ماکائو آبی سنبلی یا ماکائو هایسینث | آرا (ماکائو)

A A A
Avatar

مهمان لطفا ثبت نام کنید

sp_Registration عضویت (ثبت نام) sp_LogInOut ورود
جستجوی پیشرفته

— در محدوده انجمن —
— محاسبه —

— گزینه های انجمن —

حداقل طول کلمه جستجو 3 کارکتر - حداکثر طول کلمه جستجو 84 کارکتر

sp_Feed آر اس اس موضوع sp_TopicIcon
ماکائو آبی سنبلی یا ماکائو هایسینث
خرداد ۱۳, ۱۳۹۲
۴:۱۳ ب٫ظ
Avatar
ایل امان

مدیر‌انجمن‌دوزیستان
Members

مدیر انجمن دوزیستان
تعداد نوشته ها: 708
تاریخ عضویت:

مرداد ۲۲, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

                                  1385988558 تالار گفتگوImage Enlarger

پرنده‌ای بومی شرق و مرکز امریکای جنوبی است. این پرنده بزرگترین گونه درخانواده ماکائوها و بزرگترین گونه از لحاظ وزن بهنگام پرواز در بین تمامی طوطی سانان است. گرچه طوطی بی پروازی به نام کاکاپو که در نیوزلند و گینه نو زیست می‌کند و ۳٫۵ کیلوگرم وزن دارد سنگین تر از ماکائو سنبلی است اما ماکائو سنبلی از لحاظ طول طویل تر از طوطی کاکاپو و تمامی طوطی سانان است.                              

ماکائو آبی سنبلی شباهاتی با هم خانواده خود یعنی ماکائو لیر (Lear’s macaw) دارد در حالیکه این شباهت بسیار جزئی است و می‌توان به راحتی این دو را از یکدیگر تمیز داد. در ناحیه زرد رنگ اطراف چشم ماکائو لیر یک حالت اشکی شکل کشیده و بزرگ وجود دارد که در ماکائو سنبلی این ناحیه به صورت یک دایره زرد رنگ وجود دارد. تفاوت دیگر ناحیه زرد رنگ در دو طرف منقار است که در ماکائو لیر بسیار بزرگتر از ماکائو سنبلی است. سومین تفاوت در رنگ قسمت سر پرنده و قسمت بال هاست که تقریباً رنگی مابین آبی لاجوردی تیره متمایل به سبز تیره است این خصوصیت بیشتر در ناحیه سر قابل رویت است اما ماکائو لیر نسبت به ماکائو سنبلی بسیار نادرتر و کمی کوچکتر است.

محبوبیت ماکائو آبی سنبلی بعنوان حیوان خانگی سبب کاهش جمعیت وحشی آنان تا مرز انقراض و قرار گرفتن این گونه در لیست قرمز (درمعرض تهدید) شده است. متاسفانه در بین عوام و متخصصین غلطی رایج در آمده است که نام این گونه را در خانواده آرا قرار می‌دهند و این گونه را با نام آرا هایسینث می‌شناسند که اشتباهی فاحش است. این گونه در خانواده Anodorhynchus که شامل این گونه و دو گونه دیگر به نام های Lear و Glaucous می‌باشد قرار گرفته و نام علمی این پرنده نیز خود گویای این موضوع است.

طول ماکائو آبی سنبلی ۱۰۰cm از سر تا انتهای دم وعرض پرنده ۳۹cm بوده و وزن آن ۱٫۵ تا ۲ کیلوگرم (۳٫۳ تا۴٫۴ پوند) می‌باشد. طول بالهای ماکائو سنبلی در هنگام پرواز ۱۲۰cm تا ۱۴۰cm و عرض آنها ۴۸cm تا ۵۶cm می‌باشد. آنها تقریباً بطورکامل آبی رنگ هستند و پرهای زیر بال‌ها نیز سیاه رنگ می‌باشد. دارای منقار بزرگ و سیاه بوده و در دو طرف منقار و اطراف چشم ناحیه‌ای زرد رنگ و روشن وجود دارد که البته در اطراف چشم این ناحیه به شکل نواری گرداگرد چشم را فرا گرفته است. به طور معمول تشخیص جنسیت در این گونه بسیار مشکل است اما جنس ماده این گونه کمی باریکتر از جنس نر آن است.

 

غذا و تغذیه آنها منقاری بسیار قوی برای خوردن غذاهای طبیعی و شکستن انواع دانه‌ها و هسته میوه‌های جنگلی دارند که این منقار حتی قادر به شکستن پوسته سخت و چوبین نارگیل و ماکادامیا (یک نوع فندق جنگلی) بوده و علاوه بر این آنها با این منقار می‌توانند میوه‌ها و گیاهان جنگلی را به راحتی بخورند. از جمله غذاهای محبوب این پرنده میوه درخت کاج است آنها همچنین از گرفتن حلزون و شکستن پوسته سخت این جانور و خوردن آن بسیار لذت می‌برند.

