طوطی ماهی (ماهی پروت)

ماهی پروت یا طوطی ماهی شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های اب شیرین دیده میشود. حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو و حتی مهاجم، طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است
به ادامه متن توجه کنید
طوطی ماهی

.

نام های رایج: پروت،طوطی ماهی (بسته به رنگ میتوان نامگذاری متفاوتی برای ان داشت مثلا پروت خونی ،پروت سه خط و …..)

نام علمی: ندارد (پروت یک گونه هیبرید است و نامگذاری علمی نشده است)

خانواده : Cichlidae سیکلیده (سیچلایدها)

منشاء ( زادگاه ) : بطور طبیعی در دسترس نیست و زادگاهی ندارد.

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب:۶.۵ الی ۷.۵

اندازه بالغین :  ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر

تغذیه : همه چیز خوار است. بطور عمده از غذای پولکی و حبه ای (پلت pellet )،غذاهای خشک ، لوفاک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده میکنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی منجمد و غذاهای گوشتی نیز استفاده میکنند.

خلق و خو: صلح جو میباشد ولی تا حدودی هم قلمرو طلب است، خصوصا به هنگام تولید مثل و این قلمرو طلبی در تانک های جمعی گاها مشکل ساز میشود.

محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق (بیشتر د رکف و میانه)

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

شناخت: دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ان ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است و تا حدودی هم نایاب میباشد.نوع دوم که بسیار محبوب میباشد با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود که در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . پروت فیش قرمز یکی از گونه هایی است که توسط بشر به وجود آمده است (Man-Made Hybrid). با توجه به اینکه این ماهی بوجود آمده  دست بشر است زیستگاه اصلی و بومی ای ندارد. والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستند ولی به نظر می رسد که گونه هایی چون سورم (Heros Severom) ،سیچلاید میداس (Midas Cichlid)و … پدر و مادر این ماهی باشند. زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجی، زرد، قرمز، گلبهی و صورتی و همینطور رنگهای نا پایدار هورمونی که با غذاهای رنگی پایدار میمانند، همانند آبی، سبز، سبز یشمی و زرشکی عرضه می شوند. رنگهای قرمز پر رنگ ، سرخابی رنگ، صورتی رنگ ، زرد رنگ و پرتغالی در حقیقت اصلیترین رنگهای ماهیان پروت هستند. به غیر از این رنگها رنگهای دیگری همچون آبی و سبز یشمی و سبز روشن و زرشکی در ماهیان پروت دیده میشود. این رنگها پایداری نداشته و هرچه ماهی بزرگتر بشود این رنگها جای خود را به همان رنگهای اصلی که ذکر شد میدهند البته رنگهای اصلی ماهیان پروت پایدار میباشد. میتوان پروت هایی که رنگ های طبیعی ندارند را با غذاهای خاصی تغذیه کرد تا نهایتا مدت بیشتری رنگ غیر طبیعی انها پایدار بماند. ولی با گذشت زمان آنها تغییر رنگ داده و مثلا یک پروت آبی رنگ و یا یشمی رنگ هرگز در آن رنگش پایدار نبوده و بی رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خریداری پرت آندسته از پرتها را خریداری نمائید که رنگ اصلی ماهیان پروت را دارا هستند.

نگهداری: برای نگهداری پروت به اکواریوم زیاد بزرگ و شرایط خاصی احتیاج ندارید ولی حداقل شرایط را برای ماهی فراهم کنید بهتر است حداقل حجم اکواریوم در نظر گرفته شده برای یک جفت ماهی پروت ۸۰ لیتر باشد.دمای اب این اکواریوم را روی ۲۶ الی ۲۸ درجه که نه تنها برای ماهی پروت مناسب است بلکه برای اکثر سیچلایدها و ماهیان دیگر هم گروه دمای ایده الیست تنظیم کنید البته این ماهی دماهای کمی پایینتر یا بالاتر را نیز تحمل خواهد کرد (محدوده ۲۲ الی ۳۲). پ – هاش مناسب برای این ماهی با توجه به اینکه این ماهی در طبیعت وجود نداشته ولی با توجه به والدین اصلی که از خانواده سیچلاید های امریکایی میباشند پ-هاش ۶ الی ۷.۵ میتواند پ-هاش ایده الی باشد. مانند اکثر سیچلاید ها علاقه وافری به پناه گاه و محل هایی برای مخفی شدن دارند و بهتر است برای تزئین مخزن آنها از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت میشوند استفاده نمائید.هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید چون پروت را میتوانید هم با صلح جویان متوسط تا بزرگ و حتی گونه های مهاجم نگهداری کنید. شاید نگهداری پروت با سورم تجربه جالبی باشد چون حتی ممکن است با هم جفت بخورند و تولید مثل نماییند البته پروت با بعضی سیچلاید های نر مانند میداس یا حتی فلاور هورن نیز قابلیت جفتگیری دارد به هر حال هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید که با هم و با ماهی پروت سازگار باشند

