شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


3,679 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. Bushehri

  سلام… عروس هلندی من نزدیک ب ۳ ماهش هست امروز ک مدفوعشو بررسی کردم دیدم سیاهه.. گاهی اوقاتم مدفوعش درست خارج نمیشه و اویزون میمونه ازش… رو پنجه های پاهاشم بعضی جاها تیکه تیکه های سیاه هستش… دیروز بهش تخم مرغ دادم و کلا سر لاک قطع کردم بیشتر ۲۴ ساعت هست تو این چند وقته سعی کردم بهش دونه بدم ولی خیلی کم میخورد برا همین مجبور بودم روزی یککی دو بار بهش سر لاک بدم حالا این سرلاک هیچی… پرنده مشکلی نداره بخاطر مدفوعش و پاهاش؟ یکی پاهاشم پوست پوستی شده

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   پرنده سه ماهه دیگه خودش باید غذا بخوره و خوب کاری میکنید که سعی میکنید کم کم بهش دانه ها رو بدید. سعی کنید از میوه جات هم استفاده کنید و اونها رو له کنید و بهش بدید. حتی اب میوه رو میتونید بهش بدید. تخم مرغ اب پز هم عالیه و بهش بدید. سرلاک رو هم کم کم قطع کنید و اگه تخم مرغ و میوه جات رو بخوره دیگه نیازی به سرلاک نیست. همینطور دانه ها رو مدام در اختیارش بذارید تا نوک بزنه و بخوره یا دستی بهش بدید.
   مدفوع پرنده هم رابطه مستقیمی با غذاش داره. بهش میوه و سبزی هم بدید که مدفوعش اینجوری سفت و سیاه نشه که حتی نتونه راحت مدفوع بذاره.
   در مورد پاهاش هم دقیق متوجه نشدم چه مشکلی داره. ممکنه طبیعی باشه، ممکنه خون مردگی باشه، ممکنه یه نوع پارازیت پوستی باشه. دقیق توضیح بدید مشکل چیه؟ یا اگه تونستید یه تصویر از پاش بذارید

   پاسخ
 2. Bushehri

  http://uplod.ir/1k2ozbtshxc1/IMG_20180522_101054.jpg.htm
  این لینکه ی عکس از پاهاش… دونه ارزن جلوش گذاشتم حدود ۱ ساعت گرفتار بود ارزن خوردن ولی اخر چینه دانش ک نگاه میکردی یا دست میزدم میدیدم انگار خالیه و هیچی نخورده.. تو قفسم ک کلا نمیمونه تا صدا میشنوه یا یکی رد میشه هی خودشو میزنه ب فقس و صدا میده تا بیارنش بیرون واسه همین ی پارچه نازک روش انداختم ولی بازم فایده نداره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   پاهاش رو با یه پماد انتی باکتریال چرب کنید. مخصوصا در شب که پرنده استراحت میکنه.
   از غذای نرم هم استفاده کنید و در کنارش بذارید تا بخوره. ضمنا بجای ارزن تخم کتان تهیه کنید و در اختیارش بذارید راحت پوست میگیره و میخوره.

   پاسخ
 3. Mahdi

  سلام خدمت دوستان گرام
  من یه جوجه دوماه خریدم گاهی اوقات کلشو مثه اینکه میخواد هد بزنه دوتا میده جلو مشکلی نداره؟بعد فروشنده بهم گفت ۶ روزه دونخور شده هر چیزی که عروسای بزرگ مثل میوه میخوره بهش بدم اشکالی داد؟
  بعدم میخواستم بدونم چی هیکلشو گنده تر میکنه بدم بخوره؟
  ممنون از تون پیشاپیش

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   قسمت اول سوالتون رو دقیق متوجه نشدم. به هر حال جلو اوردن سر یا سرک کشیدن کاملا طبیعی هست و جای نگرانی نیست. اگه دون خور شده و واقعا دوماهش هست هیچ موردی نداره و میتونید بهش میوه مثل سیب بدید، جوانه دانه ها رو بهش بدید. تخم مرغ اب پز رنده کنید و بهش بدید، تخم کتان و ارزن هم همیشه در اختیارش باشه.
   هیکلش هم طبیعی رشد میکنه و چیزی نیست که پرنده رو گنده کنه. چاق میشه ولی بزرگ نمیشه مگر هنوز جوجه باشه و قد نکشیده باشه که اونم کم کم به صورت طبیعی بزرگ میشه.