تولید مثل 

این پرنده در حفره‌های درختان لانه سازی می‌کند و پرنده ماده در هنگام تخم گذاری ۱ یا ۲ تخم می‌گذارد. اگرچه معمولاً فقط یک جوجه به سن بلوغ می‌رسد. گرچه هر دو جوجه سر از تخم در می‌آورند اما در رقابت تصاحب غذا جوجه زودتر از تخم درآمده موفق تر بوده و جوجه دیگر که دیرتراز تخم درآمده از گرسنگی جان خود را از دست می‌دهد. جوجه‌ها تا سن ۳ ماهگی نزد والدین خود می‌مانند و پس از آن لانه را ترک می‌کنند. آنها در سن ۷ سالگی به بلوغ می‌رسند. تخم‌های این پرنده توسط کوآتی‌ها، کلاغ‌ها , possum (نوعی پستاندار درختی) و بیشتر توسط توکان‌ها که جزو دشمنان طبیعی این پرنده محسوب می‌شوند روبوده و خورده می‌شوند.

پراکندگی و زیستگاه

جمعیتی از این پرنده که موجودیت آنها تایید شده در سه دسته کلی در امریکای جنوبی قرار دارند. در Pantanal منطقه‌ای در برزیل و در مجاورت آن منطقه‌ای در شرق بولیوی و در شمال شرقی پاراگوئه، در Cerrado منطقه‌ای در شرق کشور برزیل و (Mato Grosso, Goiás, Tocantins, Bahia, Piauí, MaranhãoوMinas Gerais) و مناطق نسبتاً باز رودخانه Tocantins، رودخانه Xingu، رودخانه Tapajós و Marajó جزیره‌ای در شرق حوضه آمازون کشور برزیل، مورد تایید است. همچنین جمعیت پراکنده این پرنده در مناطقی دیگر چون نخل‌ها مردابی,Woodlands (مناطق باز و روشن جنگلی) و دیگر جنگلهای نیمه باز می‌باشد. بطورکلی زیستگاه این پرنده جنگلهای گرم و مرطوب و حاشیه نسبتاً باز رودخانه هاست (ماکائو آبی سنبلی در حاشیه و امتداد رودخانه زیست می‌کند.)

حفاظت 

ماکائو آبی سنبلی به علت شکار بی رویه و غیر قانونی تجارت در قفس و از بین رفتن زیستگاه، در معرض خطر جدی قرار دارد. سالانه آتش سوزی‌های کنترل شده توسط کشاورزان، نابودی درختان و مناطقی که قبلاً زیستگاه این گونه بوده و همچنین چرای نامناسب دام و دامداری، طرح‌های برق آبی، کشاورزی و باغداری سبب تخریب و انزوا زیستگاه‌های این گونه خارق العاده شده است. عوامل دیگری نیز در سطح ملی به این خطر دامن می‌زنند. عواملی چون استفاده از آنها بعنوان غذا در بین قبایل بومی Gorotire و Kayapo در جنوب مرکزی برزیل و استفاده از پر این پرنده بعنوان کلاه‌های بومی قبایل و بعنوان زینت و وسایل تزیینی سبب کاهش جمعیت این پرنده شده است و جمعیت بسیار اندکی از این گونه فقط در منطقه Pantanal برزیل یافت می‌شود. این منطقه بعنوان زیستگاه اصلی این پرنده شناخته می‌شود و عوامل حمایتی از این پرنده تحت پروژه‌های حفاظت با قرار دادن لانه‌های مصنوعی و آگاه سازی اذهان عمومی کمک به حفظ این پرنده در حال انقراض می‌کنند. این برنامه‌های حفاظتی با کمک حامیان محیط زیست آغاز شد و هم اکنون بسیاری از مزرعه داران نه تنها سبب نابودی این گونه نمی‌شوند بلکه حافظ این گونه و خانواده ماکائوها هستند.

 

منبع:http://fa.wikipedia.org

http://iranparrot.com

1459125075 تالار گفتگو

منطقه زمانی انجمن:Asia/Tehran

بیشترین کاربران آنلاین:237

افراد آنلاین کنونی: حسنHTB, phyniks, Ali1383, amin_gh
103 مهمان

مشاهده کنندگان کنونی این صفحه:
1 مهمان

برترین نویسندگان:

مجتبی: 17854

H∀ⓂΞD20: 3559

HAMID ESKANDARI: 2583

Hanif: 2463

ghomeyshi: 2141

یاشار: 1965

آمار کاربران:

مهمان: 565

اعضا: 15719

مدیران انجمن: 0

مدیر کل: 1

آمار انجمن:

گروه ها: 6

انجمن ها: 226

موضوعات: 4677

نوشته ها: 86163

جدیدترین اعضاء:

forrestantonieff, stahban, Sepehrhabibi73, ahostadi74, Omid 1026, amin_gh

مدیر کل: شهریار (onlypet.ir): 2253آخرین ارسال های انجمن

آخرین دیدگاه ها