تغذیه: انواع غذاهای خشک مثل لوفک میتواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. شما میتوانید هفته ای لااقل یکبار و در صورتی که شرایط ان را دارید یک در میان به انها دل گوساله و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده بدهید. شما میتوانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پرت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند. کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی میباشد و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها میشود. شما همچنین میتوانید مقداری دل گوساله را با اسفناج یا کاهو چرخ کنید و در بسته بندی های کوچک به ماهی بدهید. برای تقویت رنگ ماهیان پرت خود میتوانید از غذای مخصوص پرت و غذاهای هورمونی سیکلید ها استفاده نمائید این غذاهای آماده در بسته بندیهای کوچک و بزرگ در بازار و آکواریوم فروشیها یافت میشوند این خوراکهای مخصوص معمولا چینی، تایوانی و یا ساخت آلمان هستند که میتوانید در روی بسته بندی کشور سازنده ان را ببینید بعضی غذا ها هم به سفارش ایران از چین ساخته میشود به هر حال تصمیم گیری با خود شماست و تنها میتوانم عرض کنم بهترین غذاهای خشک ماهیان سیچلاید را کشور آلمان تولید میکند و البته به خاطر مرغوبیت قیمت آن هم بیشتر از انواع دیگر است.این غذاهای آماده رنگ ماهیان شمارا تقویت کرده و شفاف و پررنگ میکند. این غذاهای هورمنی باعث شادابی ماهیان شما نیز میشود اگر چه پروت خود را به صورت طبیعی تغذیه کنید بسیار شایسته تر میباشد و همان شادابی و رنگ اصلی ماهی را میتوانید به صورت طبیعی نیز به دست اورید “باز هم تصمیم با خود شماست”

تکثیر: پروتها ماهیان عقیمی هستند و اگرچه در آکواریوم تخم گذاری میکنند اما ماهی نر قادر به بارور کردن تخمها نمیباشد. آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمیباشد تکثیر میکنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید. حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از تخم ها نگهداری می کنند تا سرانجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,070 دیدگاه در “طوطی ماهی (ماهی پروت)

 1. فاطمه سادات

  دوتا پرت تو اکواریوم ۹۶لیتری دارم ک خرداد خریدمشون اینا هنوز از من میترسن نمیان بیرون یا میان تا منو میبینن میرن قایم میشن اصن انگار ن انگار تو اکواریومم ماهیه
  خسته شدم دوس دارم یه جفت ماهی دیگه بخرم ک پرجنب و جوش باشه همش اینور اونور بره بنظرتون چی بخرم ؟
  البته ترس اینو هم دارم ک نکنه باپرتام نسازن اخه یبار سیچلاید سوپری خریدم با پرت نساخت اصلا.
  سوروم دوس دارم بخرم ولی اندازشون خیلی بزرگتر از پرتامه یوقت اذیتشون کنن
  حالا بنظرتون چی بخرم ک هم با پرت صد درصد بسازه هم حساس نباشه نگهداریش اسون باشه هم پرجنب و جوش باشه ترسو نباشه؟
  ضمنا حتما باید ماهی جفت بخرم؟نمیشه جفت نباشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره سوروم بزرگتر از پروت ها بخرید.
   اینکه چی بخرید نظر خودتون هست این ماهی ها رو تکی هم میتونید خریداری کنید ولیکن جفت باشن بهتره.

