لاکپشت جعبه ای شرق | شناخت

A A A
Avatar

مهمان لطفا ثبت نام کنید

sp_Registration عضویت (ثبت نام) sp_LogInOut ورود
جستجوی پیشرفته

— در محدوده انجمن —
— محاسبه —

— گزینه های انجمن —

حداقل طول کلمه جستجو 3 کارکتر - حداکثر طول کلمه جستجو 84 کارکتر

sp_Feed آر اس اس موضوع sp_TopicIcon
لاکپشت جعبه ای شرق
۴ تیر, ۱۴۰۳
۲:۱۹ ب٫ظ
Avatar
Matin 1387
مشهد

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
تعداد نوشته ها: 1859
تاریخ عضویت:

۹ اسفند, ۱۴۰۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

لاکپشت جعبه ای شرقی

 

لاک‌پشت جعبه‌ای شرقی )زیرگونه‌ای از لاک‌پشت جعبه‌ای( دارای لاکی به رنگ قهوه‌ای تیره و بخخخش لولا شکلی با نشانه‌های زرد و نارنجی است. این جاندار در صورت تهدید، می تواند سر، دم و اندام خود را به داخل لاک بکشد و پوسته خود را برای محافظت ببندد.

171922611777321.jpgImage Enlarger

توصیف فیزیکی

لاک پشت جعبه ای شرقی یکی از شش زیرگونه موجود از لاک پشت جعبه ای هستند. این لاکپشت دارای یک پوسته گنبدی بلند، گرد و سخت است که کاراپاس (لاک) نامیده می شود. نقش های واضح، نارنجی و زرد روی پوسته قهوه‌ای تیره آن، آن را از سایر لاک‌پشت‌های جعبه‌ای متمایز می‌کند، همانطور که چهار انگشت پای عقبی آن نیز مشخص است. رنگ‌آمیزی متمایز آن، آن را در میان خاک مرطوب و برگ‌های ریخته شده از درختان در کف جنگل استتار می‌کند.

 

سطح زیرین لاک آن به نام پلاسترون قهوه ای تیره است. همه لاک پشت های جعبه ای دارای این پلاسترون دولوبی هستند که به آنها اجازه می دهد تا لاک خود را تقریباً به طور کامل ببندند. لاک پشت جعبه ای وقتی تهدید می شود بدن خود را به داخل غلاف خود می کشد و منتظر می ماند تا خطر از بین برود. لاک آن نیز منحصر به فرد است که می تواند بازسازی شود. در یک مورد گزارش شده، لاک یک لاک پشت جعبه ای که به شدت سوخته بود، به طور کامل بازسازی شد.

 

لاک‌پشت‌های جعبه‌ای دارای فک بالایی قلاب‌ مانند هستند و بیشتر آنها اوربایت ( جلوتر بودن فک بالا از فک پایین ) قابل توجهی دارند. دذ پای آنها پره های کوچکی (مثل پای اردک) وجود دارند. راه های زیادی برای تشخیص لاک پشت جعبه ای نر و ماده وجود دارد. نرها عموما بزرگتر هستند و دمهای کوتاهتر و ضخیم تری نسبت به ماده ها دارند. نرها همچنین دارای پنجه های عقبی کوتاه، ضخیم و خمیده هستند، در حالی که پنجه های عقبی ماده ها بلند، مستقیم و نازک است.

 

لاک‌پشت‌های جعبه‌ای شرقی بسیار پر انرژی و با کمک سر خود راه می‌روند و ممکن است حدود ۵۵ یارد (۵۰ متر) را در یک روز طی کنند. غریزه کم تحرکی، توانایی ذاتی برای پیدا کردن  یک لانه علیرغم قرار گرفتن در یک منطقه جدید و ناآشنا، به این لاک پشت کمک می کند تا راه بازگشت به خانه را پیدا کند.

171922611780592.jpgImage Enlarger

اندازه

لاک پشت های جعبه ای شرقی معمولاً به ۱۰ سانتی متر در ۱۵ سانتی متر (۴ اینچ در ۶ اینچ) رشد می کنند. آنها کمی بزرگتر از زیرگونه های دیگر لاکپشت های جعبه ای هستند. بزرگترین لاک پشت جعبه ای لاک پشت جعبه ای ساحل خلیج (Gulf Coast box turtle) است که در امتداد منطقه شمالی خلیج مکزیک یافت می شود.

 

زیستگاه بومی

لاک پشت جعبه ای شرقی یکی از معدود گونه های بومی است که در مرکز کشف خزندگان نگهداری می شود. لاک پشت های جعبه ای از همه زیرگونه ها در سراسر آمریکای شمالی، سواحل شرقی خلیج مکزیک و شبه جزیره یوکاتان یافت می شوند. زیرگونه Terrapene c. کارولینا که معمولاً به عنوان لاک پشت جعبه ای شرقی شناخته می شود، در امتداد شرق ایالات متحده از مین تا فلوریدا و از غرب تا منطقه گریت لیکس و تگزاس یافت می شود.

 

لاک‌پشت‌های جعبه‌ای شرقی عمدتاً خشکی‌زی هستند و در مناطق مختلف رویشی از جمله علف‌زارهای درختچه‌ای، علفزارهای باتلاقی، جنگل‌های باز و حاشیه‌های جنگل‌های مزرعه زندگی می‌کنند. آنها اغلب در نزدیکی نهرها یا حوضچه ها یا مناطقی که بارندگی شدید را تجربه کرده اند، یافت می شوند.

 

طول عمر

لاک‌پشت‌های جعبه‌ای معمولاً ۲۵ تا ۳۵ سال عمر می‌کنند، اما دیده شده که تا بیش از ۱۰۰ سال عمر می‌کنند!

