سیچلاید دوبویسی (تروفئوس ها)

دوبویسی از جمله سیچلایدهای افریقایی دریاچه تانگانیا میباشد که خلق و خوی نسبتا خشنی دارد. دوبویسی ها را بهتر است در گروه های بزرگ در مخازن طویل و صخره ای نگهداری کرد تا کمتر نیروی تحاجمی خود را به کار گیرند. نکته جالبی که میتوان برای این ماهی ذکر کرد اختلاف شکل انها در جوانی و بلوغ است که شاخصترین خصوصیات انها هم به حساب می اید. از نظر تغذیه میتوان از رژیم گیاهی و هم گوشتی استفاده نمود. سعی کنید در تغذیه این ماهی با مواد گوشتی و پروتئینی زیاده روی نکنید. این ماهی پروتئین مورد نیاز خود را از جلبک ها تامین میکند.

برای اطلاعات بیشتر ادامه متن را بخوانید

ماهی دوبویسی


نام علمی: Tropheus duboisi

نام عمومی: دوبوسی،دوبویسی

خانواده: Cichlidae

زیر خانواده:Pseudocrenilabrinae

زیستگاه:دریاچه تانگانیکا افریقا

دما:۲۶ الی ۲۸

پی اچ:۷.۵ الی ۸.۵

تغذیه:گیاه خوار

اندازه بالغین:۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر

شناخت و نگهداری:دوبویسی از خانواده سیچلایدها جزو ماهیان نسبتا خشن اب شیرین است که در اب های دریاچه تانگانیا در افریقا زندگی میکند. نکته جالب توجه در این ماهی اختلاف شکل ماهی های جوان با بالغین میباشد به شکلی که در جوانی ماهی به رنگ سیاه با خال های سفید و در سن بلوغ ماهی به شکلی سیاه رنگ با خط سفیدی در وسط بدن خود است (به شکل ها در زیر توجه کنید). به خاطر خلق و خوی خشن نگهداری ان چندان اسان نیست ولی میتوان در گروه های بزرگ شش تایی به بالا نگهداری شوند. هم تانکی های مناسب برای  انها انواع سیچلایدهای افریقایی مخصوصا سایر سیچلایدهای افریقایی دریاچه تانگانیا مانند فرانتوزا، پانک و …. است. بهتر است برای نگهداری این ماهیان از تانکی طویل با مخفی گاه های صخره ای فراوان استفاده شود.

ماهی جوان

…………………………………………………………………………………………

ماهی بالغ

……………………………………………………………………………………….

توجه:  جنس تروفئوس ها انواع مختلفی را شامل میشوند و همه انها خلق و خوی یکسانی ندارند و همچنین تمامی انها گیاه خوار نیستند (در اینجا فقط دوبویسی “Tropheus duboisi” مورد بحث قرار داده شد) ولی اکثریت انها مشخصاتی مانند انچه ذکر شد دارند. در زیر جهت اطلاع تصویر چند نمونه از انها اورده شده است

تصویر سمت راست: Tropheus sp. af. moorii و تصویر سمت چپ:Tropheus annectens

تصویر سمت راست: Tropheus brichardi و تصویر سمت چپ :Tropheus moorii

تصویر سمت راست: Tropheus polli و تصویر سمت چپ :Tropheus sp. black

 

تصویر سمت راست: Tropheus duboisi و تصویر سمت چپ :Tropheus sp. red

 

اطلاعات بیشتر: انواع تروفئوس ها به همراه توضیحات و تصاویر (نوشته شده توسط ilaman – کاربر onlypet.ir)

تغذیه:شاید یکی از دلایلی که این ماهی گیاه خوار (نه همه ی انها) شناخته شده به خاطر این است که در طبیعت از جلبک ها تغذیه میکنند و بهتر است در تغذیه این ماهی از رژیم گیاهی استفاده شود. در اکواریوم میتوان از انواع غذاهای ماهیان گیاه خوار و اسپیرولینا استفاده کرد. شاید این ماهی را در گروه همه چیز خوارها قرار دهیم بهتر است زیرا انها از غذاهای گوشتی تا خشک و … نیز استقبال میکنند اما دقت داشته باشید استفاده از غذای یکنواخت یا تغذیه دائمی این ماهی با انواع مواد پروتئینی و گوشتی به راحتی ماهی را دچار نفخ شکم خواهد کرد

