شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

عروس هلندی ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست داشتنی هستند که نگهداری و تکثیر انها به سادگی امکان پذیر است. نگهداری انها به صورت انفرادی نیز میسر بوده و روابط عمیقی با نگهدارنده برقرار میکنند. در صورتی که این عروس ها را به صورت انفرادی و به عنوان حیوان دست اموز نگهداری میکنید باید وقت کافی برایشان بگذارید تا افسرده و بیمار نشوند

به ادامه متن توجه کنید

عروس هلندی

شناخت: عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی به انگلستان آورده شده است…. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده کم کم افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر و تاج رنگیشان می باشد، همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

طول یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکند. البته اگر از آنها خوب مراقبت کنید تا ۳۰ سال هم میتوانند زنده بمانند

انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی است

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید-نقره ای می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

.  . .

ابلق: ۷۰% زرد یا سفید (رنگ بدن) و ۳۰% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند و حتی در هر گونه رنگ امیزی زیادی را شاهد خواهیم بود ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند که میتوانند از نظر رنگ امیزی کمی متفاوت تر باشند ولی در همان گونه قرار داشته باشند

رفتار:عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و در صورتی که انفرادی نگهداری شود به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کنند. آنها کنجکاو و شیرین هستند و به همه جا سرک میکشند. انها دوست دارند همواره پهلوی شما باشند  یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود و همراه شما به این طرف و انطرف می اید. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند ولی دکرهای چوبی و یا براق ظریف از دست انها در امان نخواهد بود. انها مانند تمامی موجودات از بعضی چیزها میترسند و وقتی که می ترسند یا هیجان زده میشوند کاکل یا تاج خود را بلند میکنند و پرهای خود را به بدن چسبانده و درازتر از همیشه به نظر میرسند و در حالت نرمال و ریلکس شدن کاکل روی سر خود را به حالت اولیه یا خوابیده برمیگردانند و با تکان دادن پرها و پف کردن رضایت خود را نشان میدهند.

خرید: اگر میخواهید عروس هلندی را به صورت انفرادی و دست اموز نگهداری کنید بهترین گزینه برای خرید یک عروس هلندیی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است این کار باعث می شود که پرنده به انسان شدیدا خو گرفته و از او نترسد، گرچه عروس های بزرگ را هم میتوان دستی نمود و به انسان خو میگیرند ولی هیچ گاه مانند انواع کوچک که توسط انسان بزرگ شده اند نمیشوند


طوطیهای عروس بسیار دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آنها باید وقت زیادی صرف کنید, البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ کنید.

تربیت و آموزش: هر قدر که طوطی شما کوچکتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود. اولین قدم این است که شاهپرهای پرنده که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ می باشد قیچی کنید مراقب باشید که پرها خیلی کوتاه نشوند (برای اینکه زیبایی پرنده از بین نرود بهتر است دو یا سه شاه پر ابتدایی را جا بگذارید و بقیه را کوتاه کنید)، اگر در این کار وارد نیستید این کار را به یک خبره بسپارید. (اگر پرنده از کوچکی نزد شما بوده و تغذیه اش کردید لازم به کوتاه کردن بال ها نیست و در انواع وحشی برای دستی نمودن این کار انجام میشود) حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بماند. شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا پرنده احساس امنیت کرده و با شما خو بگیرد.

مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت کند بدین شکل هر وقت که پرنده را صدا کنید او هم با سرو صدا کردن جواب شما را خواهد داد. باید گفت که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.

بازی و اسباب بازی: عروس های جفت بیشتر اوقات را با هم مشغول هستند و شاید نیاز به اسباب بازی و اشتغال برای انها کمتر به نظر اید ولی تجربه نشان داده وسایل بازی  برای انواع جفت هم جذاب بوده و جفت به انها توجه میکنند و حتی گاهی با هم به رقابت میپردازند. به هر حال با توجه به مطالب یاد شده باید دانست که پرنده انفرادی بیشتر از انواع جفت به اسباب بازی و وسایل اشتغال نیاز دارند و باید برایشان تهیه کرد. آنها دوست دارند که با نوک خود چیزهایی را کنده کاری کنند که صد البته این کار هم به متوقف کردن رشد نوک پرنده کمک میکند و هم اینکه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد یا میتوان به اینگونه هم بیان کرد که این کنده کاری ها و بازی با وسایل جزئی از زندگی طبیعی انها به نظر میرسد بنابراین توصیه می شود که چند تا تکه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها وسایل بازی دیگری مانند زنگوله، پستونک و وسایل بازی براق که بسیار مورد توجه ان هاست قرار دهید. عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی کنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میکنند مثلا ممکن است که ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خود انداخته اند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند. پس برای آنها وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوک خود آنها را از زمین بلند کنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده میشود, گوشه ای کز میکند و گاهی اوقات هم سعی میکند تا با سر و صدا شما را متوجه خود کند. پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید که نمی توانید روزانه حداقل سه تا چهار ساعت وقت برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی را بعنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

