شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


3,455 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. آرشام

  سلام خدمت همه ی عوامل سایت
  ببخشید من یه عروس گرفتم حدودا۳۴ روزشه ولی خیلی خواب الوده شب تا صب خوابیده الانم میارمش بیرون میزارم زمین میخوابه دیشب خریدمش

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب هنوز دیشب پرنده رو خریدید و طول میکشه تا به محیط و شما عادت کنه. سن و سالش هم مهم هست که جوجه باشه یا بزرگ. جوجه ها بیشتر به استراحت نیاز دارن.
   با این حال موارد زیر رو برسی کنید
   تغذیه میکنه؟
   فضله طبیعی داره؟
   اطراف چشم کثیف نیست یا پلک ها قرمز شده باشه؟
   پرنده هنگام استراحت یا پف کردن استوار و زاویه دار میشینه یا دمش رو به بالاست و سنگدونش رو به پایین؟
   تنفس صدا دار نداره؟
   این موارد رو برسی کنید. اگه هیچ کدوم رو نداشت و تغذیه میکنه موردی نداره و به زودی به شرایط طبیعی برمیگرده.

   پاسخ
   1. آرشام

    ممنون از این که پاسخ دادید
    همه ی موارد رو چک کردم مدفوعش هم کاملا طبیعی بود بجز یک بار که ابکی بود.
    اقا شهریار من دیشب که اوردمش حدود ۳ سی سی سرلاک دادم بهش نوع تغذیش چیندانیه وباید شلنگ داخل حلقش کنم
    خب داشتم میگفتم دیشب حدود ۳سی سی خورد ولی امروز حدود ۱۰ سی سی بهش دادم بعد ۱ ساعت که رفتم سراغش دیدم همرو بالا اورده
    ومجبور شدم دوباره بهش بدم ولی مقدارشو نصف کردم خداروشکر فعلا بالا نیاورده
    دلیل استفراقش رو میدونید ؟؟

    خیلی ممنونم ازتون

    پاسخ
    1. آرشام

     راستی شل شدن مدفوع برای این نیست که من یکم شل میدم سرلاک رو بهش
     و رنگ مدفوعش سبز هستش

     پاسخ
     1. مجتبی

      سلام
      خواهشا برای دریافت پاسخ صبر کنید و همه سوالتون رو در یک پست ارسال کنید.
      وقتی جوجه سرلاکی تغذیه میشه فضله اون آبکی هست و این مورد طبیعیه.
      ضمنا دلیل بالا اوردن غذا میتونه از پرخوری و یا حتی استرس باشه اگر فقط یک مرتبه این کار رو کرده و دیگه تکرار نشده موردی نداره پرنده تازه وارد هست و تا جا بیفته چند روزی زمان میبره شما سعی کنید به مقدار کم اما در وعده های بیشتر اون رو تغذیه کنید تا گرسنه نمونه و زیادی هم چینه دانش پر نشه و بالا نیاره.
      البته اگر ۳۴ روزه که فرمودین سنش درست باشه نباید در این حد بخوابه ولی خب ممکنه اون هم طبیعی باشه .
      در نوع سرلاک هم باید خیلی دقت کنید و اگر سرلاک حاوی شیر و لاکتوز باشه چون پرنده نمیتونه لاکتوز رو هضم کنه دچار مشکل میشه و البته پرنده ۳۴ روزه باید کم کم غذاهای دیگه هم جلوش بذارید و از ۳۸ روزگی کم کم نوک بزنه و غذاهای دیگه رو هم بخوره.
      فضله سبز هم اگر چسبناک و کشدار هست نشانه خوبی نیست مخصوصا اگر به مقعد پرنده هم میچسبه نشانه ای از نیوکاسل میتونه باشه که هیچ درمانی هم نداره اما اگر فضله سبز ابکی معمولی هست مشکلی نیست و از نوع تغذیه هست.

      پاسخ
 2. سینا

  من دوتا عروس دارم ولی می‌خوام برم مسافرت و اشنایی ندارم که به اون بسپارم. باید شرایطش چه گونه باشد که زنده بماند

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتره که یک نفر، (بالاخره همسایه ای، کسی) از اونها مراقبت کنه با اینحال مجبور شدید باید اب و دون به اندازه کافی در اختیارشون باشه و حتی از غذاریزهای بزرگ استفاده کنید و سفرتون هم زیاد طول نکشه. در نهایت بهترین گزینه سپردن پرنده ها به دوستی اشنایی، کسی هست.