تشخیص جنسیت:سخت قابل تشخیصند اما به دلیل اینکه در برخی از منابع نوع تشخیص جنسیت ذکر شده بود بنده هم عینا روش ان را ذکر میکنم” ماده ها پوزه گرد تری داشته و کمی دهانشان به بالا متمایل است نرها بزرگتر بوده و نوار پهن تری از ماده دارند و سریعتر از ماده رشد کرده و به بلوغ میرسند”

تولید مثل:این ماهی مانند اکثر سیلیکیده های افریقای دهانپرور می باشد که ماده ها در هر بار ۱۰ الی ۲۰ عدد تخم و یا لارو ماهی را در دهان خود پرورش میدهند و فاصله میان هر تخمریزی در حدود ۳۰ الی ۴۵ روز می باشد

ضمیمه: ویدیو های تروفئوس دوبویسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


524 دیدگاه در “سیچلاید دوبویسی (تروفئوس ها)

 1. rezareza

  راستی من همون rezareza هستم یکم بالاتر اسم ماهیامو نوشتم.

  پاسخ
 2. rezareza

  ممنون.راستی من میخوام دم عیدی کل آکواریمو خای کنم و پاک کنم وکلا جدیدش کنم به مغازه آکواریوم هم که دوستمه سپردم که یکی از جاهاشو خالی کنه ماهیامو دو روزی ببرم بندازم اونجا.میگم مشکلی برای بعدنشون پیش نمیاد که قراره جاشون عوض بشه وبعد دوباره بیان سرجاشون؟بعد دوستمم گفت اگه دو روز اینجا بمونن بعد ببری تو آکواریوم خودت میتونی ماهی اضافه کنی چون یادشون میره اینجا جاشون بوده.چجور میشه شما یکم راهنماییم کنید؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این دیگه چه کاریه. به نظر من کار درستی نیست. حمل و نقل ماهیا و اب به اب شدنشون + اینکه دو روز تو مغازه دوستتون هستن و تا میخوان جا بیفتن دوباره جابجا بشن و ….. فقط کلی استرس به ماهیاتون وارد میکنه و دچار مشکل میشید
   اگه مشکل کثیفی اکواریومه لطف کنید با سیفون کردن و پاک کردن شیشه ها اکواریوم رو تمیز کنید و اصلا ماهیا رو جابجا نکنید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. AC120

    با یک سیفون و تمیزی شیشه ها از روز اولشم بهترر میشه اینکاری که میکنید باز دوباره کلی طول میکشه اب جا بیفته
    ماهیا استرس میگیرن
    شدیدا کار اشتباهی

    پاسخ
 3. rezareza

  ممنون ولی آخه دیگه کار از سیفون اینا گذشته.آبشم تمیزه ولی متاسفانه سنگ های کفش لا به لاش جرم گرفته وسیاه شده و آدم فک میکنه قارچ گرفته با سیفون وداروهای ضد عفونی پاک نمیشه.این دوستم که ماهی هارو بهش میدم خودش مغازه ماهیای زینتی داره وتو قروه استادیه برا خودش و خودشم گفت خوب نیست ولی گفت برای تمیزی لای سنگا اینکارو کنی بهتره.خداییشم هرچی تا حالا گفته درست بوده.حالا نظر شما در مورد این کثیفی های کپک مانند لای سنگا چیه؟

  پاسخ
  1. AC120

   والا سیفون خودش به راحتی تمیز میکنه و اگه شما واقعا سیفون کرده باشید اصلا چنین چیزایی نباید باشه! و ضمن اینکه جناب استاد اشتباه فرمودند چون با این کار فقط عمر ماهی های با ارزش خودتون رو نصف میکنید! بیشترین صدمه رو بهشون میزنید
   اگه اب کدر شده نشونه ی اینه که داره باکتری ساخته میشه و به زودی اب کریستاله میشه خود به خود
   کف سنگا هم دستشویی ها و … ماهیا رو به راحتی با یه سیفون میشه جمع کرد
   ولی شخصا به عنوان کسی که ازین حرکت تجربه های تلخ و شیرین زیادی داشته میگم انجام ندید
   حالا خود دانی

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   خب اگه واقعا ناچارید انجام بدید. گرچه اصلا کار درستی نیست و به هیچ وجه توصیه نمیکنم و به نظرم اکواریوم از کثافت ترکیده باشه هم بدون جابجایی ماهیا میشه تمیزش کرد. به هر حال بازم میگم گاهی وقتا چاره ای نیست و شاید شما هم ناچار باشید. پس تصمیم با خودتونه.به عنوان نکته پایانی اگه مجبور شدید جابجاشون کنید تو حمل و نقل و اب به اب کردنشون دقت کنید تا از این کار خدایی نکرده پشیمون نشید.
   موفق باشید