قفس: قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته کند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرد. از آنجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی و معمول داخل قفس که عمدتا پلاستیکی میباشند و حتی برای قناری هم مناسب نیست باشد.

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید. اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید یا در کل زمانی که در منزل هستید او را ازادانه نگهداری کنید. عروس های رام و دستی ان هم به صورت انفرادی به هیچ عنوان دوست ندارند شما را ببینند که به اینطرف و انطرف میروید و یا در گوشه دیگری از منزل هستید و انها زندانیند. در این مواقع عروس ها به میله های قفس اویزانند و سعی میکنند خود را از قفس خلاص کنند

خواب:عروسهای هلندی شبها باید حداقل ۱۰ ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند. البته با وجود زندگی صنعتی ما این ۱۰ ساعت ممکن است کمتر یا بیشتر باشد و موقع خواب انها هیچگاه درست نباشد ولی انها به زندگی صنعتی ما هم میسازند و از این بابت نگران نباشید

نکته: گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکن است که از چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن کنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن کنید و با آنها حرف بزنید و آرامشان کنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محکم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

غذا:

الف) اگر پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقداری به مایع اضافه کنید. در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد می توانید از خمیر نان معمولی استفاده نمایید، تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

میتوانید از سایر غذاهای نرم که در قسمت تغذیه جوجه طوطی در قسمت موضوعات سایت اموزش داده شده است استفاده کنید

حالا یک سرنگ ۱۰ سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر ۳ الی ۵ سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود. سرنگ را ۸ تا ۱۰ سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود. اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید. بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.

پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا این پرنده ها باید ۱ ماه و۲ هفته تغذیه گردند(۴۰ تا ۴۵ روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببیند و به آن نوک بزند.

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.

حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.

کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

ب) پرنده بزرگ شده و قادر است خود غذا بخورد پس از غذاهای زیر استفاده میکیم:

غذاهایی که میتوانید به پرنده بزرگ بدهید انواع دانه ها میباشد که از ارزن ریز و درشت گرفته تا انواع تخمه افتابگردان را میتوان به انها داد. بهتر است از دانه های ریز مانند ارزن، تخم کتان، شاه دانه،سیاه دانه و ….. را به صورت مخلور یا تک تک را در یک ظرف و دانه های درشت مانند تخم افتابگردان، مغز خرد شده بادام یا فندق را در ظرف دیگر به پرنده خود ارائه دهید. اکثر عروس ها تخم افتابگردان را پوست میکنند و مغز ان را میخورند ولی برای بعضی استثناها که این کار را نمیکنند باید مغز تخمه افتابگردان را تهیه و به انها ارائه داد

در رژیم غذایی انها حتما از میوه و سبزیجات استفاده کنید. میوه هایی مانند سیب و سبزیجاتی مانند کاهو بسیار مورد علاقه عروس ها میباشد. با دادن میوه جات و سبزی ها به پرنده ویتامین های مورد نیاز عروس خود را تامین کنید

نکته:ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

حداقل هفته ای یک بار غذاهای نرم در اختیار پرنده خود قرار دهید. منظور از غذای نرم همان تخم مرغ اب پز به صورت رنده شده میباشد. میتوان به تخم مرغ، هویج و بادام رنده شده نیز افزود و کاملا با هم مخلوط نمود البته همه عروس ها به هویج و بادام علاقه یکسانی نشان نمیدهند و ممکن است از خوردن ان امتناع کنند و بهتر است از تخم مرغ خالی استفاده نمود. سایر غذاهای نرم را میتوان به انواع خمیر نان ها، نان سوخاری خیس شده در شیر یا چای کمرنگ یا اب میوه جات، برنج اب پز و حتی گوشت مرغ اب پز بدون ادویه جات نام برد

