مراقبت از جوجه ها | اصول نگهداری قناری

A A A
Avatar

مهمان لطفا ثبت نام کنید

sp_LogInOut ورود sp_Registration عضویت (ثبت نام)

عضویت (ثبت نام) | رمزتان را گم کرده اید؟
جستجوی پیشرفته

— در محدوده انجمن —
— محاسبه —

— گزینه های انجمن —

حداقل طول کلمه جستجو 3 کارکتر - حداکثر طول کلمه جستجو 84 کارکتر

sp_Feed آر اس اس موضوع sp_Related موضوعات مرتبط sp_TopicIcon
مراقبت از جوجه ها
دی ۲۰, ۱۳۹۰
۵:۴۳ ب٫ظ
Avatar
picky

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 226
تاریخ عضویت:

دی ۱۷, ۱۳۹۰
sp_UserOfflineSmall افلاین

مراقبت از جوجه ها :

 

 

هر دقیقه از روز اول تا آخر روز سوم برای جوجه های قناری از دقایق حیاتی محسوب می شوند. بنابراین از قبل از تولد جوجه ها باید به این دقایق توجه نمود.

_ چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در می آیند ، عصر روز سیزدهم باید کمی غذای تخم مرغی یا همطراز آن در قفس قناری قرار داده شود تا صبح زود ماده قناری بتواند با آن جوجه ها را تغذیه کند.
_چنانچه مشاهده شد که ماده قناری در تغذیه جوجه ها کوتاهی می کند باید او را برای تغذیه تحریک و تشویق نمود. اگر در بررسی چینه دان جوجه ها مشاهده شد که به جوجه ها کم غذا داده شده است بهتر است با دست به جوجه ها غذا داده شود. این کار هر روز غروب باید انجام شود.
_ از روز سوم میتوان به جیره غذایی قناری شاهدانه خرد شده اضافه کرد اما قبل از آنکه جوجه ها لانه را ترک کنند و ماده قناری شروع به ساختن لانه ی جدید نماید ، باید قطع شود.
_ از روز پنجم به بعد میتوان مقدار کمی تخم کلم قمری نیز به جیره غذایی جوجه ها اضافه کرد.
_ غذای تخم مرغی باید تازه به تازه به قناری داده شود. بهتر است روزی سه مرتبه عوض شود تا از تولید باسیل کنه قناری در غذای تخم مرغی و ظرف آن جلوگیری شود.
_ شاهدانه پوست شکسته یکی از غذاهای مورد علاقه قناریها است. شاهدانه بر رشد بدنی و چاقی جوجه ها موثر است. البته باید از مرغوب بودن دانه ها اطمینان حاصل کرد.

_ گاهی اوقات دیده شده که ماده قناری به علت بیماری و حتی به خاطر جوانی یا دوست نداشتن غذای جدید ، از تغذیه جوجه ها دوری می کند. در این هنگام دادن یک برگ تازه کاهو میتواند ماده قناری را تشویق به تغذیه جوجه ها نماید. البته باید کلیه سبزیها قبل از آنکه به قناری داده شود شسته شده و رطوبت آنها کاملا گرفته شود.
_ موقعی که جوجه قناریها تازه از تخم درآمده اند همواره باید به آنها توجه داشت. بسیار اتفاق می افتد که جوجه ای از لانه به کف قفس می افتد . در این مواقع باید سریعا آن را در میان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدمید تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهید.
_ در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ،‌ آن را از لانه خارج سازید.

