شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,614 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. مرتضی

  والله الان تقریبا نزدیک یک هفتس پیش هم هستن داخل لونه میرن و میان از نظر تغذیه هم من فقط دون براشون گذاشتم بله ماده کاملا امادس نره هم همین طور تغزیه چی صلاح میبینین که من براشون بزارم من نرو گرفتنی تو مغازه داشت کاملا میخوند مست مست بود ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   غذای نرم حیوانی مثل تخم مرغ و مولتی ویتامین مخصوص طیور در دوران اماده سازی برای تولید باید استفاده بشه.

   پاسخ
 2. Amir mahdi

  سلام می خوام عروس هلندی نر بگیر از طرف پرسیدم گفت دستی ۱ سال ۶ ماهشه تا الان ۳ تا ماده کشته اگر من اینو بگیرن باهم رفیق میشه

  پاسخ
 3. Amir mahdi

  سلام امروز از مغازه عروس هلندی گرفتم ۳ یا ۴ ماه مغازه داره گفت یک هفته نگهدار بعد یک هفته بیا پر هاش برات کوتاه کنم دستیش کن
  اگر پر هاش کوتاه کنه دوبار در میاد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   پرهای کوتاه شده رشد نمیکنه ولی در نهایت اون پرهای چیده شده و حتی پرهای چیده نشده در پرریزی پرنده از بدنش جدا میشه و پر جدید جاش سبز میشه. به عبارتی کوتاه کردن پرهای پرنده دائمی نیست و بالاخره بعد از مدتی پرنده پرریزی میکنه و پر جدید در میاره.
   ضمنا برای دستی کردن عروس هلندی بهتره پرنده ای رو خریداری کنید که نیمه دستی باشه یا سرلاکی باشه. الان چه کاریه و تا پرنده بخواد به محیط عادت کنه باز ببرید و پرش رو کوتاه کنید و استرس بگیره. به نظرم این کارو انجام ندید یا همون وقتی که خریدید طرف باید اینکارو میکرده یا الان که انجام ندادید دیگه یک هفته بمونه و باز ببرید پرشو بزنه که چی بشه؟ بدون کوتاه کردن پر هم میشه پرنده رو دستی کرد.

   پاسخ
 4. Amir mahdi

  سلام حرف شما گوش کردم نبردم به جاش با چسپ نواری ۳یا۴ تا شاه پرش بستم دیگه نمیتونه پرواز کنه الان باید چیکار کنم ی یک ساعت آوردمش بیرون رودستم بعد بردمش تو قفس تا با دست گرفتم فهمیدم گاز گرفتن بلد نیست من چه مراحلی باید اجرا کنم تا دستی بشه
  یکی از دوستام میگفت یک ساعت بیارش بیرون باهاش بازی کن اینجوری عادت میکنه بهت؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممنون که حرف مارو گوش کردید. اما چرا پرهاش رو با چسب بستید. این حرفو که ما نزدیم؟!! بستن پر طوطی کار درستی نیست و اصلا کاربردی هم نیست. طوطی ها راحت چسب رو میکنن و حتی ممکنه در هنگام کندن چسب به پرها هم اسیب بزنن. هر جوری که پرها رو ببندید طوطی ها با منقارشون میتونن بکنن. به نظرم نباید اینکارو میکردید.
   ضمنا برای دستی کردن پرنده باید مرحله به مرحله برید جلو. نمیشه روز اول پرنده رو اورد بیرون و دستیش کرد. باید از همون داخل قفس با دست تغذیش کنید. کامل که به شما و دستتون عادت کرد و حتی تو همون قفس اومد روی دستتون پرنده رو بیارید بیرون. بعد از اینکار بیرون هم که بیاد یکی دو بار اول ممکنه بپره و باید محیط اطراف رو سیف کنید. در نهایت هم چون به شما و دستتون عادت کرده مشکلی نیست و برگردوندنش به قفس ساده است.

   پاسخ
 5. ناشناس

  سلام وقت بخیر
  دوستم یه عروس داره که متاسفانه بیماری ایذر پرندگان داره من خودمم عروس هلندی دارم
  چندروز پیش دوستم اومده بود خونمون پیش عروس هلندیم.
  حالا سوالم اینه می‌تونه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتر بود با توجه به اطلاعی که داشتید پرنده ها برخوردی با هم نداشتن و نزدیک هم نمیشدن. اگه نزدیک هم شدن و ارتباطی باهم داشتن بله احتمال انتقال بالاست.