   پاسخ
   1. فاطمه سادات

    سوروم از پرت هابزرگتر باشه اذیت نمیکنه پرتهارو؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اصولا پروت در هر سایزی که باشه از پس ماهیای دور و برش برمیاد. البته سورم و پروت با هم سازگارن و موردی در نگهداریشون نیست.

     پاسخ
 2. فاطمه سادات

  و اینکه سوروم ماهی پرجنب و جوشی هست یا مثل پرت ترسو و خجالتیه؟

  پاسخ
  1. M.sh

   درود و سلام
   اگه تنها باشن خیلی خجالتین اگه توی گله باشن باز هم خجالتین ولی کمتر و اصلا ماهیداران بخاطر خجالتی بودن پروت میگن امکان داره یه خونی از سوروم داشته باشه.درمورد کتک خوردن کاری با هم ندارن اگه دکور و فضا مناسب باشه تازه پروتا جا افتادن و هیکل پرت تو پر تره حتی ممکنه پروت سورومارو بزنه. در ضمن اگه یه ماهی پرجنب و جوش که خجالتی نباشه مالاوی (ماکرو.طاووسی،کالیکو و…)بگیرید و کلا از فکر پروت و آمریکایی در بیاید.نظر من گرین تروره برای نگهداری تکی کنار پروت البته تگزاسم خوبه.

   پاسخ
   1. فاطمه سادات

    عه خوب شد گفتید خجالتین پس سوروم نمیخرم رو این ماهیایی ک گفتید فکر میکنم ممنون .

    پاسخ
 3. pejman1992esf

  سلام دوستان
  من دو تا پروت دوتا اسکار ۱ نایف دو تا الکتریک بلو ۳ تا کت فیش یه تگزاس و یه سوروم داشتم
  چند روزی بود ک غیر از اسکارا بقیه ماهیا واکنشی به غذا نشون نمیدادن
  دیروز دیدم یکی از پروت هام مرده و مقعدش هم سیاه شده
  امروز صبحم دیدم دو تا الکتریک بلو ها مردن
  جالب اینه ک جسد هر سه تا سالم بود و هیشکی نخورذه بودشون من قبلا ک تلفات میدادم فقط استخون باید در میاوردم
  دما رو صبح چک کردم روی ۳۳ بود درجه بخاری رو کم کردم
  همچنان هم غیر از دو تا اسکار بقیه غذا نمیخورن
  دلیلش چی میتونه باشه؟
  کمک کنید لطفا

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا که ترکیب ماهی هاتون جالب نیست و سیچلاید آفریقایی و سوروم رو نباید در کنار اسکار نگهداری کنید.
   دوما ممکنه تازه وارد هستن و استرس دارن و یا اینکه انگل روده ای گرفتن و تغذیه نمیکنن.
   بخش انگل روده ای رو مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
   1. pejman1992esf

    آقا مجتبی این ماهیا حدود دو سال و خورده ای باهم بزرگ شدن
    اصن مشکلی باهم ندارن همشون بزرگ شده بودن
    تانکمم ۱۵۰ هست و مخفیگاه زیاد
    تازه وارد نیستن میگم ک تا چند روز پیش همشون له له میزدن برا غذا
    حتی نایف هم میومد رو آب کنار بقیه غذا میخورد
    الان چند روزه فقط اسکارا غذا میخورن و تلفات هم همونطور ک گفتم
    میشه بیشتر راهنمایی کنید
    من خودم فک میکنم مال گرمی آب بوده

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     دمای اب میتونه یکی از دلایل باشه ولی قرار نیست با دمای ۳۳ ماهیا بمیرن و اگه قرار باشه بمیرن اکثر ماهیا یکجا میمیرن. بهترین راهکار در این شرایط ابتدا بالا بردن کیفیت اب با سیفون کردن هست، افزایش اکسیژن رسانی و افزودن مقداری نمک بدون ید (یک گرم در لیتر) به اب اکواریوم هست.
     اگه طی روزهای اتی شرایط بهتر نشد از داروی تجاری سرا امنیپور یا تترا جنرال تونیک استفاده کنید.