_ وقتی که پر و شاهپر جوجه ها نمایان می شود ممکن است قناری ماده پرهای جوجه ها را بکند. این عمل به واسطه دو عامل اتفاق می افتد یکی بیماری و دیگری تهیه لانه جدید برای تخم گذاری مجدد می باشد.بیماری قناری دراین موقع بیشتر به خاطر پیدایش­کنه قناری می باشدوبرای رفع آن باید از داروی مخصوص استفاده­شده و قناری و جوجه های­آن را به قفس تمییز دیگری منتقل نمود.چنانچه­علت پرکندن ماده قناری برای­ساختن­لانه ی جدید باشد در اینجا دو وضع پیش می آید. در صورتی که جوجه ها به حد کفایت رشد کرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناری جدا نمود باید آنها را به یک قفس دیگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد کفایت بزرگ نشده­اند در این صورت باید برای آنها لانه تازه درست کرد و در لانه نیز پر کاه و یا چیزهایی مشابه قرار داد تا قناری ماده را سرگرم کرده و از کندن پرها باز دارد. در این هنگام در صورتی که قناری نر از قناری ماده جدا می باشد باید آن را به قفس بازگرداند.

_ به­جوجه های جدا شده ازمادر، بایدتا­هفته ششم­غذای نرم­تخم مرغی­داده­شود.تازه بودن­غذاها بسیارمهم است.
_ هوای تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم برای تقویت ورشد جوجه قناریها می باشند.
_ قناری های جوان و سالم بین ۸ تا ۱۲ هفتگی دوره تولک آنها آغاز می شود.

_ لازم است تا هنگامی که جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون کمک والدین تغذیه نمایند شبها دیرتر بخوابند زیرا شبهای طولانی بهار و گرسنه ماندن جوجه ها میتواند باعث ضعیف شدن آنها گردد. بنابراین بهتر است در این مدت لامپ اتاق قناریها دیرتر خاموش شود.

برای تهیه یک غذای پرورشی خوب و مقوی برای جوجه ها میتوانید از این دستور غذایی استفاده کنید:
به تناسب تعداد جوجه ها تخم مرغ­آب پز کرده و پوست آن را کنده و از الک بگذرانید.به اندازه نصف حجم تخم مرغ ، جو پوست کنده آرد شده به آن اضافه نمایید.مقدار دو عدد بیسکویت بدون خامه ، خرد کرده و به مخلوط مورد نظر اضافه نمایید.به اندازه یک قاشق مربا خوری آرد برنج نیز به این مخلوط بیفزایید و آنرا خوب مخلوط کنید.تا حدود یکماه هر روز صبح به اندازه کافی از این مخلوط به جوجه ها بدهید. این غذای مقوی موجب رشد سریع جوجه ها و تقویت بنیه آنها می شود.

_ چنانچه در دوران تغذیه جوجه ها توسط قناری ها مشاهده شد که پرهای جدار سینه قناری ماده خیس و لزج شده و همچنین آشیانه و بدن جوجه ها نیز خیس و لزج می باشد یقینا قناری ماده به اسهال و استفراغ مبتلا شده است. در چنین مواقعی باید غذای تخم مرغی را از قفس خارج ساخته و ظرف آب و دانه را کاملا شست . کاغذ کف قفس را نیز تعویض نموده و ظرف آب ولرم برای حمام کردن قناری در قفس قرار داد و محیط را نیز گرم نگهداشت . آشیانه جوجه ها نیز باید تعویض گردد . بجای غذای تخم مرغی میتوان از ترکیب آرد جو و مقدار کمی آرد برنج و بیسکویت خرد شده که به وسیله شیر ، نم دار شده است استفاده کرد. این مخلوط باید به صورت دانه دانه در آمده شده باشد و روزی سه بار تعویض گردد. دانه های تخم خرفه ، تخم شلغم و تخم چغندر را خیس کرده و در اختیار قناری نر و ماده قرار دهید.روزانه یک برگ کاهوی کوچک بدون نم نیز برای بهبود قناری در قفس قرار گیرد.