   پاسخ
   1. ناشناس

    پرنده ها که نزدیک هم نشدن
    صاحب پرنده ی مریض اومده بود خونمون پیش عروسم
    وگرنه عروس مریضش که تو خونه خودش بود

    پاسخ
 6. محمد+حسین

  سلام وقتتون بخیر من ۸ماه پیش برای اولین تجریه عروس هلندی گرفتم همون موقع هم تو این سایت از تجربه هاتون استفاده کردم الان چند تا سوال دارم
  من دوتا عروس هلندی گرفتم لوتینو هستند ک البته هردو بچه یک جفت بودن ک گرفتم سنشون اگ فروشنده راست گفته باشه الان حدودان ۱۱ماه تا یکسال دارن
  .یکی از پرنده هام تخم گذاشته ولی با اون یکی جفت نیستن اصلا نمیدونم اون یکی نره یا ماده پریروز تخم گذاشته تخمشو برداشتم نطفه نداشت یک لونه براش گذاشتم الان دوباره یکی توی لونه گذاشته سوال ک دارم اینه ۱.باهاش چیکار کنم تخمشو بردارم یا بزارم زیرش بمونه؟
  ۲.برای زیر پاش چی بگیرم پنبه دونه یا خرده چوب بزارم زیرش؟
  ۳.اگه اون یکی نر باشه چون خاهر بردارن نمیخام جفت بخورن الان باید جداشون کنم؟ برای این که جفت بگیرم براش بچه هاش همگی لوتینو بشن باید نره حتما لوتینو باشه؟
  ۴.لطفا یک راهنمایی کلی یا هرچیزی ک لازمه بهم بگید تا بتونم بدون اشتباه عمل کنم
  برای تعیین جنسیت اون یکی باید چیکار کنم برم دامپزشک، اگ عکس بگیرم بفرستم میشه از روی عکس تشخیص داد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب اینجوری پرنده ممکنه قهر کنه و بدعادت بشه. میزاشتید همه تخم هاشو بزاره و روش بخوابه. به هر حال تا همه تخم هاشو نزاره که شما یکدونه رو بردارید باز تخم میزاره تا همه رو بزاره.
   عموما طوطی ها نیاز به الیاف و پنبه دونه و اینجور چیزا برای تخم گذاری ندارن
   بهتره ابتدا جفت رو واسش تهیه کنید. یا حتی اگه از نر و ماده بودنشون مطمئن هستید بزارید باهم جفتگیری کنن. دلیل نمیشه چون حتما خواهر و برادرن جوجه ناقص بشه یا …. البته احتمالش هست ولی خب احتمالش هم هست مشکلی پیش نیاد. این نظر من بود و شاید صد در صد درست نباشه. حالا خواستید یک نر با سن و سال مشابه و اماده تهیه کنید که با یک تیر دو نشون بزنید. اولا هم خونی رو از بین ببرید و دوم نر اماده احتمالا جفت گیری موفقی هم داره برای دوره های بعد.

   پاسخ
   1. محمد+حسین

    سلام مجدد میگم این الان عروس هلندیم دوروزه تخم دوم گذاشته همش روش خوابه ولی خب نطفه نداره .ولش کنم خودش متوجه میشه که تخمشو ول کنه بیاد بیرون یا من باید کاری کنم که این ول کن ماجرا بشه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     بعد از یک ماه خودش بیخیال میشه. حتی برخی زودتر هم بیخیال میشن. تخم رو هم بردارید ممکنه تو ذوقش بخوره و چند روزی بره تو لونه و بیاد بیرون و صدا کنه و … ولی خب زودتر بیخیالش میشه و همون یکی دو روز طول میکشه و ماده هم کمتر فرسوده میشه.

     پاسخ
 7. امیر

  سلام
  بین عروس و گرینچیک کدوم سروصدای بیشتری دارند؟ هم از نظر سرو صدا هم از نظر بلندی صدا.

  پاسخ
  1. م.یگانه

   گرینچیک آرومه و اصلا مگه میشه با عروس از نظر صدایی مقایسه ش کرد؟ مگر اینکه خیلی دستی بشه و بهتون عادت کنه که بخواد مداوم صداتون کنه که البته باز تون صداش در حد عروس نمیشه

   پاسخ
 8. ناشناس

  سلام وقت بخیر
  دلیل وجود ارزن تو مدفوع پرنده چیه؟
  درضمن خود عروس سرحاله و مشکلی نداره

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   علایم ابتدای عفونت روده یا کیفیت بد ارزن.ارزن رو حذف کنید.کمی هم شن و ماسه بدید بخوره برای هضم غذاش نیاز داره.