   پاسخ
  3. مجتبی

   سلام
   بنظر بنده هم اصلا و حتی اگر ناچار هم هستید این کار رو نکنید و به قول دوستمون استاد اشتباه فرمودن و نباید ماهی ها رو جابجا کنید.
   ضمنا برای سیکل آب چکار میکنید ؟؟؟
   اون آکواریوم دوستتون سیکلش طی شده یا نه ؟؟؟
   بنظرم اگر خواستید ماهی ها رو موقتا برای چند روز جابجا کنید حتما از آب آکواریوم خودتون استفاده کنید تا به ماهی شوک کمتری وارد بشه مثلا ۳ – ۴ تا ظرف آب با خودتون ببرید و دما و اکسیژن رو تنظیم کنید و بعد ماهی ها رو منتقل کنید به همون آبی که قبلا داخلش بودن ولی در یک آکواریوم جدید !!!!!!!!!!

   پاسخ
 4. rezareza

  سلام آقا من به دوستمم حرفای شمارو گفتم اونم تایید کرد.تصمیم گرفتیم ماهیارو فقط برا چند ساعت اونم تو آب خودشون جابه جا کنیم.میخوایم تو یه تانک دیگه آب آکواریمو حاضر کنیم .دیگه جای ماهی هارو هم عوض نمیکنیم وموقعی که آب تانک آماده شد فقط برای چند ساعت جابه جا بشن وآب تانک وسنگای کفش سریع خالی کنم وپاک کنم.اینجور بهتره نه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   البته برای چند ساعت احتیاج به تانک دیگه ای ندارید مثلا میشه یک سطل آشغال پلاستیکی سفید رنگ ( البته فقط قرمز نباشه که ماهی ها بترسن دیگه هر رنگی بود زیاد مهم نیست ) میشه برای نگهداری کوتاه مدت ماهی ها استفاده کرد فقط بخاری و سنگ هوا نباید فراموش بشه و حجم آب هم باید زیاد باشه و بعد از تمیز کردن آکواریوم آب و ماهی رو با هم منتقل کنید خیلی راحت .

   پاسخ
 5. ناشناس

  آقا ممنون حله .دستتون درد نکنه واقعاونتیجه شو اعلام میکنم خدمتتون.مرسی

  پاسخ
 6. Hamid barzegar

  سلام و خسته نباشید خدمت شهریارعزیز و سایردوستان
  بنده ازچندجاشنیدم دبویسی ph زیر ۷ رو میپسنده وبرای تکثیرش آب بایداسیدی باشه. به هرحال میخواستم بپرسم چجوری میشه آب رو اسیدی یا قلیایی نگه داشت.
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نمیدونم این مطلبی که گفتین درست هست یا نه !!!!؟؟؟؟
   اما با تهیه یک تستر خوب و با استفاده از اون میتونید پی اچ آب رو اندازه گیری کنید و از مواد همون تستر جهت تنظیم پی اچ مورد نظرتون استفاده بفرمایید.
   البته راه های دیگه ای هم هست که چون خودم امتحان نکردم اطلاع کاملی ازش ندارم باز منتظر نظر سایر دوستان باشید.

   پاسخ
 7. king.aquarium

  سلام به همگی یه سوال داشتم
  من یه دوبویسی کوچولو و جوان دارم که اندازش حدودا سه سانته که با دو تا دماسونی سه سانتی و دو تا دلفینی سه سانتی نگهش میدارم اما اون فقط وسط آکواریومه و اصلا مثل بقیه شیطونی و بازی نمیکنه اما همه شرایط رو بررسی کردم غذا میخوره و سالم سالمه. چی کار کنم اون هم جا بیفته؟
  مرسی از سایت خفنتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کلا دوبویسی کمی آروم تر هست و اصلا قابل مقایسه با دماسونی نیست بنظرم طبیعیه. نهایتا یکی دیگه بخرید مشکلش حل میشه.

