شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


3,576 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. مهسا

  سلام خسته نباشید
  جدیدا عروس من سرشو لای پراش میکنه و جیغ میزنه
  یعنی انگار داره پرهاش رو تمیز میکنه بعد جیغ میزنه
  یعنی پر کنی داره؟
  و چیکار باید بکنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا تنها هست و شرایط نگهداری جالبی هم نداره و داره افسرده و یا عصبی میشه باید بیشتر سرگرمش کنید و تنها نمونه و البته بدن و پرهیا پرنده رو هم معاینه کنید تا حشره نزده باشه ممکنه از نیش حشرات هم باشه.

   پاسخ
 2. صدف

  سلام ب همگی.وقت بخیر عروسه من حدوده ۵۰ روزشه و ی ۱۰ روزی هست ک گرفتمش.خیلی شیطونه و عاشق بدلیجات و چیزای طلایی رنگ و براق.انگشتمو ک جلوش میگیریم میاد و تلاش میکنه بره رو کتفم و چند ثانیه بعدش پرواز میکنه البته از پرواز کردنم میترسه.دوس داره ب بالاترین نقطه بره وایسه .من چطور بوس کردنو یادش بدم. و اینکه رو دستم یا بغلم وایسه.؟؟؟؟
  و اینکه من بهش سرلاک میدم و خیلی کم دونه میخوره تایمی ک گرسنه میشه میره قفس ولی وقتی سیر میشه ب هرنحوی ک شده میخواد بیاد بیرون.

  پاسخ
 3. صدف

  لطفا اگه امکان داره ب منم جواب بدین ممنون میشم.و ی چیزی پرندم همش پراشو میکشه و صورتش قبلا طوسی تر بود الان داره ب رنگ زرد تبدیل میشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اینکه به اجسام براق علاقه داره طبیعی هست و اکثر طوطی ها و مخصوصا عروس هلندی به گوشواره و انگشتر و کلا هر چی براق باشه علاقه دارن.
   در مورد رو شونه اومدن و کلا روی دست اومدن هم باید صبور باشید و کم کم عادت میکنه. میتونید بخش دستی کردن طوطی ها رو مطالعه کنید و طبق راهنما عمل کنید تا پرندتون دستی بشه.
   بهترم هست تخم مرغ اب پز و میوه ها و دانه رو در اختیار خود پرنده بذارید تا کم کم بخوره و یاد بگیره و کم کم سرلاک رو کم کنید تا زمانی که خودش قشنگ دونه بخوره و کلا سرلاک رو قطع کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 4. Price

  سلام
  من عروس هلندیم خیلی سرحال بود از قفس درووردمش موقع پرواز خورد به دیوار از اون موقع تا حال خیلی کسل شده و گوشه گیره ولی جفتش سرحاله لطفاً بگید چه کار کنم حالش خوب خوب شه
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچکار نباید انجام بدین فقط باید پرنده در آرامش باشه و دست کاریش نکنید ممکنه یکی دو روز اینطوری باشه و اگر ضربه مغزی نشده باشه خوب میشه.

   پاسخ
 5. Price

  الان یک ماهه اینطوریه
  هی سرشم بر می گردونه عقب یکی از سوراخ های دماغشم گشاد شده
  اگه ضربه مغزی شده باشه چطور درمانش کنم
  ممنون زود جواب بدید

  پاسخ
 6. احسان

  میشه پرنده ی جوجه رو ببری بیرون اگر دستی باشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   موردی نیست. فقط نباید در محیطی که وزش باد هست و سایر پرنده ها هستن ببرید. ریسک سرماخوردگی و بیماری در این شرایط وجود داره. اما خب مثلا در بالکن برای هواخوری موردی نیست. ضمنا پرنده بتونه پرواز کنه هر چقدر هم دستی باشه ممکنه بترسه و فرار کنه و دیگه نتونید پیداش کنید.

   پاسخ
 7. علیرضا

  سلام.منظور از تنها پرنده توی خونه باشه چیه
  من قناری و سهره دارم خونه.جوابش@Alirezajalili2306تلگرام

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بیشتر این موارد برای طوطی هایی هست که قصد دستی کردن یا سخنگو کردنشون رو دارید. اکثرا اگه پرنده های دیگه ای باشن بیشتر سعی میکنن با اونها ارتباط بگیرن و سخت ت با نگهدارنده ارتباط برقرار میکنن.

   پاسخ
 8. علی

  سلام خسته نباشین من چند وقتیه عروس هلندی از کسی گرفتم بزرگه و جوجه نیس اما از وقتی گرفته دایما روزی ۷-۸ بار عطسه میکنه و لرزش خیلی ریزی داره و شبا مخصوصا موقه خواب از سمت دهنش صدای خش خش میاد انگار نوکشو داره میسابونه خودشم دایم میخارونه واسش اب میزارم که اب بازی کنه ولی انجام نمیده و یکبار دیدم یکی از پر هاش که هنوز رشد نکرده بود رو کند میخواستم ببینم این موارد طبیعیه یا نه اگر نیست باید چیکار کنم خیلی ممنون .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا عفونت دستگاه تنفسی داره.
   یک کپسول تتراسیکلین رو در یک لیتر آب حل کنید و ظرف آبخوری رو با این آب پر کنید حداقل یک روز و حداکثر سه روز دارو بهش بدین و هر ۱۲ ساعت داروی تازه براش درست کنید فعلا هم نیازی نیست آبتنی کنه و فقط محل پرنده رو گرم کنید . غذای متنوع و مقوی بهش بدین و استرس بهش وارد نکنید. جلوی در و پنجره و حتی نزدیک به منبع حرارتی هم نباشه.