   پاسخ
 9. نگار

  سلام وقت بخیر.خواهشا زودتر ج بدین خیلی اورژانسیه.رنگ مدفوع عروس من کلا قرمز شده وهیچ علائمی از بی حالی و مریصی نداره فقط الان دیدم کلاقسمت سبزرنگ مدفوع از سبز به قرمز دراومده.جدیدا سنگ کلسیم توقفسشون گذاشتم وهیچ غذاجدید بهشون ندادم توروخدا علت بگین

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   اول از همه آرامش خودتون رو بدست بیارید
   اگه خون نیست ممکنه داره از چیز دیگه ای تغدیه میکنه دور از چشم شما مثلا چوب یا کاغذ.
   از سنگ کلسیم نیس-البته اگه منظورتون از سنگ کلسیم همون سپیا خودمون هست.-
   در ضمن مدفوع قهوه ای بهتر از سبزه.اتفاقا سبز خطرناکه.

   پاسخ
   1. نگار

    ممنونم.دیدم یکم از کارتن گوشه اتاق بوده رو خوردن.الان دوباره مدفوعش ب حالت قبل برگشته.پس بخاطر غذاشون بوده؟خداروشکر.گفتم شاید عفونتی چیزی باشه🥲
    مدفوع سبز چرا خطرناکه؟اخه همیشه رنگ مدفوعشون سبزه با ی مقدارم سفید

    پاسخ
 10. نگار

  سلام.عروس من مجدد مدفوع قرمز داره،ازدیشب تا امروز عصر مدفوعش مثل همیشه بود اما از عصر قسمت سبز رنگ مدفوع قرمز شده.لطفا جواب بدین ک اگر نشونه بیماریه زودتر ب دادش برسم.خون نیست.فقط قسمت سبزرنگ قرمز یاجگری شده

  پاسخ
 11. hamed.69

  سلام. یدونه عروس هلندی گرفتم فروشنده میگفت دو ماهشه ولی فکر کنم بیشتره. یکی دوتا از کاکولایه تاجش نیست فکر کنم ریخته. به نظرتون رشد میکنه یا مشکلی داره؟

  پاسخ
 12. C

  وقت بخیر سلام
  من یه عروس لوتینو رو یه ماهه که بود خریدم و با سرلاک a19 بزرگش کزرم الان دیگه ۳ماهس و خودش غذاشو میخوره خیلی گندم پخته شده رو دوس داره و خیلی زیاد ازش استفاده میکنه هر میوه ایم که براش میزارم نمیخوره به اصطلاح بد غذاس و دوس داره با قاشق بهش غذا بدم
  تقریبا دو هفتس که رنگ مدفوعش حالت سبز داره با رگه های سفید یجا خوندم ممکنه عفونت باشه خاستم ازتون کمک بگیرم که راهنماییم کنین چون دامپزشک خوبی تو شهر ما وجود نداره.مرسـی.

  پاسخ
 13. محمد+حسین

  سلام وقت بخیر من دوتا عروس هلندی دارم اط بچگی بزرگشون کردم حدودان یک سال دارن
  یکی از اینا ک نره پراش به شدت به هم ریختس قبلا بد بود وضعیت پراش ولی تازگیا خیلی بدتر شده دیگ نمیتونه درست پرواز کنه نمیدونم حس میکنم یک لرزش کوچیک هم بدنش داره
  باید چیکار کنم براش بهتر بشه مولتی ویتامین و کلسیم و تخم مرغ اب پز مرتب بهش میدم ولی حس میکنم نسبت به اون یکی یک مقدار کوچیک تره البته اون مادس این نر

  پاسخ
  1. محمد+حسین

   و اینکه ایا بیماری داره راه درمانش چیه چجوری درمانش کنم؟ ممنون

   پاسخ
   1. alirezaj

    سلام
    بیمار که هست لی با این علایم کمی که شما گفتید بیماری قابل شناسایی نیست.

