگر محلش ثابت باشه عادت میکنه.

   پاسخ
 18. امیر

  سلام
  یعنی میتونه بخوابه؟خوابش میبره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   گفتم خدمتتون بستگی به شدت صدا و خود پرنده داره .
   این چیزها رو ما نمیتونیم بگیم و بستگی به شرایط داره.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code