شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,500 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. pam

  سلام من یه عروس هلندی دارم که خودم تشخیص نمیدم نر هست یا ماده
  وقتی خریدیم گفت ماده هست ولی ظاهرش بیشتر به نر میخوره ولی بعضی چیزا هم شبیه ماده هست
  از کجا دقیق میشه فهمید نره هست یا ماده و میشه اینجا عکسشو بزارم

  پاسخ
  1. ناشناس

   منو سمت راست بالا آپلود سنتر بزنید عکس رو بارگذاری کنید لینک رو کپی کنید اینجا پیست کنید.

   پاسخ
 2. nima.ba

  با سلام
  من یه عروس هلندی جوان دارم که رنگش به ماده ها میخوره ولی مدتیه که آواز میخونه و نوکشو به زمین و چون میکوبه و همش نوازش میخواد به نظرتون ممکنه نر باشه؟

  پاسخ
  1. FISH KIPPER

   سلام خدمت شما . دوست عزیز به نظر بنده هم این عروس هلندی ماده است .

   پاسخ
  2. .

   دوست عزیز این عروسابعاد هلندی صد درصد نره از رنگ سرشو اینوانداخت میشه تشخیص داد روی چه حسابی میگید ماده هست؟

   پاسخ
 3. M.s

  سلام . من عروسم ماده اس جفت میخاست یه مدتی ، الان بدون جفت سه تا تخم گزاشته از کسی که عروسمو ازش گرفتم که توی پرورش عروس هستش گفتش ممکنه بیشتر از این هاهم تخم بزاره و بعدش حالت ازدواجیش از بین میره .. ولی خب حالا به تخم هایی که گزاشته زیادی وابسته شده و چون تخما توی قفس نیستن برای خواب نمیره تو قفس و وقتی هم میزاریمش تو قفس روشو میندازیم بی قراری میکنه! الان ما چیکار کنیم ؟ تخمارو برداریم ؟ یا بزاریم وقتی تخم گذاریش تموم شد ؟ چون الان هر یک روز ی بار یه تخم جدید میزاره .. ممکنه وقتی جوجه نشن افسرده شه؟ راهنماییم کنین باید چیکار کنم .. ممنون

  پاسخ
  1. .

   سلام روزبخیر. بهتر بود همون موقعی که احساس میکردید جفت می خواد براش می خریدید و الان همینطور منتظر جوجه ها میمونه و متاسفانه به سمت افسردگی میره پس بهتره ی جفت براش بخرید و همزمان تخم هارو ور دارید موفق باشید

   پاسخ
 4. علی

  سلام
  ما یه جوجه عروس هلندی داریم که تقریبا ۷ روزه است
  هر وقت که من دیدمش پای سمت راستش رو از پشت دراز کرده. نمیدونم طبیعیه یا نه.
  عکس میزارم اگر میشه راهنمایی کنید
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/09/163047766746031.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/09/163047766752382.jpg

  پاسخ
   1. علی

    پاش رو تکون میده و باهاش میخزه. از ناحیه زانو تکونش میده نه از ناحیه لگن

    پاسخ
 5. pam

  عروس هلندی من برای سایه اش اواز میخونه . عادیه یا به خاطر تنهاییشه ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عادیه. مخصوصا نر باشه که ممکنه به هر دلیلی بزنه زیر اواز. برای تنهایی هم اگه حس میکنید تنهاست و زمان کافی ندارید که کنارش باشید باید جفت واسش تهیه کنید و ربطی به اواز خوندن یا نخوندنش نداره. چون جفتم که داشته باشه اواز میخونه ولی تنهایی یک مسئله دیگست که میتونه پرنده رو برعکس دپرس کنه.

