شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,550 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. ARMIN

  سلام من ی چند روز هست ک میخوام پرنده بگیرم و از بین عروس هلندی و ملنگو بنظرتو کدوم بهتر هست

  پاسخ
  1. Sourena.B

   ببینید بستگی داره شما چه انتظاراتی داری.مثلا ملنگو توان سخن گویی بالاتری نسبت به عروس داره ولی خب استعداد عروس در یادگیری ترفند ها بیشتره.یا عروس یکم ارزون تره.راجب هر دو خوب تحقیق کن و بعد ببین کدوم بیشتر به سبک زندگیت می خوره

   پاسخ
 2. محمد حسین

  سلام من چند روز پیش دوتا عروس هلندی به گفته صاحبش ۲تا۳ماهه گرفتم چند تا سوال کلی داشتم ممنون میشم کمکم کنید
  ۱.اول که این دوتا از یک جفت هستن ، نر و مادشو نمیدونم لوتینو هست نژادش میخاستم بدونم الان میشه جنسیتشو مشخص کرد یا ن ؟ اگ یک وقت از دوتا جنسیت مختلف بودن از کی جداشون کنم ک باهم جفت نخورن میخام ترجیحا هر دو رو نگه دارم براشون ۲تا عروس دیگ بگیرم
  ۲.براشون ارزن و تخمه و چند تا چیز دیگ قاطی بود خریدم.اول که چون من تجربه نگه داری پرنده ندارم و فقط ماهی داشتم مثل ماهی باید به نسبت نیازشون تو وعده های مختلف غذا جلوشون بریزم یا ظرفشونو پر کنم خودشون به اندازه میخورن؟
  برای برطرف کردن کل نیاز غذاییشون غیر از این چه غذاهایی بدم بهشون چند بار در هفته؟کف دریا به چه دردشون میخوره چون پیشنهاد کردن بگیرم براشون؟ یک سری غذا ها هست شبیه کرم اگ اشتباه نکنم میگن لارو سوسکه برای برطرف کردن نیاز پروتئین شون مفیده
  قطره مولتی ویتامین توی ابشون چند قطره و چند بار توی هفته بریزم و ویتامین های دیگ ک به صورت قطره هست لازمه تهیه کنم براشون
  ۳.چند تا سوالم دارم درمورد نگه داری و تربیتش
  کف لونه ک خریدم براش چی بریزم ؟
  هنوز زیاد دستی نیستن سعی میکنم وقتی غذا میخورن دستمو ببرم داخل به دستم عادت کنن امروزم در قفسو باز کردم ک بیان بیرون آخر شبم کردمشون تو فقط یکیش وقتی دستمو زیر شکمش میبرم گاز میگیره قدم بعدی چیه چیکار کنم زودتر بهم عادت کنن
  شرمنده سوالاتم زیاد شد نمیتونم روی جونشون ریسک کنم با ازمون و خطا این اطلاعاتو بدست بیارم و ممنونم بابت راهنماییتون
  فقط اگ پیشنهادی نکته ای چیزی هست ک لازمه بدونم یا چیزی براشون مهیا کنم لطفاً بهم اطلاع بدید تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ۱- عروس ها در سن یک سال و نیم به بالا به بلوغ میرسن و جفتگیری میکنن. مهم نیست که الان کنار هم باشن.
   ۲- ظرف غذا شامل بذرها باید همیشه کنارشون باشه و خودشون هر موقع گرسنه بشن میخورن و پرنده ها بیش از حد تغذیه نمیکنن و به اندازه میخورن و جای نگرانی نداره. فقط دقت کنید میوه جات، تخم مرغ، جوانه دانه ها به صورت وعده ای و فقط یکبار در روز بهشون بدید اما دانه های خشک همیشه کنارشون باشه.
   ۳- تخم مرغ در هفته میتونید تا سه بار به پرنده ها بدید. میوه جات مثل سیب روزانه یا یک روز درمیان، جوانه دانه ها، سپیا یا همون کف دریا که فرمودید(تامین کلسیوم). از لارو حشرات مثل کرم که فرمودید یا سفیده تخم مرغ برای تامین پروتئین مورد نیاز میتونید استفاده کنید.
   ۴- مولتی ویتامین با تغذیه غنی و در صورتی که پرنده ها از میوه جات و جوانه دانه ها استقبال میکنن نیاز نیست مگر در مواقع تکثیر.
   ۵- هیچی. اگرچه پوشال میریزن ولی برای جوجه ها اصلا فعلا لونه لزومی نداره.
   ۶- سعی کنید با دست به پرنده هاتون غذا بدید و از دستتون غذا رو بگیرن.