   پاسخ
 9. Mani 10

  سلام خدمت عزیزان گل به نظر شما کدوم نژاد عروس هلندی بهتره، راستی یه سوال دیگه عروس ماده اروم تره یا نر، ایا راسته که میگن نژاد لوتینیو کور رنگی داره و کم هوش تر از بقیه است

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چرند گفتن چون نزادهای عروس تفاوتی با هم ندارن و بستگی به همون طوطی شما داره و البته سلیقه شما که از کدوم نژاد خوشتون بیاد هر طوطی شخصیت و استعداد خودش رو داره ضمنا نر و ماده اونها نیز از این نظر تفاوتی نداره.

   پاسخ
 10. داور

  سلام ببخشید من خیلی خیلی به عروس هلندی علاقه دارم و میخوام از باغ پرندگان بخرم اونجا معتبر هست اگر نیست از کجا بخرم
  ومن میخوام تک بگیرم مشکلی نداره چون من مدرسه هم میرم
  الان جوجش پیدامیشه یا نه ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا تمام سوالتون رو در یک پست ارسال کنید بنده ۴ پست شما رو ادغام کردم.
   خب اینکه از کجا بخرید ما نمیتونیم هیچ نظری بدیم فقط باید هنگام خرید دقت کنید تا پرنده سالم و سرحال بخرید.
   جوجه عروس هم اگر بگردین پیدا میشه .
   فقط دقت کنید اگر قراره عروس هلندی تو خونه تنها بمونه و وقت زیادی براش ندارید بهتره تک نباشه و جفت داشته باشه مخصوصا پرنده بالغ رو بهتره جفتی نگهداری کنید تا افسرده نشه مطالب عروس هلندی سایت و سایر سوال و جواب های دوستان رو مطالعه بفرمایید مفصلا همه چی توضیح داده شده.

   پاسخ
 11. داور

  ۱-ممنون از لطف شما پس از خریدنش منصرف شدم) ۲-به نظر شما ملنگو چطوره؟)(۳-هوش کدام بیشتره البته به جز (سخنگویی) چون اصلا برام مهم نیست بیشتر تریک (شیرینکاری )( ۴-جوجه ملنگو الان پیدا میشه ؟ ) ببخشید این همه سوال پرسیدم چون میخوام اطلاعات زیاد بشه تا باعث اذیت پرنده نشم این هارو که جواب بدین از دست من و این سوال هام راحت میشن واقعا به بزرگی خودتون ببخشید?????

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ملنگو هم خوبه و پرنده باهوشی هست ولی قرار نیست اون هم تنهایی رو تحمل کنه و بهتره وقت کافی واسش بذارید. جوجه ملنگو هم همه وقتی پیدا میشه ولی خب یه زمان فصلشه و جوجه زیاده و قیمت ها پایین تره. الان باید بگردید و با قیمت بالاتری تهیه کنید.

   پاسخ
 12. داور

  ۱- من وقت زیادی برای نگهداری طوطی دارم دلیل منصرف شدن از خرید عروس این بود که باید واسش جفت بگیرم) ۲-یعنی ملنگو باهوش تره؟)
  ۳ – کی ارزان میشه یعنی فصلش میشه چون من عجله ندارم)

  ممنون از پاسختون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   از اوایل بهار تا اوایل پاییز پرنده فروش ها بیشتر میارن. الان هم احتمالا هنوز گیر میاد یعنی همه وقت سال بگردید پیدا میشه.
   در مورد هوش هم بله شاید ملنگو از عروس هوش بیشتری داشته باشه.

   پاسخ
 13. ناشناس

  سلام ممنون بابت توضیحات
  ولی مادر من روزی دو یا سه بار قفس را تمیز می کند
  و یک روز در میان قفس را می شورد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نیازی نیست یک روز در میان قفس رو بشورید هفته ای یک مرتبه این کار رو انجام بدین کافیه. ضمنا تمیز کردن قفس و زیر پای طوطی هم روزی یک مرتبه کفایت میکنه پس نیازی نیست روزی سه مرتبه تمیزش کنید.

   پاسخ
 14. ناشناس

  و یک چز دیگر
  عروس من قفس را گاز می زند و از آن بالا میرود و بعضی وقتها هم چند بار جیغ می زند
  من هم چراغ را خاموش می کنم و او آرام می شود
  می شه دلیلش را بگید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کاملا طبیعیه و داره بازی میکنه.