   پاسخ
 4. شبنم

  سلام خسته نباشید من سوال دارم تو رو خدا راهنماییم کنید دو روز پیش یه عروس نر یک ساله خریدم فروشنده گفت عادت به گاز گرفتن نداره،رو دست میاد و دو کلمه ح میزنه تو مغازه رو دستم اومد ولی از وقتی آوردمش خونه مهاجم شده مدام فس فس میکنه و میخاد حمله کنه همش میخوابه و وقت بیداری خودشو میخارونه. نمیزاره بهش دست بزنم دوس داره از قفس بیاد بیرون میارمش ولی نمیخاد باز بره تو قفس هربار واسه گرفتنش کلی میدوم آخرشم پرش خون میاد آخه فروشنده پرشو چیده. یعنی وحشیه؟ حرف نمیزنه؟ چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب دو روز پرنده رو خریدید و محیطش هم عوض شده و نباید توقع داشته باشید به این سرعت هم روی دست بیاد و هم حرف بزنه و هم …… تازه اگه فروشنده راست گفته باشه که حرف میزنه.
   به هر حال هر چقدر با پرنده چنین رفتارهایی داشته باشید و دنبالش کنید و …. بدتر از شما فراری میشه و اگه هم دستی بوده بدتر به خاطر ترس از شما وحشی میشه. بذارید داخل قفس بمونه. از پشت میله ها بهش غذا تعارف کنید و کم کم که غذا رو از دستتون گرفت و به محیط عادت کرد سعی کنید بیاریدش روی دست یا از قفس خارجش کنید.

   پاسخ
 5. محمدرضا

  سلام.من تقریبا دوساله یه عروس مرواریدی دارم.از وقتی جوجه بود گرفتمش و تا چندهفته با سرنگ بهش غذا میدادم.الان خیلی دستی شده میترسم کار دست خودش بده.دوسه ماهه واسش یه جفت گرفتم. این جدیده هم خیلی دستیه اما به اندازه مرواریدیه وابسته نیست. صبحا قفسشونو که توی حیاط میذارم و میخوام برگردم تو خونه اون مرواریدیه از تو قفس بالاشو به حالت آمادگی پرواز باز میکنه و در حالی که داره جیغ میزنه و بهم نگاه میکنه خودشو به در و دیوار قفس میکوبه و تا وقتی که باز نیارمش پیش خودم آروم نمیشه.توی خونه هم همش رو سروکله منه و اصلا سمت جفتش نمیره. اولا اینکه آیا بنظرتون این رفتارش واسش مشکلی ایجاد نمیکنه؟ و ثانیا اینکه توی این شرایط بنظرتون من چجوری ازینا جوجه بگیرم؟؟!!!

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب پرنده دستی که بیرون قفس بیشتر اوقات بوده سخت داخل قفس دوام بیاره و میخواد بیاد بیرون. مطمئنا اگه به درو دیوار قفس خودش رو میزنه حتما اسیب میبینه و بهتره یه فکر دیگه واسشون بکنید و مثلا در یه پاسیو بزرگ ازشون نگهداری کنید. جوجه گرفتن از عروس ها هم بستگی به سن و سال پرنده ها و بالغ بودنشون و پسندیدن همدیگه داره که خب زمانبره.