   پاسخ
 3. محمد حسین

  شرمنده .من سعی میکنم بهشون غذای مختلف بدم ولی اصلا استقبال نمیکنن برگ کاهو گذاشتم از ظرف انداختن بیرون سیب هم قاش کردم اونم همینطور البته بزرگ بریدم ک با پا بردارن خودشون بخورن چجور به غذای جدید عادتش بدم سفیده تخم مرغم نمیخورن اخه من صبح میزرام عصرم هیچی نخوردن برمیدارم
  باید گشنگیشون بدم؟ بعد اگه بخام گشنگیشون بدم بعد تو دستم دونه بریزم بخورن چند ساعت یا چند روز باید دونه جلوشون بردارم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عروس هلندی ها به ندرت از پاشون برای گرفتن غذا و خوردن استفاده میکنن. سیب یا کاهو رو بین میله ها و نزدیک چوب نشیمن قرار بدید یا اینکه با گیره هایی که هست وصل کنید به نزدیکی چوب نشیمن.
   غذاهایی که نمیخورن رو ابتدا میتونید با غذایی که دوست دارن مخلوط کنید و ببینید چی میشه. شاید بخورن. میوه ها رو میتونید ابشو بگیرید و به صورت ابمیوه بهشون بدید یا حتی با یک غذایی که دوست دارن مخلوط کنید. در نهایت واقعا اگه هیچ استقبالی به میوه و سبزی و جوانه دانه ها و …. نکردن میتونید از مکمل ها و مولتی ویتامین ها استفاده کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 4. pam

  سلام پرهای عروس هلندی من که از حموم و اب فراریه حس میکنم خیلی چرب شده حدود ۱ هفته هست اینجوری شده. مشکلی براش پیش نمیاد ؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   با اب پاش داخل قفس حمومش بدید فقط قبلش غذاش رو بردارید که خیس نشه

   پاسخ
 5. pam

  از ابپاش به شدت میترسه حدود ۳ هفته باهاش کار کردم. بهتر که نشد هیچ ابپاش رو میبینه فرار میکنه /:

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه به حمام عادت نداشته باشه. البته دمای هوا و گرما زدگی پرنده هم مهمه برای استحمام و همینجور ممکنه نخواد حمام کنه. بخش حمام دادن طوطی سانان رو مطالعه کنید.

   پاسخ
 6. نگارین

  ده روز که ی عروس هلندی هفت ماهه دارم که فقط ارزن میخوره هر غذای دیگه از سبزیجات و میوه و تخم مرغ و جوانه ودانه ها …. براش بذارم نمیخوره و اینقدر سر و صدای عجیبی ایجاد میکنه تا زمانی که همون ارزن جلوش بذارم . بعد از ی هفته بهم عادت کرده و مدام میخواد پیشم باشه از این نظر خوبه فقط مشکل غذا داره و اینکه خیلی خودش میخارونه حتی پاهاش. و کرک زیادی میریزه یعنی اگه به کرک زیر پرش دست بزنی میریزه ولی پرریزی نداره به نظر سالم میاد. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کرک های پرش و مرتب سازی که میکنه برای این جوجه و در این فصل طبیعیه و باید پرریزی کنه و پرها رو تازه کنه و این موردش طبیعیه. حتی میتونید به پرنده استحمام بدید.
   در مورد غذا نخوردنش هم خیلی بعیده اگه کتان رو نخوره و حتما از تخم کتان هم استفاده کنید. همچنین اب میوه جات رو هم واسش بزارید شاید تغذیه کنه. اگه هم در نهایت واقعا به هر روشی اقدام کردید و هیچ میوه و سبزیجاتی رو نمیخوره از مولتی ویتامین و مکمل ها در ابخوری پرنده برای جبران استفاده کنید. سپیا هم استفاده کنید.