 

غذا/عادات غذایی

این همه چیزخواران فرصت طلب طیف گسترده ای از گیاهان، قارچ ها، میوه ها، حشرات، ماهی ها، دوزیستان کوچک، تخم مرغ و حتی لاشه حیوانات را می خورند. لاک پشت های جعبه ای جوان خیلی سریع رشد می کنند و ترجیحاً گوشتخوار هستند (برای انرژی مورد نیاز). بنابراین زمان بیشتری را در آب می گذرانند که در آن شکار کردن راحت تر است. پس از ۵ تا ۶ سال، آنها به خشکی می روند و به رژیم غذایی گیاهی تری روی می آورند.

 

در باغ وحش لاک‌پشت‌های جعبه‌ای شرقی سبزیجات - کرم‌های خاکی - گرانول و گاهی کرم‌های خوراکی می‌خورند.

 

عادات خواب

لاک پشت های جعبه ای شرقی فعالیت خود را به منظور حفظ دمای مطلوب بدن خود تنظیم می کنند. در تابستان، آنها در اوایل صبح یا بعد از بارندگی بیشتر فعال هستند. وقتی هوا خیلی گرم می‌شود، مناطق خنکی برای استراحت پیدا می‌کنند، مانند زیر کنده‌ها، کپه‌ها، گل و لای یا لانه‌های رها شده پستانداران. در طول بهار و پاییز، آنها در طول روز فعال هستند و از دراز کشیدن زیر آفتاب برای گرم شدن لذت می برند.

 

لاک پشت های جعبه ای شرقی که در مناطق جنوبی زندگی می کنند در طول زمستان فعال باقی می مانند. در نواحی شمالی که هوا خیلی سرد می‌شود، مکانی راحت پیدا می‌کنند که ب‌توانند تا حدودی دمای بدن خود را حفظ کنند. آنها در این مکان بی‌حال و وارد حالت خواب زمستانی می‌شوند که به نام بروماسیون شناخته می‌شود. این اتفاق در اکتبر یا نوامبر شروع می شود و در آوریل پایان می یابد، زمانی که آنها دوباره سر از لانه بیرون می آورند . گاهی اوقات، در زمستان های گرم تر، آنها از خواب بیدار می شوند و مکان استراحت دیگری پیدا می کنند.

 

ساختار اجتماعی

این لاک پشت ها معمولاً قلمرو ای با قطر ۷۵۰ فوت (۲۳۰ متر) یا کمتر دارند که معمولاً در آن می مانند. محدوده قلمرو افراد مختلف گونه بدون در نظر گرفتن سن یا جنسیت اغلب با هم اشتراک دارند. لاک پشت ها اغلب با هم یافت می شوند و هیچ درگیری نسبت به یکدیگر نشان نمی دهند. در حالی که پرخاشگری بین افراد رایج نیست، نرها رقیب همدیگر را از بین می برند. این شامل گاز گرفتن لاک یکدیگر است.

171922611782553.jpgImage Enlarger

تولید مثل و تکثیر

لاک‌پشت‌های جعبه‌ای در حدود سن ۵ سالگی به بلوغ می‌رسند. فصل جفت‌گیری برای لاک‌پشت‌های جعبه‌ای شرقی معمولاً از بهار شروع می‌شود و تا پاییز ادامه می‌یابد. پس از بارندگی، نرها در جستجوی یک ماده فعال می شوند. نرها ممکن است با بیش از یک ماده یا همان ماده چندین بار جفت گیری کنند. ماده ها می توانند اسپرم را تا چهار سال ذخیره کنند و بنابراین هر سال جفت نمی گیرند. در واقع، یک ماده می تواند تا چهار سال پس از جفت گیری موفق، تخم های بارور بگذارد!

 

فصل لانه سازی از می تا ژوئن رخ می دهد. ماده ها معمولاً چهار یا پنج تخم می گذارند، اما گذاشتن  یک تا ۱۱ تخم نیزغیرمعمول نیست. ماده از پاهای عقب خود برای کندن لانه در خاک شنی استفاده می کند. سپس تخم‌ها را با شن می‌پوشاند که خود به خود هچ می‌شوند و از تخم بیرون می‌آیند. لاک پشت های جعبه ای تعیین جنسیت وابسته به دما را نشان می دهند. تخم‌هایی که در دمای ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد (۷۰ تا ۸۰ درجه فارنهایت) متولد شده‌اند، بیشتر نر هستند و تخم‌هایی که در دمای بالای ۲۸ درجه سانتی‌گراد (۸۲ درجه فارنهایت) متولد شده‌اند، بیشتر ماده هستند.

 

منبع:

 

https://nationalzoo.si.edu/animals/eastern-box-turtle

JDM lover

منطقه زمانی انجمن:Asia/Tehran

بیشترین کاربران آنلاین:1031

افراد آنلاین کنونی:
42 مهمان

مشاهده کنندگان کنونی این صفحه:
1 مهمان

برترین نویسندگان:

مجتبی : 22934

ΡARSA : 4189

alirezaj : 3752

H∀ⓂΞD20 : 3661

حسنHTB : 3111

HAMID ESKANDARI : 2608

آمار کاربران:

مهمان: 575

اعضا: 34305

مدیران انجمن: 15

مدیر کل: 1

آمار انجمن:

گروه ها: 7

انجمن ها: 240

موضوعات: 7724

نوشته ها: 165687

جدیدترین اعضاء:

mahdigolinejad, arminnas, sadra rn, mohammad.78, Ali hd, mohsenboorboor

مدیر کل: شهریار (onlypet.ir): 3011

آخرین ارسال های انجمن

آخرین دیدگاه ها