داخل قفس پرنده  حتی المقدور سپیا بگذارید. گذاشتن این نوع صدف مواد معدنی زیادی را به پرنده ارائه میدهد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند. سپیا از نوعی ماهی یا نرم تن کف اقیانوس ها تهیه میشود. ( سپیا در برخی از فروشگاه های پرندگان در ایران هم قابل تهیه میباشد)

در صورت کمبود مواد غذایی و فقر غذایی پرنده و حتی ضعیف بودن پرنده میتوان از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمود که برخی از فروشندگان انها را ارائه میدهند

حمام: پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند. این پرنده علاقه شدیدی به دوش گرفتن دارد که میتوان از اسپری های اب پاش استفاده کرد یا در انواع کاملا اهلی انها را به حمام و زیر دوش سیار برد

حرف زدن: این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند. تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است. فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین ضبط نمایید

نکته: یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

چند نکته هم در مورد مراقبت: اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جایی برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.

ظروف سر باز اب یا گلدان پر از اب، اجاق گاز، وسایل گرمایشی مانند شومینه و ….. همه و همه برای پرنده ازاد منبع خطر به حساب امده و باید احتیاتات لازم را انجام داد

عروس هلندی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی سعی کنید هیچ گاه در جریان سرد هوا قرار نگیرند

اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

4,317 دیدگاه در “شناخت، نگهداری، تربیت و سخنگویی عروس هلندی یا کاکه تیل

 1. taha mousavi

  سلام بله خونه ی ما بهار خواب داره اما من از این میترسم که بهش باد بخوره ولی در این نظر را دارم که توی ایستگاه راه پله بزارم و پنجره های داخل راه پله را ببندم و اون رو از در و..دور کنم که یک بخت بهش باد نخوره و شاید اگه شد یک هیتر برقی و … براش میزارم ولی فعلا دنبال اینم که یک قفس و یک جای مناسب تهیه کنم براش دیروز میخواستم یک قفس براش تهیه کنم اما نخریدم و اومدم اینجا مشورت کنم فروشنده قفس پایه دار [ مثل تاب ریلکسی بود قفسه] با رنگ سفید و لعاب کوره ای با ابعاد ۴۰ در ۴۰در۴۵ارتفاع میگفت ۲۰۰ هزار گرون میده یا نه راستی این قفس ها سینی هم دارند و این قفس هایی که لعاب ندارند بهتر یا اونا کا دارند و به این قفس هایی که مثل تاب ریلکسی هستند چی میگن

  پاسخ
  1. ali.mns

   بدون پایه گرون میده.
   با پایه بده ارزون میده. زیاد به این که پایه داره دقت نکنید چون پایه رو جداگونه هم میفروشن.
   شما اول قفس رو مناسب انتخاب کن بعد.
   قفس عروس من رو بابام بدون هماهنگ کردن با من خرید اورد خونه و انتخاب من نشد ولی من باشم از اون قفس های مناسب کاسکو میخرم که جنس میله ها استیل هستن و بسیار با دوام و البته قیمتش کمی بالاتر هست و ظاهرش ساده تر. در کل ببینید اگه زیبایی رو هم در نظر میگیرید از اینایی که رنگ کوره ای دارن بخرید چون اونارو تو طرح های مختلف میزنن و خوشگل هستن ولی اگه اولویت شما راحتی پرنده باشه قفس کاسکو بخرید. تو فروشگاه های اینترنتی هست نگا کنید.
   در ضمن اگه نظر منو راجب اون پایه بخواید من با اون پایه ها زیادی حال نمیکنم چون واقا جاگیر هستن و الان خود من زیر قفس یه میز عسلی گذاشتم و قفس تو پذیرایی هست . شما میخواید تو راه پله بزارید پس واقا دیگه پایه انچنان نیاز نیست و میتونید به دیوار وصل کنید و این خیلی بهتر میشه به نظرم و پایه رو هم جداگونه میفروشن و میتونید بعدا نظرتون عوض شد بخرید.
   نمیدونم منظورتون از سینی چیه ولی اگه منظورتون اون صفحه کشویی زیر قفس هست اغلب قفس ها از اونا دارن و دیگه اون قفس های ساده برا عروس و.. استفاده نمیشه و کم شده تو بازار هم.
   در ضمن فک کنم مغازه دار فقط قیمت قفس رو گفته چون فقط پایه رو اینجا ۱۸۰ تومن میفروشن.
   تو چند رسانه ای فیلم عروس و قفس هست و اخیرا اپلود کردم با عنوان (تغذیه عروس با تخمه) اونجا میتونید قفسی که من خریدم رو ببینید.
   راستی یادم رف بگم این رنگ های کوره ای هم به مرور زمان قراره برن چون عروس با منقارش رو میله خط میندازه و رنگ به مرور میره. پس به نظر من بهتره از اونایی که گفتم جنسشون استیل هست تهیه کنید.
   منظورم از این قفس هاست. https://www.onlypet.ir/upload/user/box/07/160249374100991.jpg