   پاسخ
 6. amirmsh6

  سلام من امروز یه عروس هلندی ۴ ماهه به گفته فروشنده خریدم و وقتی که تو راه تو ماشین بود حس میکردن تشنه هستش و رفتم خونه براش اب و دونه هایی که خود فروشنده گفت مناسبشه رو گذاشتم و الان روی چوب نشسته و از زمانی که اومده خونه لب به هیچ چیزی نزده و نمیزنه و چند بار رفتم جلوش با اسم صداش کردم تا یخورده صمیمی تر شه ولی باز فرقی نکرد و هنوز رو چوب نشسته حتی بعد از ظهر خوابیدم بلند شدم دیدم بازم بیدار نشسته خیره شده و روی سینش دو سه تا مر خیلی خیلی ریز قرمز هست و میخواستم بدونم دلیل این پر‌های قرمز چیه و در کل ایا الان پرنده من سالمه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب تازه پرنده رو خریدید و استرس زیادی کشیده و تا به محیط جدید عادت کنه طول میکشه.
   اون پرهای قرمز هم نمیدونم یا طبیعی هست یا رنگی خونی چیزی ریخته که قرمز رنگ شده. به هر حال فعلا اب و دون واسش فراهم باشه و زیاد دستکاریش نکنید و ترجیحا قفسش رو در نقطه بالایی قرار بدید که فقط صورت شما روبروی قفس قرار بگیره. کم کم به محیط عادت میکنه و واسش عادی میشه.

   پاسخ
 7. Mahdi

  سلام
  ببخشید از رو حالت مستی کردن عروس میشه فهمید که نر یا ماده ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   برای تشخیص جنسیت عروس هلندی راه های بهتری وجود داره تا اینکه خواسته باشید از روی مستی تشخیص جنسیت بدید. از رنگ گونه، راه راه زیر دم، جثه، فاصله لگن، اواز خوندن و موارد اینچنینی به راحتی میشه تشخیص جنسیت داد.

   پاسخ
 8. pam

  سلام عروس هلندی من خطوط راه راه روی دمش نداره این قطعیه برای تعیین جنسیت یا نه ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میتونه ماده باشه. مخصوصا اگه سرو صورتش هم خیلی رنگی نباشه و لپاش قرمز کمرنگه. نژاد خاکستری این ویژگی رو داره. ضمنا در مورد قطعی بودن که فرمودید باید بگم نه و کسی از راه دور و با توجه به توضیحات نمیتونه قطعی چیزی رو بگه، حتی روی عکس هم اشتباه میشه. در اینترنت تشخیص جنسیت عروس هلندی رو جستجو کنید مشخصه ها هست که میتونید مقایسه کنید.

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام من یدونه ماده اش را دارم دستیه اسمش طلاست بعد میخواستم بدونم عروس هلندی حرف هم میزنه

  پاسخ
  1. 30MAHI

   عروس هلندی استعداد سخنگویی داره .
   ولی انتظار کاسکو و آرا رو ازش نداشته باشید .
   از ۵ کلمه تا ۳۰ کلمه می تونید روش حساب کنید

   پاسخ
 10. Mohammad 8.731

  سلام
  چه جالب عروس هلندی من هم ماده هست دستیه و اسمش طلا هست 😁
  بیشتر عروس هلندی های نر قدرت تکلم دارند ( عروس هلندی داییم بالای ۲۰ کلمه صحبت می کرد) ولی ماده ها نهایت دو تا سه کلمه و اگر خیلی نخبه باشد پنج کلمه صحبت می‌کنه .
  موفق باشید 🌷

  پاسخ
 11. Mania

  سلام عروس من چشمش قرمز شده بعد میبنده چشمشوو همش سرشو تکون میده .. پرس و جو کردیم از پرورش دهنده ی طوطی گفت پماد جنتکس بخرین با قطره .. قطره رو ریختیم ولی پماد رو نمیدونیم چ شکلی بزنیم الان این داروها خوبن ? ببریمش دامپزشکی ? حس میکنم داره درد میکشه

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   عجیبه پماد تجویز کرده.اونهم برای پرنده.
   من بودم از قطره ضد عفونی چشم یا نفازولین استفاده میکردم.البته قدیم ترها چشم قناری رو با چای هم میشتم و درمان هم میشد.به هر حال استفاده از پماد رو توصیه نمیکنم چون باید روی چشم پرنده بمالید و همین هم ممکنه باعث عفونت یا زخم شدن چشم بشه و پرنده هم چون چشم رو ممکنه بخارونه کار بدتر میشه.
   البته که دامپزشک بهترین گزینه هست.استفاده از ویتامین آ رو هم توصیه میکنم.