   پاسخ
 8. محسن

  سلا م .میشه در مورد ماهی sun fish توضیحاتی بدید . قصد دارم این ماهی رو بادوبویسی و اسکات نگهداری کنم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سان فیش ماهی جالبیه و خیلی ازش خوشم میاد نمیدونم چرا دوستان تا حالا سوالی در این مورد نپرسیده بودن !!!!!
   در کل سان فیش رو بنظر بنده گله ای نگهداری کنید و با مخفیگاه و دکور زیاد .
   تا زمانیکه کوچک و نا بالغ هست زیاد ماهی مهاجمی نیست مثلا در حد همون دوبویسی و شاید آرومتر ولی با بزرگتر شدن قلمرو طلب و تهاجمی میشه در حد تیم ملی !!!! برای همین گفتم در گروه باشن بهتره و یا اینکه سعی کنید جفت باشن چون اگه دو تا نر بالغ کنار هم باشن زیاد درگیر میشن و ممکنه ضعیف تر کشته بشه.
   البته این ماهی با دوبویسی سازگاره.
   اگر بهش برسید و بزرگ بشه رنگ خیلی خوبی میاره و خیلی قشنگ میشه حتما هرکی ببینه کف میکنه چون ماهی نادری هست و زیاد ندیدن و نمیدونن چیه .
   سعی کن تکثیرش کنی.
   موفق باشید.

   پاسخ
   1. ALi

    اسم علمی این سان فیش ها چیه ؟
    تو اکواریومی ها هست ؟ به چه اسمی ؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     ببخشید سوال تکراری پرسیده بودین و اون یکی سوالتون رو بنده حذف کردم .
     اسم علمیش نمیدونم چی هست ولی به همین اسم سان فیش معروفه و توی آکواریومی ها هم پیدا میشه اتفاقا همین دیروز صبح دیدم یه جا آورده بودن و بنظر من ماهی قشنگی هست ولی یه کم تهاجمی هست و به درد خط حمله میخوره تا برای تیم ملی گلزنی کنه !!! جان چی دارم میگم !!؟؟

     پاسخ
     1. Last

      سلام
      فکر کنم منظور شما این Lepomis megalotis ماهی باشه درسته ؟
      کسی میدونه تو تهران کجا میشه پیداش کرد یا از قیمتش خبر داره ؟
      تو سایت مقاله در رابطه اش هست ؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       بله دقیقا همین ماهی بود .
       این ماهی پیدا میشه و همچین قیمت بالایی هم نداره و یه قیمت متوسط داره مثلا در بالا گفتم همین هفته دیدم البته در کرمان دو بندی رو میداد ۸ تا ۱۰ تومن.
       ماهی خیلی قشنگی هست ولی متاسفانه کمیابه و از اون بدتر در سایت مقاله درباره این ماهی نداریم خودم خیلی این ماهی رو دوست دارم و متاسفانه فرصت نمیکنم در سایت مقاله بذارم.

       پاسخ
 9. Last

  سلام
  میخواستم بدونم حدودا چقدر (چه مدت زمان) طول میکشه دبوسی ها به بلوغ برسن (میدونم تغییر شکل میدن)
  الان بند انگشتی هستن (البته یکیشون یکم بزرگتر)
  الان ۴ تاشو انداختم تو یک تانک ۳۶ لیتری اینجا رشد میکنن ؟
  تترا پرت برای دبوسی ضرر داره ؟
  هویج و کاهو هم میشه بهشون داد (میگن برای رنگ خوبه) ؟خام ؟ ریز کنم ؟ یا قطعات بزرگ ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   حدود دو سال و حتی بیشتر.
   تانک سی و شش لیتری که خیلی کوچیکه و اصلا تو این تانک که رشد نمیکنن هیچ و فضا هم کوچیکه و مدام با هم دعوا میکنن
   اصولا غذاهایی که از پروتئین بالا تشکیل شده برای این ماهی هضمش سخته بهتره از غذاهایی با فیبر بالا یا غذاهای بالانس شده تجاری که مخصوص این گونه ها ارائه میشه استفاده کنید
   کاهو رو میشه به این ماهی داد ولی خب به اون شکل استقبال نمیکنن و زیادشم خوب نیست. میشه کاهو رو کامل شستشو بدید و برای چند لحظه بذارید تو اب جوش و بعد استفاده کنید. توصیه من استفاده از غذاهای تجاری و با کیفیته، چون ماهیای با ارزشی هستند و روی غذا هم حساس و در صورت بی توجهی به راحتی دچار ورم روده میشن

   پاسخ
 10. diiimah

  با سلام
  ببخشید میدونم این مربوط به اینجا نیست ولی چون دیدم دوستان اینجا مطرحش کردن منم یه ذره به ادبی کنم.
  این ماهی سان فیش با چه ماهیای دیگه ای میشه نگهداری کرد ؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با رعایت سایز بندی با انواع سیچلایدهای آفریقایی سازگاره و فکر کنم با سیچلایدهای آمریکایی کوچکتر از خودش هم سازگاری داشته باشه.