     پاسخ
 4. فاطمه سادات

  سلام دوتا پرت دارم دوتا اسکار پرت دوماهه خریدم اسکار چندروزه.
  میتونم برا تقویتشون از مولتی ویتامین ابزیان استفاده کنم؟ یا فقط برا درمان بیماری ازشون استفاده میشه؟
  و ماهی زنده چی میخورن؟مثلا کیلکا میخورن یا بچه گوپی؟
  ماهی زنده رو باید از اکواریوم فروشی بخرم و بریزم براشون؟ماهیه مریضی نداشته باشه ک با خوردنشون بدتر مریض شن ماهیام

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شدن که میشه ولیکن اگر غذای متنوع بخورن هیچ نیازی به ویتامین ندارن.
   هر ماهی که داخل دهانشون جا بشه رو میخورن هرچی باشه.
   دیگه غذای زنده این ریسک بیماری رو هم داره و البته هزینه زیاد بهتره غذای دست ساز گوشتی که در تالار روش تهیه اون گفته شده براشون درست کنید و بی خیال غذای زنده بشید.

   پاسخ
 5. امیررضا

  سلام من ماهیای پرتم لولشون بیرون زده و بعضی موقع ها کوزرو تپیز میکنن و ماهیای دیگری از اونجا دور میکنن ولی روی لب جفتشونم رنگ سیاه به وجود اومده و خودشو به سنگا میماله این چشه و چطوری درست میشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   طوطی ماهی نر عقیمه و توانایی بارور کردن تخم ها رو نداره
   با این حال….
   در مورد لبشون هم یا لب به لب شدن و کبود شده یا اینکه شرایط و کیفیت اب پایین هست و هنگام تولید مثل هم هستن و رنگشون تیره شده
   مالیدن خودشون به سنگ ها هم احتمالا دلیل انگلی داشته باشه. مقداری نمک بدون ید به اب اکواریوم اضافه کنید. نهایتا یک گرم در لیتر.

   پاسخ
 6. محمد

  سلام خسته نباشید.من یه ماهی پروت دارم الان سه ساله بامنه و کلی شیطنت داشت تخم هم میریخت.دوماهه که گوشه گیر شده و به صورت وارونه زندگی میکنه.دم پشتیشم نمیتونه خوب تکون بده.غذا هم کم میخوره.چاله هم دیگه نمیکنه.به نظر شما چه باید کرد.وآنتیبیوتیکی که در پیامهای فوق گفتیدو از کجا میشه تهیه کرد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ممکنه دچار اختلال کیسه هوا شده یا حتی کیفیت اب مناسب نیست و گوشه گیر شده یا از سایر ماهیا کتک میخوره و مجبوره که گوشه گیر باشه. لطفا توضیح بیشتری بدید.
   انتی بیوتیک ها رو از داروخانه های انسانی میتونید تهیه کنید.

   پاسخ
 7. امیررضا

  ببخشید جواب نمیدین بعد من یه گرین ترورم دارم میره تو لونه پرتا بعد پرتا میندازنش بیرون الان چیکار کنم دعوا نکنن ممکنه بمیرن

  پاسخ
  1. Alireza1771

   سلام از اقا مجتبی و شهریار عذر میخوام ب جاشون جواب میدم اگ کامل نیس شرمنده….سیاه شدن رنگ لب های پرت شما ب دلیل کیفیت پایین ابتون هس احتمالا سیفون هفتگی رو رعایت نمیکنید دلیلشم همینه اینکه خودشون رو به سنگ ها میکشن انگل پوستی دارن راه درمانش هم سیفون کردن به موقع اب فیلتراسیون قوی بالا نگه داشتن کیفیت اب همچنین اضافه کردن نمک بدون ید به اب همچنین اگه خودشون رو بیش از حد میکشن میتونید یه حمام نمک +تتراسیکلین یا از ضد انگل تجاری استفاده کنید عین تترا جنرال تونیک و تترا کنترا اسپت….برای گرین ترور هم.فقط میتونید مخفی گاه اضاف کنید و اگر جواب نداد جداشون.کنید…
   موفق باشید

   پاسخ
 8. امیررضا

  امروز متوجه شدم تخم گزاشتن بره همین خودشونو تو کوزه میمالیدن و رنگشونم داره بهتر میشه

  پاسخ
 9. فاطمه سادات

  سلام آبی ک برای سیفون میزاریم حتما باید دوروز کامل بمونه تا کلرش بره؟ بیست و چهار ساعت کمه ؟ ۳۵ ساعت چطور یک روز و نصفی

  پاسخ
  1. FRIEND OF FISH

   سلام?
   بستگی داره ولی هوادهی خوب باشه احتمال زیاد تو ۲۴ ساعت کلرش می ره .