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام ممنون.
    عروس من عاشق نون لواش هستش مشکلی برای دادن نون لواش نیست؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     موردی نداره، البته بیش از حد و به عنوای غذای اصلی پرنده استفاده نکنید. گاهی اوقات که دستتون میبینه یه تیکه بهش بدید موردی نداره. غذای اصلی پرنده همون دانه های مخلوط و تخمه افتابگردان و میوه ها و …. هست

     پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       کنجدی که تفت داده نشده باشه موردی نداره. البته نباید زیاد به پرنده داد و مقدار کمش خیلی هم مفیده.

       پاسخ
       1. ناشناس

        سپاس
        ولی عروس من فقط کنجد و نون لواش خشک میخوره
        و چیز های دیگه رو دوست نداره و نمی خوره
        راه حل چیه؟

        پاسخ
        1. مجتبی

         سلام
         کنجد زیاد بخوره گرمیش میکنه ضمنا چرب هم هست نون هم خیلی مفید نیست بهتره دانه مخلوط بهش بدین از محلوط های مرغ عشقی استفاده کنید کم ک ممیخوره ذرت تازه و جوانه گندم تازه هم بهش بدین میوه و سبزی هم تنوعی جلوش بذارید کم کم عادت میکنه و میخوره. تخمه آفتاب گردان هم دائم جلوش باشه.

        2. ناشناس

         سلامی دوباره
         از محیط عروسی خیلی خوشش میاد
         یه روز رفت روی ظرف وبا آهنگ هی سر رفت ولی وقتی تو قفس سر نمیره

 15. نگار

  سلام
  جوجه عروس من از طریق پدر و مادرش تغذیه میشه
  الان ۲۰ روزشه ولی آبریزش بینی داره و چشماش خیسه ولی خداروشکر سرحاله
  چیکار کنم خیلی نگرانم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فقط محل نگهداری پرنده رو گرمتر کنید. و نوکک جوجه رو تمیز کنید شاید به دلیل تغذیه توسط والدین باشه و یا حتی مقداری غذا داخل بینی اون گیر کرده باشه معمولا والدین در مقابل سرما از جوجه محافظت میکنن و به این راحتی سرما نمیخوره .

   پاسخ
   1. نگار

    اخه خیلی وقته که اینجوریه چرا خوب نمیشه
    تغریبا دو هفته میشه
    یکمی هم لاغر شده نگرانم خیلی که خدایی نکرده تلف نشه

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     پس باید به یک نفر مثلا دامپزشک و یا فروشنده ماهر نشون بدین و از نزدیک پرنده رو ببینه و معاینه کنه.

     پاسخ
 16. Mostafa

  سلام خسته نباشید. بنده به تازگی سه روزه یه جفت عروس به عروسام اضافه کزدم که مولد بودن و تضمسن داده… حالا امروز دیدم نر داشت غذا توی دهن ماده بالا میاورد. تعجب کزدم… ایا من گول خوردم و اون یکی جوجه س ؟هیکلش به جوجه نمیخوره.. ایا همچین چیزی هست که نر غذای توی دهن ماده بالا بیاره

  پاسخ
  1. سعید

   سلام
   اره جفت به هم غذا میدن، یعنی نر به ماده غذا میده و بعدم ماده کج میشه و باقی ماجرا، من بین پرنده های جفت این رفتارو زیاد دیدم

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   کاملا طبیعیه و هیچ مورد خاصی نیست و جفت ها به همدیگه غذا میدن.

   پاسخ
 17. محمد

  سلام ممنون از ساید عالیتون من خیلی به پرنده ها علاقه دارم میخواستم یه جوجه عروس هلندی بگیرم وبا سریلاک بزرگش کنم ولی میترسم بمیره جوجه سریلاکیشو باید تو کارتون نگه داشت یا قفس اگه میشه . من قبلا یه جوجه بل بل خرما داشتم که مرد و میترسم اینم بمیره بخرم یا نه
  اگه میشه یه کلیپ از سریلاک دادنش بزارید

  پاسخ
  1. ناشناس

   ریسک مرگ و میر بزرگ کردن جوجه با سرلاک زیاده، اگه خواستین اینکارو انجام بدید حتما از سرلاک مخصوص طوطی سانان استفاده کنید، جوجه ای هم که تهیه میکنید نزدیک دون خور شدن باشه.
   جوجه های کوچیک که هنوز پروبالشون کامل نشده داخل کارتن و جوجه های بزرگتر که پروبال کامله داخل قفس

   پاسخ
 18. پرنیا

  سلام من یک عروس هلندی گرفتم اما همش خوابه فضلش هم خیلی شله میخواستم بپرسم فضله در صورت عادی باید چگونه باشه چون خیلی میترسم سرما خورده باشه وهمیشه هم پرهاشو تمیز میکنه یا اونارو میکنه
  ایا بیماری خاصی گرفته؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر تازه وارد هست ممکنه طبیعی باشه و تا عادت کنه همینطوری هست اما اگر بیشتر از یک هفته هست اون رو خریداری کردین باید از شرایط نگهداری و رفتار پرنده بیشتر توضیح بدین و یا به شخص ماهر و یا دامپزشک از نزدیک نشون بدین.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code