   پاسخ
   1. diiimah

    حیف شد فکر کنم اینجور که معلومه نمیتونم ازشون بگیرم ولی انصافا ماهی قشنگیه

    پاسخ
 11. mostafa

  سلام
  یک دوبوسی ۲.۵ بند انگشتی داشتم صبح دیدم رفتارش تغییر کرده و بعضی وقت ها میاد بالای آب و زیر شکمش هم سفید شده بود شب که از دانشگاه اومدم گفتن تقریبا نزدیک ظهر مرده,ماهی قشنگی بود دلم سوخت.میخواستم ببینم باتوجه به علائمی که گفتم دلیلش چیه؟در ضمن غذا بهش آرتمیا و غذا دانه ای و رنگ دانه میدادم تو تانکشم ماهی که باهاش مشکل داشته باشه یا بزنتش نیست و سابقه درگیری نداشت

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   دقیق نمیدونم. فقط واسه دوبویسی مشکل رایجی که پیش میاد به خاطر تغذیه هست و هضم هر نوع غذایی واسش اسون نیست چون این ماهی در اصل جلبک خواره و غذایی مثل اسپیرولینا و سایر غذاهای بالانس شده با فیبر بالا رو میپذیره.
   یه سوال هم بپرسم. کنار دوبویسی چه ماهیایی دارین؟ میدونم که درگیری نداشتن ولی خب بد نیست ترکیب ماهیاتون رو هم بگین

   پاسخ
 12. عارف

  سلام من ۲تا دبوسی گرفتم ولی غذا نمی خورن چه غذایی رو خوب میخورن؟ غذاهای من azo neon و یه غذای پولکی هستش

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوبویسی همه رقم غذایی رو میخوره فقط اونها رو تازه خریدین و نبای دهمون روز اول بهشون غذا بدین و تا جا نیوفتن غذا نمیخورن.
   از غذاهای مخصوص دوبویسی هم میتونید استفاده کنید مخصوصا اسپیرولینا رو خیلی دوست دارن.

   پاسخ
 13. عارف

  ممنون این غذای اسپیرولینا که نام بردید برای دبوسی چجور غذایی هست؟ غذای یخی یا غذاهای اماده ی tetra یا sera یا …? و اینکه بصورت گرانول هست یا پولکی یا دانه ریز…؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اسپیرولینا در اصل یک جلبک دریایی هست و باهاش غذا درست میکنن حالا غذای خالص به اسم اسپیرولینا داریم و سایر غذاهای شرکتی هم هستن که اسپیرولینا داخلشون هست و اتفاقا همه رقمی از این غذاها رو دیدم پولکی – گرانول و …. شرکت تترا – تروپیکال و سرا و خیلی های دیگه این غذا رو یا به صورت اسپیرولینا و یا به صورت مخلوط با مواد دیگه ای ساختن و در اندازه ها و سایزهای مختلفی عرضه میکنن.

   پاسخ
 14. reza

  سلام خسته نباشید دوستان.آقا من یه سری سیچلاید داشتم ماکرو دماسونی دوبوسی شارک و چند تای دیگه سه چهار روز پیش همشونو بردم فروختم به جز سه تا دوبوسی حالا این سه تا دیگه مثل اولا باهم نیستن و یکیشون مدام دوتای دیگه رو کتک کاری میکنه .واقعا نمیدونم چیکار کنم اینارو وقتی یه سانت بودن خریدم حالا تقریبا بیست سانتی شدن دلم نمیاد بفروشمون شما میگید چیکار کنم بهتره؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب باید ماهی مهاجم رو یا با شیشه از بقیه جدا کنید و یا ردشون کنید برن.

   پاسخ
 15. Amir

  سلام دوستان
  من امروز ماهیامو عوض کردم و ۲ تا دبوسی کوچیک ۳ سانتی ۱ فرانتزوا به همون سایز
  ۱گرین اسکات و یه سورم و یه لوچ یه کت اسپرت کوچیک گرفتم
  هیچ مشکلی با هم ندارن و خیلی هم قشنگ شده و با هم بازی میکنن
  میخواستم ببینم میشه یه اروانا کوچیک هم با اینا بندازم ؟!
  چون یه دونه دیدم ۵ سانت بود تقریبا خیلی قشنگ بود خوشم اومد
  میشه لطفا نظرتون رو بدونم
  میترسم بگیرم بزننش چون یکم گرون گفت

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همانطوریکه آقا میثم گفتن آروانا با این ماهی ها سازگاری نداره.
   اما همین ترکیب هم ایراداتی داره ؟؟
   اسکات بعدا دردسر درست میکنه.
   لوچ هم باید توی دسته های حداقل ۵ تایی باشه نه فقط یکی باشه چون اینطوری نه تحرکی داره و نه دیده میشه و به زودی دپرس شده و تلف میشه.