   پاسخ
 7. محمد حسین

  سلام دوتا عروس هلندی تازگی گرفتم چند بار بیرونشون کردم از قفس الان عادت کردن هر روز جیغ میزنن بیان بیرون منم توی اتاقم ازادشون میکنم بازی کنن ولی خیلی با همه چیز ور میرن توی اتاقم کاغذ و اسباب بازی خز دار هست ممکنه خز و کاغذ و پاره کنن بخورن براشون بد باشه
  یک سوال دیگ این ک لوتینو هستن آخر بالاشون سیاه شده یکم، عادیه یا کثیف شدن باید براشون آب بزارم بشورن خودشونو

  پاسخ
  1. Matin 1387

   اگه بخورن احتمالا مشکل پیش میاد براشون
   وقتی کثیف شدن باید خودتون بشوریدشون فکر نکنم خودشون رو خوب بتونن تمیز کنن

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   عموما طوطی ها کاغذ سفید رو الیافت و … رو نمیخورن و فقط تیکه پاره میکنن ولی خب روزنامه و خیلی چیزا رو هم ممکنه بخورن. کلا چیزی که فکر میکنید برای پرنده مضره رو نباید در اختیارشون قرار بدید.
   سیاه شده پر با کثیفی متفاوته. اگه از ابتدا سیاه بوده که هیچ ولی اگه کثیف شده با ابتنی بهتر میشه، از طرفی نهایتا این پر میفته و پر جدید جایگزین میشه.

   پاسخ
 8. زهرا

  سلام وقتتون بخیر
  ما دوسه روزه یه عروس هلندی خریدیم که اولش خوب بود غذا میخورد اواز میخوند گاهی، اما چون فروشنده گفته بود حرف میزنه و بعد دو سه روز هیچ حرفی نمیزد دوباره به فروشنده مراجعه کردیم و گفت که تو خونه ازادش کنید و متاسفانه اشتباه کردیم و ازادش کردیم
  پرنده پرواز میکرد و رو سرمون مینشست اما با اینکه داخل قفس از دستمون غذا میخورد اما بیرون قفس غذا میبردیم سمتش فقط حمله میکرد و گاز میگرفت، و موقعی که خواستیم بزاریم تو قفس چون از همه میترسید مدارم پرواز میکرد تو خونه وکلی ترسیده بود و یه ده پونزده تایی از پرای نرمش ریخت و موقع گرفتنم دمش یکم اذیت شد و وقتی گذاشتیم داخل قفس چند دقیقه بعدش یکی از پرای دمش افتاد
  واسه همین من خیلی نگرانم، ممکنه اتفاقی براش بیوفته؟الان چیکار باید بکنم تا ترسش ازم بریزه؟میترسم این اتفاقا باعث شده باشه بهمون بی اعتماد شه و باهام بد بشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بهتر بود اینقدر زود پرنده رو ازاد نمیکردید و صبر میکردید کامل به محیط و شما عادت کنه. به هر حال اگه پرنده دستی بوده نیازی به اینکار نبوده که پرنده رو بگیرید و به زور بزاریدش داخل قفس. خب اینجوری اعتمادش از شما سلب میشه و باز طول میکشه تا اعتمادش جلب بشه. به هر حال کاری هست که شده و بهتره یک مدت صبر کنید و با فاصله از قفس بشینید و باهاش مدام صحبت کنید. از پشت میله ها تغذیش کنید. اگه هم پرنده رو از قفس خارج میکنید نباید دنبالش کنید یا با دست پرنده رو بگیرید و منتقلش کنید به قفس. باید اجازه بدید پرنده به محیط عادت کنه. تنها قفس رو نزدیک پرنده بزارید که بتونه برگرده به قفس. همین.

   پاسخ
 9. mohamad hussein

  سلام من دوتا جوجه عروس ۴۰روزه خریدم توی سایت ننوشته بودید چه دمایی برای نگهداریشون خوبه توی سایت های دیگه خوندم دمای بین ۲۷تا۳۵ براشون خوبه در صورتی که این دما برای انسان قابل تحمل نیست
  می تونم تو دمای ۲۵ درجه یا ۲۴ درجه نگهداریشون بکنم ؟مشکلی پیش نمیاد؟سرما نمی خورن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   دمایی که برای خود شما مناسبه تا چند درجه گرم تر برای جوجه ها هم مناسبه. دمای بیشتر اصلا توصیه نمیشه. دمای ۲۵ که خودتون فرمودید برای یه جوجه چهل روزه عالیه.