_ وقتی که پر و شاهپر جوجه ها نمایان می شود ممکن است قناری ماده پرهای جوجه ها را بکند. این عمل به واسطه دو عامل اتفاق می افتد یکی بیماری و دیگری تهیه لانه جدید برای تخم گذاری مجدد می باشد.
بیماری قناری در این موقع بیشتر به خاطر پیدایش کنه قناری می باشد و برای رفع آن باید از داروی مخصوص استفاده شده و قناری و جوجه های آن را به قفس تمییز دیگری منتقل نمود. چنانچه علت پرکندن ماده قناری برای ساختن لانه ی جدید باشد در اینجا دو وضع پیش می آید. در صورتی که جوجه ها به حد کفایت رشد کرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناری جدا نمود باید آنها را به یک قفس دیگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد کفایت بزرگ نشده اند در این صورت باید برای آنها لانه تازه درست کرد و در لانه نیز پر کاه و یا چیزهایی مشابه قرار داد تا قناری ماده را سرگرم کرده و از کندن پرها باز دارد. در این هنگام در صورتی که قناری نر از قناری ماده جدا می باشد باید آن را به قفس بازگرداند.

_ به­جوجه­های جدا شده­ازمادر، بایدتا هفته ششم­غذای نرم­تخم­مرغی­داده شود.تازه بودن غذاها بسیارمهم است.
_ هوای تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم برای تقویت ورشد جوجه قناریها می باشند.
_ قناری های جوان و سالم بین ۸ تا ۱۲ هفتگی دوره تولک آنها آغاز می شود.
_ لازم است تا هنگامی که جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون کمک والدین تغذیه نمایند شبها دیرتر بخوابند زیرا شبهای طولانی بهار و گرسنه ماندن جوجه ها میتواند باعث ضعیف شدن آنها گردد. بنابراین بهتر است در این مدت لامپ اتاق قناریها دیرتر خاموش شود.

علت مرگ جوجه ها در لانه :مرگ جوجه ها در لانه میتواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی یکی از علل­آن تغذیه زیاد از غذای قوی مثل غذای تخم مرغی در ۷ روز اول می باشد . و پرنده به مواد غذایی طبیعی و معدنی توجه نمی کند و یا اینکه در دسترس او گذاشته نمی شود.برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می شود در هفته اول در وسط روز به جای غذای تخم مرغی یا همطراز آن ، شیر با نان داده شود و غذای قوی منحصرا صبح و عصر تغذیه گردد . از مواد غذایی زود هضم مثل دانه های شاداب تره تیزک آبی ، اسپرزه و تخم کلم قمری خیس کرده نیز استفاده شود.دیگر علت مرگ جوجه در لانه را میتوان به نامناسب بودن لانه اشاره کرد . ممکن است لانه بیش از حد گود و فرو رفته باشد و جوجه قناری نتواند فضولات خود را در کنار آن بریزد ، بنابراین به وسیله فضولات یا زیر هم ماندن ،‌ خفه شده یا خوب تغذیه نمی گردد. در این مورد بهتر است از قبل به ساختمان مناسب لانه و ایجاد سوراخهایی در زیر لانه جهت تهویه هوا توجه شود.

 

منطقه زمانی انجمن:Asia/Tehran

بیشترین کاربران آنلاین:178

افراد آنلاین کنونی:
40 مهمان

مشاهده کنندگان کنونی این صفحه:
1 مهمان

برترین نویسندگان:

مجتبی: 13715

H∀ⓂΞD20: 3327

hamid1369: 2516

Hanif: 2462

ghomeyshi: 2130

یاشار: 1965

آمار کاربران:

مهمان: 563

اعضا: 10089

مدیران انجمن: 0

مدیر کل: 1

آمار انجمن:

گروه ها: 6

انجمن ها: 226

موضوعات: 3734

نوشته ها: 69031

جدیدترین اعضاء:

Mohammad1349361. Com, Orod, salman.gh, shayan2000, احمد طحانی Ahmad tahani, shomeil.morteza

مدیر کل: شهریار (onlypet.ir): 2033آخرین ارسال های انجمن

آخرین دیدگاه ها