    پاسخ
 14. امیرعلی

  باسلام و عرض شب بخیر خدمت اساتید گرامی؛
  بنده یک جفت عروس با سابقه جوجه دهی قبلی خریداری کرده و بعد از ۲ ماه تقویت و جفت گیری بالاخره زمان تخم گذاری رسیدو دو روز پیش اولین تخم و امشب دومین تخم رو گذاشتن اینو از سوت زدن و شادی نر متوجه شدم ؛
  سوال اولم : اینا صب تا شب داخل لونه روی تخم میخوابن و شبا جفتشون میان بیرون یا نر بیرون رو میله میشینه و ماده هم ورودی لونه حتی براشون چراغ شب خواب هم روشن گذاشتم باز همین مشکل پیش اومدحتی چراغ اتاق رو هم روشن گذاشتم همین موضوع تکرار شد متاسفانه! سوالم اینه آیا صب میخوابن و شب نمیخوابن تخما سرد میشه خراب میشه تخما؟ و اینکه میشه منتظرن تخم گذاری کامل بشه و بعد ی سره رو تخما بخوابن ؟؟راه چاره چیه اقدام خاصی لازمه بنده انجام بدم؟؟ پیش از پیش از راهنمایی اساتید محترم سپاسگذارم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   هیچ کاری نمیتونید بکنید تا خودشون تجربه شون بالابره و یاد بگیرن.و با محیط اخت بشن

   پاسخ
 15. koroshvatani

  سلام دوستان من دیروز دو عدد عروس هلندی (یکی ابلغ نر و دیگری مرواریدی ماده ) مرواریدی ماده بسیار وحشی هستش و در واقع فقط برای جفت خریدم،نر هم بسیار وحشی بود اما من با توجه به توضیحات شما باهاش ارتباط داشتم و الان دستی اما یک مشکلی هست که بیرون قفس باهم بازی میکنیم و… اما میزارمش تو قفس شروع می‌کنه منو گاز گرفتن این بخاطر اینه که ماده تو قفسه؟ و یک سوال دیگه اینکه من اگه ماده رو پس بدم و یکی دیگه نر بخرم موقع هایی که خونه نیستم حوصلشون سر می‌ره یا باهم سرگرم هستند و یا باز پر هاشونو یه وقتی میکنن برای جفت.

  ممنون میشم سریع جواب بدید 🙏🙏🙏🌹❤️

  پاسخ
  1. hossein talebi

   سلام کوروش جان
   از اکواریوم به پرنده تغییر کاربری دادی ها😉
   مبارک باشه🧿🧿
   با توجه به تجربیات خودم و خانواده
   بگم که این موضوع طبیعیه
   چون خود شما رو اگر بندازن داخل یک زندان بعد شما رو بیرون بیارن و اون حس ازادی رو بچشی حاضری برگردی داخل ؟ خیر!
   درضمن هرگز این کارو نکن به دو علت
   ۱ نر به ماده عادت کرده (نر خیلی زود عادت میکنه به همه چی) و اینکارت باعث افسردگی میشه
   ۲ تقریبا توی همه حیوانات نر ها قلمرو طلب اند و تعداد کمی حیوان وجود داره که مادش قلمرو طلب باشه
   (اینو خودت توی ماهی اکواریومی دیدی)
   و اینکارت باعث حتی جلوی خودت به هم اسیب برسونند (پسر خاله من اینکارو کرد که منجر شد به شکستن پای یکی از عروس ها شد )
   ببخشید یکم طولانی شد 🌹🌹❤️❤️

   پاسخ
   1. Ali

    سلام خسته نباشید. من یه عروس نر دارم که موقع غذا خوردن عجله میکنه وبعضی وقتا تو مدفوعش هم ارزن هست بعضیاش ارزن با پوست هستن
    بخاطر تند غذا خوردنشه؟ چون سرحاله و مشکلی نداره
    یه سوال دیگم داشتم حدود یساله ک براش جفت گرفتم و الانم باهم خوبن و جفتن.ولی تاحالا ندیدم جفت گیری کنن نمیدونم تخماش نطفه داره یا نه