   پاسخ
 10. mohamad hussein

  پس دما ۲۵ باشه مشکلی نداره؟ چون اکثرا پرسیدم میگفتن برای عروس هلندی ۲۷تا۳۵خوبه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کمی بالاتر باشه در حد ۲۸ الی ۳۰ درجه مناسبتره ولی ۲۵ هم قرار نیست پرنده رو بکشه. این جوجه با این سن دیگه به راحتی در دمایی که خودتون نه سردتونه و نه گرم هیچ مشکلی نداره. فقط باید دقت کنید که باد سرد به پرنده نخوره. دمای محیط اونقدر تاثیر گذار نیست که وزش باد مضره.

   پاسخ
 11. mohamad hussein

  ببخشید روزانه ۹ساعت خواب برای عروس هلندی خوبه؟۴۰روزه هستن عروس هام

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   طوطی ها در طول روز هم چرت میزنن و اینطور نیست که فقط خواب شب رو داشته باشن. برای این فصل بله خوبه.

   پاسخ
 12. مجتبی

  سلام و عرض ادب.
  من دیروز یه جفت عروس هلندی بالغ مولد خریداری کردم.
  خودم از پرنده کمی سر در میارم و چند ساله نگهداری میکنم (مرغ عشق ، کوتوله، عروس)
  جفتی که خریدم به گفته فروشنده جفتگیری کردن و چند روز دیگه هم تخم میزارن. از بابت مولد بودن هم کاملا مطمئن هستم. دو بار کار دادن و حدود دو ساله هستن.
  مشکلی که هست اینه که صاحب قبلی خیلی از تغذیه سرد و گرم سر درنمیاورده و ویتامین و تقویتی زیاد میداده و پرنده نر بخاطر مستی پرهای سر ماده رو هر از گاهی میکنه و ظاهرش خیلی زشت شده. نمیدونم به نظر شما از همین حالا تغذیه رو سرد کنم یا وقتی شروع به تخم گذاری کردن این کارو کنم ، که نر دست از سر ماده برداره؟؟ و دوم اینکه ماده ریز جثه است ، بزارم تخم بزاره یا جلوشو بگیرم تقویتش کنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بعد از تخم گذاری اینکارو انجام بدید. ضمنا تغییر در رژیم غذایی پرنده اگه یک مرتبه انجام بشه اصلا کار درستی نیست و از طرفی کندن پر و بال ماده میتونه دلیل دیگه ای هم داشته باشه. ممکنه دچار کمبود کلسیوم هست، ممکنه به اینکار عادت کرده باشه یا ….

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام. ممنون از پاسخگویی شما.
    حدس خودمم اینه که کمبود کلسیم دارن، چون از وقتی آوردمشون کف دریا گذاشتم و نر به شدت کف دریا مصرف میکنه. شاید قطره کلسیم هم براشون بگیرم.
    بازم ممنونم

    پاسخ
 13. ناشناس

  سلام وقتتون بخیر
  من یه عروس نر داشتم که حدود یک ماهه براش ماده گرفتم
  ولی الان چند روزه خیلی جیغ میزنه و دوست داره روی قفسش پارچه بزاریم یا فضا رو تاریک کنیم بعدش با ماده می‌ره کف قفس و اونجا براش آواز میخونه و حالت تهاجمی میگیره
  گاهی اوقات هم می‌ره تو ظرف دونه و دونه هارو می‌ریزه
  علتش چیه؟
  قبلا هم یه مدتی خیلی جیغ میزد ولی بعد چند روز خوب شد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   یک قوطی تکثیر واسشون بزارید. اینها دوست دارن یک لونه تاریک و دنج داشته باشن. یک قوطی تکثیر با سایز مناسب تهیه کنید و واسشون بزارید مشکل حله. ایشالا تولیدمثل هم میکنن و لذتشو میبرید.

   پاسخ
 14. Ali

  سلام
  از بین عروس هلندی ها کدوم نژاد بهتر صحبت میکنه من یه لوتینو دارم از سرلاکی بزرگ کردم ولی الان ف وشنده میگه نژاد خاکستری بهتر از لوتینو یاد میگیره و لوتینو فقط سوت میزنه درسته ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   همه نژادها میتونن سخنگو بشن و میتونن سخنگو نباشن. بین یک نژاد هم همینطور و نژاد عروس هلندی تاثیر زیادی تو استعداد پرنده نداره. اگرچه میشه دسته بندی کرد ولی دقت کنید ممکنه یک عروس خاکستری تقلید صدای زیادی داشته باشه و یه عروس خاکستری دیگه هم میتونه اصلا صدایی رو تقلید نکنه.