   پاسخ
 2. taha mousavi

  سلام بله خانه ی ما بهار خواب داره اما میترسم بهش باد بخوره و در این فکر هستم که اون را داخل راه پله بزارم و تمام پنجره های راه پله را ببندم و اون را از در و پنجره و… دور کنم و اگه شد یک بخاری برقی و یا یچیزی در همین حدودا براش میزارم اما نمیتونم در بهار خواب بزارم چون خواهرم رفت و امدش توی بهار خواب زیاده الان زیاد تو فکر تکثیر نیستم چون چیزی بلد نیستم و الان به فکر خرید قفس و جای مناسب هستم راستی دیروز رفتم یک قفس براش بگیرم که قفسه پایه داشت[شکل تاب ریلکسی بود]با رنگ سفید و لعاب کوره ای و ندیدم که سینی داره یا نه اصلا این نوع قفس سینی داره برای عروس
  و با ابعاد ۴۵ در ۴۵ در ارتفاع ۵۰ رو میگفت ۲۰۰ هزار بدون وسایل بعد به این قفس هایی که اون بالا گفتم چی مگین و قیمت رو فروشنده گرون میگفت یا خوب میگفت ممنون از پاسخ هاتون

  پاسخ
 3. مرتضی

  سلام خدمت عزیزان
  دوست من یه دونه جوجه عروس تقریبا ۲۸ روزه بهم داده که نگهش دارم من بهش سرلاک دادم بالا اورد اصلا حال نداره وزنشم کمه چه جوری میشه این جوجرو تقویت کرد فکر میکنم سرماخوردگی داره بی حال ممنون میشم از راهنمایی عزیزان

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   با شرایطی که فرمودید بهتره پرنده رو ببرید دامپزشک تا تلف نشده. برای تغذیه هم از سرلاک مخصوص باید استفاده کنید و با استفاده از سرنگ و کرمک مستقیما به چینه دان پرنده وارد بشه.

   پاسخ
   1. مرتضی

    والله بهش دست زدنی انگار فقط پر داره وزن نداره با سرلاک مخصوص خودش بهش غذا میدم ولی نمیدونم چرا غذا رو بدنش جذب نمیکنه ببخشین دستشوییش هم عادی ابکی و اسهال نیست

    پاسخ
    1. Parrot

     دوست عزیز اینکه غذارو هضم نمیکنه به علت یک بیماری به اسم PDD هستش که با یک سرچ ساده می تونید در موردش بخونید این بیماری درمان نداره و اکثرا جوجه های بازار و سالن های غیر بهداشتی پرنده هاشون این بیماری دارن علائم بیماری ( کاهش وزن پرنده به صورت ناگهانی! هضم نکردن غذا ، و داخل فضله اش دانه ها و چیزایی که میخوره به صورت کامل و هضم نشده هستش ) و اکثرا هیچ دامپزشکی این چیزارو حالیش نمیشه بهتره تو این مواقع برید پیش پرورش دهنده ها یا افراد با تجربه توی این زمینه چون بیشتر دامپزشکی های ایران از پرنده چیزی سر در نمیارن و فقط د مورد دام طیور و نهایتا سگ گربه بلدن!!! و اگه تهران هستید حتمی پیش مرکز تحقیقات ببرید

     پاسخ
     1. مرتضی

      سلام خدمت شما ممنونم بابت پاسخ دهی والله من دیدم وضعش خرابه اصلا حالت عادی نداره عرض کردم انگار یه دسته پر بود دادم به رفیقم فقط یه سوالی منو در گیره خودش کرده اونم اینکه من یه جفت عروس دارم نمیدونم چرا ماده داره فضله میخوره اعصاب من و هیچی کرده از لای شبکه هم میخوره بازم قفس شبکه داره ممنون از راهنمایی هاتون

      پاسخ
 4. مهدی اسدی

  سلام خسته نباشید کسی اطلاعات درباره پرنده شکاری داره درباره تغذیه و نگهداریشون ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در مورد کدوم پرنده شکاری. در تالار گفتگو میتونید یک تاپیک واسش ایجاد کنید تا دوستانی که اطلاع دارن به شما پاسخ بدن.