    پاسخ
    1. alirezaj

     سلام
     ارزن رو حذف کنید.
     از قطره ویتامین آ د۳ ای استفاده کنید/

     پاسخ
 16. elahe75

  سلام و عرض ادب و ارادت.من چهار روزه یه عروس هلندی خریدم ماده هست و به گفته فروشنده دوماهه.مشکلی که دارم اول اینه که همش جلو ظرف غذاش وایساده و شیطون نیست بعد که غذا میخوره یه دونه مثلا میخوره و هزارتا می‌ریزه بیرون.از این غذاهای بسته بندی شده برند پتی فول که ترکیه ای هست
  این کارش چه دلیلی داره یعنی غذا رو دوست نداره؟غذاش توش همه چیز داره تخمه سفید و رنگهای دیگه و کلی دونه که نمیدونم چیه همراه یه کم ارزن
  سوال دیگه ام اینه کی ترسش ازم از بین میره این نیمه اهلی بوده
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید.اگه منو بشناسید من همونم دوسال پیش مرغ عشق خریدم و آقا شهریار عزیز لطف کردید منو راهنمایی کردید تا وارد شدم و الانم دارم ولی بچه نمیارن
  اون مرغ عشق سخنگو که داشتم و فیلمش هم گذاشته بودم رو موقع بردنش به مطب دکتر ناخنش رو کوتاه کنه ازم تو خیابون جلو در مطب دزدیدن
  اون لوریکیت سخنگو من بنظرتون بزارم نزدیک عروس هلندیم بشه یا نه؟چون همش دوست داره بیاد با این حرف بزنه مثل مرغ عشقها که همش پیش اونا می‌ره رو قفس
  فعلا فقط لوراکیت من تو خونه آزاد می‌چرخه اینا تو قفس هستن
  ممنون میشم منو راهنمایی خوب و همه چیز رو بهم راجب عروس بگید
  من همه مطالب سایت شما رو خوندم و همه جاش رو سرک کشیدم تو انجمن و سوال جوابها ولی بدتر گیج گیجک گرفتم

  پاسخ
  1. MOHAMMAD99

   سلام
   این خب تازه وارد محیط جدید شده طبیعی ساکت باشه و کم غذا بخوره
   دو تا نکته هم هست:
   غذاش باید ارزن و‌ کمی کتان باشه
   نه غذای مخلوط
   فقط ارزن و کتان
   چون دو ماهه هست و خیلی جوونه
   و اینکه یه مورد که احتمالش کمه، مطمئنید کامل دون خور شده ؟

   پاسخ
   1. elahe75

    سلام ممنونم از پاسخگویی شما.بله دیدم دونه میخوره البته اینو هم بگم فروشنده گفت دونخور هست و تو قفسش هم مخلوط هفت تخمه تو ظرف غذاشون بود
    که این واسش میریزم همه رو میریزه بیرون و ظرف رو خالی میکنه
    چشم ارزن و کتان میدم فقط بهش
    یه سوال دیگه دارم امروز به فروشنده زنگ زده بودم برای راهنمایی این فس فس کردن 🐍 بودنش گفت بخاطر تازه وارد بودن و استرس هست از قفس دربیار بزار بیرون بازی کنه تا سریع اهلی بشه
    حالا سوال من اینه که آیا این کار درسته انجام بدم؟بعد چطوری دوباره تو قفس بکنم چون دستی نیست این.میترسم دربیارم اونوقت تو کل خونه باید دنبالش کنم تا بشه گرفت حالا اگه به در و دیوار نخوره و آسیب نبینه یه بحث دیگه است
    چکار کنم زودتر اهلی و دستی بشه
    باهاش حرف میزنم نگاهم میکنه ولی ترس داره دست میبرم واسه تعویض غذا مثل مار فس فس میکنه و در میره
    این دستی کردنش رو بهم بگید بتونم بکنم یه لطف بزرگ در حقم کردید

    پاسخ
 17. elahe75

  سیب انبه کاهو اناناس موز هرچی میزارم نمیخوره اونقدر میمونه تا رنگش عوض میشه مجبورم دربیارم میوه ها رو
  چطوری عادتش بدم.بنظرتون با پارچه بگیرمش نوکشو فرو کنم تو میوه تا مزه اشو تست کنه خوبه یا نه این کار
  نمیخوام از الان بدغذا بشه میخوام همه میوه ها رو بخوره تا خوب تقویت بشه

  پاسخ
 18. MOHAMMAD99

  سلام
  به محیط و آدمای جدید و…..هنوز عادت نکرده
  الان به زور بخواید از قفس درش بیارید و دستیش کنید و….
  بدتر میشه و ترسو
  تو محیط ناآشنا هم پرواز کنه خودشو میزنه به دیوار و احتمالا میمیره
  حدودا دوهفته در حد حرف زدن و نزدیک شدن به قفس ادامه بدید
  بعدش میتونید غذا بریزید کف دستتون و ببرید تو قفس تا کم کم اعتماد کنه
  بعدش برید سراغ دستی شدن.
  آموزش دستی کردن طوطی رو بخونید:
  https://www.onlypet.ir/post-854/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B7%D9%88%D8%B7%DB%8C/amp/
  ……….
  عروس کلا به میوه تازه و تر علاقه ای نداره
  آناناس و موز و اینا اصن نباید داد
  اینا رو بدید فعلا
  جوانه گندم اول از همه
  فلفل دلمه ای
  سفیده تخم مرغ
  ذرت پخته
  سبزیجات مثل جعفری و‌ کرفس
  پفیلا بدون نمک و روغن

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *