راهنمای جامع طی کردن سریع چرخه آب آکواریوم | پارامترها و خواص فیزیکو شیمیایی آب

A A A
Avatar

مهمان لطفا ثبت نام کنید

sp_Registration عضویت (ثبت نام) sp_LogInOut ورود
جستجوی پیشرفته

— در محدوده انجمن —
— محاسبه —

— گزینه های انجمن —

حداقل طول کلمه جستجو 3 کارکتر - حداکثر طول کلمه جستجو 84 کارکتر

sp_Feed آر اس اس موضوع sp_TopicIcon
راهنمای جامع طی کردن سریع چرخه آب آکواریوم
فروردین ۱۷, ۱۳۹۵
۱۰:۵۰ ب٫ظ
Avatar
B.a.h.m.a.n

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
تعداد نوشته ها: 417
تاریخ عضویت:

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۴
sp_UserOfflineSmalls افلاین

مسلما در این سایت و در تاپیک های مختلف چرخه یا سیکل آب آکواریوم توضیح داده شده و من نمیخوام در این تاپیک وارد بحث اینکه چرخه آب چی هست و آمونیاک چیه و نیتریت و … بشم . در این تاپیک با زبان ساده ، روشی رو توضیح خواهم داد که خودم استفاده کرده و جواب گرفته ام و برای سه آکواریوم تا به حال از این روش بهره گرفته ام .

چرخه آب آکواریوم فرایندی هست که باعث میشه آب آکواریوم به ثبات برسه و باکتری های مفیدی توش رشد میکنند که مواد مضر و خطرناکی مثل آمونیاک و نیتریت و نیترات را تجزیه می نمایند . بدون طی شدن سیکل نیتروژن در آکواریوم ، ماهی ها و موجودات زنده قادر به ادامه زندگی در آکواریوم نخواهند بود و بیماری ها و مرگ های ناگهانی را شاهد خواهید بود . بعد از اینکه آکواریوم را راه اندازی میکنید و ماهی هم اضافه میکنید ، مواد دفعی ماهیان یا غذاهای مانده در کف آکواریوم باعث انتشار آمونیاک در آب میشود . این آمونیاک برای ماهی ها بسیار خطرناک بوده و عامل اصلی مرگ و میر ماهیان آکواریومی می باشد . با گذشت زمان ، باکتری هایی در آب رشد میکنند که آمونیاک را به نیتریت تبدیل میکنند ، نیتریت از آمونیاک کمتر سمی هست ، اما باز هم باعث مرگ ماهی ها خواهد شد . با گذشت زمان بیشتر ، باکتری هایی رشد میکنند که نیتریت را به نیترات تبدیل میکنند . نیترات از آمونیاک و نیتریت کم خطر تر می باشد . این فرایند نزدیک ۱ الی دو ماه در آکواریوم به صورت طبیعی زمان می برد و در طول این مدت ۸۰ درصد ماهی های موجود را از دست خواهید داد ! افرادی که تازه آکواریوم راه اندازی میکنند و با مرگ و میر شدیدی روبرو میشوند ، باید بدانند که به سندرم تانک جدید مبتلا شده اند !fun

 

خب ، حالا ما باید روش هایی رو اتخاد کنیم که این چرخه خیلی سریع طی بشه ، چون مثلا اگر انسانی رو در یک اتاق قرار بدیم و گاز سمی رو در این اتاق منتشر کنیم ، مسلما اگر اون فرد رو ۱ روز اونجا نگه داریم ، خواهد مرد ، اما اگر نیم ساعت نگه داریم ، صدمه کمتری خواهد دید ، ماهی هم هر چه کمتر در معرض آمونیاک و نیتریت باشه ، همونقدر شانس بیشتری خواهد داشت تا با کمترین آسیب از چرخه خارج بشه . روشی که خواهم گفت حاصل تست های شخصی خودم + مواردی که از دوستان همین سایت و جستجوهای اینترنتی می باشد . البته این روش نیاز به کمی هزینه کردن دارد done

 

موارد لازم :

تستر آمونیاک

تستر نیتریت

تستر ph

محلول آماده ساز آب Seachem Prime

محلول یا کپسول باکتری ساز ( تترا سیف استارت ، سیچم استابیلیتی ، تروپیکال باکتو اکتیو ، جی بی ال فیلتر استارت )

نمک سانتریال تروپیکال ( یا اگر دسترسی نداشتید نمک معمولی بدون ید )

یک آکواریوم قدیمی یا آکواریومی که چرخه آن طی شده باشد

 

مرحله اول :

نصف آکواریوم را با آب تازه بدون کلر ( کلرزدایی شده با prime ) و نصف دیگر را با آبی که از آکواریوم قدیمی خود سیفون کرده اید پر کنید، تمامی وسایل و دکوراسیون و گیاهان رو قرار بدین و پمپ اکسیژن و تصفیه را روشن کنید تا با تمام قدرت کار کنند .

مقداری از مدیاها ، ابرها و اسفنج های آکواریوم قدیمی را برداشته و در فیلتر آکواریوم جدید قرار دهید ، مقدار توصیه شده ، نصف حجم فیلتر تصفیه می باشد ، نصف دیگر را با مدیا و سرامیک تازه پر کنید .

مقداری محلول باکتری ساز به آب اضافه کنید

بخاری آکواریوم را روشن کنید و روی ۲۸ درجه تنظیم نمایید ، خیلی مهم هست که تغییرات دمایی نداشته باشید .

ph آب را تست کنید و حدالمقدور ph را روی عدد ۷.۵ نگه دارید ، میتوانید از محلول های کاهش ph استفاده کنید

به هیچ وجه لامپ آکواریوم را روشن نکنید

حال ۲۴ ساعت صبر کنید .

مرحله دوم :

در روز دوم ، آمونیاک و نیتریت و ph آب را تست کنید ، اگر آمونیاک زیر ۲ میلی گرم بود و نیترات هم زیر ۰.۵ میلی گرم ، ماهی های خود را به آب اضافه کنید ، در پی هاش ۷.۵  ، تا ۲ میلی گرم آمونیاک خطری برای ماهی ها نخواهد داشت .

به ازای هر ۲۰ لیتر ، نهایتا یک ماهی گوشتخوار متوسط و به ازای هر ۱۰ لیتر نهایتا یک ماهی گیاهخوار بزرگ یا ۵ ماهی گیاهخوار کوچک . همچنان لامپ آکواریوم را خاموش نگه دارید و فقط از نور محیط استفاده کنید ( محیط تاریک به رشد باکتری ها کمک خواهد کرد )

مقداری دیگر از محلول باکتری ساز به آب اضافه کنید .

مرحله سوم :

در روز سوم ، آمونیاک و نیتریت آب را تست کنید ، اگر آمونیاک از ۲ میلی گرم و نیترات از ۰.۵ میلی گرم بالاتر رفته بود ، ۳۰ درصد آب را سیفون کنید و مقداری از آب آکواریوم قدیمی خود را سیفون کرده و در آکواریوم جدید بریزید . با اینکار هم آمونیاک و نیترات کاهش پیدا میکند و هم مقداری باکتری مفید از آکواریوم قدیمی به آکواریوم جدید وارد میشود .

مقداری از محلول seachem prime به تانک اضافه کنید .

مقداری از محلول باکتری ساز به آب اضافه کنید .

مقداری از نمک سانتریال تروپیکال به آب اضافه کنید ، به ازای هر ۳۰ لیتر ، یک قاشق غذاخوری ( یا نمک بدون ید ) . نمک  باعث میشه تا نیتریت برای ماهی قابل تحمل تر باشد .

میتوانید نور آکواریوم را روشن کنید ، اما فقط برای ۳-۴ ساعت در روز .

 

مرحله چهارم :

در روز چهارم ، پارامترهای آب را تست کنید ، میزان آمونیاک باید نسبت به روز قبل بسیار کاهش یافته باشد ( نزدیک به صفر ) و میزان نیتریت نیز می بایست کمتر از ۰.۵ میلی گرم باشد .

مقداری باکتری ساز نیز اضافه کنید .

 

مرحله پنجم :

در روز پنجم  همچنان تست را ادامه دهید ، اگر شانس با شما یار بوده باشد و همچنین مراحل را به درستی طی کرده باشید ، باید آمونیاک صفر شده باشد و نیتریت نیز کمتر از ۰.۲۵ میلی گرم خواهد بود . اگر آمونیاک صفر نبود و نیتریت هم بالای ۰.۵ میلی گرم بود ، مقداری از محلول seachem prime به تانک اضافه کنید . prime باعث خنثی سازی آمونیاک و نیتریت برای ۲۴-۴۸ ساعت میشود . مقداری باکتری ساز نیز اضافه کنید

 

مرحله ششم :

در روز ششم تست را ادامه دهید ، اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید آمونیاک و نیتریت هر دو صفر یا خیلی نزدیک به صفر خواهد بود . ۳۰ درصد آب را سیفون کرده و با آب تازه بدون کلر جایگزین کنید و باکتری ساز به آب اضافه کنید .

تبریک می گویم ،چرخه آب آکواریوم شما کامل شده و میتوانید بقیه ماهی ها را کم کم به آکواریوم اضافه کنید و سیستم نوری را روشن کنید i-love-you

در این روش طی ۵-۶ روز چرخه آب طی میشود ، اگه بخواین به روش سنتی پیش برین نزدیک یک ماه طول خواهد کشید تا چرخه طی شود . سوالی بود در خدمتم quarrel

فروردین ۱۸, ۱۳۹۵
۳:۳۸ ق٫ظ
Avatar
saeed s

کاربر هدفمند
Members
تعداد نوشته ها: 393
تاریخ عضویت:

دی ۱, ۱۳۹۳
sp_UserOfflineSmalls افلاین

درود

ممنونم از توضیحاتتون …..بنده خیلی موضوع رو مثل شما علمی و تخصصی دنبال نمیکنم

به همین دلیل برام سوال پیش اومده که با توجه به مطالبی که گفتید چرا نمیشه همزمان

با ورود ماهی به تانک باکتری ساز اضافه کرد ؟؟؟؟ و این همه تست و بالا و پایین و ۶ روز زمان

رو حذف کرد ؟؟؟

اگه بدون ماهی به تانک باکتری ساز اضافه کنیم مسلما در تانک آمونیاکی موجود نیست و

کلید حیات و تکثیر باکتری آمونیاکه و بقول عامیانه باکتری ها گشنه و بی خوراک مونده و میمیرند.

ولی اگه همزمان با ورود ماهی باکتری ساز اضافه بشه دیگه مشکل چیه که باید ۶ روز

این عملیاتی که فرمودید انجام بشه ؟؟؟

دقیقا خاطرم نیست توی کدوم سایت خارجی دیدم ولی احتمال میدم سایت شرکت تولید

کننده باکتری ساز بیودایجست خوندم که نوشته بود میتوان همزمان با ورود ماهی به تانک

و استفاده از بیودایجست و بیوتریس چرخه رو طی کرد …..یعنی شرکت برای منافع مالی

قصد فریب مشتریاش رو داره ؟؟؟ بعید میدونم ….

همیشه می پرسم .....پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است

فروردین ۱۸, ۱۳۹۵
۴:۴۲ ق٫ظ
Avatar
saeed s

کاربر هدفمند
Members
تعداد نوشته ها: 393
تاریخ عضویت:

دی ۱, ۱۳۹۳
sp_UserOfflineSmalls افلاین

ببخشید یک سوال دیگه هم دارم یادم رفت بپرسم !!!!!!

سرعت تکثیر باکتری ها چقدره ؟؟؟؟ یعنی وقتی به آب باکتری ساز اضافه میکنیم چقدر طول

میکشه تا تکثیر بشن و به حد کفایت برسن ؟؟؟؟ البته بنظرم میزان و سرعت تکثیر باکتری ها

به مقدار آمونیاک موجود در آب بستگی داره و برای همینه که بعد از افزودن باکتری ساز آب کدر

میشه که این کدری فرایند تکثیر باکتریها و تجزیه آمونیاک بصورت همزمانه و بعد از اینکه باکتری

تکثیر شده و بحد کفایت برسه آمونیاک صفر میشه و آب شفاف میشه و بعد از اون دیگه آب

کدر نمیشه چون باکتری تمام آب رو فراگرفته و در مدیای فیلتر که محل تجمع و کلونی هست

آماده برای تجزیه آمونیاک تولید شده هستند و دیگه اجازه نمیدن میزان آمونیاک بالا بره و

بمحض تولید آمونیاک تجزیه میشه …….و اصطلاحا بهش میگن چرخه و بعبارتی بسته به

میزان آمونیاک تولید شده باکتری تکثیر شده و یک نوع بالانس ایجاد شده ……حالا اگه این

بالانس رو با افزودن همزمان تعداد زیادی ماهی بهم بزنیم آیا چرخه بهم میخوره و آب مجددا

کدر میشه تا زمانی که باکتری ها بهمان میزان  تکثیر بشن ؟؟؟؟

همیشه می پرسم .....پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است

فروردین ۱۸, ۱۳۹۵
۱۰:۵۷ ق٫ظ
Avatar
B.a.h.m.a.n

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
تعداد نوشته ها: 417
تاریخ عضویت:

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۴
sp_UserOfflineSmalls افلاین

آقا سعید با دقت نخوندید احتمالا ، چون بالا نوشتم که ماهی ها رو روز دوم به آب اضافه میکنیم . این یک روز فاصله از زمان راه اندازی آکواریوم تا زمان اضافه کردن اولین ماهی ها ، برای اینه که آکواریوم به یک ثبات نسبی برسه . وگرنه همون روز اول هم میتونید ماهی ها رو اضافه کنید به آب . این ۲۴ ساعت فاصله صرفا برای اطمینان از کیفیت آب هست .

نکته بعدی اینکه این کاملا اشتباهه که بدون ماهی آمونیاکی در آب وجود نخواهد داشت و بدون آمونیاک باکتری ها رشد نخواهند کرد . حتی این رابطه گاهی برعکسه . برای مثال در تانک های پلنت که از بستر استفاده شده ، در همون روز اول بدون ماهی ، میزان آمونیاک به ۴ میلی گرم در لیتر میرسه ! ( بستر آمونیاک منتشر میکنه ) و اگه در روز دوم ۹۰ درصد آب رو سیفون نکنید کنترل آمونیاک از دستتون خارج میشه . در تانک های غیرگیاهی نیز سنگ ها و شن و ماسه و .. حاوی مقدار ناچیزی آمونیاک هست done

——————————————————————

نکته مهم بعدی اینه که اگه میزان آمونیاک از یه حدی بالاتر بره ، رشد باکتری ها کم میشه ! ( باکتری های تجزیه کننده نیتریت ) یعنی مانع رشد باکتری ها میشه ، برای همین باید آمونیاک رو زیر ۲ میلی گرم نگه داریم تا رشد باکتری ها سریعتر انجام بگیره ( تعادل )

نکته بعدی اینه که همون زمانی که باکتری ها رو به آب اضافه میکنم ، شروع به رشد نمیکنن ، ۲۴ ساعت طول میکشه تا باکتری ها از حالت غیرفعال خارج بشن و جاشون رو پیدا کنن و شروع به تکثیر کنن و حداقل ۴-۵ روز طول میکشه تا به میزانی برسن که بتونن کل آمونیاک و نیتریت رو تجزیه کنن  . باکتری های توی قوطی یا کپسول یا آمپول فعال نیستند ، یعنی وقتی برای باکتری غذایی نباشه نمیمیره ، به حالت غیرفعال درمیاد ( به اصطلاح خودمون میره تو لاک خودش ) . وقتی به تانک اضافه میکنید و میبینه شرایط مهیا هست ، از خواب بلند میشه و شروع به فعالیت میکنه ( عین خواب زمستانی برخی پستانداران )

فعالیت باکتری ها به دمای آب و ph بسیار وابسته هست . در ph بالاتر باکتری ها سریع تر رشد میکنن ، اما در ph بالا آمونیاک بسیار سمی میشه و به ریسکش نمی ارزه .

——————————————————————-

مورد بعدی اینه که میفرمایین میشه این ۶ روز و تست ها رو .. رو حذف کرد ؟ بله میشه اما شما هرگز نمیفهمید که چرخه کی طی شده و چقدر به ماهی ها صدمه وارد شده ، شرکت هایی که باکتری ساز تولید میکنن اغراق میکنن ، حتی اگه ۱۰ برابر از میزان پیشنهادی ازشون تو تانک استفاده کنید ، اگر تعداد ماهی های زیادی همون اول به تانک اضافه کنید و تغذیشون کنید ، در روز دوم و سوم آمونیاک از کنترل خارج میشه . چون زمان میبره تا باکتری ها به ثبات برسن . برای همین هست که در ابتدا از تعداد کم ماهی ها استفاده میکنیم و خیلی کم بهشون غذا میدیم تا آمونیاک از کنترل خارج نشه .

بله افزودن تعداد زیادی ماهی در ابتدای راه اندازی آکواریوم چرخه رو بهم میریزه ، اصولش اینه که ابتدای راه اندازی تعداد بسیار کمی ماهی اضافه میکنیم و خیلی کم غذا میدیم ، بعد از ۴-۵ روز ، تعداد دیگه ای رو کم کم به آب اضافه میکنیم تا به یکباره شوک به چرخه وارد نشه . آمونیاک باید با ملایمت بالا برود تا در نتیجه نیتریت نیز که از آمونیاک تولید میشود به آرامی بالا برود تا باکتری ها فرصت پیدا کنند آن را تجزیه نمایند . با توجه به اینکه باکتری های تجزیه کننده نیتریت زمانی رشد میکنند که باکتری های تجزیه کننده آمونیاک شروع به کار کرده باشند ، پس وجود بیش از حد آمونیاک در آب باعث میشه باکتری های تجزیه کننده آمونیاک به شدت رشد کنند و کلی نیتریت در آب تولید میشه و در نتیجه گروه دوم باکتری ها ( تجزیه کننده نیتریت ) تا بیان رشد کنن و نیتریت رو صفر کنن ، ماهی صدمات جبران ناپذیری خواهد دید . در یک کلام ، باید رشد باکتری ها کنترل شده باشه تا آمونیاک و نیتریت در آب با ملایمت تغییر کند و در طی چرخه از حد مجاز بالاتر نرفته و باعث تلفات نگردد .

روشی که بالا گفته شده ، بدون آسیب رسیدن به ماهی ( ماهی هیچ صدمه ای از چرخه نمیبینه ) چرخه رو در ۵-۶ روز طی میکنه . روشی که شما میفرمایید مطمئنا زیاد طول خواهد کشید و ماهی ها حتما از طی شدن چرخه آسیب میبینن ، شاید کشته نشن اما طول عمرشون کاهش پیدا میکنه و عوارض اون بعدا خودشو نشون خواهد داد .

کاربران زیر از B.a.h.m.a.n برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

مجتبی, saeed s
فروردین ۱۹, ۱۳۹۵
۲:۳۸ ق٫ظ
Avatar
saeed s

کاربر هدفمند
Members
تعداد نوشته ها: 393
تاریخ عضویت:

دی ۱, ۱۳۹۳
sp_UserOfflineSmalls افلاین

درود

بسیار سپاسگزارم از توضیحاتتون ……الان موضوع کاملا برام مفهوم شد ….flowerflower

یک سوال دیگه هم دارم ……فرمودید در تانک پلنت از روز اول بخاطر بستر میزان آمونیاک

بالایی خواهیم داشت ….میشه در مرحله دوم قبل از ورود ماهی یک سیفون ۵۰ درصدی

زد ؟؟؟؟

همیشه می پرسم .....پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است

فروردین ۱۹, ۱۳۹۵
۱۱:۰۶ ق٫ظ
Avatar
B.a.h.m.a.n

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
تعداد نوشته ها: 417
تاریخ عضویت:

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۴
sp_UserOfflineSmalls افلاین

در تانک های گیاهی که از بستر های غنی مثل آمازونیا استفاده شده باشه ، باید به مدت ۳ روز ، هر ۲۴ ساعت ۹۰ درصد آب سیفون بشه و بعد به مدت ۳ روز دیگه ، هر ۲۴ ساعت ۳۰ درصد آب سیفون میشه . بعد از گذراندن این مراحل ، دیگه بستر آمونیاک زیادی منتشر نخواهد کرد

به عبارت ساده تر ، باید ۵-۶ روز زمان بذارین تا چرخه خود بستر طی بشه و بستر و کود به ثبات برسه ، بعد مراحل چرخه آب رو طی میکنیدflower

کاربران زیر از B.a.h.m.a.n برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

saeed s
اسفند ۴, ۱۳۹۵
۱:۵۴ ق٫ظ
Avatar
bemba
کاربر تازه وارد
Members
تعداد نوشته ها: 9
تاریخ عضویت:

بهمن ۳, ۱۳۹۵
sp_UserOfflineSmalls افلاین

سلام خدمت دوستان عزیز شاید اینجا جای مطرح کردن این سوال نباشه ولی میخواستم تستر امونیاک یا تستر نیترات بخرم

از طرفی چون امونیاک مبدا و نقطه شروع هست گفتم شاید ۰ نگه داشتنش و اطلاع داشتن از وضعیت امونیاک نسبت به نیترات مهم تر و در اولویت قرار بگیره ، نظر شما دوستان چیه ؟ بنظر شما کدوم تستر رو بخرم  ؟

پ.ن : تستر آمونیاک مربوط ب برند جی بی ال هست و تستر نیترات مربوط به سرا

در مورد برند جی بی ال که کاملا ازش اطمینان دارم ولی تستر نیترات سرا رو کسی استفاده کرده ؟ دقیق هست ؟

ممنون

اسفند ۴, ۱۳۹۵
۹:۰۴ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 15471
تاریخ عضویت:

خرداد ۳, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmalls افلاین

سلام 

محصولات سرا هم بسیار با کیفیت هستن .

بنظر بنده اگر فقط امکان خرید یک تستر رو دارید همون تستر نیترات بیگیرید خیلی بهتر هست آمونیاک که خودتون فرمودین شروع کار هست و در ابتدا همیشه بالا هست دیگه نیازی به تست گرفتن نداره همینجوری بدون تست آب مراقبش باشید.

باز منتظر نظر سایر دوستان نیز باشید.

birddone

کاربران زیر از مجتبی برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

bemba
اسفند ۵, ۱۳۹۵
۱:۲۴ ق٫ظ
Avatar
bemba
کاربر تازه وارد
Members
تعداد نوشته ها: 9
تاریخ عضویت:

بهمن ۳, ۱۳۹۵
sp_UserOfflineSmalls افلاین

مجتبی گفته
سلام 

محصولات سرا هم بسیار با کیفیت هستن .

بنظر بنده اگر فقط امکان خرید یک تستر رو دارید همون تستر نیترات بیگیرید خیلی بهتر هست آمونیاک که خودتون فرمودین شروع کار هست و در ابتدا همیشه بالا هست دیگه نیازی به تست گرفتن نداره همینجوری بدون تست آب مراقبش باشید.

باز منتظر نظر سایر دوستان نیز باشید.

birddone  

سلام ، اخه مجتبی جان امونیاک همونطور ک  اطلاع داری خیلی سمی تر و خطرناک تر هست نسبت ب نیترات و اینکه امونیاک همیشه در چرخه وجود داره پس باید مقدارش نزدیک به ۰ باشه ، حالا اگر چرخه تانک من ضعیف باشه پس امونیاک بالاتر از این مقداره ک خطرناکه ! و اینکه رنگ تانکم با اینکه ۲ لیتر ساب استرت ایهایم به فیلتر سطلیم اضافه کردم هنوز ی خرده ب زردی میزنه ( وقتی از کنار تانک نگاه میکنی کاملا مشخصه )  ، البته حدودا ۵ روز میشه ک این متریال رو اضافه کردم ب تانک ۶۰۰ لیتریم ! میخواستم بدونم شاید تا ۲ – ۳ هفته دیگه عملکرد این متریال خیلی بهتر بشه درسته ؟

اسفند ۵, ۱۳۹۵
۹:۴۷ ب٫ظ
Avatar
مجتبی
کرمان

معاون انجمن
Members

معاون

Moderators
تعداد نوشته ها: 15471
تاریخ عضویت:

خرداد ۳, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmalls افلاین

سلام 

یک سوم از آب رو سیفون کنید و آب هم دما و بدون کلر اضافه کنید اون زردی هم از بین میره.

فیلتر هم ۲۴ ساعته روشن باشه. birddone

منطقه زمانی انجمن:Asia/Tehran

بیشترین کاربران آنلاین:200

افراد آنلاین کنونی: navid7
81 مهمان

مشاهده کنندگان کنونی این صفحه:
1 مهمان

برترین نویسندگان:

مجتبی: 15471

H∀ⓂΞD20: 3379

HAMID ESKANDARI: 2556

Hanif: 2462

ghomeyshi: 2133

یاشار: 1965

آمار کاربران:

مهمان: 563

اعضا: 11881

مدیران انجمن: 0

مدیر کل: 1

آمار انجمن:

گروه ها: 6

انجمن ها: 226

موضوعات: 4113

نوشته ها: 75356

جدیدترین اعضاء:

shahram7, Samix, Shayan.9034, ata1924, Ehsan Gholizadeh2, aliakbarsh

مدیر کل: شهریار (onlypet.ir): 2125آخرین ارسال های انجمن

آخرین دیدگاه ها