   پاسخ
 6. Bushehri

  سلام.. ی عروس ۳ ماهه دارم احساس میکنم زیادی لاغره چی بهش بدم یکم تپل تر بشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سفیده تخم مرغ اب پز، ذرت تازه، انواع دانه ها، جوانه دانه ها و میوه جات. این میشه تغذیه مناسب. البته لاغری پرنده رو باید دید دلیلش فقر غذایی هست یا اینکه دچار مشکلات انگلی و گوارشیه؟ به هر حال تغذیش رو بهتر کنید و ببینید نتیجه چی میشه. اگه مدفوع پرنده هم طبیعی نیست یا پرنده مشکلات گوارشی داره و غذاشو نیمه هضم شده دفع میکنه یا …. هم باید به دامپزشک مراجعه کنید که ابتدا بیماری پرنده درمان بشه تا بعد مشکل لاغریش هم با غذا برطرف بشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. Javad

  سلام یه عروس هلندی دارم شنیدم اگه حیوون دیگه داشته باشم دیگه اونقد باهام خو نمیگیره که قبلا باهام خو دارع منم قناریامو میخوام بیار یه جفته تو خونه آیا صحت داره؟
  بعد قناریام جوجه ۵روزه دارن اگه از تو مغازه بیارم خونه قهر نمیکنه یه موقع به جوجه دون نده.
  آخه یبار بابت جابه جایی نشست رو تخماس

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مطمئنا اگه شما وقت واسش نذارید و بهش توجه نکنید سعی میکنه با سایر پرنده ها ارتباط بگیره. بهتره بذارید قناری ها جوجه هاشون دون خور بشن بعد جابجاشون کنید.

   پاسخ
 8. فاطمه

  سلام من یک جفت عروس هلندی داشتم متاسفانه جفت ماده مرد ولی ۲ تا تخم داره که نر روش نشسته و بلند نمیشه بیاد بیرون غذا بخوره باید چیکار کنم؟تخم هارو بردارم از زیرش؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. اگه واقعا نر داره رو تخم ها میخوابه خیلی شانس اوردید و نر خیلی خوبی هست. چون اکثرا خوابیدن روی تخم ها رو ماده انجام میده. به هر حال اگه تخم ها نطفه داره بذارید زیر نر بمونه و جوجه بشن در غیر اینصورت میتونید تخم ها رو بردارید و به فکر خرید یه ماده برای نر باشید.

   پاسخ
 9. رضا

  سلام.. عروس من زیر پر هاش نزدیک دمش یعنی میشه تقریبا پهلوش دو طرفش پر هاش ریش ریش شده چرا اینجوریه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   یا پرها به جایی کشیده میشن و به اینصورت شده، یا خودش با پرها اینکارو کرده یا پرها خیلی قدیمی و پیره و به اینصورت دراومده و چند وقت دیگه میریزه و درست میشه یا موارد مشابه. شما بیشتر با پرنده در ارتباط هستید و خودتون باید تشخیص بدید که چرا به اینصورت در اومده. ببینید خودش با پرها ور میره یا …..

   پاسخ
 10. Taha

  سلام خسته نباشید من عروسم بین ۷ تا ۹ ماهه هست و احتمالا نره چون تاج جدید که درمیاد زرده حالا کاری ندارم این قبلا خیلی آروم بود و خیلی وابسته به قفسش نبود ولی اخیرا شاید یه ماه شده باشه که اصلا تو دست نمی مونه و اصرار میکنه بره قفس با این که پراشو زدم ولی تازگیا پرواز میکنه (با این که هنوز پراش در نیومده انگار) و میره قفس کلا تو دست نمی مونه فقط با زور علت خاصی میتونه داشته باشه و میشه کاری کرد یا برای سنش طبیعیه؟ و یه چیزی هم بپرسم با اجازتون این عروس کلا از بیرون می ترسه حالا نمیدونم به پراش اعتماد نداره یا چیز دیگه ای چند بار رفته به بالکن با این که پنجره های بالکن باز بوده زود دور میزنه و اصلا سمت بیرون نمیره با این وضعیت میتونم بهش اعتماد کنم و کمی آزاد تر بزارمش یا این ترس به خاطر ارتفاع زیاده و تو محیط بیرون با خودم پرواز میکنه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ربطی به سنش نداره و اگه دستی بوده و قبلا روی دست میومده الان هم نباید مشکلی داشته باشه. در غیر اینصورت مطمئنا میترسه و به زور نمیشه پرنده رو اورد بیرون و ابتدا باید دستیش کنید و به شما و محیط عادت کنه بعد کم کم از قفس خارج بشه.
   در مورد ازاد گذاشتنش هم اگه به میل طبیعی خودش هم نباشه ممکنه یکدفعه بترسه و فرار کنه، به هیچ عنوان نمیشه عروس یا سایر طوطی ها که بالشون کامله رو ازاد گذاشت و انتظار داشت جایی نرن. ممکنه خودشون نخوان ولی ممکنم هست شرایطی پیش بیاد که بترسن و فرار کنن و دیگه هم نتونن برگردن و راهو پیدا کنن.