   پاسخ
 16. Amir

  اره لوچم میره پشت تصفیه و بیرون نمیاد غذا هم نمیخوره
  ولی اسکاتم با بقیه کار نداره اصلا خیلی با هم خوبن چون از بقیه ریز تره
  یکی از دبوسی هام هم غذا نمیخوره ولی اونیکی هر چی میریزم میخوره
  نمیدونم چیکار کنم اون یدونه رو میترسم بمیره :(

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شما تازه ماهی خریدین و این موارد طبیعیه و باید تا یک هفته صبر کنید تا ماهی ها جا بیوفتن و ترسشون بریزه .
   زیاد هم نباید غذا بدین و با چند روز غذا نخوردن هیچ اتفاقی نمیوفته.
   اون لوچ هم گفتم خدمتتون نباید تنها باشه.

   پاسخ
   1. Amir

    ممنون از راهنماییتون
    من تازه واردم و تو این کار زیاد تجربه ندارم
    ممنون که کمکم میکنید
    احتمالا لوچ رو ببرم بدم به جاش یه دبوسی دیگه بگیرم که بشن سه تا
    چون واقعا ماهیای سرحال و بازیگوشین به اکواریوم یه قشنگی خاصی میدن
    شاید یه فرانتزوا دیگه گرفتم که اونم جفت بشن

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     راستی حتما یه کت فیش بخرید.
     نه قربان دبوسی ها و فرانتوزاها به این راحتی ها جفت نمیشن.
     ضمنا ممکنه یک دبوسی بخرید کلا با هم درگیر بشن این ماهی های مهاجم وقتیکه ماهی جدیدی وارد بشه اون رو میزنن و باید سایز بندی و تعداد اونها رو رعایت کنید و نباید همینطوری ماهی اضافه کنید و باید برای همه مخفیگاه و فضای کافی داشته باشید. و یا ماهی جدید رو با شیشه به مدت یک هفته از بقیه جدا کنید تا با هم آشنا بشن و بعدا شیشه رو بردارید.

     پاسخ
     1. Amir

      کت فیش دارم
      منظورم از جفت بودن این بود که تک نباشن چون الان فراتزوا تکه تو تانک
      همشون خیلی ریزن اندازه دو تا بنده انگشتن ولی گهگاهی دبوسی ها دنبال هم میکنن
      پس یعنی دیگه چیزی اضافه نکنم به تانک؟!

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       آهان با این حساب پس یکی دو تا فرانتوزا هم سایز اینها اضافه کنید و دیگه فعلا ماهی جدید اضافه نکنید.

       پاسخ
 17. سعید شجاعی قاهر

  باعرض سلام دوباره
  من وتا دوبویسی دارم که تقریبا ۶سانت هستن ولی هنوز خال خالی هستن .خواستم ببینم کی رنگشون تغییر میکنه.درضمن این ماهی با فرانتوزا و دماسونی و آنجل مونو و رامیزی میشه نگهداری کرد.البته آکواریومم دکور بندی شده ب
  باتشکر از همه لزیزان

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   رامیزی توی این ترکیب کشته میشه و آنجل مونو هم همه رو میزنه و بقیه با رعایت سایز بندی موردی ندارن.
   البته دوبویسی وقتیکه بالغ بشه رنگش تغییر میکنه و باید صبر کنید.

   پاسخ
 18. سالور

  سلام
  آیا دوبویسی با ماکرو و دماسونی سازگاری داره ؟
  آیادوبویسی فقط رنگ مشکی و سفید میشه ؟
  آیا دوبویسی ماهی گرون قیمتی هستش؟

  پاسخ
  1. ghomeyshi

   در تئوری سازگارن ولی در عمل زیاد کتک کاری میکنن مگه تانک خیلی بزرگ و با دکور خوب باشه
   اگه منظور شما بالغش هست ، مشکی و سبز میشه
   به نسبت بله

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code