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   می تونید از کاندیشنر های متعادل کننده اب استفاده کنید و در یه مدت کوتاه مثلا یک ساعته اب رو اماده کنید.
   در شرایط عادی هم اب در ظرف دهن گشاد و بدون در بمونه ۲۴ ساعته کلرش از بین میره. حداقل اونقدری از بین میره که واسه ماهیا دیگه ضرری نداشته باشه.

   پاسخ
 10. محمد

  سلام ببخشید برای جفت پرت ماده میتونم چه ماهی بگیرم که با هم جفت بشن؟و تخم پرت بارور بشه!؟

  پاسخ
  1. FRIEND OF FISH

   سلام?
   فلاور،رداویل،تگزاس ،سوروم و……

   پاسخ
 11. مرتضی

  سلام من دیروز دو عدد پرت خریداری کردم ولی گوشه گیرن و گوشه های آکواریوم زیر تصفیه می خوابن

  پاسخ
 12. بنیامین

  خب تا دو سه روز طبیعی هست .فقط اگه ماهی دیگه تو تانک هست که اذیتشون می کنه یه مدت باشیشه جداشون کنید …

  پاسخ
  1. مرتضی

   سورم یک عدد سیچلاید دو عدد کت فیش آفریقایی یک عدد و دو عدد پنگوسی معمولی با دوتا پرت با یک عدد اسکات در آکواریوم ۱۵۰لیتری بنظر شما خوبه

   پاسخ
   1. ناشناس

    کت افریقایى ماهیا رو تو شب اذیت میکنه، پنگوس معمولى نیز با سیچلاید سازگار نیست

    پاسخ
   2. FRIEND OF FISH

    سلام
    اسکات رو حذف کنید .
    چه سیچلایدی دقیقا ؟
    از نظر بنده بقیه ترکیبتون مناسب هست.
    درباره کت آفریقایی هم تو این حجم آب مشکل ساز نیست با این حال یک مخفیگاه براش تهیه کنید تا مطمئن باشید.
    موفق باشید.?

    پاسخ
 13. فاطمه سادات

  سلام یه اکواریوم بزرگ گوشتخوار دارم و یه اکواریوم کوچیک حدودا بیست و سه سانتی دارم ک میخواستم ببینم میشه تو این کوچیکه ماهی گیاهخوار زنده زا بزارم؟ مثلا گوپی
  اخه تو یه اکواریوم فروشی دیدم یه اکواریوم اندازه همین اکواریوم من دارن و توش ماهی گیاهخوار انداختن‌. این ک اکواریوم کوچیکه مشکلی ایجاد نمیکنه برا ماهی؟ و اینکه وسایلاش مثل تصفیه و پمپ هوا و…هم اندازه اکواریوم باید تهیه کنم
  و اینکه میخوام بچه های این زنده زاهارو هم بریزم گاهی تو اکواریوم گوشتخوارم تا غذای زنده بخورن

  پاسخ
 14. بنیامین

  یه خورده کوچیک هست .فقط حتما باید لوازم داشته باشه مثل فیلتر و… وگرنه تلفات میده

  پاسخ
  1. فاطمه سادات

   بخاطر اندازش مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟
   با این اندازه چه زنده زایی و چندتا بخرم ک مشکلی پیش نیاد؟

   پاسخ
   1. azadi

    سلام من یه تنگ تقریبا ۲۰ سانتی دارم توش یه ماده گوپی با ۵ بچه الان بزرگ شدن ۶ ماه همینطور نگه داشتم بدون بخاری هوا غیر… شما میتونید ماهی زبرا گوپی بندازی

    پاسخ
 15. فاطمه سادات

  تو این اندازه اکواریوم میشه عروس دریایی انداخت؟ چون تو اینترنت نوشته بود ک میشه
  میشه اینم توضیح بدین و بگین عروس دریایی بندازم بهتره یا ماهی گیاهخوار

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   عروس دریایی که مخصوص آب شور هست دوست من .