   پاسخ
 12. 9960

  سلام وقت بخیر،
  دوستان بهترین نژاد عروس هلندی هم از نظر قیمتی هم از نظر زیبایی کدوم نژادش هست؟؟
  تجربه ندارم میخام برای اولین بار یه جفت بخرم، کدوم نژاد رو پیشنهاد میدید بغیر ألبیو؟؟؟
  توصیه إی هم اگه دارید بدید؟؟
  ممنونم

  پاسخ
  1. Mohammad 8.731

   سلام
   من نژاد های دوکت رو پیشنهاد میکنم ( حالا مرواریدی که کمیاب هست یا نمونه های فراوان تر )
   وایت فیس هم زیبا هستند .
   من با زعفرانی هم خیلی موافقم .
   اگر تجربه اول هست معمولی ( خاکستری ) بخرید تا اگر یک وقت خدای نکرده بیمار شدن یا دچار تخم ماندگی و … زیاد ضرر نمیکنید .
   پیشنهاد دارم پرنده ها رو پیش دامپزشک ببرید تا ویتامین های تقویتی و کلسیم به پرنده بده تا تخم ها بیشتر و جوجه ها سالم تر باشند ( پیشنهاد دارم در ارتباط با کلسیم حتما مراجعه کنید چون تخم ماندگی ممکنه به مرگ پرنده هم خطم بشه )
   موفق باشید 🌷

   پاسخ
   1. 9960

    خ ممنون،
    عروس هلندی اینقدر ضعیفه یعنی؟؟
    نگهداریش سخته؟؟
    البته چندین سال هست تجربه نگهداری جفت مرغ عشق رو دارم،

    اگه خ سخته نگهداری ازش چی رو پیشنهاد میدید بجا عروس هلندی؟؟
    تشکر،

    پاسخ
    1. Mohammad 8.731

     تقریباً میشه گفت موجود حساسی هست .
     اگر تجربه داشتید که راحته ولی اگر ندارید می‌تواند چالش برانگیز باشد .
     خوبه پس تا حدودی با نگهداری آشنا هستید .
     طوطی برزیلی مقاوم تر از عروس هلندی هست و تخم گذاری سریع تر دارد ولی باز هم برای کلسیم به دامپزشک مراجعه کنید.
     موفق باشید 🌷

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     خیلی پرنده ضعیفی نیست ولی نیاز به مراقبت و اصول نگهداری داره. همه موجودات همینطورن و ادمشم برخی اصول رو رعایت نکنه مریض میشه. پرنده ها هم همینطور. چه عروس هلندی بخرید و چه برزیلی یا سایر باید اصول نگهداری عمومی و شرایط نگهداری همون پرنده رو رعایت کنید. در اینصورت هیچ مشکلی پیش نمیاد و جای نگرانی وجود نداره.

     پاسخ
     1. 9960

      آها،آقا شهریار چ اصول و نکته های در رابطه با نگهداری عروس هلندی باید بیشتر رعایت بشه؟؟
      البته مقاله رو کامل خوندم،برای اطمینان بیشتر پرسیدم،ممنون میشم یه توضیح بدید،
      تشکر،

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       بهداشت. تغذیه مناسب، محل نگهداری مناسب، اگه انفرادی نگهداری میشه تنها نمونه و بیشتر وقتتون با پرنده گذرونده بشه، چیزهایی برای جویدن و بازی کردن داشته باشه و مواردی که در همین مطالب بالا گفته شده….

       پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code