   پاسخ
 5. مهدی اسدی

  سلام در مورد دلیجه میخوام شرایط نگهداری و تغذیه و مکان نگهداری شون رو بدونم باتشکر

  پاسخ
 6. مانیا

  سلام یه مدتیه عروسم پر هاشو میکنه و انگار موقع کندن پرهاش از درد جیغ ریز میزنه ! خواستم ببینم چیکار کنیم الان؟ مشکل از کجاس چون بچه داره اذیت میشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   وقت بیشتری واسه پرنده بزارید و سعی کنید وسایل بازی و جویدن برای پرنده محیا کنید. همچنین بین پرها بررسی بشه که دچار پارازیتی نباشه که در اینصورت نیاز به اسپری های متناسب داره برای مقابله با شپشک یا …
   همچنین در تغذیه پرنده دقت داشته باشید و سپیا(کف دریا) رو حتما برای پرنده بزارید.

   پاسخ
 7. محمدرضا نوروزی

  سلام خسته نباشید، من عروس هلندیام تخم گذاشتن و جوجه دادن یکی از تخما باز شده ولی مث اینکه جوجه داخل تخم مرده من چیجوری برشدارم هر کار میکنم نمیذارن و حمله میکننن

  پاسخ
  1. ali.mns

   اگه مرده باشه خودشون از لونه خارجش میکنن و اگه دیدید این کارو نکردن صبر کنید وقتی تو لونه نبودن این کارو بکنید اگه بترسن یا اذیت بشن ممکنه همه تخمارو بزنن و بشکنن.
   باز منتظر نظر استاتید باش بنده تجربه کمی دارم :)

   پاسخ
 8. monila

  سلام واقعا زیبایی عروس هلندی رو با هیچ پرنده ای نمیشه مقایسه کرد چون واقعا پرنده های قشنگی هستن ولی اگه میخوایین هزینه کنید برسد کاسکو بخرید که جمله گو هست و حدود ۲۰۰ کلمه حرف میزنن ولی به قشنگی عروس هلندی نیست

  پاسخ
 9. الینا

  سلام
  ببخشید من تقریبا ۱ و نیمه که عروس هلندی نر دارم بهش تخمه و ارزن هم میدم کف دریا هم داره ولی باز برعکس نه میوه میخوره نه از اب بازی خوشش میاد میدونید چیکار کنم که بد غذا نشه و میوه بخوره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میوه جات و سبزی رو به شکل دیگه ای بهش بدید. به عنوان مثال سیب رو رنده کنید و بهش بدید. نخورد میتونید سیب رنده شده رو با غذایی که دوست داره ترکیب کنید و بهش بدید. نخورد چاره ای نیست که از مولتی ویتامین ها و مکمل های مخصوص طوطی ها در کنار رژیم غذاییش استفاده بشه.

   پاسخ
 10. مانیا

  من عروسم چند وقته همش جیغ های ریز و بلند میزنه و رفته رو مخمون ! پیشش میشینیم باهاش حرف‌میزنیم روشو میندازیم میکنیمش تو اتاق حتی جاشو گرم میکنیم همش جیغ جیغ میکنه بازم!. سه سالشه و از بچگی باما بوده . بگین چیکار کنیم داریم دیوونه میشیم دیگه از دستش. این چند وقت هم درگیر بودیم ی کوچولو

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   واسش جفت تهیه کنید. به هر حال پرنده نیاز به رسیدگی داره و حوصلش سر رفته و جیغ ها ممکنه اعتراضی باشه. اگه فرصت کافی ندارید یک جفت واسش تهیه کنید. البته بازم سروصدا دارن ولی کمتر مزاحم شما میشن!

   پاسخ
 11. مرتضی

  سلام خدمت عزیزان یه سوالی داشتم
  چند روز پیش عروس های هلندی من جفت گیری کردن ولی ماده حالش خوب نیست انگار علایم سرماخوردگی داره خس خس میکنه دماغش یکیش تقریبا گرفتس ولی تمیزش میکنه غذارو خوب میخوره بی میلی نمیکنه من تو ابشون ویتامین ریختم میخواستم ازتون یه راهنمایی بگیرم که من اینارو از هم جداشون منم یا همون کنار هم بمونن این سرماخوردگی با بیماریرو به نره منتقل نمیکنه ممنون میشم از راهنمایی هاتون