   پاسخ
   1. فاطمه سادات

    میدونم . میخوام ببینم تو این اندازه میشه یا نه

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خیر باید آک بزرگ داشته باشید البته باز بستگی به سایز عروس دریایی هم داره. خواهشا سوالات مرتبط با سایت مطرح کنید اینجا در مورد آب شور مطلب نداریم بهتره برای گرفتن جواب تخصصی تر با سایت های آب شور مراجعه کنید.

     پاسخ
 16. مجتبی

  سلام میخواستم بدونم بچه پرت با سورم چه ماهی میشه اسمشو لطف کنید بگید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اسم خاصی نداره و هیبرید پروت سوروم هست. دورگه میگن هیبرید هم میگن.

   پاسخ
 17. علیرضا

  باسلام و خسته نباشید من میخواستم که ازمیان ماهیهای پروت،تایگراسکار،سورم،سیچیلایدگورخری واسکات یکی رو به صورت تک گونه نگهداری کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید که کدوم یک از همه قویتر وباشرایط بد سازگاری بیشتری داره و عمر بیشتری میکنه در ضمن میخوام که یک جفت رو در یک تانک ۵۲.۵لیتری نگهداری کنم ممنون میشم اگه سریع جوابمو بدید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هیچ کدوم با شرایط بد سازگار نیستن و حداقل ها رو باید رعایت کنید. پروت و اسکار و سیکلید گورخری و سورم همگی نگهداری ساده ای رو دارن و حداقل ها رو رعایت کنید (سیکل بودن اکواریوم و کیفیت مناسب اب + تنوع غذایی) سال ها بدون مشکل زندگی میکنن.
   اما در مورد اسکات یکم شرایط فرق میکنه و این ماهی نیاز به نگهداری در اکواریوم لب شور داره.
   در مورد حجم اکواریومتون هم گزینه مناسب سیکلید گورخری هست. چون اسکار و پروت و حتی سورم سایز بزرگی میگیرن و زیاد مناسب این حجم اکواریوم نیستن. برای سیکلیدهای گورخری هم حتما دکور و مخفیگاه کافی بذارید و نر و ماده تهیه کنید.

   پاسخ
 18. محمد

  سلام خسته نباشید
  ببخشید یکماه است که احساس میکنم ماهیام یخورده گوشه گیر شدن و ضعیف شدن طوری که یکی از پرتام و فلاورباکسام خیلی لاغر شده بود وموقع غذا خوردن غذا میدادن بیرون باید چیکار کنم؟انگل داخلی دارن ؟راه درمانش چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا انگل روده ای داشته باشن. اگه هنوز تغذیه میکنن و کامل از غذا نرفتن از عصاره سیر استفاده کنید و با غذاشون مخلوط کنید و بهشون بدید یا راه بهتر garlic guard که یه محصول تجاری هست و برای پیشگیری و درمان انگل روده ای کاربرد داره رو تهیه کنید و با غذای ماهیا قاطی کنید و بهشون بدید.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. محمد

    سلام ممنون که جواب دادین
    امروز از نواب یه دارو برا انگل داخلی گرفتم و فروشنده همراهش یه بسته کرم خونی منجمدم داد گفت بعد از اینکه دارو مصرف کردی روز بعدش یه وعده بده تا محتویات داخل شکمشون بشوره بیاره بیرون ؟!
    اشکال نداره ؟
    کلا میتونم از کرم خونی در حد ماهی دو وعده به اسکار و برت و اروانا و فلاورباکس داد؟
    ممنون

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     عجب حرفی زده این دوست فروشنده که کرم خونی محتویات داخل روده ماهی رو میشوره و میبره بیرون!!
     در حد ماهی دو وعده موردی نیست. میتونید کرم خونی یا ارتمیای منجمد رو با داروی garlic guard یا عصاره سیر ترکیب کنید (بخیسونید) و به ماهیا بدید که در اینصورت دل و روده ماهی رو بشوره!
     کرم خونی استفاده زیادش اصلا خوب نیست و یکی از عوامل انگل روده ای استفاده بیش از حد از کرم خونی هست. برای فلاور هم کرم خونی مناسب نیست. برای پیشگیری و درمان انگل روده ای از عصاره سیر یا garlic guard استفاده کنید.

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code