   پاسخ
 15. Schistura+pridii

  سلام خسته نباشید من یک دوست دارم که توی که توی کار هیبرید سازی طوطی ها هست میگه اگه عروس هلندی ماده رو با یک کاکادو نر با اندازه ی متوسط جفت بزنی اندازه ی جوجه ها به عروس هلندی میره و رنگشون شبیه به پدرشون میشه دلیلش هم اینه که چون تخم رو عروس هلندی گذاشته بچه ها هم اندازه ی عروس هلندی میشن آیا این حرف درسته ؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کاکادو با عروس هلندی جفت نمیخوره و اصلا بهم نمیخورن. البته من ندیدم و فکر نمیکنم این اتفاق بیفته.

   پاسخ
 16. Schistura+pridii

  سلام خسته نباشید علم من در مورد طوطی ها به گرد پای شما هم نمیرسه 😊😊 ولی چرا توی خانواده ی کاکادو ها هیبرید زیاد داریم و یکیشون از جفت‌گیری با عروس هلندی به و جود اومده اسمش طوطی Galatiel هست و طوطی زیبای هم هست 🌺🌺🌺

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در صورت تمایل در تالار گفتگو معرفیش کنید. اگرچه استثنا هست و اطلاعات کمی در موردش هست ولی خب میتونه معرفی بشه.

   پاسخ
   1. Schistura+pridii

    سلام من خیلی علاقه به این کار دارم ولی خوب بلد نیستم 😓😓🌺🌺🌺

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     به سادگی از طریق ایمیل ادرستون و لینک زیر عضو سایت بشین و بعد در تالار گفتگو و در بخش مربوطه یک تاپیک ایجاد کنید و عنوان و توضیحات رو وارد کنید و ارسال رو بزنید.
     برای راهنمایی بیشتر از لینک زیر استفاده کنید.
     https://www.onlypet.ir/help/

     پاسخ
 17. ناشناس

  سلام وقت بخیر
  برای عروس نرم دوماهه که جفت گرفتم همدیگه رو نوازش میدن و باهم خوبن ولی تاحالا جفت گیری نکردن.
  از روز اول ماده ریزه خوانی میکرد و دمشو بالا میبرد و بعد یه ماه ۷تاتخم هرز گذاشت.
  الان ماده بازم همون علائم مستی رو داره ممکنه باز هم تخم کنه؟
  و اینکه چند وقت یکبار و به چه تعدادی میکنه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله ممکنه تخم بذاره. ببینید ممکنه نر شما سنش کمه یا هنوز به بلوغ کامل نرسیده. ممکنم هست جفت گیری کنن و شما ندیدید و اگه تخم ها بدون نطفه هست با وجود جفتگیری برمیگرده به نطفه ضعیف نر که لازمه با مولتی ویتامین تقویت بشه.
   در اسارت با توجه به شرایط اب و هوایی و تغذیه ممکنه چندبار پشت سرهم تخم گذاری کنن و این بده البته. «به طور نرمال دوبار در سال.»

   پاسخ
 18. مرتضی

  سلام وقتتون بخیر یه سوالی از دوستان داشتم کسایی که تجربه این شرایط رو داشتن میخواستم بی زحمت یه کمکی به بنده بکنن من یه جفت گرفتم البته جفت نیستن اول ماده رو گرفتم چند روز بعد نرو اینارو انداختم کنار هم لانه هم قفس داره با هم غذا میخورن و داخل لانه میرن نر هی میخونه و داخل قفس میره و میاد ماده هم همچنین ولی نمیدونم چرا ماده اماده جفت گیری میشه تا نره سوارش بشه نره میزنه مادرو موهاشو میکشه میخواستم یه راهنمایی در خصوص اونا برام بفرستین ممنون از لطف عزیزان البته عروس هلندی هستن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   باید بهشون زمان بدید. ضمن اینکه توضیحات بیشتری هم لازمه. الان چند وقته کنار هم هستن؟ ایا هر دو به بلوغ کامل رسیدن؟ ایا برای اماده سازی هر دو از نظر تغذیه غنی اقدامی انجام دادید؟

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code