  پاسخ
  1. ایلیا

   سلام اول از همه متخصص پرندگان ببرید «دامپزشک های عمومی قد.. راجب پرنده بارشون نیست»
   ولی اگه بیماری گرفته جدا کنید امکان بی تابی شدید از جفتشون هست ولی اگه دیدید استرس زیادی وارد شد دوباره بزاریدشون کنار هم به استرسشون نمی ارزه
   باز منتظر نظر استاید باشید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   به نظرم اینکه جداشون کنید کار درستی نیست. زمانی که علائم کاملا بروز میکنه و متوجه میشین احتمالا به دیگری هم منتقل شده یا ممکنه اصلا جفت دیگه هیچ علائمی نداشته باشه و نگیره. بنابراین اینکه جداشون کنید فقط استرس بیشتر باعث بدتر شدن پرنده ها میشه.
   مولتی ویتامین فقط مخصوص طیور باشه.
   افتاب بگیرین و محیط رو مرطوب و گرم کنید.
   اگه بهتر نشدن نیازه از انتی بیوتیک در ابخوریشون استفاده کنید. موردی هم نیست هر دو بخورن.

   پاسخ
 12. محمدرضا نوروزی

  سلام من جوجه عروسام ۳۵ روزشونه و از پدر مادر تغذیه میشن الان دوباره تخم گذاشتن جوجه هارو از لونه خارج کنم و بذارم تو محیط قفس مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه خودشون دون بخورن موردی نیست. البته احتمالا دون نخورن هنوز و میتونید خودتون هم دستی تغذیشون کنید. اگه از نر و ماده کتک نمیخورن هم میتونن فعلا کنار والدین بمونن. به هر حال باید شرایط رو بررسی کنید.

   پاسخ
 13. محمد مهدی

  امتحان کن ببین میتونن خودشون دون بخورن یا نه وگرنه باید بهشون سرلاک بدی چون والدینی که تخم میزارن دیگه از جوجه های قبلی مراقبت نمیکنن.
  جوجه ها هم دیگه از سن۴۰تا۵۰ روزگی به بعد کم کم خودشون دون میخورن

  پاسخ
 14. ناشناس

  با سلام من شنیدم که عروس های هلندی لوتینو یا نقره ای زود تر از بقیه میمیرند آیا این درسته یا نه یکیم این که به نظرتون کدوم نژاد عروس هلندی بهتره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر دوست من. عمر هر پرنده در اسارت میتونه متفاوت باشه و به خیلی چیزا بستگی داره.
   همشون خوبن. بستگی به سلیقه خودتون داره.

   پاسخ
 15. عروس هلندی

  ی سوال داشتم که چقدر یکبار باید زیر پای ی عروس هلندی رو شست

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اینکارو باید چند روز یکبار انجام بدید و نزارید فضله ها بیش از یک هفته کف قفس بمونن. حالا وسواسی و روزانه نیاز نیست تمیز کنید ولی هر سه چهار روز یکبار نیازه کف قفس تمیز بشه. ماهیانه هم خود قفس کامل تمیز بشه.

   پاسخ
 16. مجتبی مقدسی

  سلام.
  من دو ماه قبل یه جوجه عروس لوتینو سه ماهه خریدم. از همون روز اول بهم عادت کرد و تا الان هر روز بهتر و بهتر میشه. صداهای جالبی درمیاره، اسم خودشو میگه (اسمش نباته)
  فقط چند تا مشکل دارم:
  – پرنده من خیلی به مواد غذایی دیگه (غیر از ارزن و کتان) علاقه ای نشون نمیده. برنج آبکش یا ماکارونی آبکش رو نو میزنه ، خورد میکنه ولی زیاد ازش نمیخوره. ایا این طبیعیه؟ بهتر نیست چند بار با برداشتن ارزن و کتانش ، به خوردن سایر مواد غذایی و سبزیجات مجبورش کنم؟؟
  – با من خیلی خوبه همیشه رو شونه و دستو پام میچرخه ولی با بچم نه و وقتی اون دست طرفش میبره شروع میکنه به حمله کردن و گاز گرفتن (البته گازش اصلا محکم نیست) ممکنه بعدا گاز بگیر بشه و بقیه رو اذیت کنه؟؟
  – ناخنهاش نیاز به کوتاه کردن نداره؟ (نحوه و میزان کوتاه کردن رو بلدم)
  – پشت سرش ، زیر تاجش کمی کچلی داره، تو سایتا خوندم که به دلیل مشکلات ژنتیکی و … بعضی عروسها کچلی دارن، این قابل حل نیست؟
  ممنونم از توجهتون

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code