   پاسخ
   1. Taha

    سلام خیر این از اول اهلی بوده تازگیا شده اتفاق خاصی هم نیفتاده؛ فکر نمی کنم اسمشو ترسیدن گذاشت چون رو دست میاد غذا میخوره از دست کلا هیچ استرسی نداره محیط هم همونه ادمام همونن فقط میخواد بره رو قفس شایدم این ترس بوده از اول فقط چون نمیتونست پرواز کنه کاری نمیکرد حالا بیخیال چیکار میشه کرد؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     کار خاصی نیاز نیست انجام بدید. همون روی قفس خیلی هم عالیه و برای استراحت اونجا بمونه عالیه. حتی میتونید واسش یه چوب مناسب روی قفس بزنید که روی اون بشینه. البته اینکار رو به نحوی انجام بدید که پرنده داخل قفس نباشه و از چوب روی قفس نترسه.

     پاسخ
     1. Taha

      این ترس از چوبو گفتید یه چیزیم یادم افتاد این عروس از همچی می ترسه حتی به تیکه خیار که قراره مثلا بخوره می ترسه کلا از همچی بجز دست ادم می ترسه فقط از بعضی از حیوان های کوچیک نمیترسه مثل جوجه مرغ که وقتی اونم می بینه یه صدایی شبیه هیس میده ولی کمی بزرگ میشه مثل جوجه غتز دیکه فرار میکنه لطفا بگید اینو چطوری حل کنم؟؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       خب پرنده به این محیط و وسایلی که میفرمایید عادت نداره. کم کم به اینجور چیزا عادت میکنه و ترسش میریزه و کار خاصی نمیشه کرد.

       پاسخ
       1. Taha

        ببخشید سرتونو دراوردم فقط امکان داره این رفتار جدیدش بخاطر این باشه که دنباله جفته؟چون تقریبا همزمان با آواز خوندنش همین رفتارا هم شروع شد

        پاسخ
        1. مجتبی

         سلام
         باید خودتون شرایط پرنده رو چک کنید میتونه از ترس باشه و یا حتی همین مورد جفت که فرمودین باید خودتون تشخیص بدین چون ما ندید نمیتونیم نظر دقیقی بدیم یا اینکه کامل تر توضیح بدین در خدمتتون هستیم.

 11. Hamid

  سلام
  میخواستم بدونم عروس هلندی میتونه انسان رو بیمار کنه؟
  واینکه راه درمانش چیه؟
  یه سؤال دیگه: قفس عروس هلندی باید کجای خونه باشه که واسه پرنده بهتر و راحت تر باشه؟

  پاسخ
 12. Hamid

  سلام
  آیا عروس هلندی برای کسایی که بچه ی کوچیک و شیرخواره دارن
  پرنده ی مناسبیه؟
  و اینکه در هنگام خرید جوجه عروس هلندی
  چه نکاتی و باید رعایت کنیم؟

  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   موردی در نگهداریش نیست ولی خب باید برخی نکات رو هم رعایت کنید. شب ها در محیط خوابتون نباشه، پرنده رو ازاد و کنار نوزاد رها نکنید و …..
   در هنگام خرید هم باید به وضعیت ظاهری و جسمی پرنده توجه داشته باشید، به مدفوع پرنده که حالت طبیعی داشته باشه چون اکثر پرنده های مریض مدفوع طبیعی ندارن و ابکیه یا رنگ اون دچار تغییر شده، پرنده بیحال نباشه، انگشت ها و ناخن هاش سالم باشن، اطراف چشم و بینی پرنده کثیف نباشه، پلک ها قرمز نشده باشن و …..

   پاسخ
 13. علی

  سلام آقا داخل بینی عرویم یه چیز زرد که فک کنم اررنه رفته چکار کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تمیزش کنید. حالا کار شاید تمیز و درستی نباشه ولی میشه بینی پرنده رو مک زد تا هرچی داخلش هست خالی بشه. البته میگم کار تمیز و بهداشتی نیست. هوا رو هم مرطوب کنید و دیگه موردی نیست. مگر پرنده تنفس صدا دار داشته باشه یا ….

   پاسخ
 14. bita

  باسلام من یه جوجه عروس گرفتم تقریبا ۲ماهونیم است گرفتمش خودم دونخورش کردم همش باید یاسرشونم باشه یا روپاهام میشینه خیلی مهربونه نمیدونم نریا ماده اما خیلی شیطونه وطول روز خیلی ریزه خونی میکنه صداهای عجیب ازخودش درمیاره به نظرتان نریا ماده

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اینجوری که مشخص نمیشه و پرنده هنوز دوماهشه و موندم چطور ریزه خونی میکنه. به هر حال باید صبر کنید تا بزرگ بشه و الان نمیشه نظری داد.

   پاسخ
 15. Hamid

  سلام
  قیمت جوجه ی تازه دون خور عروس هلندی حدودا چقدره؟

  پاسخ
  1. Taha

   بستگی به نژاد و شهر قیمت ها متغیر هستش

   پاسخ
 16. کوروش

  باسلام خدمت آقا مجتبی یه سوال داشتم ازتون عروس های من الان ۱۵روز هستش که هر روز جفت گیری میکنن ولی تخم نذاشتن خواستم راهنماییم کنین ممنون باتشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به زودی تخم گذاری میکنن یا هنوز کامل بالغ نشدن و یا در همین هفته تخم گذاری میکنن به صورت معمول اگر عروس بالغ باشه و در زمان جفت گیری نطفه تشکیل بشه ۱۰ روز تا ۱۴ روز بعد از تشکیل نطفه حتما تخم گذاری میکنن. اما اگر پرنده شما جوان هست و اولین مرتبه تولید مثلش هست کمی بیشتر صبر کنید و دست کاریشون نکنید کمی زمان بیشتر برای مرتبه اول طبیعیه.

   پاسخ
 17. ناشناس

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من قادر به حرف زدن هست ولی وقتی تنهاست صحبت میکنه باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   ببخشید لازم به ذکر است عروس هلندیم ۴ ماهه است و خودم بزرگش کردم

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    طبیعیه باید بیشتر باهش تمرین کنید تا به مرور زمان در حضور شما نیز حرف بزنه.

    پاسخ
 18. اشکان

  سلام من عروس نر ۳ ماهه دارم که حرف میزنه و آواز میخونه دیروز تصمیم گرفتم براش جفت بگیرم چندجا بردمش ۲ جا گفتن مادست ۲ جا هم گفتن نره و من براش یه ماده گرفتم ولی حس میکنم این ماده یکم بزرگتره پرهاش مرتب تر و کلا درشت تر از طوطیمه پاهاش هم درشت و سیاهن ولی صاحب مغازه میگفت ۳ ماهشه… برای جفت مشکل بوجود نمیاد؟ و اینکه طوطیه قبلیم نر هست یا ماده؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینطوری که نمیشه گفت طوطی شما نر هست یا ماده باید یه فرد ماهر از نزدیک ببینه و یا خودتون تشخیص بدین. ضمنا برای جفت خوردن و تولید مثل باید بالای ۶ ماه سن داشته باشه. برای جفت دادن طوطی هم دقت کنید چون نباید یک مرتبه نر و ماده رو در یک قفس قرار بدین بلکه باید در دو قفس جداگانه اما جلوی دید هم باشن و بعد از اینکه هر دو آماده شده و به همدیگه عادت کردن در یک قفس جفتشون بدین.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code