   پاسخ
 3. سینا

  من به جای کرمک دوچرخه از لوله سرم دارم به مرغ عشقم غذا میدم به صورت دستی اولشم خیلی نرمه این خوبه یا حتما باید کرمک دوچرخه باشد

  پاسخ
 4. Reza

  سلام
  من یه عروس لوتینو دارم که هر چند وقت یه بار بالاش خونی میشه وقتی هم چک میکنم میبینم شا پر هاش و پرای جدیدی که خواستن در بیان خونی شدن و انگاری بد درومدن مشکل چیه چکارش کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام.
   والا دقیق نمیدونم. ممکنه به جایی برخورد میکنه و خونی میشه؟ با این حال میتونید برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 5. آرشام

  سلام جوجه عروس من رو اپن خونه بود که یدفه پرید و مستقیم رفت تو شیشه پنجره صب این اتفاق افتاد و داخل یکی از بینی هاش خون بود و دور بینیش هم خیلی کم جای خون مونده خیلی نگرانم چه اتفاقی براش میوفته

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ کار خاصی نمیشه براش کرد باید صبر کنید وببینید چی میشه به نظر میاد ضربه خیلی محکم نبوده چون بنده عروس هلندی رو اینطوری از دست دادم و ضربه مغزی شد ولی اینکه تا الان زنده مونده و علائم خاصی نداره نباید مشکلی براش پیش بیاد دیگه توکل کنید به خدا.
   بهتر پرهاش رو کوتاه کنید تا اینطوری پرواز بلند نداشته باشه.

   پاسخ
 6. سینا

  ببخشید اشتباه نوشتم ۰من از اون فرمول سیب زمینی زرده ی تخم مرغ بیسکوییت مادر خمیر نون باگرد چون سفت شده بود اب جوش ریختم توش گزاشتید خنک شده بیسکوییت مادر خالی هم با اب جوش قاطی می‌کنم بهش میدم البته وای میستم خنک شده باشه ؟کدوم روش بهتره؟روش دیگه است که امکان باشه به ما بگی؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تخم مرغ بخوره براش خوبه همون تخم مرغ و بیسکوئیت خیلی بهتره. بنده پست های اضافه رو با اجازتون حذف کردم.

   پاسخ
 7. آرشام

  سلام جوجه من حدود ۴۳ روزشه ولی هنوز ارزن و تخم کتان رو نوک نمی زنه . بنضر شما چه غذای جلوش بزارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تخم مرغ و غذای نرم رو جلوش بذارید. به صورت دستی دانه ها یا میوه یا همین تخم مرغ رو نزدیک منقارش بگیرید تا بخوره و کم کم یاد بگیره.

   پاسخ
   1. آرشام

    تخم مرغ رو اب پز کر دم و رنده کرده گذاشتم جلوش نوک میزنه ولی چیزی نمیخوره

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     طبیعیه باید عادت کنه و کم کم بخوره قرار نیست یک مرتبه همون روز اول نوک بزنه و همه رو بخوره.

     پاسخ
 8. ملیکا

  سلام
  من میخواهم یک عروس هلندی سفید هفت ماهه بگیرم که دست اموز هم هست اونوقت چقدر طول میکشه
  که باهام انس بگیره ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   از یک روز تا هیچ وقت.
   به خیلی چیزا بستگی داره. اگه دست اموز بگیرید و قبلا دستی شده باشه ممکنه خیلی زود و در همون چند روز ابتدایی به شما هم عادت کنه. البته نباید عجله کنید. خیلی نمیشه دقیق گفت که چقدر طول میکشه.

   پاسخ
 9. مهدی

  سلام
  عروس هلندی ها رو چند روز یک بار باید حمامشون کنیم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   زورکی هیچ زمان حمامش نکنید و اگر خودش دوس تداره هفته ای یک مرتبه و در فصل زمستان هم کمتر و حتی اگر هم زمسان حمامش نکنید مشکلی پیش نمیاد حداقل سرما نمیخوره پس در ایم فصل مراقب باشید وقتیکه پرنده رو حمام میکنید سرما نخوره.

   پاسخ
 10. شقایق

  عروس هلندی ها به چه چیز هایی حساسیت یا آلرژی دارند ؟
  چه نوع ویروس هایی میگیرند؟ آیا دچار ویروس های خطر ناک هم میشوند؟
  آیا بیماری های واگیر دار هم دارند؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در مورد موجود زنده نمیشه اینطوری نظر داد و بستگی به شرایط نگهداری و خود پرنده داره.
   مثا الان میشه گفت شما به چی حساسیت دارید خیر چون برای هر شخصی فرق میکنه پرنده هم همینه و هر کدوم با دیگری متفاوته.
   اما ویروس و بیماری باز همینطور بسته به شرایط داره. هر موجود زنده ای همه نوع بیماری میتونه بگیره.

   پاسخ
 11. شقایق

  راسته که عروس هلندی لوتینو ی نر حرف نمی زنه ؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر الکیه.
   ضمنا به صورت کلی عروس هلندی سخنگوی خوبی نیست اما دیگه ربطی به جنسیت و رنگ پرنده نداره.

   پاسخ
 12. neda

  با درود و خسته نباشید . ما حدود ۲ ماهه پیش این عروسو خریدیم میخواستم ببینم جنسیتش چیه .عکساشو براتون آپلود میکنم. و اینکه طبق گفته ی فروشنده الان باید ۴ماهه باشه میخواستم بدونم الان غیر از تخم کتان و ارزن و برنج و تخم مرغ دیکه چی میتونم بهش بدم . متشکرم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   تشخیص جنسیت عروس هلندی زیاد سخت نیست و از روی رنگ گونه و پترن پرهای دم میشه تا حدودی جنسیت پرنده رو تشخیص داد. یه جستجو در همین سایت یا در اینترنت بزنید با تصاویر و روش های مختلف اموزش تشخیص جنسیت عروس هلندی رو پیدا میکنید.
   تخمه افتابگردان هم میتونید در اختیارش بذارید، هفت تخم میتونید تهیه کنید و در اختیارش بذارید، انواع میوه ها، ذرت تازه(شیر بلال)، جوانه دانه ها، سپیا هم واسش عالیه.

   پاسخ
 13. اشکان

  سلام خسته نباشید
  عروسام بعد ۳ سال دوباره تخم گذاشتن ِروز ۱۶ هم ما اسباب کشی کردیم و من با نهایت احتیاط جابه جاشون کردم از این ساختمون رفتیم ساختمون کناری
  متاسفانه چند روز گذشته و حالا که روز ۱۹ هستش دیگه رو تخما نمیخوابن
  خیلی ناراحتم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فعلا دست کاریشون نکنید و بذارید آرامش داشته باشن و اتاق رو گرم نگهدارید و در محل کم رفت و آمد باشن دیگه امید به خدا ببینید چی میشه.

   پاسخ
 14. Mohhamaf

  سلام من میخوام عروس هلندی بگیرم ولی وقت زیادی براشون ندارم چیکار کنم

  پاسخ
 15. P.n

  سلام ببخشید من عروس هلندیم الان چند روزیه مدفوعش گاهی مواقع ابکی(مدفوعش به همراه اب هستش) و گاهی مواقع عادیه..به تخم کتانم علاقه زیادی داره..وقتی هم کنار گرما میمونه مدفوعش دوباره عادی میشه..هیچ کسالت و بی حالی نداره و رفتارش عادیه…غذاشم ارزن و کتان و شاه دانه و سیاه دانه س..دلیلش چی میتونه باشه؟تو این چندروز که همه جا بسته اس من چیکار براش بکنم؟!ممکنه مریض باشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به نظرم طبیعیه و مشکلی نداره. مدفوع پرنده حاصل نوع تغذیه پرنده است و گاهی غذای کمتری خورده یا میوه خورده و مدفوعش ابکی هست و گاهی عادی. این موارد طبیعی هست و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
  1. MAHDI rezaei

   سلام
   داش من منکر این نشدم درسته وقتی دستی باشه نمیره اما زمانی ک بیرون باشه و بترسه میپره و میره و اگر هم بخواد برگرده راهو بلد نی خودم کم کم ۱۰ تا مورد اینجوری دیدم
   قربان شماMAHDI

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code